Jump to content

Bieżące informacje

Recommended Posts

• Replies 360
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

@J@n - to pierwsze i ostatnie ostrzeżenie z mojej strony. Zastanów się nad tym, co piszesz, a jeśli w obliczu tragedii nie wiesz, jak się zachować, to postaraj się zachować przyzwoicie.  Twój wpi

@J@n, zachęcam Cię do głębokiego zastanowienia się, czy tak powierzchowne ocenianie, nie znając osoby ani okoliczności śmierci przystoi osobie z tak dużym górskim doświadczeniem jak Twoje. Chociaż czy

Dzisiaj jest Dzień Przewodników i Ratowników górskich! Szacunek i wielkie dzięki za to co robicie żebyśmy mogli bezpiecznie wędrować. Samych udanych akcji i szczęśliwych powrotów do domu!!!

Posted Images

1 godzinę temu, Zośka napisał:

Przecież tam jest wyraźnie napisane że z tego obowiązku są zwolnione m.in. osoby zaszczepione.

Tak, niby tak. Tak napisali dziennikarze. Ale chyba oni sami po prostu nie zrozumieli bo na naszej stronie rządowej mamy napisane:

"Od dnia 14 czerwca 2021 roku nie podlegają kwarantannie (po uprzedniej obowiązkowej rejestracji na dedykowanej stronie internetowej: https://korona.gov.sk/ehranica/ lub https://korona.gov.sk/en/ehranica/) obywatele polscy wjeżdżający do Republiki Słowackiej, którzy w ciągu ostatnich 14 dni odwiedzili wyłącznie państwa oznaczone kolorem zielonym (m.in. Polskę), jeśli spełniają jeden z poniższych warunków:

a) posiadają zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19 nie starszym niż 72 h,

b) wjeżdżają z Austrii, Czech, Polski lub Węgier i posiadają zaświadczenie o negatywnym wyniku testu antygenowego na COVID-19 nie starszego niż 24 h, wykonanym w jednym z tych krajów lub na Słowacji,

c) posiadają dokument potwierdzający fakt, że w ciągu ostatnich 180 dni przebyli zachorowanie na COVID-19,

d) nie ukończyli 18 lat,

e) posiadają dokument potwierdzający fakt, że zostali zaszczepieni pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19 (AstraZeneca, Johnson&Johnson, Moderna lub Pfizer/BioNTech) i od daty tego szczepienia minęło co najmniej 21 dni".

https://www.gov.pl/web/slowacja/zasady-zwolnienia-z-kwarantanny

i dalej:

https://www.gov.pl/web/slowacja/zasady-wjazdu-cudzoziemcow-do-republiki-slowackiej-i-tranzytu-przez-jej-terytorium

Od dnia 8 czerwca 2021 roku wszystkie polsko-słowackie przejścia graniczne są otwarte. Zasady wjazdu i powrotu na terytorium Słowacji z zagranicy reguluje tzw. semafor turystyczny."

"Na terytorium Republiki Słowackiej w dalszym ciągu (do odwołania) obowiązuje sytuacja nadzwyczajna wprowadzona w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19. 

Z dniem 31 maja 2021 roku Ministerstwo Zdrowia RS wprowadziło tzw. semafor turystyczny regulujący zasady wjazdu i powrotu na terytorium RS z zagranicy, zgodnie z którym kraje całego świata oznacza się różnymi kolorami (zielony, czerwony lub czarny) w zależności od panującej w nich sytuacji epidemicznej. 

Zgodnie z zasadami semafora turystycznego państwa zostały podzielone na 3 grupy (ich skład będzie aktualizowany co dwa tygodnie lub częściej, jeśli zajdzie taka potrzeba):

Grupa zielona: W skład tej grupy wchodzą państwa Unii Europejskiej (w tym Polska)".

Dlatego jedyna szansa to zniesienie tej sytuacji nadzwyczajnej a wg niektórych dziennikarzy może to wcale nie nastąpić. I generalnie, znając Słowaków, wcale bym się nie zdziwił. 

