Skocz do zawartości

Książki- czyli jak umilić sobie podróż w Tatry


Bieszczadzki_tatromaniak

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Nieco inna perspektywa: Jerzy Kochanowski " Wolne miasto Zakopane".

Z "górskich" książek zawsze chętnie  wracam do "Górfanki" A. Czerwińskiej i "Zostają góry" P. Morawskiego.  Odpadłam przy " Anatomii góry" R. Fronii. Zasypiam przy tej pozycji.

W księgozbiorze mam też książkę R. Messnera z dedykacją autora ?, ale sama książka taka sobie... przeczytana stoi na półce dla potomnych ?.

 

Edytowane przez jaaga76
  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Niektóre z polecanych - wrzucam na swoją listę. Dziękuję za polecenie.

Od siebie, lubię biografie, "ludzi gór" oczywiście także.

Znam i polecam zatem chyba wszystko co można spotkać na rynku: od pokolenia Lodowych Wojowników - Kukuczka, Kurtyka, Rutkiewicz, Wielicki, przez Hajzera na Czapkinsie i Bieleckim kończąc... ale także, nieco mniej oczywiste:

- Trzy Bieguny (Leszek Cichy + Marek Kamiński) - choć niespecjalnie zredagowane, warto, bo przedstawia fascynujące sylwetki obu wielkich postaci

- Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak. (Jacek Hugo Bader) - pięknie napisane (chyba jedyna ze wskazanych, nakreślona przez człowieka zawodowo władającego piórem)

- Samotność solisty (Alex Honnold) - człowiek nie-z-tej-ziemi... free solo zdobył El Capitan. Brak słów. Warto!

Oczywiście zawężam do pozycji związanych z tematyką forum.

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.07.2020 o 16:09, reckeen napisał:

Niektóre z polecanych - wrzucam na swoją listę. Dziękuję za polecenie.

Od siebie, lubię biografie, "ludzi gór" oczywiście także.

Znam i polecam zatem chyba wszystko co można spotkać na rynku: od pokolenia Lodowych Wojowników - Kukuczka, Kurtyka, Rutkiewicz, Wielicki, przez Hajzera na Czapkinsie i Bieleckim kończąc... ale także, nieco mniej oczywiste:

- Trzy Bieguny (Leszek Cichy + Marek Kamiński) - choć niespecjalnie zredagowane, warto, bo przedstawia fascynujące sylwetki obu wielkich postaci

- Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak. (Jacek Hugo Bader) - pięknie napisane (chyba jedyna ze wskazanych, nakreślona przez człowieka zawodowo władającego piórem)

- Samotność solisty (Alex Honnold) - człowiek nie-z-tej-ziemi... free solo zdobył El Capitan. Brak słów. Warto!

Oczywiście zawężam do pozycji związanych z tematyką forum.

Do biografii dorzucam jeszcze "Ja Pustelnik" (chyba taki tytuł) i "K. Wielicki. Piekło mnie nie chciało".  Fajnie się też czytało o  Kurtuce (nie pamiętam tytułu)

"Samotności solisty" nie znam, ale poznan.  Dzięki! 

Co do książek o Broad Peak, akurat Hubo- Bader dla mnie słabo - dużo egzaltacji i koncentracji na sobie. Wolę książkę Bartka Dobrocha i Przemka Wilczyńskiego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.11.2019 o 23:54, Kacha napisał:

Pierwszą z książek o tematyce górskiej, jakie ostatnio przeczytałam, jest "Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście". Poniżej zdjęcie.

Akurat skończyłam ją czytać 24 października, w 30.rocznicę jego śmierci.

Książkę lekko się czyta, jest sporo zdjęć. Jest to głównie biografia J. Kukuczki, ale zawiera też kilka wątków związanych z himalaizmem, czy działalnością wspinaczy w realiach tamtych lat. 

Polecam ?

 

Aż dziwne, że dopiero po tylu latach powstała pierwsza  biografia Kukuczki... 

Książkę czyta się świetnie. 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jaaga76 napisał:

Do biografii dorzucam jeszcze "Ja Pustelnik" (chyba taki tytuł) i "K. Wielicki. Piekło mnie nie chciało".  Fajnie się też czytało o  Kurtuce (nie pamiętam tytułu)

"Samotności solisty" nie znam, ale poznan.  Dzięki! 

