Skocz do zawartości

Wspólny wyjazd w Tatry Zachodnie Słowackie


Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, Leszek Andrzej napisał:

Chciałabym wyjechać na kilka dni w Tatry Zachodnie rejon Pribyliny. Termin czerwiec 2024. Jadę swoim autem z Krakowa. Na miejscu jest hotelik każdy ma swój pokoik i wędrujemy razem lub osobno. W planie również wyprawy z przewodnikiem.

Sorki za błąd miało być chciałbym jestem mężczyzną 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, barbie609 moder napisał:

jako autor posta masz możliwość edycji i poprawienia

Dzięki Właśnie dzisiaj dołączyłem do forum. Jestem maniakiem Tatr i myślę że sporo o nich wiem i podzielę się z innymi. Spodobał mi się sposób komunikowania bez max ego i jeśli czytasz miesięcznik Góry lub znasz przewodniki Nieznane Tatry to właśnie ja. Pozdrawiam serdecznie Leszek 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najnowszym numerze miesięcznika Góry będzie ranking najwspanialszych wycieczek z przewodnikiem . Moja ocena ale warto poczytać aby nie iść np na Mnicha czy Kieżmarski. Możnaby też na forum porozmawiać które trasy są dla Was najpiękniejsze. Bo nie każda wyprawa taką jest a kosztuje sporo.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Leszek Andrzej napisał:

aby nie iść np na Mnicha czy Kieżmarski.

Czemu nie na Kieżmarski? Ze szczytów jest ciekawa panorama, szczególnie na Łomnicę, Grań Wideł, Tatry Bielskie. Poza tym to jeden z wyższych wierzchołków w Tatrach. Nadto są dwie drogi 0+ z Huncowskiego i grań z Rakuskiej. Jak dla mnie nudno nie było, aczkolwiek fakt, są ciekawsze szczyty na wyjście z przewodnikiem. 

Poza tym spojrzenie z jednej z najwyższych tatrzańskich ścian w stronę zielonego stawu kieżmarskiego robi wrażenie. 

Edytowane przez Mateusz Z
  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Na Kieżmarskim byłem 4 razy różnymi drogami a wspaniała jest przez Grań Wideł. Dwa razy widziałem grupę prowadzoną przez polskiego przewodnika w pełnym rynsztunku kaski , lina itd. Szli najłatwiej czyli od Huncowskiej Przełęczy. Ta droga jest wyceniona na bardzo łatwa i taką jest. Jej przebieg jest banalny nieciekawy i tylko widok dość ładny ze szczytu.  Zapytałem tych klientów kto im doradził ten szczyt bo w końcu nie szli za free i gdzie byli wcześniej. Przewodnik. Na Mnichu. No to sporo zobaczyli nowe doliny itd ? Przecież Tatry są cudowne zapraszam do miesięcznika Góry w nowym numerze będzie ranking 5 ciu naj naj wypraw z przewodnikiem. Pozdrawiam Leszek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Leszek Andrzej napisał:

Witam Na Kieżmarskim byłem 4 razy różnymi drogami a wspaniała jest przez Grań Wideł. Dwa razy widziałem grupę prowadzoną przez polskiego przewodnika w pełnym rynsztunku kaski , lina itd. Szli najłatwiej czyli od Huncowskiej Przełęczy. Ta droga jest wyceniona na bardzo łatwa i taką jest. Jej przebieg jest banalny nieciekawy i tylko widok dość ładny ze szczytu.  Zapytałem tych klientów kto im doradził ten szczyt bo w końcu nie szli za free i gdzie byli wcześniej. Przewodnik. Na Mnichu. No to sporo zobaczyli nowe doliny itd ? Przecież Tatry są cudowne zapraszam do miesięcznika Góry w nowym numerze będzie ranking 5 ciu naj naj wypraw z przewodnikiem. Pozdrawiam Leszek 

