Jump to content
tatromaniak

Orla Perć

Recommended Posts

Temat rzeka...ale na pewno interesujący wielu 🙂

Przeszliście? Jakie macie wrażenia? Co sprawiło Wam najwięcej problemów?

• Like ! 1
  • Wow 1

Posted (edited)

Orlą odkładałam na później, bo a to drabinka, a bo ekspozycja, albo może jeszcze jakiś straszliwy żleb 🙂 Tydzień temu całkiem spontanicznie, udało mi się przejść z kumpelą z Zawratu na Krzyżne i powiem Wam, że jestem mile zaskoczona tym szlakiem. Okazało się, że drabinka była dla mnie najprostszym etapem, a jedynie Żleb Kulczyńskiego, który nie jest ubezpieczony żadnym żelastwem, sprawił mi mały problemik. Kiedy to stanęłam nań w połowie drogi i ani w prawo, ani w lewo hehe. Musiałam się obrócić, żeby spojrzeć z innej perspektywy i znaleźć podparcie dla stopki 😉 Ale jak to Admin powiedział Orla - temat rzeka.. wiec jeszcze dodam, że starałam się iść tak, żeby jak najmniej wspomagać się sztucznymi ubezpieczeniami, oczywiście w pełni skupiona... i to było w całym tym szlaku najpiękniejsze. Skała była tak cudowna, że zawsze odnajdywałam w niej dobry "chwyt", który pozwalał się piąć w górę, czy schodzić w dół. Oczywiście po drabinkach i klamrach musiałam tak czy inaczej przejść, ale gdy nie było potrzeby, byłam tylko Ja i tatrzańska, ciepła skała .. no coś pięknego 💕 Dobra to trochę foteczek.

I jeszcze dodam, dla tych co się wahają, tak jak kiedyś ja - iść czy nie iść - zdecydowanie mówię TAK iść iść!😃👍😍👣💕

20190809_104256.jpg

20190809_131813.jpg

20190809_125212.jpg

20190809_134228.jpg

20190809_150727.jpg

20190809_172719.jpg

20190809_114355.jpg

Edited by Mili Wi
  • Like ! 5

Myślę ze do wszystkiego trzeba dojrzeć i nabrac dowiadczenia. Pamietam jak 10 lat temu podczas pierwszej w życiu wyprawy w góry z mężem wchodzilam na Kościelec. W 3/4 drogi zrezygnowalam, poplakalam sie ze za wysoko itd. A o Orlej zawsze myslalam ze jest poza moimi możliwościami. Sposob myślenia o tym szlaku zmienił mi sie gdy przeszłam juz prawie wszystkie szlaki w polskich tatrach i juz nie bylo alternatywy. W zeszlym roku przeszlam z kolegą Orla od Koziego do Krzyznego, w tym roku ze wzgledu na brak towarzystwa przeszlam sama drugą połowę szlaku. I bylo ekstra. Potem poprobowalam troche wspinaczki, szlaków dostapnych z przewodnikiem a dzis marzy mi sie Gran Mieguszy. Także wszystko jest możliwe i do wszystkiego mozna dorosnąć ☺

• Like ! 4

Ostatni raz dwa lata temu. Przeszłam na dwa razy Zawrat- Granaty i Granaty-Krzyżne. Od Zawratu do Koziego raczej łatwo ze względu na sztuczne ułatwienia. Najbardziej musiałam uważać od Granatów do Przełęczy Krzyżne.Ale frajda nieziemska!!!

_DSC2882.JPG

_DSC2971.JPG

• Like ! 4

Byłem i ja!

Najgorszy kawałek jak dla mnie to Żleb Kulczyńskiego, zwłaszcza idąc z pełnym 50L plecakiem 😅

Trasa D5S- Zawrat - Krzyżne- D5S zrobiona w 5,5h ⛰️💪

Zdjęcie z sierpnia 2018

IMG-0295.JPG

• Like ! 3

Fajny rys historyczny na początku i w sumie nasuwa się pytanie dlaczego robimy OP z Zawratu na Krzyżne skoro szlak powstał w drugą stronę :P 
W zeszłym roku byłem Kuźnice - Zawrat - Krzyżne - Kuźnice.  Sama OP 6h :P 

• Like ! 1

Piękna trasa, ostatni raz byłem w sierpniu 2018, ale w tym roku również planuje przejść 🙂

Poniżej wrzucam kilka zdjęć, tak aby zachęcić osoby, które nadal się wahają 🙂 Naprawdę emocje nie do opisania. 

