Skocz do zawartości

Bieżące informacje


tatromaniak

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, Mnich Admin napisał:

Nie wiem, ile to lat temu było, ale pamiętam, jak za wstęp do TPN płaciłem 3 złocisze. 

Ja płaciłem nawet 2 PLN w czasach studiów 😜

A teraz nie płacę, gdyż łażę na Słowację. Kto chciałby wchodzić w rejon o większym zagęszczeniu człowieków, mniejszy, odpłatny, jak może wybrać trzykrotnie większą, okazalszą i mniej zadeptaną? 

BTW. Jest sporo wejść bez kas, gdyby ktoś się jednak upierał 🤫

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Q'bot napisał:

wejść bez

TPN poszedł drogą KPN i przy wejściach powiesił tabliczki z kodami i informacją o obowiązku zakupu biletu via internet. W Karkonoszach bardzo tego pilnują i kontrola biletów nie jest niczym zaskakującym. W Tatrach nie przypominam sobie, by ktoś mnie zapytał o bilet na szlaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jędrek napisał:

szlaki z worków

Od 2021 roku TPN wycofał się z tego pomysłu. 

"Jak podaje Tygodnik Podhalański, dyrektor TPN - Szymon Ziobrowski przyznaje, że ta technika nie zdała egzaminu. Teraz TPN będzie stawiał na budowanie drewnianych ram, które zostaną uzupełnione materiałem ziemno-skalnym. Początkowo szlaki będą przypominały wyremontowane autostrady, jednak po kilku miesiącach nie będzie wiadomo, że szlak został świeżo odnowiony, przynajmniej tak zapewnia TPN. Remonty mają zapobiec głównie erozji wywoływanej przez człowieka".

8 godzin temu, Jędrek napisał:

szatański wynalazek

Tu się zgadzam. Nic mnie tak nie męczy  jak to to.

8 godzin temu, Jędrek napisał:

jednokierunkowym

Cała Orla powinna być jednokierunkowa.

8 godzin temu, Jędrek napisał:

budki z biletami

Nowe są bardzo ładne i biorąc pod uwagę, że to miejsca pracy dobrze że zmieniły. 

8 godzin temu, Jędrek napisał:

jazdy choćby hulajnogą elektryczną do M. Oka

I całe szczęście, że tam nie ma rowerów, a przede wszystkim hulajnog. W rozsądek wielu użytkowników w/w sprzętów nie wierzę, patrząc jak jeżdżą po mieście. I to nie jest kwestia "końskiego lobby", ale zdrowego rozsądku. Słowacy dopuścili ruch rowerowy na asfaltowych "szlakach" i co chwila są wypadki, również śmiertelne.

Nie na miejscu jest chyba odwołanie do użytkowników wózków inwalidzkich - oni wyboru nie mają. 

9 godzin temu, Jędrek napisał:

przebudowa parkingu na Palenicy

To konsekwentne działanie związane z ograniczeniem ruchu samochodowego na Palenicę. A że ludzie nie czytają ze zrozumieniem komunikatów to sie zderzają ze szlabanem parkingowym....

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jędrek o ile w większości się z Tobą zgadzam, tak zdecydowanie jestem na nie jeśli chodzi o rowery/hulajnogi na drodze do Morskiego Oka. Po pierwsze jest tam zbyt duży ruch, po drugie, niestety ale jakaś część uczestników tej trasy to bezmózgi. Topr nie nadążył by z akcjami 😉 Wystarczą mi już stresujące uniki przed narciarzami zimą na Słowacji.

@jaaga76 a mi się wydaje, że najbardziej męczy zejście po stromym zboczu usianym milionem drobnych osuwających się spod nóg kamyczków. To ja już im te schody mogę wybaczyć 😉

Edytowane przez Fibi
  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jędrek napisał:

To tak jak ja, począwszy od debilnych pomysłów typu szlaki z worków. Jakim cudem to miało się "przekształcić w stopnie" do dziś nie rozumiem, ale kto miał zarobić, ten zarobił. Kolejna "piękna" inicjatywa -  ścieżki wysypane żwirem, które "ładnie wyglądają" gdy są świeżo zrobione, chodzi się po tym średnio, a z czasem i tak żwir rozjeżdża się po okolicy. I znów można robić "remont". 

Wielkie drewniane schodziszcza w Zachodnich Tatrach to też jakiś szatański wynalazek, ani to ładne, ani praktyczne. 

