Jump to content

Recommended Posts

• Replies 253
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

I moja ulubiona chmurka, chociaż zwiastuje zmianę pogody na gorszą, Cirrus. Wygląda jak mazniecia pędzlem po niebie. Jeżeli je zaobserwujemy to za jeden, max dwa dni nadejdzie front.  I przysłowi

Jest to ciekawy temat, ale chyba w górach to trzeba być przygotowanym na każdą pogodę. Nie znam się na chmurach za dobrze, zwłaszcza na ich nazwach ale jak widzę jak  zbliża takie ciemne monstrum jak

A tu klasyczny przykład czerwonego zachodu słońca. Taki zachód zwiastuje deszcz i zmianę pogody na gorszą.  Jedno z moich ulubionych zdjęć. ?  

Posted Images

Dnia 24.08.2019 o 18:07, Marta napisał:

A tu klasyczny przykład czerwonego zachodu słońca. Taki zachód zwiastuje deszcz i zmianę pogody na gorszą. 

Jedno z moich ulubionych zdjęć. ?

IMG_20190709_201837.jpg

Fantastyczna fota ?

• Like ! 1
  • Thanks 1
15 minut temu, Bart123 napisał:

Witam. Jak wyglada aktualna sytuacja pogodowa w Tatrach? Jest tak zle jak pokazuje internetowa pogoda? Wybieram się poniedziałek i chce to jakoś zaplanować

Niestety, jest tak jak pokazują prognozy ale dobra wiadomość jest taka że w przyszłym tygodniu ma się poprawić. Trzeba bardzo dokładnie sprawdzać aktualne warunki.

• Like ! 1
4 godziny temu, Bart123 napisał:

Co polecasz do takiego dokładnego śledzenia?

Zaglądaj na bieżąco na stronę TPN i TOPRu. Masz prognozy i kamerki.  Poza tym MeteoTatry.

Edited by jaaga76
  • Like ! 1
4 godziny temu, Bart123 napisał:

Co polecasz do takiego dokładnego śledzenia?

Meteoblue ma całkiem niezłe pogody, ale od jakiegoś czasu windy.com ma chyba najlepsze. Możesz zobaczyć nie tylko czy będzie pochmurnie czy nie, ale też wysokość zachmurzenia, godziny jego występowania, opad, wiatr i wiele innych ?

• Like ! 1
  • 4 weeks later...

Uff... W końcu sobie przypomniałem by to tutaj wrzucić (miałem to zrobić przed sezonem burzowym, ale... zapomniałem ?).

Z cyklu jak rozpoznać nadchodzącą burzę?

Swego czasu odkryłem kolejną, świetną opcję na sat24 (https://en.sat24.com/en/eu/km). Mapka w linku podaje nam mniej więcej zakres wysokości na jakiej znajdują się wierzchołki chmur. Można też sobie przybliżyć mniej więcej kraj, który nas interesuje po prostu w niego klikając. Zgodnie z legendą to mniej więcej kolor ciemnoniebieski świadczy o wierzchołkach na wysokości 2km, żółty na 7km, czerwony 10km i więcej. Dlaczego to dla nas istotne? Ano temu, że wierzchołki chmur burzowych w porze letniej osiągają mniej więcej wysokości około 10km (zimą potrafi być to trochę mniej, rzędu 6-8km, generalnie do poziomu tropopauzy). Analizując więc tendencję zmiany (czy z ciemnoniebieskiego przykładowo zmienia się powoli w żółty) jesteśmy w stanie wywnioskować, że burza się tworzy, dzięki czemu zyskujemy czas na bezpieczny wycof ?

Co do minusów - może być problem z odczytem bardzo lokalnych burz, więc jeśli widzicie że niebo nad Wami ciemnieje, w niedalekiej okolicy jest ładnie, ale sat nic nie pokazuje to po prostu może może tworzyć się burza, ale na zbyt małą skalę (co nie oznacza że nic się nie będzie działo). Niestety nie wiem, jak duża obszarowo musi być chmura by sat ją wyłapał ?

Poniżej screeny z sata i burzowo.info. Z racji braku obecnie ciekawych zjawisk nad Polską wybrałem Włochy ? Na sacie widać, że tam gdzie są wysokie wierzchołki tam też jest i burza i deszcz ?

Screenshot_2020-08-24-20-44-40-549_com.opera.browser.jpg

Screenshot_2020-08-24-20-44-50-387_info.burzowo.jpg

• Like ! 2
  • Wow 2

@Zośka to może powrzucam trochę artykułów ? Bo chyba procesu powstawania burzy nie chce mi się opisywać ?

http://www.mojapogoda.com/leksykon-meteorologiczny/burze.html

https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.ventumair.eu/pliki/pplpl/Meterologia%20v2.pdf&ved=2ahUKEwjZys7ix7TrAhVGMewKHV9iDX4QFjACegQIAhAB&usg=AOvVaw09rf5soNMCydiFQ52rHttv <- przekierowuje do pobrania PDFa, także się nie bać ?

https://lowcyburz.pl/2014/09/12/rozbudowa-pionowa-chmur-cumulonimbus/ (+ cały dział "Wiedza", w "Publikacje" też co można znaleźć. Ogólnie świetna strona. Łowcy Burz chyba mają najlepszą prognozę obszarową na dany dzień w całej Polsce)

• Like ! 1
  • Thanks 1
Przed chwilą, jaaga76 napisał:

@Luk_ fajna rzecz ??. Trzeba się chyba wgryżć i trochę mapek pooglądać, by skutecznie korzystać, ale jesień idzie i nieco czasu będzie ?

W tym drugim linku jest też o frontach, wiatrach, mgłach itp ? Także z całej tej wiedzy można korzystać cały rok ?

• Like ! 1