Jump to content
MonteLaguna

Bieszczady

Recommended Posts

Posted (edited)
1 godzinę temu, staroń napisał:

Powoli zaczynam planować wrześniowy długi urlop i przeszło mi przez myśl, żeby wybrać się na kilka dni w Bieszczady. Przyznam szczerze, że odkąd 3 lata temu wyruszyłem w góry, większą część czasu spędzam w Tatrach. Teraz zamarzyło mi się trochę poszerzyć horyzont i wybrać gdzieś indziej. Tak patrzę z ciekawości na noclegi i booking pokazuje mi w pierwszym tygodniu września terminy w miejscach dosyć odległych od Ustrzyk Górnych a stamtąd chyba najłatwiej o start na szlaki. Może macie coś sprawdzonego, co możecie śmiało polecić? Nie mam dużych wymagań. Podróżuję autem, jednak fajnie by było, żeby nie tracić czasu na dojazdy.

@staroń z czystym sumieniem http://www.smreczyna.pl/ . Co prawda to Smerek, ale i tu kilka fajnych tras jest do zrobienia, np. Jaslo- Fereczta- Smerek 🙂.  Niemal cała trasa z widokiem na połoniny.  Start - pod kwaterą. 

Edited by jaaga76
  • Like ! 1

Właśnie jestem po 4 dniach w Bieszczadach. Jakie wrażenia? Bardzo mi się podobało! Co prawda podejścia (nawet w Bieszczadach :D) dają w tyłek, ale widoki rekompensują wysiłek. Co do noclegu, to rezerwowaliśmy na ostatni moment, więc udało nam się tylko dostać nocleg (w przystępnej cenie) w Przysłupie (i to tylko dlatego, że jakaś większa grupa zrezygnowała). Raczej nie polecam, bo praktycznie na wszystkie szlaki będzie trzeba dojeżdżać (mniej więcej 10 min do każdej kolejnej miejscowości - do Wołosatego ~40min). Między miejscem noclegowym a początkiem/końcem szlaku jeździliśmy głównie na stopa (była masa turystów więc nie było z tym problemu), ale we wrześniu pewnie będzie trudniej, więc tym bardziej celowałbym w Brzegi/Ustrzyki Górne.

Co do tras to zrobiliśmy:

1. Smerek->Fereczta->Okrąglik->Jasło->Przysłup

2. Połonina Caryńska

3. Przełęcz Wyżnia->Wielka Rawka->Przełęcz Wyżniańska

4. Wołosate->Halicz->Tarnica->Wołosate

Trasy numer 2, 3 i 4 uważam za konieczne podczas pobytu w Bieszczadach. Połonina Wetlińska pewnie też, ale nam już brakło czasu. Widoki na tych trasach super - w każdym kierunku jak się spojrzy to bezkres gór rozdzielonych dolinami. @jaaga76 Moim zdaniem trasa oznaczona u mnie jako numer 1 jest atrakcyjna tylko jeśli chce się uniknąć tłumów. Widoki na tej trasie moim zdaniem bardzo marne - dla mnie jest to zmarnowany dzień - kilometrowo podobnie jak Wetlińska, wiec drugi raz na pewno nie poszedłbym na ten szlak. No ale kto co lubi 🙂 Dodatkowo odcinek między Jasłem a Przysłupem ma zmienioną trasę i idzie się środkiem lasu przy (dla mnie) mocnym nachyleniu i nieciekawym podłożu, co sprawia, że czuję się bardziej jak na survivalu a nie trekingu 😄

Co do kwestii kulinarnej, to jedliśmy głównie w: Oberża Biesisko, Paweł nie całkiem święty i Chata Wędrowca. Mogę polecić wszystkie 3 miejsca. Wydaje mi się, że jak na miejscowość turystyczną, to ceny w tych miejscach są znośne, porcje duże a jedzenie pycha. Szczególnie naleśniki w Chacie ❤️

• Like ! 3

@Konrad93 cieszę się, że wyprawa udana. Czekamy na zdjęcia i dłuższą relację. 

Co do trasy nr 1. - jak piszesz - co kto lubi. Ja uciekam od tłumów i dla mnie ta trasa była super. Widoczki, jagody i spokój.  Nie wiedziałam o zmianie szlaku, stąd może mniejsza widokowość. 

Paweł nie całkiem święty- to moje jedzeniowe the best 😁😁😁

Następnym razem Wetlińska i Otryt 🐻???

• Like ! 1

Generalnie już za tydzień uciekamy w Bieszczady (tak tak urlop itp) Oczywiście w planach są trasy aby zaliczyć najciekawsze szlaki i miejsca. Zapewne wyprawa na Tarnicę będzie, jak i Połoninę Wetlińską itp. Plan się tworzy. Nasza baza wypadowe będzie z okolic miejscowości Cisna. Jeżeli ktoś coś ma do zaoferowania i pokierowania w tym przypadku, to  jak najbardziej przygarnę wszelakie informacje. 

