Skocz do zawartości

Moje najlepsze tatrzańskie zdjęcie


tatromaniak

Rekomendowane odpowiedzi

11 hours ago, Jędrek said:

No chyba że napisałeś własne dzieło na miarę np. Kopernika i zrewolucjonizujesz naszą wiedzę. 

Ja tylko podsumowałem teorię usnutą przez Kopernika ?

No chyba, że Ty zwykłeś po 21 czerwca zakładać czapeczkę z soczewką fresnela i dlatego jest Ci cieplej mimo słońca górującego coraz niżej nad horyzontem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Q'bot napisał:

Ja tylko podsumowałem teorię usnutą przez Kopernika ?

No chyba, że Ty zwykłeś po 21 czerwca zakładać czapeczkę z soczewką fresnela i dlatego jest Ci cieplej mimo słońca górującego coraz niżej nad horyzontem ?

Sugerujesz że w lipcu czy sierpniu w Tatrach albo nad Bałtykiem jest chłodniej niż w kwietniu i maju? 

No cóż, byłoby fajnie gdybyś przekonał o tym te tłumy które uparcie pchają się tu i tam w miesiącach powszechnie uważanych za letnie. Miliony ludzi tkwią w błędzie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Q'bot napisał:

A zaczęło się od polityków, którzy wielce oświeceni i świadomi zbliżającego się końca roku wymyślili termin wakacji następujący już po środku lata ?‍♂️

Ciekawa teoria.  Mam sceptyczne podejście do polityków i różnych organizacji, to pewne że manipulują ludźmi w różny sposób.  Być może to co piszesz jest zasadne z astronomicznego punktu widzenia, jednak pory roku są związane min. ze średnią temperaturą powietrza.  W chwili obecnej słońce jest mniej więcej w takim samym położeniu jak na końcu sierpnia. Temperatury są jednak zgoła odmienne ze względu na wyziębienie ziemi, skał, budynków, wód itp. Dlatego bardziej zasadne są takie ramy pór roku niż np. środek wiosny 21 marca a początek 45 dni wcześniej czyli 4 lutego. Poza tym słońce 21 marca wchodzi w zenicie na naszą półkulę i pozostaje do 23 września. Dla półkuli północnej jest to najcieplejszy okres. W związku z tym uzasadnione jest że w tym okresie na tej półkuli są dwie najcieplejsze pory roku. 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minutes ago, Pablo P said:

W chwili obecnej słońce jest mniej więcej w takim samym położeniu jak na końcu sierpnia.

I tego się będę trzymał - dopóty, dopóki nie pojawi się jakieś alternatywne źródło ogrzewania w naszym układzie dwusłonecznym ?

 

No i gdy spoglądam w statystyki, to panele na dachu zdają się również potwierdzać teorię o środku lata w czerwcu, nawet im lepiej pracować mniej nagrzanymi ? 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
20 godzin temu, Q'bot napisał:

Tylko się Generative Fill pojawił, a Ty już wszystkich turystów z kadru wyczyściłeś ?

hehehehe ? nikogo nie usuwałem, czekałem na odpowiedni moment, trochę to trwało, ale udało się. Z drugiej strony nie było jakiegoś strasznego obłożenia - znośnie było ?

8 godzin temu, Jędrek napisał:

Z Karbu czy z grani Małego Kościelca? 

Zgadza się, z Grani Małego Kościelca ?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
1 godzinę temu, Q'bot napisał:

Zależy od tego co usuniesz sprzed matrycy. Albo czy zastosujesz staking.

Bardziej mnie zastanawia ukośny kąt pod którym zanika polucja świetlna ?

Co usuniesz sprzed matrycy ? Możesz jaśniej ? Bo nie bardzo rozumiem do czego zmierzasz ? To jest jeden kadr bez stacku. Gwiazdy, żeby było widać nie trzeba stackować jak leci. Wystarczy ciemna noc, bez światła księżyca i miejsce w którym szum świetlny jest bardzo mały. Jak zauważyłeś i jak to profesjonalnie nazwałeś polucja świetlna się pojawiła, pod kątem bo kadr ucieka i nie jest do końca prosty. Być może też nie równo przyciemniony - nie doszukiwałbym się tutaj nie wiadomo czego. ?‍♂️

Nie jestem specem od astro, Ci co stackują i blendują sprawiają, że dopiero wtedy ta droga jest wyrazista, a mnogość gwiazd ogromna - czy to jest coś złego? Bo potrafią wykorzystać swoją wiedzę lepiej niż inni - mi to nie przeszkadza.

 

@OTTO ta noc była bardzo ciemna, warunki pod astro były świetne. Czas naświetlenia i jasność obiektywu pozwala zobaczyć w tym konkretnym przypadku zdecydowanie więcej niż widzi ludzkie oko - bo w większości przypadków jest na odwrót. ?

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...