Skocz do zawartości

Nie samymi górami żyje człowiek ?


Mnich Admin

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, barbie609 napisał:

a o naszym co powiecie? Ja byłem fanem.

Mój tata był fanem powieści przygodowych (między innymi) więc tych książek w domu trochę było. Niektóre to były pierwsze wydania. Trochę szkoda że wiele z nich nie dotrwało do dziś. Jak tak teraz cofnę się myślami wstecz to odkąd tylko nauczyłam się czytać, zawsze na każdą okazję chciałam dostawać książkę. A dzisiaj czytam że w zeszłym roku tylko 34% Polaków zadeklarowało przeczytanie choćby jednej książki w ciągu 12 miesięcy a tylko 17% czyta regularnie. 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Zośka said:

w zeszłym roku tylko 34% Polaków zadeklarowało przeczytanie choćby jednej książki w ciągu 12 miesięcy a tylko 17% czyta regularnie. 

Gdy wreszcie będzie można dogodnie wpinać książki na USB do portu w potylicy, to wpłynę znacząco na statystyki ^^

Edytowane przez Q'bot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, barbie609 napisał:

jest to smutne

Bo to jest smutne. Nawet od bliskich mi osób, wydawałoby się, że nawet rezolutnych, zamiast rekomendacji fajnych książek, czy filmów, dostaję linki do głupawych nagrań na Tik Toku. 

Niestety, coraz słabsze czytelnictwo mocno odbija się na jakości dyskusji i zasobie słownictwa niektórych interlokutorów. Jakiś czas temu musiałem tłumaczyć komuś znaczenie słowa eufemizm. Większość ludzi - oczywiście nie generalizuję - zamiast dbać o rozwój intelektualno-duchowy woli siedzieć z nosem w instagramach tudzież fejsbukach...😟

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Mnich Moderator napisał:

i zasobie słownictwa niektórych interlokutorów.

w pewnym momencie mojej służby byłem przełożonym młodych dopiero co wcielanych ludzi. Wielu z nich było po studiach wyższych i z tytułem magistra. U niektórych zauważyłem problem ze sporządzaniem dokumentacji wykonanych czynności. Jasne i przejrzyste opisanie w notatce urzędowej zastanej  sytuacji i podjętych działań wyraźnie przekraczało ich możliwości.Dziwna składnia , czasem o zgrozo niewłaściwe słownictwo, chaotyczny układ dokumentu, sprawę ortografii na szczęście załatwiał WORD.

  • Wow 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, barbie609 said:

Jasne i przejrzyste opisanie w notatce urzędowej zastanej  sytuacji i podjętych działań wyraźnie przekraczało ich możliwości.Dziwna składnia , czasem o zgrozo niewłaściwe słownictwo, chaotyczny układ dokumentu, sprawę ortografii na szczęście załatwiał WORD.

By było śmieszniej, gdy takiemu zasugerujesz, że lepiej samemu napiszesz zeznania i mu prześlesz mailem, to się obruszy ;P

  • Lubię to ! 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wjesna napisał:

wysyp harlequinow.

to czytała moja Babcia. Jeśli chodzi o takie wydawnictwa to byłem fanem ,,Żółtego Tygrysa,, i ,,Miniatury Morskie,, Zresztą ,,za moich czasów,, wychodziło tego sporo i były relatywnie tanie. Wychodziły kryminały w takich seriach wydawniczych. Dość dużo fantastyki. Wspomnieć należy o słynnej ,, Fantastyce,, z debiutem Geralta, Alfie, czy komiksowym Relaxie z debiutem Thorgala. Oczywiście był i ,, Kapitan Żbik,, i ,, Kapitan Kloss,, oraz inne mniejsze serie. Teraz też jest tego sporo ale te ceny .....  W bibliotekach cienko z nowościami .

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, barbie609 napisał:

W bibliotekach cienko z nowościami .

Nasza biblioteka  jest pod tym względem bardzo dobra.  Działa prężnie  i można  podać tytul którego sie poszukuje i jest szansa, że sie pojawi po kolejnych bibliotekowych zakupach. 

Kiedyś korzystałam z biblioteki parafialnej, nie ma jej juz.  Cos można było znaleźć interesującego. Z tamtrgo czasu najbardziej pamiętam  mój zachwyt Rabinbranatem  Tagore.

Potem pojawiły się wysyłkowe wydawnictwa Świat Książki,  Prószyński i mogłam powoli zacza tworzyć własną bibliotekę.  

 

 

 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J

13 godzin temu, Q'bot napisał:

By było śmieszniej, gdy takiemu zasugerujesz, że lepiej samemu napiszesz zeznania i mu prześlesz mailem, to się obruszy 😜

Miałem podobną sytuację parę lat temu gdy składałem zeznania. Nie dość że sama komenda jak za króla Ćwieczka, to piszący protokół miał pewne problemy, szczególnie ze składnią. Ale jakoś wspólnymi siłami udało się stworzyć coś, od czego już uszy i oczy nie bolały. 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Powiem Wam, że dalej nie mogę wrócić do siebie.... Obejrzałam "Niebezpiecznych Dżentelmenów".  Ciekawa byłam tego filmu, bo niechcący się na plan filmowy napatoczyliśmy ze dwa albo trzy lata temu w Kościelskiej ... Fajnie się zapowiadało, a wyszło takie zakopiańskie kac Vegas.... Ciekawe jakim cudem Kudłata nie uciekła...? (I nie zagrała...). 

🙃 

Bez wzmocnienia  nie rozbierzesz....

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, jaaga76 napisał:

wyszło takie zakopiańskie kac Vegas.

Nie widziałem , jak widzę nie ma czego żałować. Niska jakość to teraz w polskim kinie chyba norma. Kręcą Srogel Mogel 4 , Listy do M 32i 1/3 itp gnioty w ostatnim okresie raz się złapali za coś co mogło być fajne czyli ,,Dywizjon 303 historia prawdziwa,, i nawet trochę im wyszło.Dookoła tyle wspaniałych historii do zrobienia a tu bida z nędzą.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Zośka napisał:

@jaaga76 ja też jestem rozczarowana. Myślałam że przy takich postaciach wzniosę się na wyżyny intelektualne a tu tak jakoś rubasznie i niewymagająco🙄.

Dokładnie. A przecież każda z tych postaci spokojnie obsłużyłaby każdy rodzaj filmu i to pełnometrażowy.... 

Mnie najbardziej zaskoczyła zakopiańska działalność Malinowskiego. Jakoś nigdy się nie spotkałam z wzmiankami o Nim w tym kontekście.  Dzięki filmowi dowiedziałam się , że dwa lata temu powstała jego biografia.  

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, barbie609 napisał:

mnie ta historia nudzi. Zresztą jak większość dzieł z naszego panteonu narodowego.

To tak jak mnie. Może nie większość ale połowa na pewno. A żeby było ciekawiej to jestem z wykształcenia językoznawcą a moja specjalizacja to lingwistyka kognitywna😂

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...