Skocz do zawartości

Moje najlepsze tatrzańskie zdjęcie


tatromaniak

Rekomendowane odpowiedzi

50 minutes ago, Pele said:

Co usuniesz sprzed matrycy ? Możesz jaśniej ?

Gdy wyrzucisz choćby filtr podczerwieni, dotrze szersze spektrum światła do matrycy.

Możesz też gotowca kupić, choć one schodzą na pniu, jak niedawno Eos Ra ?

 

Ja czasami blenduę 5 ekspozycji by wyeliminować szumy - jeśli pierwszy plan jest nieruchomy, to jakoś daje radę Sequatorem połączyć bez artefaktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, to aż tak się nie doktoryzuje, ale mam znajomego, który mocno w tym siedzi i faktycznie odcina co może żeby zobaczyć więcej - efekty są powalające.

Blendowanie pozwala uzyskać znacznie więcej niż to co daje pojedynczy kadr w nocnym foto i nie tylko. Ja przy panoramach więcej się bawię w takie składaki, żeby wyrównać ekspo. Choćby jak ten zachód Krzyżnego. Same filtry by nie dały rady, choć nasunięte są. Z tego miejsca mam praktycznie większość panoram składających się z kilku - kilkunastu zdjęć. Przy tym mleczaku też o tym myślałem, ale sił już było brak. Gdyby nie kolega, który jak popatrzył w górę to nagle odzyskał werwę - pewnie bym zszedł bez foto. ?

Sequator - popularne narzędzie, patrząc po rezultatach daje rade !

  • Wow 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minutes ago, Pele said:

Ja przy panoramach więcej się bawię w takie składaki, żeby wyrównać ekspo.

To ja przy panoramach właśnie jestem zbyt leniwy by robić wielokrotne ekspozycje ? 

No i mocno już gwiazdy 'odjadą' względem Ziemi, dajmy na to 7-8 zdjęć po 30 sekund x 5 ekspozycji. Pierwszy kadr przesunie się grubo względem ostatniego ?

Z pojedynczych ekspozycji wychodzi niestety szumiście... https://www.google.com/maps/@49.1944105,20.0933132,3a,90y,354.98h,109.36t/data=!3m8!1e1!3m6!1sAF1QipO4Bxq_1e3VZiXn8Fv99aRcyfTMEs9aqQf6ZiFF!2e10!3e11!6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipO4Bxq_1e3VZiXn8Fv99aRcyfTMEs9aqQf6ZiFF%3Dw203-h100-k-no-pi-0-ya31.64147-ro-0-fo100!7i10240!8i5120!5m1!1e4?entry=ttu

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, OTTO napisał:

Czyli to to retusz, nie naturalne zdjęcie 

 

a czym jest NATURALNE ZDJĘCIE ? ?  Retusz to element fotografii, zdjęcie prosto z telefonu/aparatu również jest wstępnie obrobione przez procesor w tym właśnie urządzeniu. Czyli zdjęcie w formacie jpg. z telefonu jest zdjęciem po retuszu przez smartphone - ja wole polegać na sobie i sam jej obrobić czyli dokonać tego właśnie retuszu. Ciekawy temat po wielokroć poruszany. Granica "przyzwoitości" w retuszu jest wąska i trzeba robić to z wyczuciem, ale dopóki nie rozciągamy szczytów gór, domalowujemy chmur, doklejamy drzew i itp. to należy pamiętać o tym, że to nie jest reportaż z miejsca wypadku, a fotografia, która często odzwierciedla zamysł i to co widział autor. Tak to wygląda, a każdy ma prawo wyboru co mu pasuje, a co jest nie do przyjęcia. Stackowanie zdj. o którym wspominał kolega @Q'bot absolutnie nie jest żadnym oszustwem. To jest metoda/narzędzie. które pozwala nam pokazać to samo zjawisko zdecydowanie lepiej co nie znaczy, że jest to fotomontaż bo nie jest.

