Jump to content

Recommended Posts

Posted (edited)

Witajcie!

Zwracam się z prośbą o pomoc i wsparcie wiedzą.

Wybieramy się z małżonką w Tatry pod koniec maja / początek czerwca. Żona była ze mną w Tatrach dotychczas jedynie zimą, spacerowaliśmy bardzo łatwymi szlakami, tj. Dolina Kościeliska, Morskie oko itp. W tym roku z uwagi m.in. na pandemię zaplanowaliśmy odwiedzić Zakopane wiosną. Ja bywałem już w Tatrach w kwietniu / maju wiele razy, pokonałem masę przepięknych i ciekawych szlaków. Niestety w tym roku prognoza pogody na nasz wypad nie napawa optymizmem - średnio 12 stopni Celsjusza oraz nieustanny deszcz, a w wyższych partiach gór - zalegający śnieg.

Pierwsza kwestia o którą chciałem podpytać, to jakie ciekawe szlaki polecicie biorąc pod uwagę prognozowane warunki pogodowe.

Planowaliśmy - m.in. Dolina pięciu stawów, Rusinowa Polana, Sarnia skała.

Jak tylko dowiedzieliśmy się o pogodzie, zakupiliśmy niezbędną nieprzemakalną odzież / obuwie górskie, ale myślę, że brakuje nam doświadczenia. Nigdy nie byliśmy w Górach w takich warunkach pogodowych, a o nieszczęście łatwo.

Myśleliśmy też o dłuższym wypadzie wraz z noclegiem w Schronisku i teraz pojawia się drugie pytanie - czy Schroniska aktualnie działają? Są szanse na nocleg w wynajętym pokoju (nie podłoga)? Na wielu stronach internetowych schronisk brakuje aktualnych informacji. Zanim zacznę dzwonić po wszystkich pomyślałem, że Was zapytam, może ktoś się orientuje?

Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki,

Pozdrawiam!

Michał

Edited by Michał1987
literówka
 • Like ! 1
Link to post
Share on other sites
 • Replies 53
 • Created
 • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

@Agent 01akurat w tym przypadku nie zgodzę się z Tobą , nie wszyscy urodzili się będąc znawcami gór. @Michał1987 nie zadał pytania typu:,,Hej wszystkim , właśnie zaczynam swoją przygodę z górami i w t

Cześć @Michał1987 ? Zacznę z odpowiedzią od końca - schroniska udostępniają noclegi, jednak nie liczcie, że znajdziecie nocleg - trzeba rezerwować na długo, długo przed. Polecam podzwonić/napisać

Co do innych to też trzeba ich zrozumieć. Czasami po prostu nie wiedzą, gdzie zacząć szukać potrzebnych informacji i potrzebują jakiegoś punktu zaczepienia. A na forum też inaczej niż czytanie suchych

Posted Images

Wiesz jak na razie potwierdzalność prognozy na meteoblue to ok 20% więc ciężko coś powiedzieć . Co do szlaków to w tym dziale  np tu https://forum.tatromaniak.pl/index.php?/topic/1821-gdzie-można-wybrać-się-25go-maja-na-amatorską-i-malowniczą-trasę-w-góry/ masz kilka propozycji. Jeśli obawiasz się że może być za trudno to może rozważ inne góry. W okolicy zakopanego jest sporo fajnych  miejsc gdzie zazwyczaj jest kilka stopni cieplej, a jeśli żona ma niewielkie doświadczenie to może lepiej gdzieś gdzie jest trochę łagodniej a też ładnie.

 

Link to post
Share on other sites

Cześć @Michał1987 ?

Zacznę z odpowiedzią od końca - schroniska udostępniają noclegi, jednak nie liczcie, że znajdziecie nocleg - trzeba rezerwować na długo, długo przed. Polecam podzwonić/napisać maila, może jakimś szczęściem uda się coś złapać ?

Plany na start macie dobre - pomyślałbym też na Waszym miejscu o trochę wyższych miejscach, gdzie właściwie już śnieg powinien być dobrze wytopiony - Grześ, Rakoń, Ornak, Trzydniowiański Wierch - te szczyty mają po 1650-1800m z hakiem powinno być już tam w miarę git. Z tras lajtowych możecie dorzucić też Czarny Staw Gąsienicowy, Halę Stoły czy Przysłop Miętusi.

Co do prognozy na przełomie miesięcy - sprawdzajcie na 4 dni w przód. Wtedy prognoza zaczyna być w miarę rzetelna, teraz to wróżenie z fusów ?

No i szanuje za tak skonstruowane pytania i tak odpowiedzialne podejście do tematu gór! ? Brawo! ?