Grań Wideł uważana jest za jedną z najciekawszych grani Tatr, wyceniana jest na IV, to wymaga już trochę doświadczenia i obycia. Z przewodnikiem fajna opcja. Być może dla tych ludzi ta najłatwiejsza droga była już wystarczająco ciekawa a przynajmniej wymagająca. Myślę że nie należy oceniać ludzi przez pryzmat swoich doświadczeń i możliwości.  Pamiętam będąc pierwszy raz w Tatrach przeszedłem kawałek Orlej Perci, nie sprawiło mi o problemów. Kilka lat później pojechaliśmy ekipą do Murowańca, jeden z kolegów był pierwszy raz w Tatrach, szliśmy z Zawratu na Zadni Granat i kolega mimo że dał radę miał pewne problemy. Popełniliśmy błąd proponując mu chyba najtrudniejszy ze znakowanych szlaków.  Każdy jest inny i inaczej reaguje, znam ludzi na których nawet najwspanialsze widoki tatrzańskie nie robią żadnego wrażenia - niestety.

 

Edytowane przez Pablo P
  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Leszek Andrzej napisał:

Dzięki Właśnie dzisiaj dołączyłem do forum. Jestem maniakiem Tatr i myślę że sporo o nich wiem i podzielę się z innymi. Spodobał mi się sposób komunikowania bez max ego i jeśli czytasz miesięcznik Góry lub znasz przewodniki Nieznane Tatry to właśnie ja. Pozdrawiam serdecznie Leszek 

Cześć. Czytam i znam. Kojarzę wiec autora. Czyzby sam Leszek Jaćkiewicz dołączył do forum? 🙂

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, J@n napisał:

jak wiesz to napisz jakie są te wyprawy czy musimy koniecznie kupić ten miesięcznik ?

Cześć nie musicie koszt numeru chyba teraz 20 zł. Będzie to opóźniony numer tatrzański bo Góry znowu choć częściowo wracają do trudnej turystyki. Ostatnio zajęli się extremalnymi wspinaczkami i himalaizmem. Ja w nim piszę o Tatrach. Nie wiem jaki będzie ten artykuł ostatecznie ale będą super fotki i opis obrazowy tzn skierowany na piękno 5 ciu wybranych tras. Jak iść znajdziecie w Nieznanych Tatrach a dokładniejsze opisy i Paryskiego. Te 5 wypraw to Gierlach ale Drogą Martina, Staroleśny przez Granacką Ławkę, Młynarz, Grań Tatr Zachodnich od przełęczy Pysznej po Ciemniak i grań od przełęczy pod Kopą przez Jagnięcy, Kołowy,Czarny na Baranie Rogi. Jest planowane nowe wydanie Nieznanych Tatr. Poprawione, większy format, i dodatkowa część Tatrzańskie Skarby 20 nowych szczytów i turni . Będzie to jeden obszerny tom. Pozdrawiam Leszek 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, peter1 napisał:

Cześć. Czytam i znam. Kojarzę wiec autora. Czyzby sam Leszek Jaćkiewicz dołączył do forum? 🙂

Tak trafiłeś brawo. I tak jak wcześniej pisałem będzie nowe wydanie Nieznanych Tatr. Jeden tom większy format i aż 100 szczytów i turni. Wśród nowych takie perełki jak Kacza Turnia czy Świnka. I pozdrawiam też zakręconego tatromaniaka. Leszek Jaćkiewicz Mnie w Tatrach interesują dzikie rejony bo mogę tam łazić legalnie. Nie podniecam się trudnościami ale dzikością Tatr. Byłem oczywiście wszędzie na Widłach ,Ostrym czy Żabim Koniu. Ale np mój ulubiony szczyt  Szeroka Jaworzyńska na której byłem 6 razy różnymi drogami ale opisałem tylko 2. Pozdrawiam serdecznie 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Leszek Andrzej super! To dla mnie zaszczyt. Pełen szacun! Korzystałem z Twoich opisów wiele razy, mam 3 tomy. Fajnie, że będzie wznowienie. Napiszę potem w wolnej chwili jakie najlepsze trasy zrobiłem dzięki Twoim przewodnikom. Zresztą ja i tak tu wszystko zamieszczam. Pozdrawiam serdecznie!