@Q'bot pełna zgoda, przy 30sek i szerokim to wychodzą takie przesunięcia i zniekształcenia, że ciężko jest to ogarnąć. Przy 8sek/f1,4/35mm już się da coś skleić w miarę przyzwoicie. Bardzo ładny plenerek miałeś!

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumieliście mnie, zdjęcie piękne, chodzi mi o to że ja takiego nie zrobię. 

Nie wyciągnę tych gwiazd moim fonem choć mam nie najgorszy aparat bo P30 Pro, to jednak jestem amatorem fotografi. 

I o to mi chodzi że będę w tym samym miejscu o tej samej porze nie będę miał tych gwiazd na fotografi mojego autorstwa ?

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, OTTO said:

Nie wyciągnę tych gwiazd moim fonem choć mam nie najgorszy aparat bo P30 Pro, to jednak jestem amatorem fotografi. 

Coś mi się obiło o uszy, że pixele od 4 wzwyż mogą łączyć kilka ekspozycji w jedną właśnie nakładając na siebie ujęcia gwiazd ;) Więc to bardziej kwestia jak długo będziesz czekać na efekt - i czy oprogramowanie podoła.

 

https://petapixel.com/2021/11/04/google-pixel-6-pro-astrophotography-review-stellar-results/

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pixel to bardzo dobry telefon, a to jakie stworzyli oprogramowanie do aparatu to poprostu kosmos. 

Problem w tym że Google do niedawna jeszcze niż życzyło sobie kupowania tych aparatów przez Polskę, nawet kupiony w Niemczech z adresem do Polski, zakup zostawał anulowany a pieniądze zwracane, wiem bo przerabiałem temat.

Jednak odbiegliśmy od tematu. 

?

Edytowane przez OTTO
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, OTTO napisał:

Nie zrozumieliście mnie, zdjęcie piękne, chodzi mi o to że ja takiego nie zrobię. 

Nie wyciągnę tych gwiazd moim fonem choć mam nie najgorszy aparat bo P30 Pro, to jednak jestem amatorem fotografi. 

I o to mi chodzi że będę w tym samym miejscu o tej samej porze nie będę miał tych gwiazd na fotografi mojego autorstwa ?

Mam p20pro choć już najlepsze lata ma za sobą to nadal go trzymam bo daje mi super ujęcia i nadal służy jak należy pomimo problemów z ładowaniem w wyniku uszkodzonego wejścia. Statyw i można próbować z drogą mleczną. Mam jakieś foto tak zrobione, efekty są zadowalające. Oczywiście w porównaniu do aparatów zawsze będzie różnica.

W dzień można bez problemu pstrykać i rezultaty są rewelacyjne jak na tel. Byłem w szoku co jestem w stanie tym smartphonem zrobić. Fotografuje również ludzi także jakieś porównanie mam, w sprawnych rękach najnowsze tel. dają ogrom możliwości - nawet wydruki wyglądają bardzo dobrze i mogą służyć jako pamiątka często bardziej atrakcyjna niż zdjęcia z aparatów wykonane na opak. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 21.08.2023 o 17:20, Mnich Moderator napisał:

Ornaki. Mam ogromny sentyment do tego miejsca. Jak mawia mój górski przyjaciel  @Mateusz Z to góra zakochanych. I to właśnie tu mam spotkać miłość swojego życia ❤️?

 

IMG_4996.jpeg

Też mam sentyment do tej grani, praktycznie rok w rok tam jestem. 

W tym sezonie już zaliczone ? ale może będzie powtórka.

 

A tak przy okazji - jedną z miłości swojego życia poznałem kiedyś na Świnicy ??

Edytowane przez Jędrek
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 3.09.2023 o 13:22, Jędrek napisał:

A tak przy okazji - jedną z miłości swojego życia poznałem kiedyś na Świnicy ??

@Jędrek mniemam zatem, że trochę tych miłości życia było? 🥰

Ja byłem bardzo zakochany w tej poznanej na Szpiglasie. Niestety, związek ten mocno mnie poharatał. Teraz już jestem zacznie ostrożniejszy w dobieraniu partnerek. Na szczęście, to już przeszłość 😏

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...