Jump to content
Sign in to follow this  
swozny13

Nosal, Wielki Kopieniec

Recommended Posts

Cześć,

Chciałbym zaprezentować Wam bardzo przyjemną trasę, którą można potraktować jako rozgrzewkę przed kolejnymi, wyższymi już szczytami Tatr 😊

Trasa jest bardzo przyjemna, śmiało można wybrać się wraz z dziećmi. Widoki super, w szczególności przy wejściu oraz na samym szczycie Nosalu oraz na Wielkim Kopieńcu. 

Jeśli zaplanuje się ją wcześnie rano gwarantowane jest to, że nie spotkamy na tym szlaku dużo turystów. Trasa praktycznie do czarnego szlaku prowadzącego do Murowańca jest pusta i będziemy szli jako jedyni. 

Długość trasy: 17,4 km*

Czas: 7,5h*

*dane według portalu mapa-turystyczna.pl

Skrócony plan trasy: Kuźnice Polana - Nosal - Wielki Kopieniec - Schronisko Murowaniec - Kuźnice Polana (przez dolinę Jaworzynka)

Rozszerzony plan trasy: Kuźnice Polana - Nosal - Przełęcz Nosalowa - Olczyska Polana - Polana Kopieniec - Wielki Kopieniec - Polana Kopieniec - Hala Kopieniec - Sucha Woda - Psia Trawka - Schronisko Murowaniec - Karczmisko - Kuźnicka Polana

Opis trasy: Początek szlakiem zielonym, od samego początku dosyć ostro w górę aby podejść na Nosal (1206 m n.p.m). Podczas wchodzenia przy dobrej pogodzie pięknie widać Tatry. Następnie wchodzimy na szlak żółty przy Przełęczy Nosalowej, gdzie kierujemy się na Olczyską Polanę. Ścieżka może być trochę błotna, jeśli dzień wcześniej wystąpiły opady deszczu. Wchodzimy znów na szlak zielony i podchodzimy na Wielki Kopieniec (1328), gdzie przy dobrej pogodzie również przepięknie widać panoramę Tatr. Schodząc z Wielkiego Kopieńca kierujemy się na szlak czerwony, którym później dojdziemy do Psiej Trawki, gdzie następnie przejdziemy na szlak czarny, który poprowadzi nas do schroniska. Tutaj w sumie jedna z gorszych części, z racji na "kocie łby". Trochę nieprzyjemnie się podchodzi, jednak możemy później odpocząć w schronisku i wypić zasłużone piwko 😀. Ze schroniska  kierujemy się już w stronę Kuźnic, na początku, krótko szlakiem niebieskim, a później na skrzyżowaniu szlaków moim zdaniem lepiej wybrać żółty przez Dolinę Jaworzynka, która według mnie jest lepszym zejściem niż przez Boczań.

Bardzo lubię tą trasę i bardzo często robię ją jako początkową gdy przyjeżdżam w Tatry, ze względu na jej różnorodność, w dużej mierze łatwość. Ogólnie przy dobrej kondycji pokonamy ją w o wiele szybszym czasie.

Podsumowanie tej trasy, która robiłem wraz z dziewczyną 26 sierpnia:

Start: 6:53

Koniec: 13:20

Czas: 6h 27min (wliczone wszelkie postoje, odpoczynek w schronisku, przerwa na zrobienie zdjęć)

profil.png

trasa.png

IMG_1676.JPG

IMG_1678.JPG

IMG_1679.JPG

IMG_1684.JPG

IMG_1685.JPG

IMG_1686.JPG

IMG_1689.JPG

IMG_1692.JPG

IMG_1709.JPG

IMG_1718.JPG

IMG_1730.JPG

• Like ! 4

Kopieniec zaliczyłam rok temu. Dla mnie najgorszy moment to przejście z Przełęczy Nosalowej do Polany Olczyckiej. Krzaki tam były niemiłosierne wchodzące na ścieżkę i bałam się, że gdzieś z nich zaraz wyskoczy zdziwiony misio... 😛 Nie wiem czy to siódmy zmysł podpowiadał, że jednak coś się tam może czaić (mega zawał był za każdym razem jak spod nóg albo gdzieś z boku uciekał jakiś ptak😅) czy strach potęgowany był totalnym brakiem widoczności. Nie mniej tej trasy już nigdy nie chcę pokonywać 😞

W tym roku byliśmy na Nosalu. Udało nam się trafić w dość krótkie okienko pogodowe bo już się bałam, że cały dzień przesiedzimy w hotelu 😕 Widoki bajkowe i muszę tam wrócić w lepszą pogodę!

Fotki z Nosala ❤️

DSCN7003.JPG

DSCN7029.JPG

• Like ! 5

Jeszcze nie miałem jakoś czasu aby wejść na Nosal i kręcić się w tamtej okolicy. Z tego co tu widzę to szlaki, widok i spędzony czas tylko zachęca aby tam się wbić xd @swozny13 ładnie opisał "teren". Liczę, na rozwinięcie się tematu a w szczególności liczę na jakieś ciekawe zdjęcia.

Pokazywać, kto co tam ma heh.

• Like ! 1

Guest

Trasa przyjemna i niezbyt wymagająca ale lepiej nią iść przy ładnej pogodzie 🙂

Moja ulubiona trasa na start podczas dłuższego wyjazdu. Można się rozruszać i przywitać z górami 😛 

19 godzin temu, dominisiaa_k napisał:

Hmm.. a co powiecie o trasie Łysa Polana - Gęsia Szyja - Kopieniec Wielki - Nosal ? 😊

Haha, właśnie ostatnio pomyślałem, że przy najbliższej okazji, kiedy dane mi będzie przyjechać w Tatry na dłużej, tak właśnie rozpocznę pobyt 😉
(ale chyba w odwrotnej kolejności 😉)

Kopieniec.jpg

Kopieniec1.jpg

Nosal1.jpg

Nosal2.jpg

Nosal3.jpg

Edited by staroń
  • Like ! 1

Trasa króciutka, dobra na rozruch lub zakończenie sezonu. Przy dobrej pogodzie widoki wspaniałe 🙂 Zdjęcia z 17 sierpnia tego roku 🙂

2-IMG_20190817_095956.jpg

4-IMG_20190817_101307.jpg

9-IMG_20190817_103753.jpg

11-IMG_20190817_110612.jpg

16-IMG_20190817_120246.jpg

• Like ! 7

Wczoraj byłem pierwszy raz na Nosalu. Przyznam, że zrobił na mnie wrażenie. Jako, że był to mój 4 dzień pod rząd na szlaku to dobiłem się trasą Dolina Strążyska, Siklawica, Sarnia Skałka, Nosal, Kuźnice. Szlak bardzo fajny, pogoda piękna i widoczki na 5. Wielki Kopieniec następnym razem. 

20191027_123113.jpg

20191027_123400.jpg

20191027_123307.jpg

• Like ! 5