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Pablo P napisał:

Grań Wideł uważana jest za jedną z najciekawszych grani Tatr, wyceniana jest na IV, to wymaga już trochę doświadczenia i obycia. Z przewodnikiem fajna opcja. Być może dla tych ludzi ta najłatwiejsza droga była już wystarczająco ciekawa a przynajmniej wymagająca. Myślę że nie należy oceniać ludzi przez pryzmat swoich doświadczeń i możliwości.  Pamiętam będąc pierwszy raz w Tatrach przeszedłem kawałek Orlej Perci, nie sprawiło mi o problemów. Kilka lat później pojechaliśmy ekipą do Murowańca, jeden z kolegów był pierwszy raz w Tatrach, szliśmy z Zawratu na Zadni Granat i kolega mimo że dał radę miał pewne problemy. Popełniliśmy błąd proponując mu chyba najtrudniejszy ze znakowanych szlaków.  Każdy jest inny i inaczej reaguje, znam ludzi na których nawet najwspanialsze widoki tatrzańskie nie robią żadnego wrażenia - niestety.

 

Cześć wiesz mnie nie chodzi o to aby turysta wynajmował przewodnika na Ostry Szczyt czy Grań Wideł. To najtrudniejsza grań jeśli idzie się od Łomnicy i ominie Wschodni Szczyt Wideł który jest 4 kowy to trudność jest 2-3. Tylko aby turyści wiedzieli które trasy są piękne. Kieżmarski mega łatwy  i nieciekawe wejście . Mnich to wyskok kamieni jak patrzysz od pleców. Np Szatan jest dość ciekawe wejście od Stawu nad Skokiem ale jest genialne wejście granią poczynając od Skrajnej Baszty. I po to też może być to forum i dlatego postanowiłem pomóc bo Tatry też inni kochają i niech poznają ich prawdziwe piękno.  W nowym wydaniu Nieznanych Tatr skupię się również na ocenie tras bo jak prowadzą znajdziesz u Paryskiego. Pozdrawiam Leszek 

 

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, peter1 napisał:

@Leszek Andrzej super! To dla mnie zaszczyt. Pełen szacun! Korzystałem z Twoich opisów wiele razy, mam 3 tomy. Fajnie, że będzie wznowienie. Napiszę potem w wolnej chwili jakie najlepsze trasy zrobiłem dzięki Twoim przewodnikom. Zresztą ja i tak tu wszystko zamieszczam. Pozdrawiam serdecznie!

Ja też serdecznie pozdrawiam pasjonata Tatr. Dzisiaj się zalogowałem dopiero i  za namową redakcji Gór i mam nadzieję na ciekawe rozmowy. Widziałem Twoje relacje i fotki. Są super. Ja do swoich przewodników fotki robiłem kiedyś Kodakiem na filmie a teraz bardzo dobrym kompaktem Panasonic Lumix LX 3 obiektyw tylko 2 x zbliża ale genialna ostrość soczewki f 1,4. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Leszek Andrzej napisał:

Ale np mój ulubiony szczyt  Szeroka Jaworzyńska

No i tu mnie bardzo zainteresowałeś 🙂 Próbowałem tam wleźć, ale zostałem zawrócony przez Straż TANAP. Którą drogę polecasz? Może da się bez "lipy" od Zielonego Stawu Jaworowego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Mateusz Z napisał:

No i tu mnie bardzo zainteresowałeś 🙂 Próbowałem tam wleźć, ale zostałem zawrócony przez Straż TANAP. Którą drogę polecasz? Może da się bez "lipy" od Zielonego Stawu Jaworowego? 

O ile wiem to kilka lat temu Słowacy wybudowali w Dolinie Zielonej Jaworowej jeszcze w lesie chatkę TANAPU. Ostatnio byłem na tam ponad 10 lat temu i coś mieli nagromadzone. Najwspanialsza trasa wiedzie już z poziomu kosówek do Małego Stawu Jaworowego jest sporo przedzierania się przez nią potem wchodzi się na przełączkę w bocznej grani Zielonej Czuby chyba nie pomyliłem lub Zielony Wierch Jaworowy a nie mam teraz mapy i schodzi się do Zielonego Stawu. Dalej już opisałem w Nieznanych Tatrach. Ale teraz filance mają fotopułapki i czasem w Bielskich ścigają na koniach więc odradzam partyzantkę. Z czystym sumieniem radzę wynająć słowackiego przewodnika i iść na Młynarza. Genialny rejon i szczyt o wiele piękniejsza wyprawa niż np na Lodowy czy Wysoką.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Leszek Andrzej napisał:

