Skocz do zawartości

Wschód Słońca w górach


Anula

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 2.10.2023 o 17:39, Mnich Moderator napisał:

Przejrzałem trochę zdjęć z Chocza, które ludzie wrzucali do sieci i na wielu z nich są ogniska, jak i namioty. W sumie sam nie wiem, czy zgodnie z ichniejszymi przepisami jest to legalne. Myślę, że @Artur S albo @Mateusz Z będą bardziej zorientowani. 

To trochę skomplikowane, na Słowacji zasadniczo biwakowanie na dziko jest zabronione,  jednak zazwyczaj nikt nie zwraca na ten zakaz uwagi i raczej nie zdarza się kara jeśli tylko nie palimy ognisk w lesie, lub nie biwakujemy na terenie parku narodowego czy rezerwatu o stopniu ochrony powyżej trzeciego . Wielki Chocz ma piąty czyli najwyższy stopień ochrony czyli biwak tam jest na pewno nielegalny. Jeśli ktoś koniecznie chce być zgodny z literą prawa to zawsze może spędzić noc w hotelu Choč, i wyjść na szczyt o brzasku:-)

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biwakowanie jest zabronione, ale np. w Tatrach na wielu szczytach (i nie tylko) są miejsca przygotowane pod biwak - w miarę płaskie, z murkami z kamieni chroniącymi przed wiatrem. I jakoś nie widać żeby służby Tanap likwidowały te miejscówki. 

Edytowane przez Jędrek
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jędrek napisał:

Biwakowanie jest zabronione, ale np. w Tatrach na wielu szczytach (i nie tylko) są miejsca przygotowane pod biwak - w miarę płaskie, z murkami z kamieni chroniącymi przed wiatrem. I jakoś nie widać żeby służby Tanap likwidowały te miejscówki. 

Cytując @Fibi; strzelać za biwakowanie na dziko raczej nie będą 🙂 A swoją drogą Wielki Chocz nie leży na terenie parku narodowego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mnich Moderator napisał:

Cytując @Fibi; strzelać za biwakowanie na dziko raczej nie będą 🙂 A swoją drogą Wielki Chocz nie leży na terenie parku narodowego? 

Nie leży. Sam Chocz, a w zasadzie cztery Chocze bo tyle jest nazwanych wierzchołków,  położone są w granicach rezerwatu przyrody  Choč . Na terenie rezerwatu obowiązuje najwyższy - piąty stopień ochrony  przyrody.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Artur S napisał:

Nie leży. Sam Chocz, a w zasadzie cztery Chocze bo tyle jest nazwanych wierzchołków,  położone są w granicach rezerwatu przyrody  Choč . Na terenie rezerwatu obowiązuje najwyższy - piąty stopień ochrony  przyrody.

No dobrze, biwakować nie można. Ale siedzieć tak cały noc pod śpiworem i gapić się w niebo chyba można? 🙂 

  • Lubię to ! 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 5.10.2023 o 19:13, Mnich Moderator napisał:

No dobrze, biwakować nie można. Ale siedzieć tak cały noc pod śpiworem i gapić się w niebo chyba można? 🙂 

W dawnych czasach sporo jeździłem koleją i bywało że musiałem spędzić parę godzin w jakiejś poczekalni. Zdarzali się czasem nadgorliwi sokiści którzy co i rusz budzili drzemiących tam ludzi (nie meneli) z hasłem "tu nie wolno spać!". 

Może więc jeśli nie zaśniesz to nie będzie uznane za biwak 😎🙃

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...
5 godzin temu, Pablo P napisał:

Żeby o wschodzie słońca być w górach trzeba wyjść nocą a tu trochę strach przed misiami zwłaszcza jak idzie się samemu, drugi wariant to nocleg w schronisku.

Jest też trzeci wariant, wejść na zachód słońca i zostać do rana z misiami na szczycie 🙂 fotki z zachodu 

IMG-20240408-WA0016.jpg

IMG-20240408-WA0022.jpg

IMG-20240408-WA0033.jpg

  • Lubię to ! 5
  • Wow 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Mateusz Z napisał:

Jest też trzeci wariant, wejść na zachód słońca i zostać do rana z misiami na szczycie 🙂 fotki z zachodu 

IMG-20240408-WA0016.jpg

IMG-20240408-WA0022.jpg

IMG-20240408-WA0033.jpg

Fotki magiczne.  Na szczęście misie na tej wysokości rzadko chodzą. Oficjalnie biwakować nie wolno, jednak wiem że niektórzy nocują tu i ówdzie. Może to być fajne doświadczenie, gdzieniegdzie są miejsca otoczone skałami, kamieniami w których można nieoficjalnie mały namiot zaczepić.  Nie widzę nic w tym złego w przeciwieństwie do Służb Parku Narodowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Mateusz Z napisał:

Oj zdziwiłbyś się 🙂 Jakiś czas temu na ponad 2100m niedźwiedź mi poszarpał plecak i wyjadł zapasy jedzenia. Zmusił mnie do odwrotu w dolinę 

Nie zazdroszczę tzw bliskie spotkanie. Słyszałem że widywano misie na dużych wysokościach nawet na Rysach, Twoje zdarzenie potwierdza ten fakt. Zawsze trzeba brać pod uwagę taką ewentualność. Myślę jednak że bardziej prawdopodobne jest spotkać misia niżej. 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...