Jump to content
Marta

Meteorologia.

Recommended Posts

Cześć. Tak sobie pomyślałam, żeby zrobić tutaj wątek o meteorologii. Czyli przewidywanie pogody, na podstawie rodzajów chmur, obserwacji zjawisk przyrodniczych. Od 20 paru lat żegluję, i zawsze mi to pomagało. W górach też parę razy uratowało mi to 4 litery. Co wy na to??? W załączeniu zdjęcie z doliny Małej Łąki. 

Z górskim pozdrowieniem. Marta. 

IMG_20190710_154924.jpg

• Like ! 5
  • Thanks 2

Cumulonimbus, czyli chmura burzowa nad Tatrami. Jak widzicie jest to chmura wysoka, płaska u podstawy. Chmury burzowe tworzą się najczęściej popołudniami, po gorącym dniu. Ta utworzyła się koło godziny 15.00. 

I taka moja obserwacja, z rejsów. Jeżeli słońce bardzo praży, to jest to znak że będzie padać. 

IMG_20190713_122144.jpg

• Like ! 4

Jest to ciekawy temat, ale chyba w górach to trzeba być przygotowanym na każdą pogodę. Nie znam się na chmurach za dobrze, zwłaszcza na ich nazwach ale jak widzę jak  zbliża takie ciemne monstrum jak na zdjęciu wyżej to uciekam. 😲 

Ale i tak nic tak dobrze nie przewidzi pogody jak kamień w Wąchocku .

1744931246_kamine.thumb.jpg.0ac5aeb0dfc477769039c534ebfeb280.jpg

• Like ! 1
  • Haha 8

Na zaglach też trzeba, ale warto rozpoznawać chmurki, i wiedzieć co oznacza czerwony zachód słońca, lub halo. 

W górach czy na wodzie warto wiedzieć 😊 a robią wersję przenośną kamienia z Wąchocka??? 😋

• Like ! 1

I moja ulubiona chmurka, chociaż zwiastuje zmianę pogody na gorszą, Cirrus. Wygląda jak mazniecia pędzlem po niebie. Jeżeli je zaobserwujemy to za jeden, max dwa dni nadejdzie front. 

I przysłowie ludowe : cirrus na niebie, pogoda się zj.. Epsuje. 😂

images.jpeg

• Like ! 7
  • Thanks 3
  • Haha 1

Też zarzuce jakąś swoją fotką 🙂

Jedna chyba najbardziej charakterystycznych chmur dla obszaru górskiego - altocumulus lenticularis. Dla obserwatora z ziemii niegroźna, ale bardzo widokowa. Chmura pochodzenia fenowego 🙂 Zdjęcie zrobione ze szlaku na Pilsko, przedstawia chmurę nad masywem Babiej Góry 🙂

IMG_20190824_113627.jpg

• Like ! 3
  • Wow 1

A tu klasyczny przykład czerwonego zachodu słońca. Taki zachód zwiastuje deszcz i zmianę pogody na gorszą. 

Jedno z moich ulubionych zdjęć. 😊

IMG_20190709_201837.jpg

• Like ! 6
  • Wow 2

Tutaj widać nimbostratusa. Chmura średniej wysokości, inaczej chmura deszczowa. Hala Kondratowa. 

IMG_20190709_125646.jpg

• Like ! 7

Nigdy jakoś się nie skupiałem na fotografowaniu nieba, ale może w takim razie też poszukam paru zdjęć :) Na zdjęciu poniżej Cumulusy - chmury piętra niskiego, tzw. chmury pięknej pogody. Jeśli mamy pogodę "cumulusową" możemy spodziewać się dobrej pogody w ciągu dnia. Zwane również potocznie barankami powstają podczas słonecznej pogody, gdy unoszące się ciepłe powietrze kondensuje się na pewnej wysokości, ale nie ma wystarczającej energii by przekształcić się w chmury Towering Cumulus (cumulus congestus), a następnie Cumulonimbus. Podczas występowania tego rodzaju chmur, podczas lotu samolotem, szybowcem, bądź innym rodzajem statku powietrznego możemy spodziewać się noszenia (pionowych ruchów powietrza) oraz turbulencji.

