Skocz do zawartości

Pablo P

Użytkownik
  • Postów

    277
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    9

Ostatnia wygrana Pablo P w dniu 11 Października

Użytkownicy przyznają Pablo P punkty reputacji!

Ostatnie wizyty

5 164 wyświetleń profilu

Osiągnięcia Pablo P

Community Regular

Community Regular (8/14)

  • Dedicated Unikat
  • First Post Unikat
  • Collaborator Unikat
  • Very Popular Unikat
  • Conversation Starter Unikat

Najnowsze odznaki

524

Reputacja

  1. Pablo P

    Papierowe Szlaki

    Jeszcze taki żarcik odnośnie mapy papierowej który ma dość dużo wspólnego z rzeczywistością, z mapy papierowej dowiesz się wszystkiego za wyjątkiem tego jak ją złożyć. Myślę że to jest główną przyczyną tego że staje się ona niewygodna.
  2. Pablo P

    Papierowe Szlaki

    Patrząc na zagadnienie z szerszej perspektywy, papier jest tradycjonalny i mapa papierowa jeżeli nie zniszczą jej warunki atmosferyczne albo jakieś inne to po prostu będzie, sam mam taki mały Atlas w formie książeczki i często go zabieram ze sobą. Doceniam nowoczesne rozwiązania w telefonie sam z nich korzystam, jednak mają one podstawową wadę, siądzie akumulator, a nawet telefon może ulec uszkodzeniu i wtedy jest problem. Z doświadczenia wiem że elektronika jest bardzo zawodna, można mieć najlepszy sprzęt ale nigdy nie gwarantuje to funkcjonalności. Spójrzmy na samochody naszpikowane elektroniką co chwilę coś się knoci. To prawda że te nowoczesne rozwiązania są wygodne ale niestety im więcej nowoczesności tym bardziej zawodne. Poza tym mapa papierowa tworzy w pewnym sensie historię, można później popatrzeć na podniszczone mapy i powspominać gdzie to ona ze mną była
  3. Dzięki Ostatnio zapracowany jestem, mam jeszcze do wyrzucenia trochę zdjęć z sierpnia tego roku z Tatr a nie za bardzo mam czas to ogarnąć . Może do świąt zdążę. Pozdrawiam @Mnich Admin fajna fota - Mnich gdzieś z okolic Galerii Cubryńskiej o ile się nie mylę.
  4. Cześć @mystek 20 wypadów w roku , robi wrażenie. Zdjęcia i opisy są jak najbardziej lubiane na tym forum. Myślę że pobyt tutaj spodoba Ci się, fajne zdjęcia, opisy , kulturalni użytkownicy. Pozdrawiam
  5. Zgadzam się przyznaję że nie doczytałem że to w 2006 było, Pamiętam jak w 2006 roku we wrześniu nocowaliśmy w Roztoce, piękna pogoda, o godzinie 7:00 rano przy Morskim oku nie było prawie nikogo. Na Rysach było raptem kilka osób. W 2005 we wrześniu byliśmy w murowańcu na hali Gąsienicowej i też było podobnie, chociaż mam wrażenie że wtedy w murowańcu mimo wszystko trochę ludzi było.
  6. Pogoda "żyletka", w Tatrach to rzadkość, piękne zdjęcia i południowa ściana zamarłej turni - lubię tę formację. Widać że mniej ludzi w końcu wrzesień.
  7. Kask w takich miejscach powinien być zakładany, może być nawet hełm ale nie sądzę aby był wygodny . Uprząż z lonżą nie jest konieczna nie jest to via ferrata, jednak przy dużej ilości osób można się od czasu do czasu wpiąć trudniejszych miejscach. Natomiast regularne wpinanie się co kawałek może być trochę uciążliwe dla siebie innych. Ja na orlej perci uprzęży nie używam ale jeżeli ktoś ma taką potrzebę to nie widzę przeciwwskazań. W zasadzie w wielu miejscach jest to szlak jednokierunkowy, chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa i wyeliminowanie sytuacji w których osoby się mijają. Mimo tego często widzi się osoby mijające się idące w tym samym kierunku.
  8. Moim zdaniem problemem OP i nie tylko jest duża ilość turystów. Kiedyś tego nie było. Nie wiem naoglądali się na YouTubie , OP dołączyła do miejsc gdzie chyba każdy chce wejść, obok Rysów, Giewontu, Kasprowego, Świnicy i może kilku innych. Im więcej osób tym większy odsetek tych spieszących się , nieostrożnych jak też takich którzy ze strachu blokują się i ani w jedną ani w drugą stronę. Bez tych ułatwień nie byłby to już szlak turystyczny w kilku miejscach min. w okolicach Koziej Przełęczy bez sprzętu nie do przejścia.
  9. Pablo P