Co do książek o Broad Peak, akurat Hubo- Bader dla mnie słabo - dużo egzaltacji i koncentracji na sobie. Wolę książkę Bartka Dobrocha i Przemka Wilczyńskiego. 

"Ja Pustelnik" faktycznie... zapomniałem o tym, a chciałem kiedyś kupić i mi uciekło... Dziękuję za przypomnienie! I jeszcze o Denisie Urubko. I o Messnerze...

Kurtyka - masz na myśli "Sztuka Wolności", B. McDonald? Tak, polecam także!

Wielickiego "Piekło...", tak, warto! I - jako ciekawostka - akurat w dniach gdy to czytałem, na szlaku spotkałem p. Krzysztofa Wielickiego (schodziłem z Orlej, w drodze z p. Krzyżne, do Murowańca). Nie miałem jej ze sobą, a szkoda. Nie zbieram autografów, ale jego podpis na książce fajnie byłoby mieć ? Zamieniliśmy kilka zdań i każdy poszedł w sowim kierunku.

I ostatnie zdanie, o Tym, od którego wszystko się u mnie zaczęło. Jerzy Kukuczka. Czytałem chyba wszystko co o nim. Jego "Mój pionowy świat" wielokrotnie. Nawet synkom, do snu, gdy byli mali i nic a nic nie rozumieli, czytałem ? Jest tam wszystko - On, przygoda, wyścig o Koronę, nostalgiczny (choć niezamierzony oczywiście) opis tamtych czasów... co jakiś czas mnie nachodzi i sięgam do tej książki. Choć właściwie niczego nie czytam więcej niż raz. Nawet moich ulubionych autorów (zupełnie nie w tematyce górskiej).

 

 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, reckeen napisał:

"Ja Pustelnik" faktycznie... zapomniałem o tym, a chciałem kiedyś kupić i mi uciekło... Dziękuję za przypomnienie! I jeszcze o Denisie Urubko. I o Messnerze...

Kurtyka - masz na myśli "Sztuka Wolności", B. McDonald? Tak, polecam także!

Wielickiego "Piekło...", tak, warto! I - jako ciekawostka - akurat w dniach gdy to czytałem, na szlaku spotkałem p. Krzysztofa Wielickiego (schodziłem z Orlej, w drodze z p. Krzyżne, do Murowańca). Nie miałem jej ze sobą, a szkoda. Nie zbieram autografów, ale jego podpis na książce fajnie byłoby mieć ? Zamieniliśmy kilka zdań i każdy poszedł w sowim kierunku.

I ostatnie zdanie, o Tym, od którego wszystko się u mnie zaczęło. Jerzy Kukuczka. Czytałem chyba wszystko co o nim. Jego "Mój pionowy świat" wielokrotnie. Nawet synkom, do snu, gdy byli mali i nic a nic nie rozumieli, czytałem ? Jest tam wszystko - On, przygoda, wyścig o Koronę, nostalgiczny (choć niezamierzony oczywiście) opis tamtych czasów... co jakiś czas mnie nachodzi i sięgam do tej książki. Choć właściwie niczego nie czytam więcej niż raz. Nawet moich ulubionych autorów (zupełnie nie w tematyce górskiej).

 

 

Spotkanie  z K. Wielickim - miły akcent ?.  Dobrze, że wiedziałeś kogo spotkałeś, bo się zdarzyło mieszkać z jednym z polskich czołowych himalaistów XX wieku  w pensjonacie w Zakopcu, baaaa nawet sie o niego pomartwic, bo poszedl w gory i byla burza... a to przecież mily,  ale już starszy pan... A jak wróciłam i zobaczyłam go w TV to prawie padłam z wrażenia (i wstydu) ???

Co do "Pionowego świata" Kukuczki - zmęczyłam. Jakoś mi nie szła ta książka...

Jeśli wracam - to wracam do książek P. Morawskiego.

Swoją drogą- to refleksja po książce o K. Wielickim - brakuje książek o żonach himalaistów... które były i czekały. Dzielne kobiety (a w cieniu) .