 • Like ! 6
Link to post
Share on other sites
9 minut temu, Agent 01 napisał:

Chyba Orla Perć to z Gąsienicowej jest wogóle niewidoczna ☺️

Proszę, wyjaśnij co masz na myśli ?

Link to post
Share on other sites

Orla Perć przebiega przez takie szczyty jak Kozi czy Granaty, które doskonale widać z Gąsienicowej. Bezpośrednio z Doliny faktycznie nie widać oznaczeń szlaku, co nie oznacza, że nie da się wskazać jej orientacyjnego przebiegu. Zatem nie wiem czemu twierdzisz, że z "Gąsienicowej jest w ogóle niewidoczna".

 • Like ! 2
Link to post
Share on other sites

Nie napinam się, spokojnie ? Po prostu jestem ciekaw czemu twierdzisz, że Orlej nie widać z Gąsienicowej ? Zawsze może się czegoś ciekawego dowiem ?

Link to post
Share on other sites

Spoko, tak właśnie myślałem, że o to Ci chodzi ? Jednak wiesz, jesteśmy na forum, a nie na egzaminie z topografii i nazewnictwa, a w takim "języku potocznym" OP się nazywa grań od Zawratu do Krzyżnego. Także super, że masz taką wiedzę (bardzo to szanuje) i że Cię to interesuje, ale myślę, że większość z nas aż takiej wagi do takich szczegółów nie przywiązuje ? Co nie zmienia faktu, że bodajże w dziale Hyde Park był temat o tatrzańskich ciekawostkach. Jakbyś miał chwilę, to fajnie jakbyś coś od czasu do czasu tam wrzucił, zawsze możemy się czegoś nowego dowiedzieć ?

Pogrzebałem i udało mi się ten wątek odkopać: https://forum.tatromaniak.pl/index.php?/topic/656-ciekawostki-o-tatrach/page/2/#comments

 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites

Elementarna czy nie - warto wiedzą się dzielić ? Zwłaszcza, że wielu użytkowników zagląda tu nie będąc zalogowanym, więc może im się to przydać ?

Jeśli Zośka to źle odbierze to w ramach "pokuty" zaklep pogodę bez mgły, gdy będzie w Tatrach i będzie git ?

 • Like ! 5
Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Co do innych to też trzeba ich zrozumieć. Czasami po prostu nie wiedzą, gdzie zacząć szukać potrzebnych informacji i potrzebują jakiegoś punktu zaczepienia. A na forum też inaczej niż czytanie suchych artykułów - ktoś w miarę szybko odpisze, podpowie. Trzeba być wyrozumiałym ?

Lepiei by zapytali i zdobyli elementarną wiedzę, niż sprawę olali i wyruszyli na Świnicę z Kasprowego w klapkach ?

Edited by Luk_
 • Like ! 5
Link to post
Share on other sites

@Agent 01akurat w tym przypadku nie zgodzę się z Tobą , nie wszyscy urodzili się będąc znawcami gór. @Michał1987 nie zadał pytania typu:,,Hej wszystkim , właśnie zaczynam swoją przygodę z górami i w tym tygodniu wchodzę na Rysy. Jak myślicie będzie mi ładniej w kurtce Northface czy Wolfskina,, . On wykonał pewną pracę planistyczną ale zaniepokojony prognozą pogody  postanowił zasięgnąć opinii czy jego pomysły są bezpieczne i ewentualnie jakie są bezpieczne alternatywy. Chyba wszyscy wiemy jaki mogą być konsekwencje utraty orientacji  np . na Czerwonych Wierchach.Moim zdaniem udzielenie mu takich informacji jest jak najbardziej zgodne z górską etyką . Czyż nie nakazuje ona pomagać sobie na szlaku ? Przynajmniej ją ją tak rozumiem. Mnie też ktoś kiedyś uczył co to poziomica i co to jest prusik, tylko że nie przez internet bo on wtedy był pomysłem na wojskową sieć łączności.No chyba ,że przyjmujemy założenie że jesteśmy w strefie śmierci i kto nie maszeruje ten ginie.

Jest jeszcze jeden aspekt , z postu @Michał1987można wywnioskować , że szanowna małżonka w ogóle zaczyna przygodę z górami i kolega ją usiłuje wkręcić w tą zabawę. W takiej sytuacji jakiekolwiek nie powodzenie może mieć konsekwencje znaczenie poważniejsze niż załamanie pogody na Przęłeczy pod Chłopkiem?