Cześć wiesz mnie nie chodzi o to aby turysta wynajmował przewodnika na Ostry Szczyt czy Grań Wideł. To najtrudniejsza grań jeśli idzie się od Łomnicy i ominie Wschodni Szczyt Wideł który jest 4 kowy to trudność jest 2-3. Tylko aby turyści wiedzieli które trasy są piękne. Kieżmarski mega łatwy  i nieciekawe wejście . Mnich to wyskok kamieni jak patrzysz od pleców. Np Szatan jest dość ciekawe wejście od Stawu nad Skokiem ale jest genialne wejście granią poczynając od Skrajnej Baszty. I po to też może być to forum i dlatego postanowiłem pomóc bo Tatry też inni kochają i niech poznają ich prawdziwe piękno.  W nowym wydaniu Nieznanych Tatr skupię się również na ocenie tras bo jak prowadzą znajdziesz u Paryskiego. Pozdrawiam Leszek 

 

 

Rozumiem.  Fajnie się czyta Twoje wypowiedzi, fajnie że autor przewodnika po Tatrach pojawił się na tym forum.  Ja również jestem posiadaczem Twoich przewodników (3 tomy w wersji elektronicznej) zakupiłem ponad rok temu,  Jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy. Z przewodników WHP korzystałem już wcześniej.

Wracając do wejść z przewodnikami, czasem to oni wybierają drogi szczególnie wtedy kiedy celem klienta jest wejście na szczyt. Wynika to pewnie z braku świadomości którędy można iść.  Jeżeli klient nie ma określonych wymagań co do drogi to przewodnik wybiera z reguły najłatwiejszą no chyba że zna umiejętności klienta.  

Pozdrawiam

Paweł  

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Leszek Andrzej napisał:

Tak trafiłeś brawo. I tak jak wcześniej pisałem będzie nowe wydanie Nieznanych Tatr. Jeden tom większy format i aż 100 szczytów i turni. Wśród nowych takie perełki jak Kacza Turnia czy Świnka. I pozdrawiam też zakręconego tatromaniaka. Leszek Jaćkiewicz Mnie w Tatrach interesują dzikie rejony bo mogę tam łazić legalnie. Nie podniecam się trudnościami ale dzikością Tatr. Byłem oczywiście wszędzie na Widłach ,Ostrym czy Żabim Koniu. Ale np mój ulubiony szczyt  Szeroka Jaworzyńska na której byłem 6 razy różnymi drogami ale opisałem tylko 2. Pozdrawiam serdecznie 

@Leszek Andrzej- nawet nie wiesz, jak się cieszę, że dołączyłeś do naszej górskiej społeczności. Może niewielkiej, ale w tym właśnie tkwi urok naszego forum. W przeciwieństwie do social mediów dbamy tu wszyscy o jakość dyskusji i kulturę wypowiedzi.

Nie ukrywam, że bardzo liczę na to, że będziesz aktywnym uczestnikiem forum. Ze podpowiesz, doradzisz, zarekomendujesz. Że będziesz się dzielił swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem. A kto wie, może kiedyś przyjedziesz na naszą integrację i zabierzesz nas w najpiękniejsze, tatrzańskie zakątki 🙂 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Mnich Admin napisał:

@Leszek Andrzej- nawet nie wiesz, jak się cieszę, że dołączyłeś do naszej górskiej społeczności. Może niewielkiej, ale w tym właśnie tkwi urok naszego forum. W przeciwieństwie do social mediów dbamy tu wszyscy o jakość dyskusji i kulturę wypowiedzi.