8 minut temu, peter1 napisał:

"Na terytorium Republiki Słowackiej w dalszym ciągu (do odwołania) obowiązuje sytuacja nadzwyczajna wprowadzona w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19. 

Dlatego jedyna szansa to zniesienie tej sytuacji nadzwyczajnej a wg niektórych dziennikarzy może to wcale nie nastąpić. I generalnie, znając Słowaków, wcale bym się nie zdziwił. 

Niestety sto procent racji w ocenie władz Słowacji. I kierując się  doświadczeniem to raczej bym nic nie planował na ich teren bo im się może w dwa dni odwidzieć i nie zdążysz zwiać przez granicę.Jak już to jednodniowe płytkie wyskoki.

2 godziny temu, J@n napisał:

jednego Janusza mniej ?

@J@n, zachęcam Cię do głębokiego zastanowienia się, czy tak powierzchowne ocenianie, nie znając osoby ani okoliczności śmierci przystoi osobie z tak dużym górskim doświadczeniem jak Twoje. Chociaż czytając Twoje posty to jednak dochodzę do wniosku, że góry niektórych cech człowieka (jak doświadczony by nie był) nie wyplewią. Śmierć w górach jest zawsze tragedią i Twoje komentarze w stylu "jednego Janusza mniej ?" są nie na miejscu.

• Like ! 8

@J@n - to pierwsze i ostatnie ostrzeżenie z mojej strony. Zastanów się nad tym, co piszesz, a jeśli w obliczu tragedii nie wiesz, jak się zachować, to postaraj się zachować przyzwoicie. 

Twój wpis został usunięty. Nie ma naszej zgody na tego typu komentarze. 

Potraktuj to, jak żółtka kartkę. Kolejna, przy całym moim szacunku dla Twojego doświadczenia i miłości do gór - będzie już czerwona. 

• Like ! 9
5 minut temu, Mnich Moderator napisał:

Potraktuj to, jak żółtka kartkę. Kolejna, przy całym moim szacunku dla Twojego doświadczenia i miłości do gór - będzie już czerwona. 

Krychowiak 😄

Niestety co roku jest to samo wczesnym latem na szlaku na Rysy, bardzo dużo poślizgnięć. Długo zalega śnieg w rysie i na trawersie do buli, skąd jest gdzie się zsunąć. Nie chce nawet sobie wyobrażać co musi czuć taka osoba zjeżdżając i uderzając w wystające kamienie... Straszna tragedia. 

Pamiętam cztery quady  z przyczepkami i cztery czarne worki z świerkowymi gałązkami  rozpacz rodziny która czekała na dole ............ nic przyjemnego. I to uczucie że się zawiodło , mimo że jak zaczynaliśmy to oni już nie żyli.

• Like ! 1

Ciekawe dość - gdyby się zainteresował w powodu głodu, pewnie niewiele by zostało do identyfikacji... Czyli albo go coś sprowokowało, albo miał gawrę tuż obok i bronił legowiska 🤔

3 godziny temu, barbie609 napisał:

Za mało wiem aby oceniać

To w takim razie jaki sens miało kopiowanie tej informacji jeśli już była na głównej stronie portalu "tatromaniak.pl" ?

1 godzinę temu, Mnich Moderator napisał:

Nie ma naszej zgody na tego typu komentarze. 

to nie był komentarz tylko pytanie do kolegi linkującego to smutne wydarzenie

3 minuty temu, barbie609 napisał:

@J@nAkurat nie widziałem na stronie głównej, rzadko tam zaglądam  ale jeśli uważasz że nie potrzebnie coś linkuję to zgłoś do moderatora lub po prostu nie czytaj

zwykłe nabijanie postów i szukanie taniej sensacji

Edited by J@n
9 minut temu, barbie609 napisał:

ale jeśli uważasz że nie potrzebnie coś linkuję to zgłoś do moderatora lub po prostu nie czytaj

8 minut temu, J@n napisał:

zwykłe nabijanie postów i szukanie taniej sensacji

Żebyś z tego @barbie609 nie zrezygnował. Ja akurat czytam bardzo dużo artykułów, które tu wrzucasz, zwłaszcza, że są związane z tematyką tatrzańską. Są to "bieżące informacje", więc nie widzę problemu, a zawsze czegoś się dowiem co w Tatrach piszczy 🙂

• Like ! 5
36 minut temu, Agent02 napisał:

Luk_ i Mnich, usiłowanie utrzymania poprawności na forum wyprzedza Waszą  umiejętność czytania ze zrozumieniem.