 

 • Like ! 7
 • Haha 2
Link to post
Share on other sites
Posted (edited)
17 godzin temu, Zośka napisał:

@Michał1987 ja chciałabym Was namówić na wycieczkę do Doliny Gąsienicowej. Dojście jest dość łatwe i przyjemne a dolina przepiękna. Widoki na Świnicę, Kościelce i Orlą Perć zapierają dech. 

Zdecydowanie zgadzam się z @Zośka

Hala Gąsienicowa jest piękna o każdej porze roku.

Najlżejszy szlak ,spacerowy wręcz prowadzi z Brzezin.

Ja najbardziej lubię ten przez Dolinę Jaworzynki?

Edited by Andzia
 • Like ! 2
 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites
15 godzin temu, Agent 01 napisał:

Chyba Orla Perć to z Gąsienicowej jest wogóle niewidoczna ☺️

Poprawię się więc. Z Doliny Gąsienicowej widoczne są szczyty i przełęcze przez które przebiega szlak Orlej Perci ?. Mam nadzieję że to satysfakcjonujące sprostowanie?. Gdybym była upierdliwa to poprawłabym Twoją wypowiedź  (w ogóle pisze się osobno) ale nie jestem?

 • Haha 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Agent 01 napisał:

Szanowny Kolego, ja w żadnym razie nie odnosiłem się ani nie oceniałem wpisu @Michał1987!!!

Dopiero teraz przeczytałem go dokładniej i jest ze wszechmiar logiczny.

Niepotrzebnie tylko zareagowałem na Orlą Perć ☺️ Reszta to uwagi natury ogólnej tylko w reakcji na wpisy @Luk_ Można prześledzić.

Ale cieszę się, że Twój wpis podobał się Forumowiczom.

 

W takim razie źle Cię zrozumiałem. Postu nie pisałem w celu przypodobania się komukolwiek  , po prostu tak myślę.

Link to post
Share on other sites

@Michał1987 na deszczową pogodę zawsze można przejść Drogą nad Reglami np. Od Kalatówek do Strążyskiej. Na deszcz się nada traska  przez Nosal na Kopieniec i do Olczysk. W sumie dla mnie zawsze opcją jest Kościeliska, choć jak piszesz już byliście. Zawsze można full wariant ze Stołami, Wąwozem i jaskiniami. Dzień przeleci ?

 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuję Koleżanki i Koledzy za wsparcie i masę inspiracji!

Część z nich wpisałem już w nasz tegoroczny grafik, a w kilku przypadkach upewniłem się, że warto spróbować?

@Andzia @Zośka Hala Gąsienicowa przez Dolinę Jaworzynki - zapowiada się przecudnie

@jaaga76 Jaskinie mieliśmy na liście rezerwowej, dzięki Tobie wskoczyły do głównego menu ?

@barbie609 Czytałeś między wierszami jak nikt inny i wielkie pokłony za to. Obawiałem się (i wciąż nie pozbyłem się tego uczucia), że byle łańcuch spotkany w deszczu po drodze albo wywinięty orzeł na błotku może zatrzymać (delikatnie rzecz ujmując) moją lubą w dalszym pogłębianiu miłości do Gór - a tego nie chcemy.

@Luk_ Nie miałem świadomości, że Schroniska są tak oblegane, w przyszłym roku weźmiemy to pod uwagę i zaplanujemy wszystko wcześniej, dzięki ogromne!

@Agent 01 Dzięki Tobie wiem, że Orlej Perci nie widać z Gąsienicowej, ale mimo wszystko można wskazać palcem i powiedzieć - "tam jest" ?

Dziękuję raz jeszcze wszystkim i każdemu z osobna, do zobaczenia na szlaku! ?

 • Like ! 3
Link to post
Share on other sites
21 minut temu, Agent 01 napisał:

 

Jeśli będziesz z małżonką, to postaw przede wszystkim na górski romantyzm. Nie góry, a ją uczyń najważniejszą w górach.

Wówczas to, co między Wami, wzniesie Was na najwyższe szczyty. Te tatrzańskie 

Święta racja ?! @Michał1987 powyższe to klucz do gór ? ,powodzenia!

 • Like ! 1
Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

 

9 godzin temu, Michał1987 napisał:

Dziękuję Koleżanki i Koledzy za wsparcie i masę inspiracji!

Część z nich wpisałem już w nasz tegoroczny grafik, a w kilku przypadkach upewniłem się, że warto spróbować?

@Andzia @Zośka Hala Gąsienicowa przez Dolinę Jaworzynki - zapowiada się przecudnie

@jaaga76 Jaskinie mieliśmy na liście rezerwowej, dzięki Tobie wskoczyły do głównego menu ?

