Jump to content

ImWyżejTymLepiej

Member
 • Content Count

  21
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

50 Excellent

Recent Profile Visitors

374 profile views
 1. Mówisz i masz. Nie znalazłem na początku takiej opcji na forum ?
 2. Oprócz powyższych to zawsze multitool, karta przeżycia i niezawodny 'silvertape' do wszystkiego i do niczego. Nawet latem wrzucam puchówkę lub grubszy polar, czapkę, rękawiczki, skarpetki i reklamówki. Po co reklamówki? Na awaryjne sytuacje w przypadku całkiem przemoczonych butów - zestaw nowe skarpetki + reklamówki na nogi na jakiś czas dadzą radę ? Nosze też szpitalne zaświadczenie o grupie krwi, informacje o szkłach kontaktowych i spisane numery ICE.
 3. Siekierezadę! ? Dla mnie najładniejszym miejscem w Bieszczadach są... całe Bieszczady. Jako dzieciak miałem okazję spędzać tam wakacje z 8 lat z rzędu, a może i więcej. Ostatni raz byłem tam 2 lata temu w listopadzie, więc fajnie na nowo było poczuć dzikość tych miejsc, tym bardziej że wszystko było "martwe" - zero ruchu turystycznego, szlaki puste, dzikie. Na Rawkach złapała nas mega śnieżyca z silnym wiatrem, pamiętam że odczuwalna była wtedy chyba z -25C; następnego dnia w drodze do Puchatka inwersja, samo słońce od rana i piękne widoki łącznie z Tatrami na horyzoncie. Trzeciego dnia w drodze na Tarnicę podobnie, w nocy poprószyło śniegiem, a za dnia lekki mrozik i piękne słońce.
 4. Podobno dziś został odnaleziony jeden z poszukiwanych grotołazów z Jaskini Wielkiej Śnieżnej - nie żyje.
 5. Bułka z kotletem! ? A do tego standardowo, batony zbożowe, gorzka czekolada, suszone śliwki, banany, jabłka, kabanosy. Co do picia to woda z dodatkami, a w zimie herbata z dodatkami ?
 6. ImWyżejTymLepiej

  Rysy

  Ostatni raz byłem w kwietniu tego roku. Od tego czasu niestety brakuje czasu, żeby się tam wybrać, ale może w jesieni się uda ?
 7. Wybiórcza też napisała artykuł: http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,25105492,akcja-ratunkowa-w-jaskini-wielkiej-snieznej-odglos-chrapania.html?fbclid=IwAR01JTOGZ8Yg0NWJr08y32nTYTQ_-kyjxbupZYQM5DORTImh_chhGFtbVn0 - jest kilka wcześniej (chyba) niepublikowanych informacji:
 8. Jaki typ butów preferujecie? Buty trekkingowe niskie czy wysokie? A może nosicie ze sobą oba typy butów? ? Osobiście posiadam oba typy butów trekkingowych. Sam byłem zwolennikiem chodzenia w butach wysokich przez cały rok, aż do zeszłego sezonu, kiedy to przełamałem się i zakupiłem buty trekkingowe do kostki. Osobiście uważam, że jest to doskonały wybór na góry mniej wymagające, czyli Beskidy, Bieszczady, Pieniny, Góry Świętokrzyskie, spacer po niższych partiach Tatr. Są bardziej wygodne i lżejsze, a przede wszystkim posiadają dużo lepszą wentylację, niż buty za kostkę. Jeśli o kostce mowa, to w sumie tutaj jest, jak uważam, największy ich minus, czyli nie zabezpieczają i nie trzymają "w kupie" tak bardzo statu skokowego, przez co łatwiej o skręcenia i urazy w okolicach kostki. Buty wysokie zakładam w wyższe partie Tatr, ponieważ lepiej trzymają nogę, przez co łatwiej się chodzi, człowiek pewniej się czuje na nogach szczególnie z cięższym plecakiem. Oczywiście buty poza kostkę noszę obowiązkowo w zimie, bo nie wyobrażam sobie stąpania w stuptutach czy rakietach śnieżnych z gołymi nogami ?
 9. Im szybciej będziesz szedł, tym szybciej dojdziesz ? A na poważnie to normalnym tempem to jest ok. 1h 20min przez Świstówkę. Wszystko zależy od kondycji, zdrowia i pogody. W lecie nie powinieneś mieć większych problemów z przejściem. W sezonie zimowym szlak jest zamknięty. Polecam stronkę: https://mapa-turystyczna.pl/ gdzie można "przeklikać" szlaki i dowiedzieć się o długości szlaku, średnim czasie przejścia, profilu wysokościowym etc.
 10. A ja tam wolę Czerwone Wierchy w odcieniach bieli, szczególnie Krzesanicę i tą pionową ścianę - prawie jak lodowy mur z Gry o Tron ?
 11. Beskidomaniacy począwszy od Gorlic, aż po Ustroń łączcie się! ? Czy są tu jacyś miłośnicy Beskidów? Jakie są wasze ulubione miejsca, szlaki, punkty widokowe? Ze względu na miejsce zamieszkania ja osobiście mam największą styczność z Beskidem Żywieckim oraz Śląskim, chociaż wolę ten pierwszy ze względu na większą "dzikość" i spokój na szlaku. Mogę powiedzieć że mam to szczęście, aby wziąć rower i być za godzinę na Skrzycznem lub aby wsiąść do auta, przejechać 30 minut i być na szlaku na "moją" Rysiankę. Moją, ponieważ jak dla mnie jest to moje miejsce numer jeden w Beskidzie Żywieckim. Drugim takim klimatycznym miejscem jest Hala Rycerzowa, no i oczywiście Babia Góra z całą swoją otoczką o diabłach, czarownicach, ukrytych tunelach do innych wymiarów, Księżycowej Jaskini i innych tajemniczych zjawiskach z polskich i słowackich opowiadań oraz przekazów ludowych.
 12. Żaden parking nie ma samych pozytywnych opinii, bo wiadomo że wszystkim nie dogodzisz, ale ja mogę polecić jeden przy Karłowicza - współrzedne za google maps: 49°16'58.8"N 19°58'48.7"E Wiadomo że auta są tam ustawiane, ale nie przesadnie upychane. Zresztą obsługa jest dość miła. Dla mnie na plus zdecydowanie, że parking jest 24h i można tam zaparkować o 3 w nocy bez żadnych obaw.
 13. A ja na przekór powiem, że wejście na Halę Gąsienicową - jakieś 20-30 metrów przed Betlejemką idąc od Karczmiska. Tyle razy już tam byłem i za każdym razem inny widok, który nigdy się nie nudzi.
 14. A ja powiem że Regionalny Bar Mleczny przy Zamoyskiego w Zakopanem. Jeśli chodzi o coś bardziej ekskluzywnego to Karcma Po Zbóju na grani Krupówek ? Jeśli chodzi o Tatry to pomidorówka w Schronisku w D5SP. Jadłem z ponad rok temu ale dalej czuję ten smak ?
 15. Niestety, ale chyba zostaje tylko transport prywatny lub łapanie stopa. Był pomysł połączeń transgranicznych na zachód do Suchej Hory i dalej Oravice, Zuberec, aż do Zverovki, ale chyba to upadło i została jedynie linia na wschód do Popradu, obsługiwana przez STRAMĘ. https://glos24.pl/glos24/region-podhalanski/wiadomosci/item/13586-linii-transgranicznej-zakopane---sucha-hora-na-razie-nie-bedzie-kiedy-kolejny-przetarg
×
×
 • Create New...