    KOŁOWY SZCZYT

    Jest podpis instruktora i nazwisko jest nazwa szkoły jest podpis wystawców jak ktoś chce kombinować to może też wymyślać ale to równie dobrze można każdą legitymację podrobić i każdy certyfikat. Idąc tym tokiem rozumowania dochodzimy do wniosku że wszystkie legitymacje blachy i certyfikaty są w zasadzie do kitu bo nawet blachę możesz sobie podrobić. A najważniejsze jest to żeby Słowacy to akceptowali Zrobiłem ten kurs tylko i wyłącznie dlatego że to jest jeden z wymogów stawianych przez Słowaków, nie czuję się przez to ani lepszy ani gorszy, a certyfikat tak szczerze mówiąc to w zasadzie jest mi tylko potrzebny po to aby okazać jeżeli zostanę wylegitymowany, kurs sam w sobie był fajny także warto było być ale jeszcze raz podkreślam że pewnie bym nie wziął w nim udziału gdyby nie wymóg.
  10. Pablo P

    KOŁOWY SZCZYT

    Tego nie wiem, pewnie nie jest to unormowane i nie wygląda dokładnie tak samo. https://portaltatrzanski.pl/aktualnosci/jaki-kurs-uprawnia-do-wejscia-na-gerlach-bez-przewodnika,5322 Tutaj są wymagania słowackich służb. Kurs który szkoli w ramach poruszania się po drogach o trudnościach I i II, Musi być przeprowadzony przez osobę uprawnioną do tego, i musi się zakończyć certyfikatem. Nie popadajmy w szczegóły ponieważ nie są to uprawnienia przewodnickie i nie sposób je porównywać. Jeżeli kurs jest przeprowadzany przez instruktora PZA, to z tego co wiem to jest to honorowane. Wszelkie kursy taternickie skałkowe wspinaczkowe są też przeprowadzane najczęściej przez instruktorów PZA, a nie sądzę żeby wszystkie certyfikaty były takie same.
  11. Pablo P