Na zdjęciu cumulusy również z Pilska nad Beskidem Żywieckim oraz Tatrami. Zdjęcie z ubiegłej niedzieli 🙂

IMG_20190818_155722.jpg

IMG_20190818_145540.jpg

• Like ! 2
  • Thanks 2

Jeszcze może parę słów o klasyfikacji chmur i nazwach🙂

Ogólnie mówiąc, chmury rozpatrujemy od rodzaju piętra, w którym się znajdują. Wyróżniamy 3 piętra:

- niskie

- średnie

- wysokie

Jeśli mówimy o chmurach piętra niskiego to w nim występują głównie: chmury kłębiaste Cu (cumulus), warstwowe St (stratus), kłębiasto-warstwowe Sc (stratocumulus).

W piętrze średnim wyróżniamy altostratus (As) oraz altocumulus (Ac). Przedrostek Alto- oznacza, że chmura należy do piętra średniego.

Do piętra wysokiego należą: cirrusy (Ci), cirrostratusy (Cs) oraz cirrocumulusy (Cc). Przedrostek Cirro- oznacza chmury pierzaste, i że należą do piętra wysokiego.

Mamy również chmury, które przechodzą przez kilka warstw, np. Cumulonimbus (Cb) - chmura burzowa, która przechodzi przez wszystkie 3 piętra i można wyróżnić dwie odmiany: 

- Cumulonimbus calvus - chmura burzowa, bez formy pierzastej na wierzchołku (taka chmura znajduje się na zdjęciu @Rafal3737). Często taka chmura przekształca się w Cumulonimbus Capillatus

- Cumulonimbus capillatus - chmura burzowa, w stadium dojrzałym. Można ją poznać po charakterystycznym kowadle. Wierzchołek w formie pierzastej. Co ciekawe, często zdarza się tak, że wysokość występowania kowadła, mówi nam o wysokości, na jakiej znajduje się tropopauza. 

Cykl pojedynczej komórki burzowej przy dobrych warunkach trwa bardzo krótko - około godziny, w której zawiera się stan rozbudowy, dojrzałości oraz rozpadu. Jeśli wystąpią odpowiednie warunki od czystego nieba do opadu może dojść w 20-30min 🙂

W każdej chmurze burzowej oraz wokół niej występują bardzo silne zjawiska pogodowe: silne wiatry, opady deszczu/gradu, prądy wznoszące, prądy opadające oraz wyładowania atmosferyczne. Widząc takie chmury w górach nad głowami czym prędzej zmykamy w dół 🙂

Chmurami przechodzącymi przez kilka warstw są również Nimbostratusy (Ns) - rozciągająca się przez dwa piętra: niskiego oraz średniego) i odmiany cumulusa (np. cumulus congestus). Przedrostek lub przyrostek "nimbo" oznacza, że mamy do czynienia z chmurą deszczową.

Oczywiście są również "odmiany" chmur, np. cumulus fractus, których jest na tyle dużo, że chyba prościej samemu poszukać 🙂

Skróty Cu, St, Sc, As, As, Ci, Cu, Cs, Ns, Cb są oznaczeniami chmur używanymi w meteorologii.

Na zdjęciu, chmura piętra średniego, na którą wcale prosto nie trafić - altostratus undulatus. Bardzo fajnie wygląda na timelapsach - wygląda jakby falowała jak fale na morzu 🙂

IMG_20190824_233558.jpg

Edited by Luk_
  • Like ! 6
  • Wow 2

Nawet nie wiecie jak się cieszę, że pojawiają się tu takie wartościowe treści! Dzięki temu to Forum już spełnia swoje założenia (chciałem, by było dużo merytoryki).

• Like ! 4
  • Thanks 2

Spoko. Fajnie ze się podoba. Może komuś się przyda 😊 

A tu zdjęcie poglądowe jak wygląda początek tworzenia się CB. 

Łódź. 

