Jump to content
Lavinka

Giewont

Recommended Posts

...czyli prawdopodobnie najpopularniejszy szczyt w naszych Tatrach 馃檪
Byli艣cie? Jak oceniacie poziom trudno艣ci? Podej艣cie od kt贸rej strony najbardziej przypad艂o Wam do gustu?聽 Zim膮 czy latem? Co sprawia, 偶e jest to tak cz臋sto odwiedzana g贸ra? Podzielcie si臋 swoimi wspomnieniami zwi膮zanymi z tym niezwykle popularnym szczytem 馃檪

Ja osobi艣cie nie mia艂am jeszcze okazji wej艣膰 na Giewont, a to chyba z racji tego, 偶e nie lubi臋, kiedy szlak jest przepe艂niony. I nie chodzi mi tutaj o bycie egoist膮, kt贸ry chce szlak tylko dla siebie, ale najzwyczajniej nie lubi臋 mija膰 si臋 z lud藕mi jak ze s艂upkami na slalomie 馃槃 W tym roku sz艂am przez Hal臋 Kondratow膮 i mija艂am ludzi, kt贸rzy w wi臋kszo艣ci szli w stron臋 Giewontu- nabawi艂am si臋 kontuzji w艂a艣nie wtedy, na prostej drodze, bo co chwila odskakiwa艂am, 偶eby przepuszcza膰 biegaj膮ce dzieci i niefortunnie postawi艂am nog臋 :< Niby nic powa偶nego, ale b贸l doskwiera艂 mi przez miesi膮c.聽Poza tym czekanie w kolejce, 偶eby wyj艣膰 na szczyt te偶 nie za bardzo mi przypada do gustu. I jako艣 tak omijam ten Giewont, ale w ko艅cu pasuje kiedy艣 go odwiedzi膰
. Czy faktycznie id膮c w lecie wcze艣nie (pytanie- kt贸ra godzina to wcze艣nie :P) mo偶na trafi膰 na bardziej pusty szlak? Z pewno艣ci膮 w deszczu b臋dzie on wolny od turyst贸w, ale nie u艣miecha mi si臋 wtedy chodzi膰 po mokrej skale, a co gorsza- natrafi膰 na burz臋!
I co powiecie odno艣nie trudno艣ci technicznych na tym szlaku?

• Like ! 2

Ja nie by艂em i by膰 nie zamierzam...聽

Giewont to dla mnie taki Passat TDI po艂膮czony z 偶贸艂tym domem o czerwonym dachu i piwem 偶ubr 馃槣

• Haha 4

Ja by艂em i to nawet latem, w szczycie sezonu 馃檪 wyj艣cie z Doliny Ma艂ej 艁膮ki jako艣 ok 6 i p艂ynnie da艂o si臋 wej艣膰 na Giewont, bez czekania w kolejce, jednak mimo wszystko ludzi by艂o sporo. Uda艂o si臋 nawet zej艣膰 do Hali Kondratowej przed burz膮 馃檪

Co do samego szczytu... W planach kolejnego wej艣cia na Giewont nie mam 馃槀 sam w sobie nie porwa艂, widoki takie o, dosy膰 ma艂o miejsca na szczycie, a przepychajacy si臋 ludzie mi臋dzy sob膮 te偶 zabieraj膮 ten urok g贸r. Wed艂ug mnie na Giewont (i Rysy) nie ma si臋 co pcha膰, zdecydowanie przereklamowane. S膮 to szczyty, na kt贸rych "trzeba" by膰, ale jak ju偶 si臋 na nich jest to si臋 dochodzi do wniosku, 偶e jednak inne g贸ry maj膮 wi臋cej do zaoferowania. Wed艂ug mnie jak ju偶 si臋 jest na tej Kondrackiej b膮d藕 Wyzniej Kondrackiej Prze艂臋czy to lepiej odbi膰 w przeciwn膮 stron臋, wej艣膰 na Kop臋 Kondrack膮 i przej艣膰 Czerwone Wierchy 馃檪 i wy偶ej, i przyjemniej, i lepsze widoki 馃槈

• Like ! 2

1 godzin臋 temu, Q'bot napisa艂:

