Jump to content
Karolina241

Kijki trekkingowe

Recommended Posts

Cześć ? Mam w planach zakup kijków trekkingowych do letnich górskich wędrówek. Czy macie jakieś sprawdzone, które możecie polecić ?  Na co zwracać uwagę przy zakupie ? Będę wdzięczna za podpowiedzi ?

Przy zakupie kijków, zwracałam uwagę na system regulacji składania, wagę oraz ilość segmentów. Wybrałam te, z sytemem "click" (chyba tak najłatwiej to opisać ;)) i z trzema segmentami, głównie po przeczytaniu kilku opinii, o używaniu kijków zimą. Czytałam, że kijki skręcane  mogą zamarzać i mógłby pojawić się problem, przy chęci szybkiej zmiany ich długości. 3 segmenty, to lepsze dopasowanie do warunków, w których chcemy ich używać. np. przy podchodzeniu krótsze, a przy schodzeniu dłuższe. Używam ich również latem, z wymiennymi tależykami. Polecam te z decathlonu - niedrogie, a solidne i pomocne ? 

Edited by Mili Wi
  • Like ! 2

Zgadzam się z Mili Wi, najlepsze są te z systemem tzw. fast lock, które blokuje się na zaciski, bez konieczności rotacji segmentów. W tym roku w zimie niestety te tradycyjne skręcane się zablokowały na amen przy regulacji.

Ja używam takich:

https://8a.pl/kije-trekkingowe-gabel-mont-blanc-lite-f-l

Mają dwa systemy regulacji (tradycyjny skręcany i fast lock), których można używać osobno lub obu naraz dla zwiększenia bezpieczeństwa.

• Like ! 1

Osobiście używam kijów Black Diamond Trail Back (3-segmentowe). Czym się kierowałem?:

• zewnętrzny system blokowania kijów,
  • dobrze wyprofilowana rękojeść,
  • dodatkowy atut - piankowe przedłużenie rękojeści,
  • w zestawie były duże i małe talerze.

Przy wyborze kijów zwróć uwagę, aby były to kije trekkingowe a nie do nordic walking?

• Like ! 1

Ja powiem z kolei, których nie polecam - kijki 3 segmentowe, skręcane, z amortyzacją. Można je kupić w sklepach w Zakopanem zkosztują ok. 40zł (w większości są koloru bordowego) i jednym słowem - są beznadziejne. Mechanizm do regulacji długości często nie działa prawidłowo - kijka nie da się skrócić ani wydłużyć, ponadto podczas podchodzenia, gdy bardziej pracujemy rękoma, kijek potrafi nam sam się schować o parę dobrych centymetrów (a przez szybko psujący się mechanizm wydłużyć go nie jest łatwo). Ponadto stosunkowo łatwo się wygina, przez co nie można go skrócić i bezpiecznie zamocować do plecaka. Miałem dwie pary, w obu były te same problemy. Jedynym ich plusem była gąbka poniżej uchwytu - przydatne przy podchodzeniu zimą, gdy nie trzeba dotykać bezpośrednio metalu.

Podsumowując lepiej zainwestować trochę więcej i mieć bardziej trwały sprzęt. Następnym razem wybiorę te kijki z klipsem (chyba o tym systemie napisał sickboy77), bo skręcanie to porażka.

Edited by Luk_
  • Like ! 1

Kiedyś miałem kijki z Carrefour za 20 zł i zraziłem się na długi czas. Z wyjazdu wróciłem tylko z jednym, bo drugi odmówił posłuszeństwa.

Potem zainwestowałem w porządne i używam wymienionych wyżej kijków Black Diamond. Słyszałem o nich wiele dobrego i widziałem często na szlaku.

Posiadam model Trail Ergo Cork z korkową rękojeścią i piankowym przedłużeniem. Fajnym rozwiązaniem jest miara na poszczególnych segmentach kijki. Wyciągam, ustawiam na 120 jedna i drugą cześć i gotowe. Zamknięcie flicklock jest duże lepsze od skręcanego na zasadzie rozporu wewnątrz kijka. Można wymienić groty, gdy sie zużyją. 

Żona od tego sezonu ma Black Diamond Trail.

Różnice między modelami to:

Model Trail Back - gumowa rękojeść i przedłużenie piankowe.

Model Trail - cała rękojeść piankowa.

Model Trail Ergo Cork - rękojeść korkowa i przedłużenie piankowe. Dodatkowo chwyt jest pochylony o 15 stopni.

Damska wersja jest troszkę krótsza. 

W kijkach kupionych w tym roku nie ma w zestawie talerzyków do śniegu.

20190827_162647.jpg

20190827_162633.jpg

• Like ! 1

Z racji bocznego przyparcia rzepek,  w tamtym roku zakupiłam Black Diamond Trail i to był pierwszy rok gdy wróciłam z Tatr bez spuchnietych i bolących kolan. Na prawdę bardzo polecam.  Kijki ergonomiczne,  lekkie,  łatwo je przytroczyć,  regulacja długości nie zacina się i działa płynnie,  cena  też rozsądna.  I najważniejsze -  bardzo odciąża stawy przy schodzeniu (później aż mi było dziwnie chodzić  gdy ich nie miałam w rękach :D). 

• Like ! 1

Ja kupiłam sobie w tym roku pierwsze moje kijki i też wybór padł na Black Diamond Trail. 

Na początku nie mogłam się przyzwyczaić, że muszę czymś jeszcze machać dodatkowo ? ale później, szczególnie przy schodzeniu to naaaaprawdę mi pomogły. Wcześniej jak wracałam z trasy to z bólem kolan, a teraz rzeczywiście było o wiele lepiej!

Na pewno pytanie jak często chodzisz po górach i głównie o jakiej porze roku. Ja właśnie tym się głównie kierowałam przy ich zakupie - szukałam kompromisu.  Jeśli tak jak piszesz, że potrzebujesz na letnie wędrówki to myślę, że sprawa jest prostsza. Bo jeśli miałabyś w planie wychodzenie też zimą to lepiej kupić coś co będzie niezawodne i łatwe przy ich rozkładaniu kiedy będzie zimno. Przez to też przy zakupie nie musisz zwracać uwagi czy są w komplecie talerzyki do śniegu.

Ja się jakoś tak uparłam na uchwyt piankowy i muszę przyznać, że jest wygodny i przyjemny w dotyku.

Fajna sprawa z tą przedłużaną rączką, nie potrzeba ich co chwilę regulować jak zmienia się teren i trzeba trochę podejść pod górę :) ale to wiadomo już trochę bajer, bo jak chcesz to staniesz i sobie po prostu wyregulujesz odpowiednio długość :)

Od dwóch lat używam kijów Milo Cruise GT. Dla mnie również ważne było to, aby kije miały trzy segmenty, zaciski typu klik, przedłużoną rękojeść, dwa komplety talerzyków. Użytkowanie na szklakach potwierdziło trafność wyboru.