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.07.2020 o 16:09, reckeen napisał:

- Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak. (Jacek Hugo Bader) - pięknie napisane (chyba jedyna ze wskazanych, nakreślona przez człowieka zawodowo władającego piórem)

Tez mi sie podobala. Warto przeczytać.

Skazany na Góry-Denis Urubko- ciekawa, pisze o tym jak zaczynał, początki zawsze sa ciekawe, bo świat poszedł daleko do przodu i kiedyś wiele rzeczy bylo innych, trudniejszych.

,,Miłość, muzyka i góry"- Gduli, to o miłości, pozycja dla romantyków, bo góry sa tylko tłem.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.08.2020 o 11:42, El Erninio napisał:

A znacie może jakieś książki, w których zebrane są takie krótkie historie o tragediach górskich, o nierozwiązanych tajemnicach związanych z górskimi wyprawami? 

PS mam nadzieję że wybrałam dobrą grupę ?

Michał Jagiełło " Wołanie w górach", a na bieżąco kronika TOPR.

  • Lubię to ! 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.08.2020 o 11:42, El Erninio napisał:

A znacie może jakieś książki, w których zebrane są takie krótkie historie o tragediach górskich, o nierozwiązanych tajemnicach związanych z górskimi wyprawami? 

PS mam nadzieję że wybrałam dobrą grupę ?

Może nie ma w tej książce zbyt wiele tajemniczych nierozwiązanych przypadków z Tatr, ale z pewnością jest masa historii górskich wypadków i akcji ratunkowych Topr'u- polecam serdecznie książke "Topr- Żeby inni mogli przeżyć". Napisana z humorem, nawet osoby doświadczone znajdą tu coś dla siebie. Osobiście zaskoczyło mnie w tej książce kilka scenariuszy wypadków, które nawet do głowy by mi nie przyszły, że mogą się wydarzyć. Rozjaśnia umysł i pokazuje, że nie można lekceważyć potęgi gór.

  • Lubię to ! 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca o górach ale o wędrowaniu ,,Mimochodem o chodzeniu" - Augystynek

Fajna książka, o tym, że najbardziej naturalna rzecz jaką jest chodzenie stała się czymś dziwnym, jakby fanaberią. 

W książce są ciekawostki, opowieści o  sławnych osobach, którzy wędrowali, trochę antropologii, mnóstwo cytatów. np taki Sørena Kierkegaarda -„Nie znam tak uciążliwej myśli, od której nie dałoby się uciec, idąc"

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię książki, przeważnie wieczorem, gdy już dom ogarnięty mogę zająć czas książka. Teraz zaczęłam ,,Grę w klasy" . Niby kultowa, z dziwnym sposobem czytania, czyli można czytać po kolei, można  przechodzić od rozdziału do rozdziału wedle zaleceń  autora, i można czytać te rozdziały, które się chce. Zapoznając się z tymi sposobami pomyślałam, że jak się napisze książkę o marnej treści, to się trzeba ratować takimi udziwnieniami.  No i niezbyt mi idzie to czytanie, jakoś mnie nie wciąga. Wobec tego, weszłam sobie wczoraj wieczorem tu, na forum,  zobaczyć co tez ciekawego żeście nawypisywali i rzuciło mi się w oczy słowo ,,drzewiej" - piękne, staropolskie, rzadko używane. A ja lubię takie słowa, pachnące domami z drewna, dziećmi goniącymi boso, wierzbami przy drogach. Kojarzy mi się z Norwidem ,,do kraju tego gdzie winą jest dużą popsować gniazdo na gruszy bocianie... " I tak zaciekawiona jednym słowem wsiąkłam w blog Pana  @Jerzy L. Głowacki i zostanę tam na wiele wieczorów słuchając opowieści, jak to drzewiej bywało i oglądając fotografie w kolorze sepii.

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@Luk_ ? własnie dziś zamowiłam więc za jakis czas zdam relacje i wstawie parę fotek " ze środka" ?

A tymczasem w moje ręce dziś wpadł przewodnik TATRY Tadeusza Zwolińskiego z 66 roku ( polecany tu gdzieś wcześniej przez kogoś ). 

Przeważnie same opisy wejść 

Dla zainteresowanych mozna bez problemu znaleźć  na Allegro za parę złotych ?

20200929_101327.jpg

20200929_101301.jpg

20200929_081238.jpg

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...