Skocz do zawartości

Filmy i dokumenty warte polecenia


Mnich Admin

Rekomendowane odpowiedzi

Taka ciekawostka historyczna:

Nazistowski szwadron wielorybniczy - film dokumentalny (teleman.pl)

 

"Wszystkie działania III Rzeszy miały prowadzić do wygrania wojny za wszelką cenę. W tym celu nazistowskie Niemcy zbudowały trzecią co do wielkości flotę wielorybniczą na świecie. Co najmniej 15 000 płetwali błękitnych i płetwali zwyczajnych zostało zabitych przez niemiecką eskadrę wielorybniczą w latach 1936-1939. Populacja wielorybów nigdy w pełni się nie odbudowała po tych olbrzymich łowach. Reżim nazistowski chciał zamknąć tak zwaną "lukę tłuszczową", aby rozwiązać problem podaży tłuszczu w kraju. Głosy ostatnich żyjących świadków pokazują, jak największe zwierzęta na Ziemi zostały prawie wytępione, aby Niemcy mogły przystąpić do wojny."

Coś tam kiedyś mi się obiło o uszy, ale nie wiedziałem że na taką skalę działali. 

Edytowane przez Jędrek
  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałam dzisiaj film "Biała odwaga" i jestem pod wielkim wrażeniem. Będzie to moja subiektywna ocena ale postaram się żeby to był najbardziej obiektywny subiektywizm na jaki mnie stać😉. Zacznę od warstwy wizualnej bo ta jest wspaniała. Ujęcia Tatr zapierają dech a sceny wspinaczki są tak przekonujące że wydaje się jakbyśmy byli tam i patrzyli z bliska a nie z perspektywy ekranu a dźwięk potęguje to wrażenie jeszcze bardziej.  Teraz fabuła. Moim zdaniem nie jest w ogóle kontrowersyjna i nie rozumiem histerycznych reakcji górali które czytałam w mediach. Moim zdaniem to nie jest film o nacji ( społeczności góralskiej czy jak tam zwał) ale o ludziach i ich wyborach. Wyborach które warunkują ich przyszłość ale których konsekwencji nie są w stanie przewidzieć a czasem unieść. Nie ma tam jednoznaczności tak jak nie ma jednego głównego bohatera tylko kilka historii i wielu ludzi w nie uwikłanych. W efekcie tej układanki chyba wszyscy żałują swoich wyborów albo ponoszą zbyt duże ich konsekwencje. Cała pokazana historia przypomina mi trochę lawinę, której nikt nie przewidział i która jednych oszczędza a innych zabija. Całość robi naprawdę ogromne wrażenie i skłania do refleksji. Polecam!

  • Lubię to ! 3
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, barbie609 moder napisał:

że historycznie jest kicha.

To nieprawda. Nie jest to dokument ale historii nie przekłamuje. Wiadomo że nie dla wszystkich jest to wygodne ale nie ma w filmie jakichś swobodnych interpretacji. Historycznie wszystko się zgadza i nie ma tam niczego czego już wcześniej nie uznano za fakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Zośka napisał:

i nie ma tam niczego czego już wcześniej nie uznano za fakt.

hmmm z tego co słyszałem to jest trochę nie tak , nie ma postaci historycznych , gościu gania w jakimś dziwnym mundurku , jakieś jednostki góralskie na froncie a naprawdę było tak :https://wielkahistoria.pl/legion-goralski-waffen-ss-jedna-z-najwiekszych-kompromitacji-hitlerowskiej-armii/.

Natomiast ocena filmu jako filmu bez jakiś ambicji historycznych jest pozytywna i będę chciał go zobaczyć.

o tu recenzja z takiego kanału historycznego

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, barbie609 moder napisał:

 jakieś jednostki góralskie na froncie

Nie ma niczego takiego w filmie bo nie ma tam żadnych scen z frontu. Ale polecam nie sugerować się żadnymi recenzjami, obejrzeć i się przekonać. 

Edytowane przez Zośka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Zośka napisał:

Ale polecam obejrzeć i się przekonać.

oczywiście , tylko jak na razie nie za bardzo mamy czas na kino/ u nas jest wyświetlany w takich nie pasujacych godzinach/ ale na pewno będę chciał go zobaczyć. Muszę odnaleźć w domu rodzinnym ,,Podhale w czasie okupacji,, i sobie trochę odświeżyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.08.2023 o 17:44, wjesna napisał:

Jest piękny.  To historia  o przyjaźni. O wspólnym domu. O górskich wędrówkach. O tym, że góry wyciszają, pozwalają być innym człowiekiem, dają odpoczynek od wielkiego miasta. 