Pytanie Jana do osoby linkującej było sarkastycznym podważeniem sensu podawania linka, a nie komentarzem nt. wydarzenia. 

Popieprzyło Was całkiem. 

Mówią że trolli nie powinno się karmić ale ciężko się powstrzymać patrząc na tak durne komentarze 😬

Sarkastyczne wypowiadanie się o czyjejś śmierci czy też prześmiewcze nazywanie turystów stonką jest co najmniej niestosowne. Odrobina szacunku do innych żywych czy umarłych nikomu nie zaszkodzi.

To forum różni się od strony na Fb właśnie tym że kultura nie została za drzwiami,że ludzie są dla siebie mili i wyrozumiali ( większość).Czasy mamy podłe,bycie wrednym,uszczypliwym trollem jest popularniejsze niż bycie miłym,empatycznym a szkoda.

• Like ! 5

O, mój ulubieńcu, witaj ponownie 😂

Utrzymanie poprawności... 😂 Widzę, że Ty jednak z tych niekumatych, więc postaram Ci się wytłumaczyć łopatologicznie:

Kultura. Możemy dyskutować o wypadkach w Tatrach, nawet uważam, że jest to WSKAZANE, ale bez chamskich pytań w stylu, że "jednego Janusza mniej?". Możemy podyskutować o nieprzygotowaniu danej osoby, że z tego co wyczytałem nie miał raków, kasku i czekana. Ale czy jest to powód, by tragedię, jaką jest śmierć człowieka, w jakimkolwiek sposób obśmiewać? Myślę, że zmarły poniósł najwyższy wymiar kary i nie trzeba jeszcze jego rodzinie (bo może to czyta?) "dowalać". Rok temu była głośna śmierć Dominika i w jego wątku była merytoryczna i kulturalna dyskusja. Merytoryczna i kulturalna, rozumiesz różnicę? Dla przykładu J@n mógł zadać to pytanie na 100 innych sposobów, które by nakreśliło problem, bez zbędnej chamówy, dla przykładu:

1. "Współczuję rodzinie. Jednak z przekazanych mediom informacjom, wynika, że turysta niestety nie był przygotowany i nie dostosował umiejętności do warunków."

2. "Tak to jest, gdy osoba niedoświadczona przeszacuje swoje możliwości i wybierze nieodpowiednią trasę. Popełnił elementarne błędy - zły sprzęt, brak umiejętności posługiwania się nim, etc."

Niestety, @J@n swoimi chamskimi i sarkastycznymi uwagami pod wieloma wątkami sprawił, że nikt za bardzo nie wie kiedy żartuje, a kiedy nie i sądząc po reakcjach ludzi większość odebrała to w taki, a nie inny sposób. Jeśli J@n chciał się odnieść tylko do sensowności podawania takich linków, to mógł też to zrobić w sposób niepozostawiający wątpliwości. Dobrze, @Agent02, że Ty jako jedyny umiesz czytać między wierszami 🙂

Jeszcze kończąc ten wątek dot. śmierci to chciałbym zwrócić uwagę na jeden ciekawy aspekt, o którym mówił bodajże Kacper Tekieli w swoim webinarze. A mianowicie, że istnieją 4 stopnie kompetencji turystów. Myślę, że warto je przytoczyć, może dzięki temu niektórzy lepiej zrozumieją problem:

1. Nieświadoma niekompetencja - turyści nie są świadomi zagrożeń, jakie ich czyhają w górach. Burze, lawiny, poślizgnięcia, etc. Cóż, kwestia edukacji społeczeństwa.

