Jump to content

Marcin.bb

Member
 • Content Count

  38
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

96 Excellent

About Marcin.bb

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Jasne to jest ułatwienie, i jeśli potrzebuję to używam ale staram się iść "o własnych siłach" ale często spotykam się z tym że ludzie używają łańcuchów jak lin zjazdowych tylko bez uprzęży No zima to zima, jak jest zimno to rękawiczki warto ubrać :P
 2. Sądzę że to raczej zależy od jakiś osobistych preferencji, bo ja tam lubię jak granit mi ręce masuje łańcuchów kurczowo staram się nie chwytać, bo jakoś im nie ufam w 100%, jedyne (dla mnie osobiście) zastosowanie rękawic to na ferratach, bo jednak czasem zdarza się że linka jest rozwarstwiona a pojedyńczy stalowy drucik wjeżdża w rękę jak w masło, oczywiście przy odpowiednim kącie to i rękawiczka nie pomoże, ale tu sądzę że mogą się przydać - ale to tak jak piszę, osobiste przemyślenia na temat :P
 3. Pogoda na wyjściu była mówiąc delikatnie dość średnia (aczkolwiek stabilna) więc ani widoków ani specjalnie wiele nic nie zobaczysz ale proszę :)
 4. Ja tu tylko zostawię cytat z pewnej książki o zagrożeniach w górach który w sumie jest dość jasny w przekazie, jak dla mnie, a niejako odnosi się do tematu - "Zapomnijmy o myśli przewodniej podczas wspinaczki górskiej aby zredukować ryzyko do minimum. Wyznajmy zasadę optymalizacji ryzyka. Kto szuka maksymalnego ryzyka jest głupi i wkrótce zginie. Kto szuka maksymalnego bezpieczeństwa, znajduje się w letargu. Ryzyko bowiem należy do życia. Życie jest ryzykiem" - Luis Tochterie Interpretację tego zostawiam każdemu zainteresowanemu :)
 5. Ciekawe że jeszcze nie pojawiła się propozycja piramidki :P - Kościelec. Przyjemnie i względnie bezpiecznie jeśli chodzi o lawiny :)
 6. Z filmów dostępnych na netflixie - - Moutain - piękne ujęcia, muzyka i narracja Willema Dafoe - The Dawn Wall - wg mnie 100% ciekawszy filmowo od free solo (nie ujmując niczego tamtej produkcji) Z youtubowych bardziej narciarsko-wspinaczkowe produkcje : - Children of the Columbia - ZABARDAST - dostępny z polskimi napisami
 7. Ok, nie rozumiem w tych wszystkich słowackich zakazach jednej rzeczy - skoro zamknięcie szlaków na okres zimowy jest podyktowane względami ochrony przyrody to czemu nie tyczy się to całego parku łącznie z PL ? Czyli że co jak zejdę sobie z Wołowca na Rohacze to obudzę niedźwiedzia czy tam inną sowę, ale chodząc wzdłuż granicy, albo jeszcze lepiej - do wysokości słowackich schronisk (czyli mniej więcej do granicy lasu) to jest wszystko ok ? Niby piszesz o dzikiej turystyce poza szlakowej ale większość szczytów wkt ma swoje szlaki, które są dobrze opisane i znane od wielu lat, często obite w łańcuchy i klamry, bardzo często chodzone, ale legalnie tylko z przewodnikami. Wg mnie świetnym przykładem może być nasz Kominiarski Wierch - szczyt kiedyś bardzo popularny, ale z racji REALNEJ ochrony orła przedniego szlak na niego został zamknięty. Nie znam nikogo kto tam był w ostatnich latach, a przynajmniej jakoś się tym nie chwali, nie można też wykupić przewodnika który nas na ta górę wyprowadzi bo po prostu nie i . I tu jeśli ktoś na siłę by chciał zdobywać ten szczyt, to bym się zgodził ze stwierdzeniem o dzikiej turystyce poza szlakowej, jednak ciężko się odnieść do stwierdzenia że wyjście na Gerlah, Łomnicę czy Baranie Rogi to dzika turystyka - wszędzie tam ścieżka jest wyraźna, przeszły po niej już miliony ludzi, a przejdą pewnie i następne w kolejnych dziesięcioleciach.
 8. Marcin.bb

  Kazbek

  Masz rację - ładnie zrobiony film :)
 9. Marcin.bb

  Kazbek

  Sam jeszcze nie byłem ale sadzę że ten Pan może wiedzieć o czym mówi :P więc warto posłuchać:)
 10. https://forum.tatromaniak.pl/index.php?/forum/17-aktualne-warunki/
 11. Mógłbyś podesłać oryginalne źródło ? Mnie się podoba zawsze to coś więcej :)
 12. W zasadzie okładki nie ma :P bo jest napis Tatry i to tyle ale autor to Tadeusz Zwoliński. Co do Gerlaha to opis tu jest taki :
 13. Chodziłem w rakach CT ale nie wiem czy dokładnie to był ten model - bardzo fajnie się w nich szło
 14. Jak nie spróbujesz to się nie dowiesz, może wypożycz wpierw takie raki ( są teraz dość popularnym modelem, więc nie powinno być problemu) i zobacz czy to działa. Ja kiedyś miałem zestaw który nie powinien działać, czyli buty QUECHUA SH520 X-WARM MID i raki camp stalker, a działało elegancko. Teraz mam buty Aku Conero GTX i chodziłem w rakach camp i ct, czuć trochę różnicę z racji twardszej podeszwy i ogólnie konstrukcji buta, ale bez szaleństw - najważniejsze żeby rak nie spadał z buta i trzymał się podczas chodzenia.
 15. Kurs Zimowy Turystyki Wysokogórskiej - tego szukasz :)
×
×
 • Create New...