• Like ! 1

@Zbyszko Polecam Bukowe Berdo, dla mnie to chyba najfajniejszy szlak w Bieszczadach i można go lekko przedłużyć i zaliczyć Tarnicę za jednym razem. Albo pociągnąć dalej bardzo malowniczym czerwonym szlakiem do Ustrzyk. Dobre podejście jest z Mucznego.

DSC09949.thumb.JPG.09b7d9172e5954433290e81538a6a150.JPG

DSC09953.thumb.JPG.cf3fa00b1eed9acca7fce8a17c3afb61.JPG

DSC09954.thumb.JPG.9fedc9ebb0429b8822b86d7ce221021d.JPG

DSC09958.thumb.JPG.a6eb1044c135a0f60b81a45478c879fc.JPG

DSC09964.thumb.JPG.576716c7a78ac5164cbded2549bf80d6.JPG

DSC09968.thumb.JPG.ee60645cf2d3742752ea6f45a13d1aff.JPG

DSC09970.thumb.JPG.9780c0858226e2feb643dddd7523353e.JPG

DSC09982.thumb.JPG.ed36516ea8390f15bc217363ea9b846f.JPG

Edited by sickboy777
  • Like ! 6

Tez mam w planach Bieszczady jesienią więc trochę tu podglądnę gdzie byliście, i jakiś plan dla siebie wybiorę.

• Like ! 1

7 godzin temu, sickboy777 napisał:

Wołosate -> Halicz -> Tarnica -> Wołosate

Tak, ten biorę pod uwagę, bo ładnie się zamyka pętlą. Chciałabym jeszcze jakaś drugą trasę  też pętlą zrobić. 

• Like ! 1

Dnia 8.09.2020 o 23:51, jaaga76 napisał:

@Zbyszko nie omiń szlaku do Łopienki. Nie jest to wycieczka górska, ale warto ☝️

Jeżeli chodzi o Cerkwie, to jak najbardziej pod względem zdjęć piękne miejsce. Super. 

Owszem mam w planach jeszcze kolej bieszczadzką , trochę knajp ciekawy też się znajdzie. A po drodze oczywiście Sanok i galeria Beksińskiego Must see

• Like ! 2

A więc tak czas nadrabiać rzeczy i  czas urlopowy który się kończy już niestety. Także na teraz mogę wam dać namiastkę Cerkwii w Łopience ( bardzo fajny szlak nie po drodze jak większość tylko normalnie za szlakiem) 

spacer.png

I namiastkę szlaku który zrobiliśmy w około 6:30H  Ustrzyki Górne-Tarnica-Wołosate-Ustrzyki Górne. ( wszystko oczywiście po nogach) 

Także na teraz:

początek szlaku z Ustrzyk Górnych: (Droga, lasy i pagórki) - Wejście 8zł od osoby na szlak. (parking cały dzień 16zł) 

szlak1-1.jpg

szlak1-2.jpg

szlak1-3.jpg

szlak1-4.jpg

Reszta relacji będzie tutaj: 

Edited by Zbyszko
  • Like ! 7

Jesień w Bieszczadach jeszcze nieśmiała. Trawy pożółciła ale drzewa ciągle w zieleni trwają, choć czują jej oddech, bo ta zieleń już coraz mniej intensywna. Ale ładne to wszystko, oj ładne. 

Z sobotniej trasy na Smerek. 

IMG_20201004_190435.jpg

• Like ! 8
  • Wow 1

Dnia 22.08.2019 o 22:16, sickboy777 napisał:

i tzw. Worek Bieszczadzki, czyli wędrówka do źródła Sanu. To jest najbardziej dzika część Bieszczadów. Nie ma tutaj widoków, wędruje się głównie po łąkach i pagórkach, ale za to po drodze mnóstwo śladów po dawnych mieszkańcach: opuszczony cmentarz, ruiny wsi, dworków. Bardzo klimatyczne miejsce no i praktycznie zero ludzi.

Gdyby to nie był problem, mógłbyś napisać coś więcej o tym miejscu? Czy to jest do obejścia w jeden czy dwa dni? Z Bukowca do Źródeł Sanu i z powrotem tą samą drogą czy można odbić omijając Beniową? Jest coś, co można przegapić, a się nie powinno? Łatwo znaleźć oznaki tego, że były to kiedyś tereny zamieszkane czy trzeba zejść z trasy i szukać? Czy naprawdę jest tam dość pusto i odludnie? 