Nie ukrywam, że bardzo liczę na to, że będziesz aktywnym uczestnikiem forum. Ze podpowiesz, doradzisz, zarekomendujesz. Że będziesz się dzielił swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem. A kto wie, może kiedyś przyjedziesz na naszą integrację i zabierzesz nas w najpiękniejsze, tatrzańskie zakątki 🙂 

Długo się zastanawiałem czy warto zostać forumowiczem bo zawsze znajdą się jacyś hejterzy ale normalnych miłośników Tatr jest zdecydowana większość. Jestem już wiekowym dziadkiem 72 lata i teraz najstarszym wśród Was. Oprócz znajomości Tatr nieco zapomnianych mam niesamowitą wiedzę o ścisłych rezerwatach bo wędrowanie np Doliną Niewcyrką Waksmundzką czy

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Leszek Andrzej napisał:

Długo się zastanawiałem czy warto zostać forumowiczem bo zawsze znajdą się jacyś hejterzy ale normalnych miłośników Tatr jest zdecydowana większość. Jestem już wiekowym dziadkiem 72 lata i teraz najstarszym wśród Was. Oprócz znajomości Tatr nieco zapomnianych mam niesamowitą wiedzę o ścisłych rezerwatach bo wędrowanie np Doliną Niewcyrką Waksmundzką czy Czarną Jaworową to radość najwyższego lotu. A co chciałbym osiągnąć.Aby mili forumowicze czytali i pytali się i wiedzieli gdzie jest pięknie i tam wyruszyli z tatrzańskim przewodnikiem. I aby to oni wybrali trasę.Serdecznie pozdrawiam wszystkich forumowiczów Leszek Jaćkiewicz 

 

,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Leszek Andrzej napisał:

....Najwspanialsza trasa wiedzie już z poziomu kosówek do Małego Stawu Jaworowego jest sporo przedzierania się przez nią potem wchodzi się na przełączkę w bocznej grani Zielonej Czuby chyba nie pomyliłem lub Zielony Wierch Jaworowy a nie mam teraz mapy i schodzi się do Zielonego Stawu. Dalej już opisałem w Nieznanych Tatrach. Ale teraz filance mają fotopułapki .....

Witaj na forum. Dla Szerokiej Jaworzyńskiej gotów byłbym zaryzykować pokutę, byle filance zjawili się dopiero na zejściu, a nie zawrócili mnie z drogi wejściowej. Jeśli chodzi o dzikie miejsca to jeszcze pokręcił bym się w Swistowej Dolinie i mógłbym uważać się za spełnionego tatrzańsko:-)

P.S. Oczywiście Twoje przewodniki również posiadam i cenię wysoko 

Edytowane przez Artur S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Artur S napisał:

Witaj na forum. Dla Szerokiej Jaworzyńskiej gotów byłbym zaryzykować pokutę, byle filance zjawili się dopiero na zejściu, a nie zawrócili mnie z drogi wejściowej. Jeśli chodzi o dzikie miejsca to jeszcze pokręcił bym się w Swistowej Dolinie i mógłbym uważać się za spełnionego tatrzańsko:-)

P.S. Oczywiście Twoje przewodniki również posiadam i cenię wysoko 

Witaj ja w Tatrach widziałem prawie wszystko bardziej w stronę wszytko. Więc chciałbym też innym pokazać to Nieznane piękno Tatr. I myślę że powinniśmy skupić się na waszych marzeniach  ja i inni forumowicze je zweryfikują i podpowiedzą swoje propozycje. Będzie super bo lato przed nami

 Szeroka Jaworzyńska to mój ulubiony szczyt byłem różnymi drogami 6 razy a 2 razy uciekliśmy tuż przed wierzchołkiem przed burzą. Dolina Świstowa jest ok łatwo trafić od Polany pod Wysoką są w lesie marnie widoczne ślady bo kiedyś tamtędy się szło na Polski Grzebień. Są urocze małe stawki i dziko więc są miśki widziałem sporo śladów. Nowy szlak poprowadzono przez Dolinę Litworową i jest ładniejszy. Co do Dolin cudem jest np Niewcyrka i inne. Marzenia się spełniają więc ją zobaczysz. 

  • Lubię to ! 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Leszek Andrzej napisał:

Co do Dolin cudem jest np Niewcyrka i inne. Marzenia się spełniają więc ją zobaczysz. 

Bardzo fajnie że pojawił się na forum tatrzański profesjonalista.

Czy możesz wyjaśnić jak  wygląda wchodzenie do rezerwatów ścisłych  TPN i TANAP od strony prawnej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...