Skocz do zawartości

Pablo P

Użytkownik
 • Postów

  171
 • Dołączył

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  5

Ostatnia wygrana Pablo P w dniu 18 Maja 2023

Użytkownicy przyznają Pablo P punkty reputacji!

Ostatnie wizyty

531 wyświetleń profilu

Osiągnięcia Pablo P

 1. Trochę jakby austriackie, nawet nie wiem czy je dobrze odmienilem
 2. Tak wiem, wspominałeś o tym, Słowackie przepisy są zagmatwane, myślę że ich strażnicy tym bardziej krótko po zmianie przepisów sami nie do końca wiedzą. Skoro zastępca dyrektora TANAPu tak mówi to coś w tym musi być.
 3. @peter1 niestety wygląda to trochę inaczej jest jeszcze jeden warunek, trzeba mieć ukończony kurs który : " kurs ten musi przygotowywać do samodzielnego poruszania się w terenie górskim o trudności I i II - musi być prowadzony przez uprawnioną do tego osobę (polskie uprawnienia odpowiednich przewodników i instruktorów będą respektowane) - musi zakończyć się wydaniem certyfikatu czy też zaświadczenia, które okażemy w razie kontroli" tutaj link https://portaltatrzanski.pl/aktualnosci/jaki-kurs-uprawnia-do-wejscia-na-gerlach-bez-przewodnika,5322 Rozmowa z zastępcą dyrektora słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego, Peterem Spitzkopfem.
 4. Rozumiem. Fajnie się czyta Twoje wypowiedzi, fajnie że autor przewodnika po Tatrach pojawił się na tym forum. Ja również jestem posiadaczem Twoich przewodników (3 tomy w wersji elektronicznej) zakupiłem ponad rok temu, Jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy. Z przewodników WHP korzystałem już wcześniej. Wracając do wejść z przewodnikami, czasem to oni wybierają drogi szczególnie wtedy kiedy celem klienta jest wejście na szczyt. Wynika to pewnie z braku świadomości którędy można iść. Jeżeli klient nie ma określonych wymagań co do drogi to przewodnik wybiera z reguły najłatwiejszą no chyba że zna umiejętności klienta. Pozdrawiam Paweł
 5. Grań Wideł uważana jest za jedną z najciekawszych grani Tatr, wyceniana jest na IV, to wymaga już trochę doświadczenia i obycia. Z przewodnikiem fajna opcja. Być może dla tych ludzi ta najłatwiejsza droga była już wystarczająco ciekawa a przynajmniej wymagająca. Myślę że nie należy oceniać ludzi przez pryzmat swoich doświadczeń i możliwości. Pamiętam będąc pierwszy raz w Tatrach przeszedłem kawałek Orlej Perci, nie sprawiło mi o problemów. Kilka lat później pojechaliśmy ekipą do Murowańca, jeden z kolegów był pierwszy raz w Tatrach, szliśmy z Zawratu na Zadni Granat i kolega mimo że dał radę miał pewne problemy. Popełniliśmy błąd proponując mu chyba najtrudniejszy ze znakowanych szlaków. Każdy jest inny i inaczej reaguje, znam ludzi na których nawet najwspanialsze widoki tatrzańskie nie robią żadnego wrażenia - niestety.
 6. Pogoda zmienna jak często w Tatrach. Chyba każdy lubi słoneczną pogodę w górach bo wtedy wychodzą najlepsze zdjęcia i oczywiście są fajne widoki. Mimo tego częściowe zachmurzenie tez ma swoje uroki co widać na powyższych zdjęciach Chochołowska - ładna dolina choć długa. Można tam chyba jeszcze skorzystać z roweru gdyby komuś się dłużyło.
 7. Żyjemy po to aby żyć własnym życiem a nie po to aby zadowalać innych. W czasach kiedy sporo osób próbuje się upodobnić do innych, być trendy, bycie sobą jest szczególnie cenne.
 8. Pablo P

  CZARNY SZCZYT

  Zgadzam się, jeden ze sposobów to odchudzanie zdjęć, ale to nie rozwiązuje problemu tylko przesuwa go w czasie. Dla mnie opłata tez nie jest problemem. Gdyby były choćby symboliczne opłaty 20 zł rocznie wtedy byli by tu użytkownicy którym zależy. Można by też ewentualnie wprowadzić większe limity dla osób które dokonują cyklicznych opłat, w końcu przestrzeń dyskowa kosztuje.
 9. Pablo P