Co dalej? Np. zrobienie odcinka  Świnica - Zawrat jednokierunkowym (i to jeszcze "pod prąd"), durna przebudowa parkingu na Palenicy (chodniczki, krawężniczki, przejścia dla pieszych), która mocno zmniejszyła jego pojemność, a bywa często że i tak samochody są ustawiane na tych chodniczkach i przejściach. Budowanie jakichś "bram w Tatry", tak jakby dotychczasowe budki z biletami nagle stały się niewystarczające. Do tego zakaz jazdy choćby hulajnogą elektryczną do M. Oka (bo biznes koński trzeba chronić, ma być monopol, a nie jakieś fanaberie), choć, co ciekawe - wózkiem inwalidzkim na prąd można jechać. Rowerem oczywiście już nie bo "byłyby wypadki". 

Zamykanie szlaków, zamiast odtworzenia kilku starych i dołożenia czegoś nowego, co rozrzedziłoby ruch. 

No dobrze, dość tego narzekania - już za 3 miesiące pierwszy tegoroczny urlop  👍

W zasadzie to zgadzam się z powyższym. Tak, czy siak uważam, że w TPN nie dzieje się od kilku lat najlepiej i konieczna jest zmiana kierownictwa. 

Trzy miesiące szybko zlecą. Ja czekam na tydzień pewnej pogody i dzida w pagórki 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mnich Admin napisał:

W zasadzie to zgadzam się z powyższym. Tak, czy siak uważam, że w TPN nie dzieje się od kilku lat najlepiej i konieczna jest zmiana kierownictwa. 

Trzy miesiące szybko zlecą. Ja czekam na tydzień pewnej pogody i dzida w pagórki 🙂 

Bardzo duże masz wymagania 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocena działań każdego z parków narodowych zależy od tego, co się uważa za cel ich istnienia. Dla mnie park ma chronić przyrodę w pierwszej kolejności, a dopiero potem robić dobrze turystom, którzy są gośćmi i powinni się dostosować do reguł. Można dyrektora TPN lubić lub nie, ale trudno mu odmówić nowoczesnego podejścia do zarządzania parkiem, za którym idzie całkiem spójna idea. Ja ją kupuję. 

  • Dziękuję 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jaaga76 napisał:

Dla mnie park ma chronić przyrodę w pierwszej kolejności, a dopiero potem robić dobrze turystom, którzy są gośćmi i powinni się dostosować do reguł.

Tu pełna zgoda. Jednak plany TPN dotyczące budowy stacji narciarskiej na Nosalu nijak się mają do ochrony przyrody, co zresztą bardzo dobitnie podnosiły organizacje ekologiczne. 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Mnich Admin napisał:

Tu pełna zgoda. Jednak plany TPN dotyczące budowy stacji narciarskiej na Nosalu nijak się mają do ochrony przyrody, co zresztą bardzo dobitnie podnosiły organizacje ekologiczne. 

Działania TPN na tym ani się nie kończą, ani nie zaczynają. Proponuję poczytać więcej i wtedy możemy porozmawiać. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jaaga76 napisał:

Nie na miejscu jest chyba odwołanie do użytkowników wózków inwalidzkich - oni wyboru nie mają. 

Mogą lecieć dronem osobowym, przesiadać się na kunia, osła, wielbłąda, co kto woli... 

3 godziny temu, jaaga76 napisał:

TPN poszedł drogą KPN i przy wejściach powiesił tabliczki z kodami i informacją o obowiązku zakupu biletu via internet. W Karkonoszach bardzo tego pilnują i kontrola biletów nie jest niczym zaskakującym. W Tatrach nie przypominam sobie, by ktoś mnie zapytał o bilet na szlaku.

Do KPN też wchodzę bez biletów 😉

Z resztą, gdzie na trasach spotykasz informacje o biletach? Jeśli wbijam na Teren TPN'u, to podczas opuszczania/powrotu z TANAPu, ostatnio wbiłem w chochołowską rowerem jadąc z Juráňovej doliny. Ino słupek graniczny gdzięś minąłem... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Q'bot napisał:

lecieć dronem osobowym

słabe to....

