Jump to content

peter1

Member
 • Content Count

  331
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  36

Everything posted by peter1

 1. Znalazłem parę starych zdjęć, jakość nie za dobra ale zawsze coś: Hawrań
 2. peter1

  Szatan

  ja młodzieniaszkiem też nie jestem ale daję radę...:) więc może trochę mniej niż 15? 😉
 3. I uściślę od siebie, że najpiękniejszy widok dla mnie jest z Rysów. Jest to perfekcyjny punkt widokowy na każdą stronę. 🙂 Natomiast mogę się zgodzić z Janem, że jednym z najpiękniejszych polskich dwutysięczników jest Mnich. Mięgusz Wielki - na równi. Może też Kościelec.
 4. peter1

  Szatan

  część 2: 🙂 spadek grani ku Szataniej Przełęczy Szatania Przełęcz Szczyrbski kawałek grani i drugi wierzchołek widok na Hińczowe i dol. Mięguszowiecką Młynicka Rysy przez 'szparę' drugi wierzchołek(a raczej pierwszy) Mięgusze przez inną 'szparę' oba wierzchołki Popradskie Pleso, Osterwa, Tępa i Kończysta dol. Mięguszowiecka Baszty i Szczyrbskie Pleso Gerlach i Kończysta Rysy, Waga i Wysoka dol. Mięguszowi
 5. A nazwa tematu brzmi: "Zagłosuj na najpiękniejszy polski dwutysięcznik- ankieta". Tymczasem ankieta ma inne pytanie.
 6. Zagłosowałem. Ale jest różnica między najpiękniejszym dwutysiecznikiem a najpiękniejszym widokiem z dwutysiecznika...
 7. Byłem oczywiście! Ale już dość dawno temu. Musiałbym poszukać zdjęć. Panorama piękna! Pamiętam z trasy, że mijało się całe rodziny kozic, a ze szczytu mogłem zobaczyć gołym okiem swój zaparkowany samochód...:))
 8. peter1

  Szatan

  Miałem przyjemność być w tym roku przy świetnej pogodzie. Planowałem od dawna ale zawsze coś tam stawało na drodze. Moim obecnym marzeniem jest przejść całą grań Baszt a także skoczyć na Diablovinę i Zadnią Basztę. Chcę też powtórzyć wejście od Młynickiej ale tym razem przez Szatanią Przełęcz. Podzieliłem foty na 2 części bo za dużo ich jest. Dziś pierwsza część: 🙂 widok na drugi wierzchołek(płn) Mięgusze Rysy i Wysoka Solisko, Krywań, Furkot i Hruby Grań Soliska Wysoka, Gerlach, Kończysta, Tępa podejś
 9. peter1

  Szatan

  Szatan(2422m) - piękny dwuwierzchołkowy szczyt w Grani Baszt rozdzielających Dolinę Młynicką od Mięguszowieckiej. Większość nieznakowanych tras zaczyna się w Dolinie Młynickiej. Najsłynniejsza prowadzi przez Baszty ścisłą granią. Zdjęcia(panoramki) za Wikipedią:
 10. Jestem świeżo po trzech lekturach, a nawet czterech(ale Kurtykę pewnie każdy zna). Polecam te książki: Fajna książka o prekursorkach taternictwa. Autorka sama się wspina i aby było ciekawie powtarza najsłynniejsze wejścia swoich bohaterek. Prekursorzy himalaizmu! Nie miałem pojęcia że w okresie 20-lecia międzywojennego mieliśmy pierwszą wyprawę w Himalaje. i coś dla wszystkich co planują zrobienie kolekcji. Dobry przewodnik z rozrysowanymi trasami i opisami.
 11. Gratulacje! Ja bym się może odważył z jakimś zespołem lub przewodnikiem od południa iść. 🙂 Byłem w tym roku od strony północno-zachodniej(dojście od Orlej), na żywca i bez asekuracji(przy jednym początkowym fragmencie nie było to mądre - w zejściu było tam fatalnie, bo wejść zawsze łatwiej). No ale musiałem w końcu bo tyle lat mijania tego szczytu i przyciągania...:) Fajowe foty! 🙂
 12. peter1

