Jump to content

Książki- czyli jak umilić sobie podróż w Tatry


Recommended Posts

 • Replies 244
 • Created
 • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Obecnie czytam ,, Dotknięcie pustki ". Nie mogę się oderwać. Świetnie opisane dramatyczne zejście z Siula Grande w Andach.  Kto jeszcze nie czytał - polecam bardzo, bardzo!! ? ?  Na podstawi

Przyszedł przewodnik Wielka Korona Tatr i polecam dla śmiałków chcących zdobyć WKT fajne opisy kilku dróg na kazdy ze szczytów z mapkami i fotkami, niezbędne i przydatne informacje. Sugestie np. którą

Dwa lata temu trochę w cieniu wyprawy na K2 dwójka "szaleńców" Elisabeth Revol i Tomek Mackiewicz chciała zdobyć Nanga Parbat... Los mocno splótł losy obu wypraw... opowieść REVOL jest miejscami bardz

Posted Images

Pierwszą z książek o tematyce górskiej, jakie ostatnio przeczytałam, jest "Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście". Poniżej zdjęcie.

Akurat skończyłam ją czytać 24 października, w 30.rocznicę jego śmierci.

Książkę lekko się czyta, jest sporo zdjęć. Jest to głównie biografia J. Kukuczki, ale zawiera też kilka wątków związanych z himalaizmem, czy działalnością wspinaczy w realiach tamtych lat. 

Polecam ?

IMG_20190927_194855.jpg

Link to post
Share on other sites

Przeczytałam także całkiem niedawno książkę "Kurtyka. Sztuka wolności". 

Również jest to biografia z różnymi wątkami, jednak jest to głównie taki portret psychologiczny p. Kurtyki. 

Tę również polecam ?

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, Bieszdzadzki_tatromaniak napisał:

Kochani, 

wielu z nas zapewne dojeżdza do Zakopanego różnymi środkami transportu z najodleglejszych stron Polski, myślę że  to miejsce to dobra okazja aby polecić sobie książki o tematyce górskiej i nie tylko na czas wojaży.

obowiązkowo do przeczytania - wszystkie tomy

Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie (Pit Schubert)

 

 • Like ! 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli ktoś chciałby przeczytać książki Jerzego Kukuczki to polecam odwiedzić izbę pamięci w Istebnej. Można kupić książki z osobistą dedykacją od jego żony i przy okazji wspomóc finansowo (część dochodu ze sprzedaży książek) fundację imienia J. Kukuczki!!!

Link to post
Share on other sites

Ja polecam "Mój wybór" Krzysztofa Wielickiego. To dwutomowy wywiad rzeka z jednym z największych polskich himalaistów. Napisane lekko i z poczuciem humoru! A wczoraj ukazała się najnowsza biografia K.Wielickiego "Piekło mnie nie chciało" i ją również zamierzam jak najszybciej kupić i przeczytać.

 • Like ! 2
Link to post
Share on other sites

Ja z swojej strony mimo iż narzekam ostatnio na brak czasu na czytanie luznych lektur spoza uczelnianego sylabusu - co nadrobię  jutro w drodze w góry- bardzo chciałbym polecić ostatnio skończoną przezemnie "Anatomia góry. Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami" Rafała Froni 

Edited by Bieszdzadzki_tatromaniak
 • Like ! 2
Link to post
Share on other sites

Ja uwielbiam biografie (również auto...) ale opowieści o górskich wyprawach i eksploracji wszelakich gór także zajmują dużo miejsca w moim księgozbiorze. Najważniejsze żeby czytać bo to zupełnie inne źródło informacji niż np. internet. Książki nie tylko pozwalają zobaczyć pełniejszy "obraz" ale często weryfikują naszą wiedzę i poglądy.

Link to post
Share on other sites
23 minuty temu, Jacek napisał:

Cudowna, świetnie napisana książka! Jurek to był gość ?

Tak to był gość ??? Ale oni wszyscy wtedy to byli goście !!! Chrobak Czok Piotrowski Heinrich.....można tak długo!!! Prawdziwi zdobywcy, Lodowi Wojownicy ? Pierwsze wejścia, nowe drogi, samotne zdobywanie szczytów ! Czytajmy i pamiętajmy bo to co żyje w pamięci nie umrze nigdy.  

Link to post
Share on other sites
 • 1 month later...

Być może zachęcę kogoś: 

Andrzej Wilczkowski - Miejsce przy stole,

Aleksander Lwow - Zwyciężyć znaczy przeżyć.

Obie pisane z dystansem i z perspektywy czasu, mnóstwo ciekawostek i historyjek. Dobrze i szybko się czyta. Fajne są też książki Anny Czerwińskiej.

 

 • Like ! 1
Link to post
Share on other sites

To ja dodam od siebie takie pozycje.

"Dotknięcie pustki" Joe Simpson - niemożliwa historia walczącego o przetrwanie Joe w Andach peruwiańskich.

"Góry na opak 2" rozmowy z tymi co zostają - Olga Puncewicz 

I "  Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak" rozmowa z Ewą Berbeką - Beata Sabała Zielińska, od tej książki nie mogłam się oderwać, napisana lekko i jaka historia ... polecam naprawdę 

Link to post
Share on other sites
 • 1 month later...
 • 4 weeks later...
Guest Nobody

Chciałabym polecić wszystkim niedawno przeczytaną książkę "Lekarze w górach" o bohaterach drugiego planu we wszystkich wysokogórskich wyprawach. 

Wspaniała opowieść o ludziach od których często zależy nie tylko ludzkie życie ale także powodzenie wyprawy. Czyta się jednym tchem.

Link to post
Share on other sites
Cytat

Pierwszą z książek o tematyce górskiej, jakie ostatnio przeczytałam, jest "Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście".

Też niedawno czytałem. Poza tym jeszcze "Wszystko za K2" (historia himalaizmu zimowego i polskiej wyprawy na K2 2017-2018) i "Czapkins".

 

Edited by Gieferg
Link to post
Share on other sites
 • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
 • Create New...