20180804_124714.jpg

20180804_131232.jpg

IMG_20180804_110259.jpg

IMG_20180804_111834.jpg

IMG_20180804_114454.jpg

IMG_20180804_115128_1.jpg

• Like ! 2

Genialny szlak. Trudnosciowy przeskok z innych szlaków jak dla mnie spory, ale tylko w niektórych momentach które wymagały większej uwagi i skupienia. Drabinka jak każda inna drabina. Trudniejsze jest zejście np z Kozich Czub. Przy moim przejściu miałem świetną pogodę chociaż na Kozim Wierchu zaczęła robić się kapryśna. 

Polecam, ale tylko z pewnym doświadczeniem i rozwagą 😄

IMG_20190810_120022.jpg

IMG_20190810_193709_232.jpg

IMG_20190810_193709_234.jpg

IMG_20190810_121424.jpg

• Like ! 2

Wchodziłam parę lat temu na Kozi Wierch - wspaniałe przeżycie! Najtrudniejsza (psychicznie) chyba była dla mnie drabinka, a przy schodzeniu Żleb, dla mnie naprawdę bardzo wymagający. Aha i jeszcze niedźwiedź w okolicach Murowańca - dziś się śmieję, że pomógł mi bardzo sprawnie zejść do Kuźnic, bo już ledwo człowiek szedł po 12 h w górach, ale wtedy mi do śmiechu nie było 😛 

Co do Orlej to zdecydowanie chcę zrobić większą część, bo jakoś tak nie po drodze było ostatnimi czasy. Ktoś wyżej pisał o traumie po Kościelcu i chyba też tak trochę mam, okazał się dla mnie o wiele trudniejszy niż wszystko inne w Tatrach i nabrałam pokory do trudniejszych tras😉 Po kilku latach byłabym gotowa podjąć wyzwanie na nowo, bo to zupełnie inny rodzaj przeżywania chodzenia po górach, mocno zapada w pamięć. ❤️ 

• Like ! 3

Posted (edited)

Orlą Perć udało sie przejść w lipcu tego roku. Taki był plan na ten rok, dzięki dobrej pogodzie udało się go zrealizować. Wcześniej zaliczyliśmy tylko Zawrat od Hali Gąsienicowej do Piątki i Krzyżne z Piątki do Hali Gąsienicowej. Łatwo nie było, bo zdecydowaliśmy się, że wystartujemy z Zakopanego, dalej Kuźnice-Jaworzynka-Hala Gasienicowa-Zawrat itd. aż do Krzyżnych i powrót przez Hale Gąsienicowa, Kuźnice do Zakopanego. Sporo kilometrów i sporo czasu, wysiłek ogromny, ale satysfakcja nie do opisania. Szlak nieporównywalny do innych. Wymaga sporej sprawności, determinacji i rozwagi. IMG_20190704_134325.thumb.jpg.9617d33a2c63bb27f8d55119bef68b93.jpgIMG_20190704_115326.thumb.jpg.568f9e07a7e837cde582bd5a66e2d44a.jpg

Edited by KulaKarolina
  • Like ! 3

Orla to bardzo ciekawy szlak , szkoda że kiedyś skrócony. Technicznie bardzo fajnie choć mogło by być jeszcze lepiej bo są możliwości , widokowo super.  Przechodziłem ją wielokrotnie w różnych warunkach pogodowych . Co ciekawe w warunkach zimowych lepiej się szło niż w lipcu ubiegłego roku. Pierwszy raz w życiu przeszliśmy Orlą Perć nie spotykając nikogo , powtarzam nikogo mimo że był to 11.07. 2018.r ! Pogoda była fatalna , lało , wiatr i zadyma , do tego zimno. Mokre łańcuchy i skały dały się we znaki . Odradzam przy takiej pogodzie , jest niebezpiecznie ! Kosztuje masę wysiłku o czym przekonał się mój kompan . Śliskie łańcuchy trzeba było trzymać dość mocno bo pod nogami ślizgawica na skałach , mimo dobrych butów. (zimą w rakach spokojnie i łańcuchy suche). Po przejściu całej myślał że dłonie mu odpadną . Zajęło nam to 6 godzin. Innym razem Orlą robiliśmy w trzy godziny ale i w 9 godzin , turystycznie !!!! W sumie najciekawszy technicznie szlak w Taterkach !!!! Czas by TPN pomyślał o konkurencji dla Orlej Perci , a co wy na to ????😃

• Like ! 6

Dnia 20.08.2019 o 17:54, Agnieszka GP napisał:

Ostatni raz dwa lata temu. Przeszłam na dwa razy Zawrat- Granaty i Granaty-Krzyżne. Od Zawratu do Koziego raczej łatwo ze względu na sztuczne ułatwienia. Najbardziej musiałam uważać od Granatów do Przełęczy Krzyżne.Ale frajda nieziemska!!!

