Skocz do zawartości

Książki- czyli jak umilić sobie podróż w Tatry


Bieszczadzki_tatromaniak

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszą z książek o tematyce górskiej, jakie ostatnio przeczytałam, jest "Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście". Poniżej zdjęcie.

Akurat skończyłam ją czytać 24 października, w 30.rocznicę jego śmierci.

Książkę lekko się czyta, jest sporo zdjęć. Jest to głównie biografia J. Kukuczki, ale zawiera też kilka wątków związanych z himalaizmem, czy działalnością wspinaczy w realiach tamtych lat. 

Polecam ?

IMG_20190927_194855.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałam także całkiem niedawno książkę "Kurtyka. Sztuka wolności". 

Również jest to biografia z różnymi wątkami, jednak jest to głównie taki portret psychologiczny p. Kurtyki. 

Tę również polecam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Bieszdzadzki_tatromaniak napisał:

Kochani, 

wielu z nas zapewne dojeżdza do Zakopanego różnymi środkami transportu z najodleglejszych stron Polski, myślę że  to miejsce to dobra okazja aby polecić sobie książki o tematyce górskiej i nie tylko na czas wojaży.

obowiązkowo do przeczytania - wszystkie tomy

Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie (Pit Schubert)

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś chciałby przeczytać książki Jerzego Kukuczki to polecam odwiedzić izbę pamięci w Istebnej. Można kupić książki z osobistą dedykacją od jego żony i przy okazji wspomóc finansowo (część dochodu ze sprzedaży książek) fundację imienia J. Kukuczki!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam "Mój wybór" Krzysztofa Wielickiego. To dwutomowy wywiad rzeka z jednym z największych polskich himalaistów. Napisane lekko i z poczuciem humoru! A wczoraj ukazała się najnowsza biografia K.Wielickiego "Piekło mnie nie chciało" i ją również zamierzam jak najszybciej kupić i przeczytać.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z swojej strony mimo iż narzekam ostatnio na brak czasu na czytanie luznych lektur spoza uczelnianego sylabusu - co nadrobię  jutro w drodze w góry- bardzo chciałbym polecić ostatnio skończoną przezemnie "Anatomia góry. Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami" Rafała Froni 

Edytowane przez Bieszdzadzki_tatromaniak
  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uwielbiam biografie (również auto...) ale opowieści o górskich wyprawach i eksploracji wszelakich gór także zajmują dużo miejsca w moim księgozbiorze. Najważniejsze żeby czytać bo to zupełnie inne źródło informacji niż np. internet. Książki nie tylko pozwalają zobaczyć pełniejszy "obraz" ale często weryfikują naszą wiedzę i poglądy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Jacek napisał:

Cudowna, świetnie napisana książka! Jurek to był gość ?

Tak to był gość ??? Ale oni wszyscy wtedy to byli goście !!! Chrobak Czok Piotrowski Heinrich.....można tak długo!!! Prawdziwi zdobywcy, Lodowi Wojownicy ? Pierwsze wejścia, nowe drogi, samotne zdobywanie szczytów ! Czytajmy i pamiętajmy bo to co żyje w pamięci nie umrze nigdy.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Być może zachęcę kogoś: 

Andrzej Wilczkowski - Miejsce przy stole,

Aleksander Lwow - Zwyciężyć znaczy przeżyć.

Obie pisane z dystansem i z perspektywy czasu, mnóstwo ciekawostek i historyjek. Dobrze i szybko się czyta. Fajne są też książki Anny Czerwińskiej.

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dodam od siebie takie pozycje.

"Dotknięcie pustki" Joe Simpson - niemożliwa historia walczącego o przetrwanie Joe w Andach peruwiańskich.

"Góry na opak 2" rozmowy z tymi co zostają - Olga Puncewicz 

I "  Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak" rozmowa z Ewą Berbeką - Beata Sabała Zielińska, od tej książki nie mogłam się oderwać, napisana lekko i jaka historia ... polecam naprawdę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

Chciałabym polecić wszystkim niedawno przeczytaną książkę "Lekarze w górach" o bohaterach drugiego planu we wszystkich wysokogórskich wyprawach. 

Wspaniała opowieść o ludziach od których często zależy nie tylko ludzkie życie ale także powodzenie wyprawy. Czyta się jednym tchem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Pierwszą z książek o tematyce górskiej, jakie ostatnio przeczytałam, jest "Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście".

Też niedawno czytałem. Poza tym jeszcze "Wszystko za K2" (historia himalaizmu zimowego i polskiej wyprawy na K2 2017-2018) i "Czapkins".

 

Edytowane przez Gieferg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...