Ja nie by艂em i by膰 nie zamierzam...聽

Giewont to dla mnie taki Passat TDI po艂膮czony z 偶贸艂tym domem o czerwonym dachu i piwem 偶ubr 馃槣

I zakupami w reklam贸wkach Biedronki w baga偶niku 馃榾

• Thanks 1
  • Haha 2

Guest

W jakim艣 w膮tku ju偶 to pisa艂am......wlaz艂am na wszystkie szczyty w Tatrach dost臋pne szlakiem opr贸cz Giewontu. Kiedy艣 my艣la艂am 偶e lepiej wykorzysta膰 czas na takie " prawdziwe" g贸ry jak Rysy albo Krywa艅 albo i艣膰 na Orl膮 a teraz po prostu boj臋 si臋 tych t艂um贸w na szlaku...馃槈

Na Giewoncie by艂am latem, na pocz膮tku mojej przygody z Tatrami i tylko, po to,聽偶eby go odhacz膰 hihi馃構 Nie czeka艂am w kolejce, ale troch臋聽ludk贸w by艂o na szczycie. Dla mnie 偶adnych trudno艣ci..聽tylko trzeba na tych cz艂owiek贸w na szczycie uwa偶a膰 馃槈 Wi臋cej latem si臋 nie wybieram, ale mo偶e zim膮聽wr贸c臋 馃槈馃憤

• Like ! 2

Guest
1 minut臋 temu, Mili Wi napisa艂:

聽聽Wi臋cej latem si臋 nie wybieram, ale mo偶e zim膮聽wr贸c臋 馃槈馃憤

Mo偶e dla mnie to te偶 by艂aby lepsza opcja聽馃槈

Guest
34 minuty temu, Mili Wi napisa艂:

@Agnieszka GP聽Aga z pewno艣ci膮 zim膮, o wiele聽mniej ludzi 馃憤馃榿

Kiedy艣 sz艂am ju偶 na Giewont a potem jak zobaczy艂am ten t艂um i ha艂as i pomy艣la艂am 偶e id臋 tylko po to 偶eby "klepn膮膰" i zej艣膰 to na prze艂臋czy zawr贸ci艂am i posz艂am na Czerwone聽馃槀

Wszyscy m贸wili zacznij od Giewontu no to zacz膮艂em i.......o ma艂o nie zabi艂o to mojej fascynacji g贸rami聽馃槈聽Na szcz臋艣cie pewna mi艂a os贸bka zabra艂a mnie do Morskiego Oka i g贸ry si臋 odczarowa艂y. Ta os贸bka znikn臋艂a ale pasja do g贸r zosta艂a na zawsze. A Giewont polecam jak inne opcje si臋 wyczerpi膮聽馃槈

• Haha 1

M贸j pierwszy cel w Tatrach, kt贸ry, jak pewnie wielu przede mn膮, upatrzy艂em sobie zaraz po tym jak pierwszy raz przyjecha艂em do Zakopca. Min膮艂 rok, zanim si臋 wybra艂em, tras膮 z Ku藕nic, odsta艂em swoje w kolejce (ale spodziewa艂em si臋 tego), a聽na szczycie by艂o t艂oczno聽jak w puszce sardynek, mimo to by艂em bardzo zadowolony i z tej rado艣ci wyci膮gn膮艂em ekip臋 jeszcze na Kop臋 Kondrack膮. Nie mia艂em okazji na powt贸rk臋, ale jest w planach - od doliny Str膮偶yskiej i powr贸t przez dolin臋 Ma艂ej 艁膮ki.聽

Warto cho膰 raz ten szczyt zaliczy膰.

Edited by Gieferg
  • Like ! 2

Cze艣膰 馃檪

By艂em na Giewoncie w lipcu, a dok艂adnie 07.07.2019

Na szczycie byli艣my o 9 rano, t艂um贸w nie by艂o 馃槉 Niestety nie pami臋tam o kt贸rej ruszyli艣my z parkingu (Kiry), ale z samego rana sta艂o mo偶e kilka samochod贸w. Po przej艣ciu trasy (link poni偶ej), po powrocie parking by艂 ju偶 full.