  Durny Szczyt

  Dzięki! Dla mnie też niesamowita. Stawiam obok Pośredniej Grani i Staroleśnego. Planuję też Martinkę, więc może ona przebije ich wszystkich? ?
 13. peter1

  Durny Szczyt

  Czas na moje fotki z Durnego: ? To mój brakujący szczyt do kolekcji, jestem szczególnie dumny z niego bo mi 'uciekał'(z różnych powodów) 3 razy wcześniej. A w tym roku wreszcie się udało we wspaniałej pogodzie! ? Najtrudniej było dostać się na przełęcz(rampy, żeberka, ekspozycja, piargi) bo z tych wszystkich filmików można sobie wyrobić opinię, że to grań obu Durnych jest najtrudniejsza. Nie jest. To wspaniały granit, mnóstwo chwytów i stopni, uwielbiam takie granie. Natomiast zejście z Durnego(w stronę Łomnicy) kilkoma zupełnie pionowymi kominkami jest naprawdę trudne i nie wi
 14. peter1

  Wysoka

  Wiadomo. Jasna sprawa. W sumie właśnie dlatego jeżdżę tylko w sierpniu(w lipcu za wcześnie bo śnieg zalega, a we wrześniu za późno bo już nowy napadał).
 15. peter1

  Wysoka

  Tego się spodziewałem. Na drugi wierzchołek jak trasa wyglądała? Gratulacje w każdym razie!
 16. Zaległe pocztówki z Zamarłej Turni: ? Fajnie wyglądają zwłaszcza Kozie Czuby i Orla z tej perspektywy...
 17. peter1

  Czerwona Ławka

  Zrobili. Po 20 sierpnia lub we wrześniu miało być oficjalne otwarcie. Widziałem z daleka trasę. W każdym razie się nie załapałem w tym roku, planuję w następnym. https://portaltatrzanski.pl/aktualnosci/tak-wyglada-pierwsza-w-tatrach-via-ferrata,4123 Szkoda, że tak dużo klamer i poziom najłatwiejszy. Liczyłem na więcej wspinania w skale.
 18. peter1

  Czerwona Ławka

  Kiedyś rzeczywiście był ruch jednokierunkowy tylko. Teraz można w obie strony śmigać. Natomiast ferrata jest jednokierunkowa. Jak ja bywałem kilka razy nie zauważyłem żadnych problemów z mijaniem się gdziekolwiek.
 19. To prawda. W sumie śnieg może zniknąć do weekendu ale żleb może być z rana oblodzony a to jeszcze gorzej...
 20. Spokojna głowa! Raczej będę trzymał aby policja nikogo nie zatrzymała bo poza kwarantanną to i trochę euro można stracić. Nie sądzę byś kogoś z BOJów spotkał, już po wakacjach, a oni nie byli widoczni w tym sezonie. Powodzenia! A jaką trasę robisz?
 21. peter1

  Łomnica

  Pogoda tym razem dopisała to i zdjęcia będą lepsze: ?
 22. Udało mi się dowiedzieć od słowackiego i pewnego źródła, że ekipa BOJów liczy 25 osób. Patrolują najbardziej popularne rejony gdzie przewodników jest dużo, a więc Gerlach, Łomnicę, Lodowy i Wysoką. I tam raczej, jak ktoś ma pecha, może ich spotkać. Generalnie z powodu pandemii dali sobie na luz w tym roku bo nic nie zamieszczali na fejsie i cisza się zrobiła. Ale istnieją jeszcze...?
 23. Czytałem jeszcze, że od paru dni niezaszczepieni nie przenocują w schroniskach na Słowacji. Ja nie miałem żadnych kontroli na Łysej ani w Chochołowie, natomiast mój brat i znajomi mieli często w Jurgowie. Ale ja wyjeżdżałem jeszcze po ciemku kiedy policja spała jeszcze...:)
 24. witam, 1. 1h i 2h(pod warunkiem że się nie zgubi drogi a to częste na odcinku Wrota-Szpiglasowy) 2.ale odkąd mierzone? Od samego dołu? Łomnickiego Stawu? Łomnickiego Sedla? Polecam też przewodniki taternickie i wysokogórskie. ?
 25. i kilka różnych pocztówek: ?
×
×
 • Create New...