Skocz do zawartości

Książki- czyli jak umilić sobie podróż w Tatry


Bieszczadzki_tatromaniak

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 8.09.2021 o 14:08, wjesna napisał:

Jak tak patrzę na te  tytuły to myślę sobie,  jak to dobrze,  że niektórzy mieli życie które warto opisać.  Bo co byśmy czytali?

Tytuł jest patetyczny do bólu, ale na szczęście sama książka  jest napisana obiektywnie i dobrym językiem. Czyta się fajnie. Polecam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, jaaga76 napisał:

Tytuł jest patetyczny do bólu, ale na szczęście sama książka  jest napisana obiektywnie i dobrym językiem. Czyta się fajnie. Polecam ?

Czasem trochę odczlowieczaja bohaterów. Piszą biografie  prawie, że na kolanach, tak jakby życie mogło być uslane tylko dobrymi decyzjami.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nimsdai Purja ,,Poza Możliwe,, -14  8 -tysięczników  w 7 miesięcy . Od razu uprzedzam nie jest to wybitne dzieło literackie, dodatkowo chyba coś z przekładem nie tak ale to moje wrażenie. Widać że książkę pisał żołnierz , ale co jest fajne to podkreślenie roli zespołu w sukcesie i takie trochę naruszenie poglądu,że w strefie śmierci niemożliwe są akcje ratunkowe.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jestem świeżo po trzech lekturach, a nawet czterech(ale Kurtykę pewnie każdy zna).

Polecam te książki:

20211127_104657.thumb.jpg.f5d9410f5f96769c8b03bb85b9c28db9.jpg

Fajna książka o prekursorkach taternictwa. Autorka sama się wspina i aby było ciekawie powtarza najsłynniejsze wejścia swoich bohaterek.

20211127_104813.thumb.jpg.71f4e3a241e728f74162de32393a9c49.jpg

Prekursorzy himalaizmu! Nie miałem pojęcia że w okresie 20-lecia międzywojennego mieliśmy pierwszą wyprawę w Himalaje.

20211127_104825.thumb.jpg.d8b8a3325da988dcbc29aec0b37c8130.jpg

i coś dla wszystkich co planują zrobienie kolekcji. Dobry przewodnik z rozrysowanymi trasami i opisami.

Edytowane przez peter1
  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Dnia 5.01.2021 o 21:28, Mnich Moderator napisał:

Z moim ADHD jest to całkiem możliwe, a nawet wielce prawdopodobne. Kiedyś trzy na raz czytałem. Naprzemiennie - rzecz jasna ?

Też tak mam, często 4 czy nawet 5 książek jest jednocześnie "na tapecie", o różnej tematyce, w zależności od nastroju i tego ile mam akurat czasu, bo niektóre pozycje da się czytać z doskoku po kilka minut, a inne wymagają większego skupienia.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.09.2021 o 14:08, wjesna napisał:

Jak tak patrzę na te  tytuły to myślę sobie,  jak to dobrze,  że niektórzy mieli życie które warto opisać.  Bo co byśmy czytali?

Jakieś 3/4 książek w mojej dość obszernej biblioteczce to rzeczy dotyczące w ten czy inny sposób rozmaitych ... wojen. W tym kontekście czasem dopada mnie taka przewrotna myśl "jak to dobrze że byli Hitler, Stalin , Napoleon, Juliusz Cezar, Aleksander Macedoński, Chmielnicki, Nelson, Chrobry ... i parę setek innych wojowniczych przywódców, dowódców, dyktatorów. Bo co ja bym czytał, gdyby nie oni?" ??

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kasia K napisał:

A ja obecnie pożeram Everest? 