• Like ! 1

@wjesna Ja obszedłem w jeden dzień, ale to jest wyprawa na dosłownie cały dzień. Pamiętam, że ruszyliśmy rano, a jak wracaliśmy do auta, to już się ściemniało. A to był lipiec, więc dzień długi. Fakt, że szliśmy z dzieciakami, które na pewno miały wpływ na tempo.

Szliśmy trasą jak na tej mapce, czyli w drodze powrotnej ominęliśmy Beniową.

372249419_rda-Sanu-mapa-1.jpg.fcb351e9cb4548834cf6bb0587713fec.jpg

Pozostałości po dawnych zabudowaniach, cmentarzach itp. mijasz na trasie, nie trzeba nigdzie zbaczać.

DSC07949.thumb.jpg.9ba68dc3c0c78dfcdce0fb9f1c89c2f7.jpg

Beniowa

DSC07952.thumb.JPG.79ba8c34b9ae0af43f39c0b490f3e09b.JPG

DSC07956.thumb.JPG.0fdfa40599ee29edcc2287058aef5276.JPG

DSC07961.thumb.JPG.bb8fef5fef6860300862bf3b435b30ba.JPG

DSC07966.thumb.JPG.b0e7ee801e60a04b544c6c8c36cc00ec.JPG

DSC07971.thumb.JPG.84a7515a16f4fded8860b73cd42c527a.JPG

Jeśli chodzi o dzikość, to pomimo tego, że byliśmy w środku sezonu, po drodze spotkaliśmy dosłownie kilka osób. Są miejsca, gdzie idzie się po pas w trawach, bo ścieżka jest ledwo co przetarta.

Dla mnie to miejsce z duszą, nad którym unosi się duch trudnej historii tych ziem. Wędruje się wzdłuż granicy i widać np. wieś Sianki po ukraińskiej stronie. Kiedyś wieś znajdowała się w granicach Polski, po wojnie i nowym wytyczeniu granic, została podzielona na pół. Część wsi po polskiej stronie została spalona, a ludność wysiedlona. Wrażenie robią też ruiny starego cmentarza w Beniowej.

• Like ! 2

A z klimatycznych miejsc, tych z kategorii na końcu świata, to polecam jeszcze Łupków. Zwłaszcza jak ktoś lubi stare dworce 🙂 Nie wiem jak teraz, ale kilka lat temu dworzec był nieczynny, więc to miejsce wyglądało jakby czas się zatrzymał kilkadziesiąt lat temu. Można kawałek przejść torami do tunelu, który prowadzi na słowacką stronę. My mieliśmy szczęście, bo spotkaliśmy panią opiekującą się tym dworcem, która zapaliła nam światła w tunelu, więc nie potrzebowaliśmy latarek.

DSC08312.thumb.JPG.b0960b0c95a76ffaf5c904f49733f837.JPG

DSC08346.thumb.JPG.628e790687bed4201b623940a88f806d.JPG

DSC08327.thumb.JPG.fbf3c8d70d72f8b6e0b0ddef0518eb3d.JPG

DSC08328.thumb.JPG.35ce6feb9106e77b4a1d0295afd7b507.JPG

DSC08337.thumb.JPG.55ac408c2b3b25d72684d80feab26452.JPG

• Like ! 6

Dzięki @sickboy777 mam nadzieję, że do wiosny nic się tam nie zmieni i dalej będzie można przejść spokojnie bez oddechu innych wędrowców na plecach. Gdzieś czytałam, że ten szlak omijający Beniową jest już zamknięty ale może coś pomyliłam. Myślałam jeszcze, żeby zobaczyć okolice Mucznego i Tarnawy, to jakby w drugą stronę, bo są tam jakieś ciekawe miejsca, widokowe tarasy, torfowiska, żubry więc na to przeznaczyłbym dzień drugi. Jeszcze myślałam, żeby z Mucznego przez Bukowe Berdo pójść na Tarnicę, żeby nie iść z Wolosatego, bo mi się wydaje że będzie mniej tłoku. Ale najbardziej interesuje mnie właśnie bieszczadzkie worek, to dotknięcie opuszczonych miejsc które wchłania przyroda. 

• Like ! 1

15 godzin temu, wjesna napisał:

Jeszcze myślałam, żeby z Mucznego przez Bukowe Berdo pójść na Tarnicę, żeby nie iść z Wolosatego, bo mi się wydaje że będzie mniej tłoku. 

Polecam, ja dwa razy wchodziłem od tej strony i zdecydowanie mniej ludzi.

@Zośka Za to właśnie uwielbiam Bieszczady, że jest tam jeszcze sporo fajnych miejsc do odkrycia.

Edited by sickboy777
  • Like ! 3