IMG_20190701_210422.jpg

• Like ! 4

Może jeszcze napiszę o bardzo zjawiskowych chmurach występujących na naszych szerokościach geograficznych - obłokach srebrzystych 🙂 Może pogody z nich nie odczytamy (chociaż jeśli je widzimy, to znaczy, że nie ma zbyt dużego zachmurzenia 😏).  Występują na wysokości od ok. 70 do nawet 100km nad powierzchnią ziemi, widoczne tylko przed wschodem oraz po zachodzie słońca, gdy tarcza słońca znajduje się pomiędzy 6, a 16 stopni poniżej horyzontu. Ich powstawanie nie jest do końca wyjaśnione, przypuszcza się, że zależą od aktywności słonecznej (im mniejsza aktywność w danym okresie tym większa szansa na pojawienie się obłoków). Szansa na zobaczenie takich obłoków w Polsce jest od czerwca do końca sierpnia (według moich osobistych doświadczeń najwięcej ich przypada na czerwiec i przełom lipca). Na zdjęciu obłoki srebrzyste z lipca 2017 - jedne z najsilniejszych w tamtym roku.

IMG_20190825_115438.jpg

Edited by Luk_
  • Like ! 2
  • Wow 1

@Marta wrzuciła zdjęcie chmury Cb podczas powstania to ja wrzucę podczas rozpadu 🙂

Na zdjęciu widoczne już tylko kowadło - pozostała część chmury się rozpadła i rozwiała. Chmury Cb kończą swój żywot wraz z ustaniem prądów wznoszących. Rozpad następuje mniej więcej w dolnej bądź środkowej części chmury. Udało mi się nawet raz zobaczyć chmurę przedzieloną na pół 🙂 Chmura Cb przemieszcza się najczęściej w kierunku, na której wieje wiatr w 1/3 jej wysokości. Co ciekawe, jeśli mamy wypiętrzone pojedyncze chmury Cb to przy zachodzie Słońca cień, który rzucają na ziemię może sięgać nawet 300km! Super to wygląda np. na sat24.com 🙂

IMG_20190825_122013.jpg

IMG_20190825_123451.jpg

• Thanks 1

Tu mam zagwostkę. Wydaje mi się że są to chmury średnie. Nimbusy. Ale po raz pierwszy takie widziałam. Wschód słońca. Beskid niski. 

1239481_10201301868521342_302785166_n.jpg

@Marta ciężko określić na podstawie zdjęcia wysokość chmur, wydaje mi się, że są stosunkowo nisko 🤔 według mnie to jest stratocumulus (może stratiformis?), natomiast jeśli jest wyżej to będzie to altocumulus.

Edited by Luk_
  • Thanks 1

Chmurka warstwowa piętra niskiego - stratus.

Występują przy przechodzeniu frontu ciepłego, mogą wystąpić opady mżawki. Chmura stratus od mgły różni się tym, że mgła przywiera do powierzchni ziemi, natomiast stratus jest nad ziemią. Możemy w takiej chmurze się znaleźć będąc w górach, tak jak na zdjęciu poniżej, jednakże nie bardzo jest się czym zachwycać - po prostu mleko 😉

IMG_20190825_185629.jpg

• Like ! 2

Dziękuję @Marta za założenie tego tematu, jest niezmiernie ciekawy zwłaszcza dla takiego raczkującego żółtodzioba górskiego jak ja :classic_rolleyes: Podziwiam Was za ogromną wiedzę w tym temacie, ja na razie przyswoiłam tyle że moje ulubione chmurki zwiastują deszcz (te malowane pędzlem cirrusy). 

Czy dobrze mi się wydaje że na tych zdjęciach częściowo są właśnie cirrusy? Następnego dnia padało i była burza.

DSC_1101.JPG

DSC_1119.JPG

Moim zdaniem, Cirrusow tu nie ma. To są już chmury niższe.To są już chmury które sprowadzają deszcz. I zależnie od warunków mogą przerodzić się w CB, chmury burzowe. 

Cirrusy przepowiadaja nadejście frontu. Deszcze, burze itd. 

• Thanks 1