Jest ładna scena, gdy ojciec zabiera syna i jego przyjaciela na szlak, idą, idą i ten kolega chce coś powiedzieć a chłopiec go ucisza, że nie teraz, że rozmawiać można dopiero  gdy zatrzymają się na odpoczynek. Podobało mi się.

Właśnie obejrzałem ( jest na HBO, gdyby ktoś coś). Kawał porządnego kina na dodatek z przesłaniem. Jak dla mnie jeden z najlepszych filmów ostatnich lat, taki z gatunku tych które nie pozwalają pozostać obojętnym. Akcja toczy się niby leniwie, ale wszystkie wydarzenia mają swoje znaczenie i te, grubo ponad dwie godziny, mijają bez chwili znużenia. To film o przyjaźni, prawdziwej przyjaźni, która nie potrzebuje wielu słów i podtrzymywania co krok. To też film o odkrywaniu siebie , a że cały czas w tle przewijają się góry, to na  mnie , który podobnie jak jeden z głównych bohaterów, przemieszcza się cały czas między tytułowymi ośmioma górami, film ten musiał zrobić wrażenie. Do tego jeszcze umiejętnie dobrana ścieżka dźwiękowa i niezłe zdjęcia sprawiają że ten film warto obejrzeć . ..... i zazdrościć tym, którzy weszli na środkową górę.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Artur S napisał:

Właśnie obejrzałem ( jest na HBO, gdyby ktoś coś). Kawał porządnego kina na dodatek z przesłaniem. Jak dla mnie jeden z najlepszych filmów ostatnich lat, taki z gatunku tych które nie pozwalają pozostać obojętnym. Akcja toczy się niby leniwie, ale wszystkie wydarzenia mają swoje znaczenie i te, grubo ponad dwie godziny, mijają bez chwili znużenia. To film o przyjaźni, prawdziwej przyjaźni, która nie potrzebuje wielu słów i podtrzymywania co krok. To też film o odkrywaniu siebie , a że cały czas w tle przewijają się góry, to na  mnie , który podobnie jak jeden z głównych bohaterów, przemieszcza się cały czas między tytułowymi ośmioma górami, film ten musiał zrobić wrażenie. Do tego jeszcze umiejętnie dobrana ścieżka dźwiękowa i niezłe zdjęcia sprawiają że ten film warto obejrzeć . ..... i zazdrościć tym, którzy weszli na środkową górę.

Podoba mi się Twoje spojrzenie na ten film i cieszę się,  że się spodobał. To takie kino, które angażuje widza, można się zanurzyć w opowieści  i słuchać, słuchać, słuchać...

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.03.2024 o 19:13, Zośka napisał:

Obejrzałam dzisiaj film "Biała odwaga" i jestem pod wielkim wrażeniem. Będzie to moja subiektywna ocena ale postaram się żeby to był najbardziej obiektywny subiektywizm na jaki mnie stać😉. Zacznę od warstwy wizualnej bo ta jest wspaniała. Ujęcia Tatr zapierają dech a sceny wspinaczki są tak przekonujące że wydaje się jakbyśmy byli tam i patrzyli z bliska a nie z perspektywy ekranu a dźwięk potęguje to wrażenie jeszcze bardziej.  Teraz fabuła. Moim zdaniem nie jest w ogóle kontrowersyjna i nie rozumiem histerycznych reakcji górali które czytałam w mediach. Moim zdaniem to nie jest film o nacji ( społeczności góralskiej czy jak tam zwał) ale o ludziach i ich wyborach. Wyborach które warunkują ich przyszłość ale których konsekwencji nie są w stanie przewidzieć a czasem unieść. Nie ma tam jednoznaczności tak jak nie ma jednego głównego bohatera tylko kilka historii i wielu ludzi w nie uwikłanych. W efekcie tej układanki chyba wszyscy żałują swoich wyborów albo ponoszą zbyt duże ich konsekwencje. Cała pokazana historia przypomina mi trochę lawinę, której nikt nie przewidział i która jednych oszczędza a innych zabija. Całość robi naprawdę ogromne wrażenie i skłania do refleksji. Polecam!

dzięki za rekomendację!