2. Świadoma niekompetencja - to ten etap, gdy turysta zdaje już sobie sprawę ze swoich braków i jest świadom zagrożeń i ze względu na nie nie podejmuje się niektórych górskich działań

3. Świadoma kompetencja - etap, na którym turysta posiada odpowiednie umiejętności by zagrożenia w górach minimalizować.

4. Nieświadoma kompetencja - etap, gdy turysta jest na tyle doświadczony, że wiele decyzji dot. analizy warunków podejmuje podświadomie.

Bardzo możliwe, że mężczyzna, który zginął pod Rysami należał do tej 1. grupy.

57 minut temu, Agent02 napisał:

Popieprzyło Was całkiem

Całe szczęście, że przyszedłeś Ty, jedyny prawdziwy znawca gór i nas wyjaśniłeś. Jesteśmy Ci niezmiernie wdzięczni 😉

57 minut temu, Agent02 napisał:

Zarejestrowałem się po raz drugi tylko po to, by to napisać

A szkoda. Miałem naprawdę nadzieję, że już nie zawitasz na to, jak to napisałeś, "nudne, smętne i flegmatyczne forum". 

36 minut temu, Agent02 napisał:

Jasne, co Ci pozostało. Łatwiej obśmiać niż stuknąć się w głowę.

A jak mam zareagować inaczej widząc Twój kolejny super-wpis 😂 

Edited by Luk_
  • Like ! 4
11 minut temu, Agent02 napisał:

To, że straciłeś czas na pisanie powyższego, świadczy o Twojej "kumowatości".

Tak, straciłem czas, po to by Ci rozbić post J@na i odbiór jego treści przez forumową społeczność na czynniki pierwsze. Nawet kluczowy fragment specjalnie, z myślą o Tobie, pogrubiłem.

11 minut temu, Agent02 napisał:

Jeszcze raz: @Jan zwrócił się z sarkazmem do osoby podającej link. Nie komentował wypadku w taki sposób, nie pozwoliłby sobie na to, mając bliskie doświadczenia tatrzańskich śmierci.

Jeszcze raz: J@n mógł skomentować wpis w sposób niepozostawiający żadnych wątpliwości co do jego intencji. Nie znam personalnie J@na, nie pisałem z nim, prawdopodobnie nigdy nie rozmawialiśmy na żywo. Nie mam zielonego pojęcia, gdzie jest u niego granica żartu i dobrego smaku. Widziałem jednak jego wcześniejsze posty, w których m. in. nazywał ludzi "stonką". Stąd taki odbiór jego wpisu, a nie inny. No sorry, patrząc na tekst nie widzisz mimiki autora, nie słyszysz jego głosu, intonacji, a przez to ciężko wyczuć żart.

Agencie, za rozpętaną gówno burze odpowiadasz głównie Ty. Znowu miałeś okazję zacząć rozmowę od dyskusji na poziomie, ale niestety - po raz kolejny nie wyszło.

Edited by Luk_
  • Like ! 1
18 minut temu, Agent02 napisał:

żadnych wątpliwości co do Jego intencji nie miałem.

No a widzisz, a ja oraz inni mieliśmy. Może Ty oraz J@n jesteście do siebie podobni i stąd wynika to wzajemne odczytywanie intencji 😉 My jednak tej zdolności nie posiadamy. A J@n swoje wyjaśnienie napisał już po fakcie.

18 minut temu, Agent02 napisał:

Nie mógł napisać wg Twoich przykładów, bo po prostu nie o tym pisał. Nie o tym pisał.

Tak jak wcześniej wspomniałem - gdyby nie jego wcześniejsze posty i styl to może odebralibyśmy jego wpis zupełnie inaczej. A ironiczne wpisy bądź zadawanie ironicznych pytań skutkuje tym, czym skutkuje. I tyle.

Edited by Luk_

@Agent02 lubisz się "znęcać" nad sobą? Mam wrazenie, ze tak... Nie pasuje Tobie klimat forum, to na nie nie wchodź i nie siej fermentu... NIE POTRZEBUJEMY tu gościa, ktory wie lepiej co nam potrzeba, żeby bylo fajnie...

Przepadnij Maro....

• Like ! 6