  CZARNY SZCZYT

  W takim razie trzeba szukać innych rozwiązań. Trochę szkoda że społeczeństwo nie zgadza się na drobną opłatę rzędu 2 zł miesięcznie, w końcu wszelkiego rodzaju portale i fora takie jak to są dla ludzi. Taka dziwna postawa nic od siebie - taki konsumpcjonizm.
 10. Pablo P

  CZARNY SZCZYT

  488 MB to niewiele zważywszy na to że w grę wchodzi grafika. Wynika to pewnie z tego że jest ograniczona przestrzeń dyskowa. Zakładając 1000 użytkowników robi się prawie 0,5 TB. Z tego co wiem maksymalne pojemności oferowane przez dostawców usług hostingowych to 2TB. Jednym z rozwiązań choć tymczasowym jest ograniczenie pojemności np jednego załącznika do powiedzmy 300 KB. Nie rozwiąże to problemu długoterminowo i nie spowoduje że osoby które wyczerpały swój limit będą mogły umieszczać fotki. Zakaz zakładania więcej niż jednego konta z tego samego adresu IP też nie jest dobrym rozwiązaniem. Ma to na celu ograniczyć liczbę zakładanych kont ponieważ do każdego konta rezerwowana jest przestrzeń dyskowa minimum 488 MB. Rozwiązanie z limitem kont z tego samego IP jest nietrafione z tego powodu który przedstawił @J@n oraz dlatego że zdecydowana większość użytkowników Internetu nie posiada stałego adresu IP. Przy braku stałego adresu IP adres ten zmienia się cyklicznie (częstotliwość zmian jest uzależniona od operatora). Może być taka sytuacja, że adres który posiada aktualnie użytkownik A w innym czasie może być przypisany do użytkownika B. Z drugiej strony trzeba jakoś ograniczyć powstawanie kont śmieciowych. Jednym z rozwiązań wydaje się być wprowadzenie symbolicznych opłat okresowych np rocznych 20 zł. Pewnie ten pomysł nie spodoba się wszystkim, myślę jednak że fascynatom gór nie będzie to przeszkadzało. Można wtedy zapytać o zwiększenie przestrzeni dyskowej u dostawcy za dodatkową opłatą choć i to może okazać się niewystarczające. Można stworzyć własny serwer, własne łącze choć wymaga to większego nakładu pracy i zaangażowania oraz kosztów. Myślę że 20 tys rocznie mogło by wystarczyć co przy 1000 użytkownikach i niewielkiej opłacie rocznej miało by sens. Wtedy można stworzyć znacznie większą przestrzeń dyskową którą można rozbudowywać wg potrzeb. To takie moje przemyślenia, wybór rozwiązania oczywiście należy do właściciela portalu.
 11. Pablo P

  Wschód Słońca w górach

  Gryczana stolik nr ... Miejsce ... , chociaż tam raczej chodziło o kaszę. Chyba że masz na myśli inny film a nie o Miś
 12. Pablo P

  Wschód Słońca w górach

  Żarty żartami, ale zdarza się że misie podchodzą pod schroniska szukając pożywienia w różnych miejscach, miedzy innymi w koszach, może im sie trafić i goloneczka a raczej jej resztki. Kiedyś Prokop w tym swoim programie w którym podróżuje po Stanach, pokazywał specjalnej konstrukcji kosze które tylko człowiek da radę otworzyć. Pewnie nie jest to tania rzecz i TPN oraz TANAPu na to nie stać.
 13. To było w sierpniu a więc wszystko się zgadza, Klimek zginął 6 sierpnia. Mur Jaworowy jest genialny, uwielbiam tą formację
 14. Pablo P

  Wschód Słońca w górach

  Ciekawe czy lubi taką podsmażaną z cebulką
 15. być może to ten sam kamień, na tym ewidentnie widać ślad po tablicy. Nie przyjrzałem się wtedy kiedy były kwiaty i nie wiem czy były właśnie przy tym. Całkiem możliwe.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...