@barbie609 Czytałeś między wierszami jak nikt inny i wielkie pokłony za to. Obawiałem się (i wciąż nie pozbyłem się tego uczucia), że byle łańcuch spotkany w deszczu po drodze albo wywinięty orzeł na błotku może zatrzymać (delikatnie rzecz ujmując) moją lubą w dalszym pogłębianiu miłości do Gór - a tego nie chcemy.

@Luk_ Nie miałem świadomości, że Schroniska są tak oblegane, w przyszłym roku weźmiemy to pod uwagę i zaplanujemy wszystko wcześniej, dzięki ogromne!

@Agent 01 Dzięki Tobie wiem, że Orlej Perci nie widać z Gąsienicowej, ale mimo wszystko można wskazać palcem i powiedzieć - "tam jest" ?

Dziękuję raz jeszcze wszystkim i każdemu z osobna, do zobaczenia na szlaku! ?

@Michał1987 jak będziecie już na Hali polecam pójść jeszcze nad Czarny Staw Gąsienicowy.

Widoki cudne a tylko 30 minut drogi od schroniska. Warto dopytać przed wyruszeniem o warunki na szlaku.Wczoraj w drodze nad Staw sporo mokrego,śliskiego śniegu zalegało.Raczki bardzo pomagają(możecie wypożyczyć) i czujecie się stabilniej. Udanej wycieczki Wam życzę ?

 

20210526_115804.jpg

Edited by Andzia
 • Like ! 4
Link to post
Share on other sites

@Michał1987 a ja dalej Cię namawiam na wzięcie pod uwagę , oczywiście w razie naprawdę ciężkich warunków , sąsiednich pasm. Tym bardziej że pogoda może być tam inna . Np  wg meteoblue w niedzielę w Kościeliskiej leje a Pieninach i Gorcach jest szansa na lekkie rozpogodzenia.

 • Like ! 1
Link to post
Share on other sites
 • 4 weeks later...

Witajcie, pozwolę się podpiąć z pytaniem by nie duplikować wątków: 

czy w kwestii udzielania gleby w polskich schroniskach zaszły jakieś zmiany na plus?

Są szanse (choć nie przesądzam sprawy), że na dniach będę miał opcję krótkiego ~5 dniowego totalnie spontanicznego wyskoku w Tatry, stąd chciałbym się nieco rozeznać jakie trasy na parodniowy wypad rozplanować, w sensie jakie schroniska mogę rozważać pod kątem udzielania już noclegu zastępczego by nie musieć nocować z miśkami?. Pozdrawiam

Edited by Thomson
Link to post
Share on other sites

Oficjalnie lepiej nie pytać...

Jeśli zajdziesz do schroniska po zmroku na 90% udzielą Ci gleby, jeśli nie będzie wolnych pokoi - jeśli jakimś cudem będą, bo np. niedźwiedź zjadł ich zawartość, wtedy zaproponują Ci łóżko. 

Mnie się zdarzało iż sami proponowali glebę, gdy wchodziłem nocą do schronisk np. rozmrozić baterie/obiektyw.

 • Like ! 2
Link to post
Share on other sites

Przez telefon w 100 procentach schronisk dowiesz się, że nie ma gleby (bo to jest nocleg awaryjny). Wszędzie poza Murowańcem nie powinni Cię wygonić jeśli przyjdziesz zmęczony i blisko wieczora. Nawet jak przyjdziesz po zmroku, recepcja będzie zamknięta to kładziesz się gdziekolwiek i informujesz następnego dnia. No chyba że wychodzisz na wschód i nie wracasz to warto przy następnej okazji dać mały napiwek. ?

 • Like ! 3
Link to post
Share on other sites

@Q'bot , @Mateusz Z bardzo dziękuję.

14 godzin temu, Mateusz Z napisał:

Przez telefon w 100 procentach schronisk dowiesz się, że nie ma gleby (bo to jest nocleg awaryjny).  

Zgadza się - tak było w ubiegłym roku (kiedy już cudem w którymkolwiek telefon odebrano), ale i w tym roku praktyka jest ta sama, stąd chciałem dodatkowo dopytać praktyków "pośredników" tutaj.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o Murowaniec to zostawiłbym auto na którymś z parkingów w Kuźnicach, a jeśli chodzi o piątkę - pewnie na Palenicy Białczańskiej ? a jeśli miałbym zaoszczędzić - to chyba @Zośka swego czasu wspominała o tanim/darmowym parkingu na Łysej Polanie, po słowackiej stronie ?

Edited by Luk_
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
 • Create New...