    KOŁOWY SZCZYT

    Tak dostaje się certyfikat
  12. Pablo P

    KOŁOWY SZCZYT

    Jest wiele kursów, w wymogach ma to byc kurs który szkoli w zakresie pokonywania łatwych dróg o trudnościach I i II przeprowadzany przez osobę, szkołę np. zrzeszoną w PZA. Piotr @peter1 znalazł kurs oferowany przez szkołę Kilimandżaro 4 dniowy. Znalazłem też podobny kurs 3 dniowy prowadzony przez Mountain Climbing Scchool https://mountainclimbingschool.pl/ prowadzony na Słowacji w dolinie 5 Stawów Spiskich, w chwili obecnej już go nie ma ale może w przyszłym roku się pojawi. Z reguły w Polsce te kursy przeprowadzane są w rejonie Hali Gąsienicowej lub Morskiego OKA. Myśmy zapisali się na ten w rejonie Hali Gąsienicowej, chcieliśmy wykorzystać fakt pobytu w Tatrach. Przy tym kursie zalecane było zarezerwowanie noclegu w Betlejemce, my z racji tego że było to przy okazji pobytu w Zakopanym dochodziliśmy codziennie na Hale z Kuźnic co było dość uciążliwe. Szczególnie po dwóch poprzednich dniach ( 22 w czwartek szliśmy z Hinczowej Przełęczy na Mięgusza Wielkiego choć to był tylko dodatek a potem na Mięgusza Pośredniego granią przez jego trzy wierzchołki do Przełęczy pod Chłopkiem z przewodnikiem. Trasa genialna, piękna, do powtórzenia, w końcówce dość trudna choć przy asekuracji nie stanowiła większych problemów . Dzień później Kończysta przez Stwolski zawrat, trasa ciekawa pod względem widokowym i ogólnym) kolejne cztery dni dały nieco w kość. W programie kursu ogólne zasady poruszania się w terenie górskim, wysokogórskim, elementy wspinaczki (wspinanie łatwymi drogami, asekuracja, zjazdy na linie) itp. W sumie warto było. Mi zależy na tym aby poruszać się po Tatrach czasem w trochę trudniejszym momentami terenie nie więcej niż III.
  13. Nie było problemu z orientacją, trasa prosta, wyżej jest wręcz wyraźna ścieżka, to ta słynna Granacka Ławka, ciągnie się aż pod sam Staroleśny Szczyt i z tego co widziałem na mapie schodzi kwietnikowym żlebem do Doliny Wielickiej. Poleca mapy.cz fajnie działa w Tatrach, jest wiele ścieżek pozaszlakowych, w tym przypadku nie trzeba było jej używać. Trochę kombinowania przy podejściu ale widoczny kierunek, pod koniec trochę skałek i wspinaczki ale prosto.
  14. Dwoista Turnia to szczyt w masywie Granatów Wielickich wysokość 2 311 m.n.p.m. Masyw Granatów Wielickich przebiega równolegle do masywu Gerlacha po drugiej stronie Doliny Wielickiej. 16 sierpnia 2024 roku razem z Piotrem ( @peter1) wyruszyliśmy z Tatranskich Zrub trochę przed 7 rano niebieskim szlakiem a następnie żółtym do Doliny Wielickiej, skąd dalej w prawo magistralą - czerwonym szlakiem w kierunku Hrebienioka. Po około 15 minutach w lewo w początkowej fazie po sporych głazach czekało nas podejście na Granacką Ławkę (trawers masywu Granatów Wielickich). Pogoda była dobra, co jakiś czas chmury przesłaniały szczyty ale było słonecznie, możliwy deszcz w granicach godziny 15 i później, sporo czasu na wejście i zejście. Wejście proste w granicach 0 czasem 0+. Na szczyt dotarliśmy w południe jedno z pierwszych zdjęć zrobione 11:59. Sesja zdjęciowa genialne widoki, mimo przechodzących chmur (od czasu do czasu odsłaniały się pobliskie szczyty masyw Sławkowskiego, masyw Gerlacha oraz Staroleśny) coś na ząb i podziwianie widoków do godziny 13. Później zejście w dół, kiedy schodziliśmy zaczęło lekko kropić ale po 10 minutach przestało. Poniżej relacja zdjęciowa, @peter1 na pewno dorzuci też swoje foty. Widok na Granaty Wielickie Pierwsza faza podejścia na Granacką Ławkę Śląski dom z podejścia, Gerlach w chmurach Śląski dom inne ujęcie Dolina Wielicka i kawałek masywu Gerlacha w chmurach kiedy byliśmy już trochę wyżej Na Dwoistej Turni Na wprost Staroleśny Znowu Staroleśny I znowu - bardziej odsłonięty Gerlach się odsłonił Po drugiej stronie masyw Sławkowskiego - Sławkowska Wieża , Sławkowska Przełęcz Znowu Staroleśny No i Kamzik
  15. Pablo P

    KOŁOWY SZCZYT

    Aktualnie słowackie przepisy zezwalają na poruszanie się po drogach poza szlakowych bez przewodnika jeżeli zrobi się wpis do aplikacji horskiej służby , posiada się legitymację klubu wysokogórskiego oraz posiada się ukończony kurs turystyki wysokogórskiej z przeszkoleniem poruszania się po drogach o trudnościach I i II
×
×
  • Dodaj nową pozycję...