Jump to content
vatra

Tatrzański kwietnik

Recommended Posts

Zdjęcia z jednej z najbardziej ukwieconych dolin tatrzańskich - Hlińskiej.DSC_0487.thumb.jpg.d080593c8ee323efa1f4466a75116a33.jpg

Niebielistka trwała.

DSC_0619.thumb.jpg.1f269aba654d5a5e3b4e2d8b09314849.jpg

Lilia złotogłów.

• Like ! 6

@Artur S Dzięki że piszesz nazwy tych kwiatów! Ciekawie jest rozpoznawać i nazywać to co się podziwia na górskich szlakach.

• Like ! 1

@vatra

Lubię po wycieczce przeglądać zdjęcia i poczytać przy okazji o roślinach Tatr spotkanych po drodze. Jeśli ktoś lubi od razu na szlaku wiedzieć z czym ma do czynienia, to polecam "Przewodnik przyrodniczy po Tatrach Polskich" Tomasza Skrzydłowskiego. Szczegółowo opisana przyroda nieożywiona na każdym szlaku naszej części Tatr.

Specjalnie wybrałem się kiedyś po raz drugi na Siwy Wierch, żeby być tam w porze kwitnienia i obejrzeć goździk lśniący, który w Tatrach rośnie tylko tam.

DSC_0223.thumb.jpg.f18a822e79d41fa3c49def7a87238a60.jpg

Tutaj jeszcze w tym samym kolorze storczyca kulista - kwiatek dużo częściej spotykany w górach, ten akurat również z Siwego WierchuDSC_0227.thumb.jpg.283b79d204f7c9cbdab9fc366d036090.jpg

• Like ! 6

Niestety nie wiem jak się nazywają ale rosną na Kopie Kondrackiej.

IMG_20200701_141931.jpg

• Like ! 3

@vatra mam pod ręką tylko telefon i mogę nie dojrzeć szczegółów,  ale to jest pełnik  alpejski moim zdaniem

• Thanks 1

@Artur S dziękuję bardzo bo potwierdziłeś moje przypuszczenia😉 Tak to chyba jest pełnik. Zdjęcie zrobione szybko przy zejściu z Kopy więc może niezbyt wyraźne ale kwiatki wyglądały naprawdę ślicznie!

• Like ! 1

Fragment opisu trasy nr 16 Kasprowy Wierch - Ciemniak w świetnym "Przewodniku przyrodniczym po Tatrach Polskich" Tomasza Skrzydłowskiego.

" Z Kopy Kondrackiej ( 2005 m n.p.m. ) udajemy się na zachód w kierunku Małołączniaka. Kilkadziesiąt metrów poniżej wierzchołka opuszczamy skały krystaliczne i wchodzimy w strefę skał weglanowych. . . . . . . . .W niewielkich nieckach, w których przez dłuższy czas utrzymuje się wilgoć, zobaczyc można niezwykle efektowne kwiaty "tatrzańskich róż", czyli pełników alpejskich..........."

wyd II strona  175

• Thanks 1

IMG_1335.thumb.jpg.b7540d570d07482c9243f357d895c952.jpg

Nie pamiętam, żeby się wcześniej w tym wątku pokazał, więc zapodaję . Od niego pochodzą nazwy dolin tatrzańskich, stawów....... arcydzięgiel litwor.

• Like ! 4

Posted (edited)

@Artur S - taką łąkę znalazłam na zboczach Osterwy. Te żółte kwiatki to Starzec Fuchsa czy to coś innego?

20190811_133212-01.jpeg

Edited by vatra
  • Like ! 3

@vatra- awansowałem na botanika forumowego ? 😛

Z tego zdjęcia nie da się jednoznacznie stwierdzić co to za cudo - może to być jak piszesz starzec Fuchsa albo starzec gajowy. Różnią się tylko właściwie tym, że gajowy ma łodygę częściowo owłosioną, a Fuchsa za to jest lekko czerwonawa. Musisz więc chyba tam wrócić i pogłaskać czy są włoski 😄  - tylko po tym nie dotykaj żadnych koni, bo starzec jest dla nich mocno trujący.

• Like ! 3
  • Thanks 1

35 minut temu, Artur S napisał:

Musisz więc chyba tam wrócić i pogłaskać czy są włoski 😄  - tylko po tym nie dotykaj żadnych koni, bo starzec jest dla nich mocno trujący.

Dziękuję! Bardzo chętnie wrócę bo lubię okolice Popradzkiego Stawu😊 a koni nigdy nie dotykam bo mam jakiś respekt przed nimi😉

• Like ! 2

Posted (edited)

Tak sobie urosły dość wysoko przy szlaku na Sławkowski 😃 Podgrzybki.

20200715_105714.jpg

Edited by Zośka
  • Like ! 3
  • Wow 1

md.jpg.2f46cf0299e9774ce72ffe85f8e25e3c.jpg

Mieczyk dachówkowaty roślina charakterystyczna dla wilgotnych łąk regla dolnego - akurat w tym okresie pięknie kwitnie. Kwiat objęty ochroną gatunkową także poza granicami Parku.

• Like ! 4

@vatra w takim razie jest to ładny kwiatek tatrzański 🙂  trzeba by policzyć te wszystkie słupeczki w każdym kwiatku itp, zapisać wysokość na której go znalazłaś i takie tam 🙂

a tak na poważnie to zdaje się jest bodziszek błotny.

• Like ! 2