1 minutę temu, Q'bot napisał:

trasach spotykasz informacje o biletach

W TPN np. przy wejściu od strony Cyrhli, a w KPN niemal przy każdej ścieżce wejściowej do parku 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Q'bot napisał:

Do KPN też wchodzę bez biletów

hm więc nie miej jakichkolwiek wymagań .....

7 minut temu, Q'bot napisał:

Mogą lecieć dronem osobowym, przesiadać się na kunia, osła, wielbłąda, co kto woli... 

zastanawiam się czy naprawdę tak myślisz czy usiłujesz wywołać pyskówkę bo jeśli to drugie to proszę abyś to jeszcze przemyślał...........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, barbie609 moder napisał:

zastanawiam się czy naprawdę tak myślisz czy usiłujesz wywołać pyskówkę bo jeśli to drugie to proszę abyś to jeszcze przemyślał...........

Z tego co kojarzę na forum nie mamy oficjalnego konta władz TPN'u - więc z kim miałbym się kłócić? To ich regulamin, ich pomysły... A naszych utyskiwań i tak nikt nie przeczyta, więc niewiele one wnoszą 🤷‍♂️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, jaaga76 napisał:

Działania TPN na tym ani się nie kończą, ani nie zaczynają. Proponuję poczytać więcej i wtedy możemy porozmawiać. 

A szkoda, bo na tym się powinny  się kończyć. @Jędrekwypunktował wyżej kilka grzechów dyrekcji TPN. A ja, jak znajdę chwilę, dorzucę kilka groszy od siebie 🙂 

O moją czytelniczą kondycję nie ma co się martwić. Czytam, i to nawet sporo. Wiele też widzę i słyszę 😂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JędrekAleś wymyślił z tymi hulajnogami , chyba dawno nie szedłeś  i zapomniałeś  jaki tam ruch.

Nie wiem jak powinny wyglądać szlaki,  czym wyłożone, wysypane, czy co tam jeszcze  innego.  Szlak to nie alejka  w parku żeby bylo wygodnie. Ponarzekam na uciekający spod nóg żwirek czy wysokie schody i tyle. Jest jak jest. Nie wiem jak to wygląda  w innych,  równie rozdeptanych górach. Może ktoś wie?

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Mnich Admin napisał:

 Tak, czy siak uważam, że w TPN nie dzieje się od kilku lat najlepiej i konieczna jest zmiana kierownictwa. 

Tak trochę zboczę z tematu ale pamiętam jak kilka lat temu dyrektor TPN i jego brat chcieli żeby Kraków kupił od nich Las Borkowski za 16 mln. Zagrozili że jeśli miasto terenu nie kupi oni zaczną wycinkę drzew na 15 hektarowym terenie. Trochę słabe zachowanie jak na dyrektora parku narodowego. Tak samo jak jego tłumaczenie kiedy stracił prawo jazdy. Powiedział że dobrze się stało bo i tak chciał odpocząć od samochodu. 

  • Wow 1
  • Haha 1
  • Przykro mi 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Zośka napisał:

Tak trochę zboczę z tematu ale pamiętam jak kilka lat temu dyrektor TPN i jego brat chcieli żeby Kraków kupił od nich Las Borkowski za 16 mln. Zagrozili że jeśli miasto terenu nie kupi oni zaczną wycinkę drzew na 15 hektarowym terenie. Trochę słabe zachowanie jak na dyrektora parku narodowego. Tak samo jak jego tłumaczenie kiedy stracił prawo jazdy. Powiedział że dobrze się stało bo i tak chciał odpocząć od samochodu. 

Nie znam prywatnych spraw dyrektora TPN, jeśli jest tak jak piszesz nie są to powody do dumy, ale nie mnie to oceniać. Mnie interesuje TPN i tu doceniam pracę Ziobrowskiego i jego ekipy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wjesna napisał:

rozdeptanych górach

Te o których chcę napisać, raczej nie są rozdeptane, ale chcę pokazać, że naprawianie szlaków to raczej jest bardzo nasza "bajka".  Szwajcaria - szlaki często są jednocześnie nartostradami, zatem zwykle szerokie i wyraźnie wyodrębnione. Ale są i tzw. triale, bardzo podobne do naszych tatrzańskich szlaków, głównie kamieniste i dość dzikie. Podobnie Francja. Norwegia - mhhy... tu to się czasami domyślasz, jak idzie szlak, bo tysiąc ścieżek i brak oznaczenia... Jak Słowacy dbają o szlaki to sami wiecie. 

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...