https://mapa-turystyczna.pl/route/cjol

IMG_20190707_084641161.thumb.jpg.58c4de39a700ee1984ffd53e80887a38.jpg

IMG_20190707_091714440.thumb.jpg.34bcf26832a458184add4cda0f549f3f.jpgIMG_20190707_091823206.thumb.jpg.3f0bd1b4d2462132641213ff346ad3d8.jpg

IMG_20190707_112957466.thumb.jpg.35ececc5bd8f7b90faa009d5871746c3.jpg

IMG_20190707_133910238_HDR.thumb.jpg.b2bc338d4a7fc0b8883776ba39df27a0.jpg

• Like ! 6

By艂em 4 razy. Od ka偶dej mo偶liwej strony. W sumie mam troch臋 sentyment do tego miejsca bo ponad 10 lat temu zabra艂em 偶on臋 w g贸ry. By艂a to dla niej pierwsza styczno艣膰 z g贸rami i 艂a艅cuchami. No i by艂 blok na 艂a艅cuchach. Hehe 馃檪 Prawie p艂aka艂a. Trzy tygodnie temu jako艣 w ramach odnowienia tamtych wspomnie艅 wybrali艣my si臋 znowu ale od strony Ma艂o艂膮czniaka przez czerwony grzbiet. Potem Kopa i Giewont. By艂o fajnie bo ma艂o ludzi. Specjalnie ta g贸ra na mnie sza艂u nie robi. Lepiej traktowa膰 j膮 jako przystanek na Czerwone Wierchy albo co艣 innego. Chyba najwi臋cej frajdy daje czerwony szlak od Doliny Stra偶yskiej przez Grzybowiec. Fajnie te偶 idzie si臋 przez Doline Ma艂ej 艁膮ki. W sezonie nie ma sensu. Lepiej w tygodniu z rana albo jak pogoda sza艂u nie robi. Inaczej ruch jak w Lidlu w poniedzia艂ek rano 馃檪

20191123_132145.jpg

20191014_145342.jpg

20191014_133151.jpg

20191123_194531.jpg

20191123_102927.jpg

• Like ! 8

Prawda, Giewont sza艂u nie robi i odstrasza t艂umem. Ale s膮 momenty, kiedy jest troch臋 lu藕niej. Ja z braku pomys艂u i z racji p贸藕nego wyj艣cia, zdecydowa艂am si臋 na wej艣cie w listopadzie zesz艂ego roku馃槈 taki kr贸tki wypadzik 馃榿DSC_1717.thumb.JPG.978ec01120a7ea056a174d0b6c4a8b16.JPG

• Like ! 4

Hej.聽

Giewont jest super zim膮. Jak trafisz na moment zim膮 to na szczycie nie ma 偶ywej duszy. Og贸lnie ta g贸ra jest 艂adna dla mnie z do艂u do podziwiania. 艢wietnie j膮 wida膰 z Ko艣cieliska. By艂em 3 albo 4 razy na szczycie, w tym raz przypadkowo, bo si臋 "niedochodzi艂em" :).聽Poni偶ej kilka zdj臋膰:聽

DSCN2010.JPG

DSCN2075.JPG

DSCN2024.JPG

DSCN2043.JPG

DSCN2563.JPG

• Like ! 4

Giewont to jeden z moich pierwszych tatrza艅skich szczyt贸w (drugi lub trzeci 馃槈.)

By艂em tam kilka razy.Latem by艂o t艂oczno i niezbyt fajnie.Za艣 zim膮 to co innego馃檪.Faktycznie mo偶na trafi膰 na cisz臋 i spok贸j na szczycie.

Dwa lata temu,w lutym szli艣my w dw贸jk臋 z Ku藕nic i od schroniska na Hali Kondratowej po Giewont nie spotkali艣my nikogo.Na szczycie zjedli艣my 艣niadanie,wypili艣my herbatk臋 i nikt si臋 nie pojawi艂.Siedzieli艣my tam ponad p贸艂 godziny,dos艂ownie sami.By艂o naprawd臋 super馃憤.

Moim zdaniem Giewont zdecydowanie zim膮.DSC09867.thumb.JPG.fdefb582f1e2684ae2e696d577a8846b.JPGDSC09859.thumb.JPG.846db062633f3fb3c582958a87979307.JPGDSC09865.thumb.JPG.169492371873e075931f5d7e66c5c2ee.JPG

• Like ! 5