Film,, Everest "znacie napewno wszyscy, bo to klasyk... Ale książka to poprostu petarda!! Polecam wszystkim, którzy nie mieli jej w rękach!!! ? DSC_6398.thumb.JPG.3dccdfe37d06e371029bd1411ba23501.JPG 

Czytałem już parę razy i pewnie za czas jakiś jeszcze wrócę, bo to jest po prostu bardzo dobre. 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji, skoro już piszę w tym dziale, zaproponuję coś chyba mniej znanego, bo wydane dawno temu i raczej nie wznawiane. 

Hermann Geiger  "Pilot alpejskich lodowców"

Czyli wspomnienia człowieka który m. in. ratował z opresji ludzi w Alpach za pomocą ... samolotu. 

Potrafił lądować (i startować) w takich miejscach że naprawdę aż trudno w to uwierzyć. A jednak  ?

 

Do kupienia na allegro dosłownie za parę zł. 

pilot-alpejskich-lodowcow-herman-8035036.jpg

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zabieram się za,, Wspinaczkę", czyli relacja  wyprawy na Everestu z 1996 (opisana też przez Krakauera). 

,,Wspinaczka" przedstawia relacje z tych wydarzeń oczami rosyjskiego przewodnika, z grupy Fischera. Rosjanin nieprzychylnie został oceniony przez Krakauera, natomiast we,, Wspinaczcze" odbija te zarzuty i opisuje (piórem DeWalta) swój punkt widzenia z tych tragicznych wydarzeń. Mam nadzieję, że będzie się dobrze czytać ?

DSC_6575.JPG

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Książka może jest mniej o górach, ale myślę że warto po nią sięgnąć. Pierwszy raz czytałam tę książkę z pięć lat temu. Ujęła mnie wszechstronnością, bo chyba żaden istotny temat Autorkom nie umknął.  Mamy więc i trochę o historii, są wątki o przyrodzie i jej ochronie, nie brakuje opowieści o ludziach, którzy pod Tatrami mieszkają na codzień i którzy w amoku do Gór ślimaczą się na Zakopiance ... Wszystko okraszone szczyptą humoru. Czyta się świetnie.  Jeśli jeszcze ksiązki nie znacie - zachęcam. Warto! Właśnie wyszło drugie wydanie. I żeby nie było tak cukierkowo... niby wydanie poprawione, ale niestety niezaktualizowane... szkoda. 

20220401_183250.jpg

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakopane brzydkim miastem jest. Niestety i trudno z tą tezą dyskutować. Ale  było ładniejsze.... i ta książka o tym przypomina. Cudne, wyciągnięte z głębokich archiwów fotografie nie tylko przywołują wspomnienia, ale  pokazują zmiany z przyrodzie. Większość z budynków z kart książki już dziś nie istniej, albo zostały głęboko przekształcone. Dlatego tak ważne jest by ich piękno przypominać. 

20220401_184346.jpg

20220401_184444.jpg

20220401_184632.jpg

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem na drogę kupiłem biografię Michała Listkiewicza, trzeba przyznać, że jest w niej dużo zakulisowych informacji o piłce nożnej sprzed kilku dekad ale także i conieco o czasach współczesnych choć styl w jakim ją napisano mnie nie przekonuje. 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Bieszczadzki_tatromaniak napisał:

 dużo zakulisowych informacji o piłce nożnej sprzed kilku dekad

Jeśli lubisz tamtą  piłkę,  to mnie zaciekawiła książka  ,,Spalony" Iwana.  To jego biografia  więc nie tylko  o piłce ale i o uzależnieniu. Niemniej  o piłce  sporo.  

Często biografie powstają  zbyt wcześnie, z tą jest inaczej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przyjemna lektura.  O Evereście bez zadęcia. Książka o ludziach, którzy idą na najwyższą górę, o ich motywacjach, rozterkach, magicznej sile gór(y), dla których(ej) są w stanie zostawić najbliższych, wziąż kredyt, ryzykować życie...  Bystre spojrzenie na BC, jego drugą, nieco skrytą twarz... całość napisana sprawnie i rzeczowo. 

20220420_165256.jpg

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...