Skocz do zawartości

Śmieci w Tatrach


Arti

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Mnich Moderator napisał:

ale jednak jest słowem obraźliwym.

Użyłem go celowo i z pełną świadomością ,ale to Ty tu jesteś moderatorem więc jak najbardziej się zastosuję do zwróconej uwagi. Czy określenie : homo ale nie koniecznie sapiens jest wystarczająco kulturalne?:classic_cool:

Edytowane przez barbie609
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, barbie609 napisał:

Użyłem go celowo i z pełną świadomością ,ale to Ty tu jesteś moderatorem więc jak najbardziej się zastosuję do zwróconej uwagi. Czy określenie : homo ale nie koniecznie sapiens jest wystarczająco kulturalne?:classic_cool:

Z pewnością nie ma takiego wydźwięku jak słowo "debil". To bardziej ocena aniżeli diagnoza 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minutes ago, barbie609 said:

W taktyce wojskowej istnie pojęcia rozpoznania bojem . Wypuszcza się jakiś pododdział w rejon gdzie  mamy nierozpoznanego przeciwnika i patrzymy co się dzieje. Upsss pododdziału już nie ma? Znaczy że przeciwnik silny , spróbujemy gdzie indziej.  To taka sama metoda.

O, fajnie to określiłeś, prawie jakby się grało w Warcrafta ;]

Teraz TPN robi rozpoznanie terenu pt. co jeśli świeżo przybyłe bobry zagoszczą na dobre w parku - nie zdziwię się, gdy nastąpi scenariusz Chilijski - https://en.wikipedia.org/wiki/Beaver_eradication_in_Tierra_del_Fuego

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Q'bot napisał:

a po polskiemu nie ma? Co do bobrów to ich ekspansja idzie na ostro , pojawiły się też w Białej Wodzie w Małych Pieninach . Szczerza mówiąc to nie wiem czy to pozytywne zjawisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mnich Moderator napisał:

Mam tylko serdeczną prośbę, zwłaszcza do @Zośkai @barbie609.  Nie twierdzę, że słowo "debil" jest wulgarne, ale jednak jest słowem pogardliwym. Bardzo zależy mi na tym, żeby nasze forum słynęło nie tylko z merotyki i nienagannej polszczyzny, ale też ze stonowanych wpisów.  

Za słownikiem języka polskiego

Screenshot_20230920_124107_Google.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W słownikach znajdziemy duże lepsze słowa dające większy wydźwięk, ale mam głębokie przekonanie że trzeba się zwracać do ludzi kulturalnie przynajmniej do pewnego czasu. Oprócz śmieciarzy i miłośników śmierdzących samochodów chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na tzw. sportowców, którzy uzurpują dla siebie miano taternika nie będąc członkami żadnego klubu taternickiego. Te osoby są łatwe do zidentyfikowania w sieci i dziwę się że TPN i TANAP nie reagują na niszczenie przyrody przez tych osobników. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Zośka napisał:

Za słownikiem języka polskiego

Screenshot_20230920_124107_Google.jpg

Jestem z wykształcenia filologiem polskim, zatem często korzystam ze słowników. Jestem również bardzo wyczulony na słowa obraźliwe i nader konsekwentny, jeśli chodzi o przestrzeganie pewnych zasad 🙂

@barbie609dziękuję za zrozumienie i znalezienie synonimu słowa debil, a Ciebie @Zośkaproszę o uszanowanie mojej prośby. Dziękuję 🙂 

P.S. Większych liter nie było? 😛 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Arti napisał:

Oprócz śmieciarzy i miłośników śmierdzących samochodów 

Rozumiem że nie lubisz samochodów spalinowych ale elektryki nie są wcale eko. Pomijając fakt że prąd jest u nas z węgla, więc ładując elektryka zwiększasz produkcję energii węglowej to produkcja baterii zostawia o wiele większy "ślad węglowy" (modne ostatnio słowo)niż produkcja silników spalinowych.Poza tym utylizacja baterii jest o wiele większym problemem ekologicznym.

Edytowane przez Zośka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Arti said:

chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na tzw. sportowców, którzy uzurpują dla siebie miano taternika nie będąc członkami żadnego klubu taternickiego. Te osoby są łatwe do zidentyfikowania w sieci i dziwę się że TPN i TANAP nie reagują na niszczenie przyrody przez tych osobników. 

Czyli przynależność do klubu wysokogórskiego nagle nadaje komuś większe prawa do ingerencji w przyrodę?

Kaj tu równouprawnienie? 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Arti napisał:

Oprócz śmieciarzy i miłośników śmierdzących samochodów chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na tzw. sportowców, którzy uzurpują dla siebie miano taternika nie będąc członkami żadnego klubu taternickiego.

Zgodnie z regulaminem TPN można się legalnie poruszać poza szlakami (w wyznaczonych do tego miejscach) wpisując się wyłącznie do książki wyjść. Odnośnie TANAP również można się poruszać po nieoznakowanych "szlakach" o ile przynależy się do klubu wysokogórskiego oraz z zamiarem przejścia drogi o wycenie conajmniej II w skali UIAA. Natomiast zejście z tychże dróg może wieść najprostszą oraz najkrótszą drogą. 

