Jump to content
MonteLaguna

Bieszczady

Recommended Posts

Posted (edited)

W zeszłym roku miałem krótką bo tylko jednodniową przyjemność zwiedzić Bieszczady. Zdążyłem odwiedzić tylko trzy szczyty:

1. Tarnica (bo najwyżej)

2. Krzemieniec (lubię trójstyki 😃)

3. Wielka Rawka (w drodze na Krzemieniec)

Moje pytanie co jeszcze warto odwiedzić oprócz wyżej wymienionych. Na pewno jeszcze kiedyś tam wrócę. 😃

IMG_20181006_104015.jpg

IMG_20181006_133245.jpg

IMG_20181006_135956.jpg

Edited by MonteLaguna
Dodanie zdjęć
  • Like ! 1

Podłączę się do pytania, bo chciałabym w końcu w te Bieszczady, pojechać, a co roku przegrywam z logistyką. Jakie miejsce polecalibyście na nocleg osobie bez samochodu. Tak, żeby dało się pieszo lub przy pomocy transportu publicznego (a właśnie, jak on tam jest w ogóle rozwinięty?) miec dostęp do chociaż paru nie za trudnych szlaków w pobliżu.

Dnia 20.08.2019 o 23:28, MonteLaguna napisał:

W zeszłym roku miałem krótką bo tylko jednodniową przyjemność zwiedzić Bieszczady. Zdążyłem odwiedzić tylko trzy szczyty:

1. Tarnica (bo najwyżej)

2. Krzemieniec (lubię trójstyki 😃)

3. Wielka Rawka (w drodze na Krzemieniec)

Moje pytanie co jeszcze warto odwiedzić oprócz wyżej wymienionych. Na pewno jeszcze kiedyś tam wrócę. 😃

Polecam Bukowe Berdo, moim zdaniem jeden z najbardziej widokowych szlaków w Bieszczadach. Można zrobić solo, ale polecam dodatkowo zahaczyć o Halicz, który jest drugim po Tarnicy najwyższym szczytem polskich Bieszczadów.

Połonina Wetlińska też widokowo super i mniej ludzi niż na Caryńskiej.

Smerek - nieco mniejszy, ale widokowo przepięknie.

No i tzw. Worek Bieszczadzki, czyli wędrówka do źródła Sanu. To jest najbardziej dzika część Bieszczadów. Nie ma tutaj widoków, wędruje się głównie po łąkach i pagórkach, ale za to po drodze mnóstwo śladów po dawnych mieszkańcach: opuszczony cmentarz, ruiny wsi, dworków. Bardzo klimatyczne miejsce no i praktycznie zero ludzi. 

• Like ! 1

Dnia 20.08.2019 o 23:28, MonteLaguna napisał:

Siekierezadę! 😄

Dla mnie najładniejszym miejscem w Bieszczadach są... całe Bieszczady. Jako dzieciak miałem okazję spędzać tam wakacje z 8 lat z rzędu, a może i więcej. Ostatni raz byłem tam 2 lata temu w listopadzie, więc fajnie na nowo było poczuć dzikość tych miejsc, tym bardziej że wszystko było "martwe" - zero ruchu turystycznego, szlaki puste, dzikie.

Na Rawkach złapała nas mega śnieżyca z silnym wiatrem, pamiętam że odczuwalna była wtedy chyba z -25C; następnego dnia w drodze do Puchatka inwersja, samo słońce od rana i piękne widoki łącznie z Tatrami na horyzoncie. Trzeciego dnia w drodze na Tarnicę podobnie, w nocy poprószyło śniegiem, a za dnia lekki mrozik i piękne słońce.

IMG_7786.JPG

IMG_7807.JPG

IMG_8001.JPG

IMG_7956.jpg

IMG_8223.JPG

• Like ! 1

Jedziemy za tydzień 🙂 Mamy bazę w samej Wetlinie. Pierwszy raz tam się wybieramy, więc każde info mile widziane 🙂 Co ciekawe, to pierwsze wędrówki po innych górach niż Tatry. W Tatrach od 1986 roku 🙂

Polecam wejść na Małą i Wielką Rawkę z podejściem na Krzemieniec i na trójstyk granic oraz wejście na połoniny pod Chatkę Puchatka, no i wiadomo Tarnica 🙂

DSC02637.JPG

DSC02677.JPG

DSC02497.JPG

• Like ! 4

Dnia 21.08.2019 o 18:28, Katie napisał:

Podłączę się do pytania, bo chciałabym w końcu w te Bieszczady, pojechać, a co roku przegrywam z logistyką. Jakie miejsce polecalibyście na nocleg osobie bez samochodu. Tak, żeby dało się pieszo lub przy pomocy transportu publicznego (a właśnie, jak on tam jest w ogóle rozwinięty?) miec dostęp do chociaż paru nie za trudnych szlaków w pobliżu.

Jeżeli nie wybierasz się samochodem w Bieszczady to proponuję poszukać jakąś bazę w Ustrzykach Górnych! Stąd prowadzi szlak na Połoninę Caryńską i dalej na Wetlińską. Również z Ustrzyk jest czerwony szlak na Tarnicę przez Szeroki Wierch. Powrót do Wołosatego skąd odjeżdżają busy do Ustrzyk. Busem z Ustrzyk Górnych możesz dojechać również na Przełęcz Wyżniańską skąd prowadzą szlaki na Rawki i dalej na Krzemieniec albo zielony szlak na Połoninę Caryńską. Powodzenia!!! 

• Thanks 2

Posted (edited)

Moje pytanie co jeszcze warto odwiedzić oprócz wyżej wymienionych. Na pewno jeszcze kiedyś tam wrócę. 😃

Zdecydowanie Halicz i Rozsypaniec - najlepiej wejść sobie na górę niebieskim (Bukowe Berdo) i na Przełęczy Goprowskiej skręcić tam, gdzie skręca zdecydowana mniejszość turystów - w lewo w stronę Halicza. Dla mnie ten szlak jest niezrówany w Bieszczadach, jeśli chodzi o widoki. Dalej, krótko za Rozsypańćem docieramy do Przełęczy Bukowskiej, z której zostaje już tylko łagodne zejście do Wołosatego i łapanie stopa 🙂

Edited by jjacekj
  • Like ! 3

No i połaziliśmy z mżonką po Bieszczadach 🙂 Inaczej niż w Tatrach, ale też pięknie. Spokojnie można samemu połazić i przez pół dnia nikogo nie spotkać. Na szlaku Jawornik-Rabia Skała-Krzemieniec-Wielka i Mała Rawka-Wetlina, w ciągu pierwszych pięciu godzin spotkaliśmy dziewięciu ludzi w tym czterech słowackich filanców, zresztą bardzo wesołych i gadatliwych. Dopiero od Krzemieńca zaczął się większy ruch. 

DSC_0374.JPG

DSC_0403.JPG

DSC_0405.JPG

• Like ! 3