Oczywiście się wybieram. Słyszałem o pięknych zdjęciach ale w sumie nic dziwnego bo Koszałka to zapalony taternik(widziałem jego dokument o Mnichu) a konsultantem był Andrzej Marcisz. 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@peter1 wizualnie to naprawdę majstersztyk. Film też dobry ale nie należy go traktować jako historyczny. Co prawda konsultacje historyczne były ale to bardziej po to żeby było wiarygodnie. To świetne studium ludxkich zachowań w trudnych sytuacjach i pokazanie konsekwencji wyborów.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Jędrek napisał:

Pogrzeb Stalina - film dokumentalny (teleman.pl)

 

Właśnie kończę oglądać. 

Najlepsze są przemówienia wychwalające "wielkiego wodza" ... kim to on nie był 😄  "największy geniusz w historii ludzkości" itd itp.

To wychwalanie sprzed kilku lat ! podczas stawianiu  pomnika  temu tyranowi.

"Stalin stworzył nowego człowieka humanistę, pełnego męstwa, o wysokiej moralności, gotowego walczyć nie tylko o siebie, ale i o Uzbeka. Byliśmy braćmi. Stalin pokazał całemu światu, co to  jest honor, godność, kultura, moralność. Głęboko kłaniam się  Stalinowi i pragnę, aby czas się cofnął".   

 

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.03.2024 o 15:54, Artur S napisał:

Właśnie obejrzałem ( jest na HBO, gdyby ktoś coś). Kawał porządnego kina na dodatek z przesłaniem. Jak dla mnie jeden z najlepszych filmów ostatnich lat, taki z gatunku tych które nie pozwalają pozostać obojętnym. Akcja toczy się niby leniwie, ale wszystkie wydarzenia mają swoje znaczenie i te, grubo ponad dwie godziny, mijają bez chwili znużenia. To film o przyjaźni, prawdziwej przyjaźni, która nie potrzebuje wielu słów i podtrzymywania co krok. To też film o odkrywaniu siebie , a że cały czas w tle przewijają się góry, to na  mnie , który podobnie jak jeden z głównych bohaterów, przemieszcza się cały czas między tytułowymi ośmioma górami, film ten musiał zrobić wrażenie. Do tego jeszcze umiejętnie dobrana ścieżka dźwiękowa i niezłe zdjęcia sprawiają że ten film warto obejrzeć . ..... i zazdrościć tym, którzy weszli na środkową górę.

Dzięki za rekomendacje. Jeśli jeszcze @wjesna poleca, to będę miał co oglądać na święta. 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wjesna mam polecajkę dla Ciebie. "Klub cudownych kobiet"  to produkcja brytyjska a ja uwielbiam angielskie poczucie humoru, chociaż to nie do końca komedia. Nie będę zdradzać szczegółów, napiszę tylko że gra aktorska jest wspaniała a główne role świetnie obsadzone. 

  • Lubię to ! 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Zośka napisał:

@wjesna mam polecajkę dla Ciebie. "Klub cudownych kobiet"  to produkcja brytyjska a ja uwielbiam angielskie poczucie humoru, chociaż to nie do końca komedia. Nie będę zdradzać szczegółów, napiszę tylko że gra aktorska jest wspaniała a główne role świetnie obsadzone. 

Dziękuję.  Obejrzę. Znasz ,,Karmel" Nadine Labaki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wjesna napisał:

To takie Klub cudownych kobiet z Libanu. 🙂 Lubię ten film. Ale najlepszy film Labaki to ,,Kafarnaum " , czapki z głów. 

Z "Karafanaum" - notabene doskonałym filmem - kojarzy mi się pewna anegdota. Otóż nie jest  żadną tajemnicą, iż jestem osobą wierzącą. Kilka miesięcy temu napisałem na górskiej grupie na Whatsaap, że dziś wieczorem TVP Kultura wyemituje znakomity film - "Kafarnaum" właśnie. No i odzywa się jeden z kolegów i pisze: - Jacek, litości, nie mam ochoty na żadne religijne kino...🙃

Dlatego nie warto oceniać książki po okładce, a filmu po jego tytule 🙂 

 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.03.2024 o 17:32, wjesna napisał:

To wychwalanie sprzed kilku lat ! podczas stawianiu  pomnika  temu tyranowi.

"Stalin stworzył nowego człowieka humanistę, pełnego męstwa, o wysokiej moralności, gotowego walczyć nie tylko o siebie, ale i o Uzbeka. Byliśmy braćmi. Stalin pokazał całemu światu, co to  jest honor, godność, kultura, moralność. Głęboko kłaniam się  Stalinowi i pragnę, aby czas się cofnął".   

 

 

Zastanawia mnie jedno - ludzie gadający te piramidalne brednie naprawdę w nie wierzą, czy to po prostu wyrachowanie w jakimś konkretnym celu. 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...