Niestety najłatwiejsze wejścia na szczyty zazwyczaj nie przekraczają "dwójki", co za tym idzie trzeba słono opłacić przewodnika. Zdążają się dni, że idą ich dziesiątki (o wiele więcej niż osób łamiących przepisy) na taki Gerlach, czy Wysoką. I gdzie tu ochrona przyrody 😉

Edytowane przez Mateusz Z
  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.09.2023 o 19:38, Mnich Moderator napisał:

Ale by ktoś zbił fortunę na kontrabandzie 🙂 

A tak już zupełnie serio, jestem przeciwnikiem wszelkich zakazów. Tu jest potrzebne rozwiązanie systemowe, zmiana mentalności, wychowania. Zakaz sprzedaży alko w schronach poskutkowałby jedynie tym, że Ci, którzy chcieliby się napić, nosiliby większe i cięższe plecaki. 

I pisze to ktoś, kto od piwa woli kofolę 🙂 

Nosiliby, owszem. Ale nie wszyscy i nie tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mateusz Z napisał:

Zgodnie z regulaminem TPN można się legalnie poruszać poza szlakami (w wyznaczonych do tego miejscach) wpisując się wyłącznie do książki wyjść. Odnośnie TANAP również można się poruszać po nieoznakowanych "szlakach" o ile przynależy się do klubu wysokogórskiego oraz z zamiarem przejścia drogi o wycenie conajmniej II w skali UIAA. Natomiast zejście z tychże dróg może wieść najprostszą oraz najkrótszą drogą. 

Niestety najłatwiejsze wejścia na szczyty zazwyczaj nie przekraczają "dwójki", co za tym idzie trzeba słono opłacić przewodnika. Zdążają się dni, że idą ich dziesiątki (o wiele więcej niż osób łamiących przepisy) na taki Gerlach, czy Wysoką. I gdzie tu ochrona przyrody 😉

Dokładnie. Słowacy zrobili sobie biznes z łatwych wejść. 

Nasze rozwiązanie uważam za optymalne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Arti napisał:

uzurpują dla siebie miano taternika nie będąc członkami żadnego klubu taternickiego.

Kiedyś sporo żeglowałem, głównie regatowo. Nie jestem obecnie członkiem żadnego klubu żeglarskiego, czy to oznacza że przestałem być żeglarzem? 

Edytowane przez Jędrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.09.2023 o 21:23, Q'bot napisał:

No wreszcie jakiś liberalny głos 😜

Dozwolone w parku powinno być wszystko to, czego negatywnych skutków dla przyrody nie da się odnotować. Od biwakowania począwszy po łażenie gdzie nogi poniosą 😉

 

Gdyby Tatry były wielkości Alaski pewnie też bym była przeciw zakazom, ale że są jakie są a ludziska hamulców nie mają, to za zakazami w parku jestem. 

Cytat

A jeśli da się jarać efektywnie, zatrzymując cały dym dla siebie, to nie mam nic przeciwko - gorzej, gdy ktoś wydymi się na zewnątrz.

Papierochów chronicznie nie znoszę. 

Edytowane przez jaaga76
  • Lubię to ! 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jaaga76 napisał:

Papierochów chronicznie nie znoszę. 

jako niepalący palacz, muszę przyznać,że czasami mam ochotę zapalić . I to w górach tylko,że nie papierosa a nabitą dobrym tytoniem fajkę. Tak sobie siąść na Wysokim Wierchu zapatrzyć się i sobie popykać.Niestety boję się powrotu do nałogu.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, barbie609 napisał:

jako niepalący palacz, muszę przyznać,że czasami mam ochotę zapalić . I to w górach tylko,że nie papierosa a nabitą dobrym tytoniem fajkę. Tak sobie siąść na Wysokim Wierchu zapatrzyć się i sobie popykać.Niestety boję się powrotu do nałogu.

Eh, gdybym wiedział wziąłbym ze sobą fajkę i naprawdę świetny tytoń 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, barbie609 napisał:

jako niepalący palacz, muszę przyznać,że czasami mam ochotę zapalić . I to w górach tylko,że nie papierosa a nabitą dobrym tytoniem fajkę. Tak sobie siąść na Wysokim Wierchu zapatrzyć się i sobie popykać.Niestety boję się powrotu do nałogu.

Nie ma sensu ryzykować. 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajka w górach do zachodu słońca ❤️ do tego dobry Porter i nic więcej w życiu nie potrzeba. Poza tym zazwyczaj opinie turystów o tytoniu fajkowym są pozytywne, często zaczepiają i pytają co tak pachnie, szczególnie jeśli się pali jakiś aromat.  

Zdjęcie z zimy któregoś roku w bacówce na Hali Górowej

IMG_20230921_111641.jpg

  • Lubię to ! 2
  • Wow 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Mateusz Z napisał:

Fajka w górach do zachodu słońca ❤️ do tego dobry Porter i nic więcej w życiu nie potrzeba. Poza tym zazwyczaj opinie turystów o tytoniu fajkowym są pozytywne, często zaczepiają i pytają co tak pachnie, szczególnie jeśli się pali jakiś aromat.  

Zdjęcie z zimy któregoś roku w bacówce na Hali Górowej

IMG_20230921_111641.jpg

I tak trzeba żyć 💪❤️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Mnich Moderator napisał:

ale Kukuczka kopcił jak smok.

extra mocne dwie paki dziennie przed wyprawą . Trenował niedotlenienie😁

a tak z mojego doświadczenia to mniej więcej do 40-tki organizm jakoś to znosił wydolnościowo , później już niekoniecznie

Edytowane przez barbie609
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mnich Moderator napisał:

Nie to, że się porównuję, czy coś, ale Kukuczka kopcił jak smok. A miał taką wydolność, że ulala 😛 

Palił nawet na podejściach, ale nie zdążył się przekonać jak to jest chwilę później. 41 lat to już prawie czas aby płuca powiedziały weto.

  • Lubię to ! 1
  • Przykro mi 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...