_DSC2882.JPG

_DSC2971.JPG

Miesiąc i pięć dni wcześniej byłem na Orlej !!!! Ten cudowny wschód i Widmo Brokenu które Ci się tak podobają to z tego przejścia !!!!😉😃

• Like ! 2

Dzięki wsparciu mojego męża co roku robię jakiś kawałek Orlej Perci. Poniżej zdjęcia z Granatów, Koziego Wierchu oraz Buczynowej Strażnicy.  

W tym roku zrobiliśmy trasę: Palenica Białczańska - Dolina 5 Stawów Polskich - Kozi Wierch - Buczynowa Strażnica - Żleb Kulczyńskiego - Murowaniec - Kuźnice.  Widoki przepiękne. Wrażenia niesamowite. 

IMG_8133.JPG

IMG_8137.jpeg

IMG_9539.jpg

IMG_9562.JPG

• Like ! 4

Po raz pierwszy byłem tam ze dwadzieścia lat temu na początku swojej przygody z Tatrami. Koleżanka planowała nam gdzie idziemy, więc nawet nie sprawdzałem co mnie tam czeka. Zero przygotowania. Jak zobaczyłem drabinkę, to nogi się pode mną ugięły. Pamiętam do dziś jak sobie powtarzałem: niech to się w końcu skończy, chcę już być na dole :-) Na szczęście wszystko dobrze się skończyło i zrobiliśmy połówkę od Zawratu do Koziego Wierchu.

Potem jeszcze kilka razy tam wracałem, ostatni raz rok temu. I pomimo tego, że wiedziałem co mnie czeka, to adrenalina i tak trzyma od początku do końca. Dla mnie zdecydowanie szlak numer jeden w polskich Tatrach.

Mieliśmy też z żoną "fajną" przygodę na przełęczy Krzyżne, kiedy robiliśmy drugą połówkę od Żlebu Kulczyńskiego. Wyruszając planowaliśmy, że wrócimy z Krzyżne do Murowańca i dalej do Zakopca, gdzie mieliśmy kwaterę. Po dojściu na przełęcz zatrzymali nas żołnierze. Znaleźli jakiś niewybuch, zamknęli drogę do Murowańca i kazali nam schodzić do Pięciu Stawów. Czasowo masakra, pamiętam to tempo w jakim schodziliśmy, żeby zdążyć złapać jakiegoś busa. 

• Like ! 4
  • Wow 1

Posted (edited)

Wczoraj pokonaliśmy kawałek od Żlebu Kulczyńskiego do Krzyżne. Podejście przez Żleb.... REWELACJA!  Do tej pory mój ulubiony szlak w naszych tatrach. 20190825_110616.thumb.jpg.fb89c2a211bc10cfa1adc2cf2a159339.jpg

20190825_054019.jpg

20190825_072423.jpg

20190825_075916.jpg

Edited by Łukasz84
  • Like ! 2

Ja psychicznie przygotowywałem się do OP ze 3 lata. W międzyczasie zdążyłem nawet znaleźć żonę 😄
Szlak super, pełno łańcuchów i możliwości wspinania po gołych skałach, czyli to co najlepsze. Drabinka prosta, nie ma się czego bać
😛

20190825_083330.jpg

20190825_124111 (2).jpg

DSC05831.JPG

• Wow 1
  • Haha 2

Cześć! Ja jeszcze nie byłam, ale chętnie bym się wybrała, jeśli tylko pogoda pozwoli :) planuje trasę D5S - Kozi - Zadni - Kuźnice

Boję się tylko że utknę w kominie pod Czarnym Mniszkiem, bo jestem dość niska ;)

• Like ! 1

1 minutę temu, wiolka_94 napisał:

Boję się tylko że utknę w kominie pod Czarnym Mniszkiem, bo jestem dość niska 😉

Ja też nie jestem wysoka i spokojnie dałam radę! Idziesz sama ?

20 minut temu, Agnieszka GP napisał:

Ja też nie jestem wysoka i spokojnie dałam radę! Idziesz sama ?

Raczej tak

5 minut temu, wiolka_94 napisał:

Raczej tak

Jak dojdziesz do  Zadniego to przejdź sobie jeszcze do Skrajnego. To najłatwiejszy kawałek a będziesz miała wszystkie Granaty zaliczone 👍

16 minut temu, Tatromen napisał:

Masz obycie z wysokością , klamry , łańcuchy ????

Tak, ja nie z takich co porywają się z motyką na słońce 😉

• Haha 1

wiolka kominek jest naprawdę łatwy, ja mam 160 cm i dałam radę bez żadnego problemu.  I tez polecam przedłużenie trasy do skrajnego, dokładnie taką trasę zrobiłam sama w tym roku 🙂 D5S-Kozi-Granaty i zejście żółtym 🙂 W sumie to najgorszy jest ten kawałek żlebu kulczyńskiego, kominek to już sama przyjemność po tym 😛 

• Like ! 2