Skocz do zawartości

Czy można owinąć Śpiwór folią NRC ?


Leszek1

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Mam za tydzień wypad, jedną noc będziemy spać w górskiej nieogrzewanej drewnianej wiacie na deskach i dmuchanym materacu. Chcę kupić  śpiwór CAMPUS COUGAR 150 extreme: 0° C komfort: 7 do 12°C max: 16°C (to jednorazowa akcja w większości śpiwór będzie w użyciu latem - dlatego taki). Temperatura w nocy może być na pewno niższa - pewnie nawet w okolicach 0. Czy można owinąć taki Śpiwór folią NRC  tzn. skleić taką kopertę z folii i wsunąć się do niej ze śpiworem. Czy polepszy to jego właściwości termiczne na tyle żebym nie zmarzł (ubranie bielizna termiczna długa + polar + czapka + grube skarpety) ?

pozdrawiam

Leszek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Leszek1 napisał:

 folią NRC  tzn. skleić taką kopertę 

 

Folia nie ma właściwości "grzejnych", ale izolacyjne jak najbardziej., więc jeśli dasz radę zrobić kopertę, to część ciepła na pewno  zachowasz. A ubrać dobrze i tak się trzeba. 

 

Ps. Czekamy na relację z wypadu. Powodzenia. 

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Leszek1 napisał:

Witajcie. Mam za tydzień wypad, jedną noc będziemy spać w górskiej nieogrzewanej drewnianej wiacie na deskach i dmuchanym materacu. Chcę kupić  śpiwór CAMPUS COUGAR 150 extreme: 0° C komfort: 7 do 12°C max: 16°C (to jednorazowa akcja w większości śpiwór będzie w użyciu latem - dlatego taki). Temperatura w nocy może być na pewno niższa - pewnie nawet w okolicach 0. Czy można owinąć taki Śpiwór folią NRC  tzn. skleić taką kopertę z folii i wsunąć się do niej ze śpiworem. Czy polepszy to jego właściwości termiczne na tyle żebym nie zmarzł (ubranie bielizna termiczna długa + polar + czapka + grube skarpety) ?

pozdrawiam

Leszek

 

Efekt będzie taki sam jak wejdziesz że śpiworem do dużego worka na śmieci. Robiliśmy tak często w czasach komuny. Zastanawim się tylko dlaczego w dzisiejszych czasach i możliwości kupienia odpowiedniego sprzętu trzeba uciekać się do takich metod. Na podobne okazje biorę lekki puchowy.

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomoże tak na oko dodając +5°C  - o wiele bardziej pomaga podczas silnego wiatru, gdy jesteśmy na zewnątrz - w chacie, to bez znaczenia.

A z wad - już po kilku minutach zacznie się kondensować para od środka, więc śpiwór rano będzie o kilogram cięższy.

 

BTW. Czapkę się nosi od słońca, zimą zakłada się kominiarkę 😉

Edytowane przez Q'bot
  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, J@n napisał:

Zastanawim się tylko dlaczego w dzisiejszych czasach trzeba uciekać się do takich metod.

Nie chcę inwestować w drogi puchowy, gdyż śpiwór ma mi służyć głównie do letnich wypadów rodzinnych pod namiot, a ten wypad to jednorazowa sytuacja. Gdybym jeździł jesienią częściej - wtedy bym zainwestował. Pozdrawiam Leszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, barbie609 napisał:

Musisz liczyć  się z kondensacją , rano faktycznie może być wilgotno,może lepiej pożyczyć jakieś bivy?

Widzę Bivi Bag Fjord Nansen za 139 zł. Znalazłem też wkładki do śpiwora np. Sea to Summit Reactor Extreme R ale za to już 280 zł, więc droższe od śpiwora który chcę kupić (Campus 175zł) 🙂 Taka wkładka wydaje mi się lepsza - ma oddychające włókna THERMOLITE w przeciwieństwie do Bivi który może powodować kondensację gdyż jest z poliestru, droższe bivi piszą że oddychają ale czy to prawda... ale droższe to znów na jeden wypad nie opłaca się. Chyba przy tej folii NRC zostanę. Pozdrawiam Leszek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Leszek1 napisał:

Chyba przy tej folii NRC zostanę

rozważ te grzejki, ja co prawda raczej nie nocuję ,ale i tak w zimie plecaku leżą. Oczywiście folię weź jakby była całkiem kicha. Dobre bivy faktycznie oddychają i mogą Ci się przydać i w lecie jak podpadniesz i Cię rodzina wywali z namiotu.😉

  • Lubię to ! 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jędrek napisał:

Do tego jakaś piersiówka z zacnym trunkiem i na pewno nie zmarzniesz. 

a tego to bym akurat nie zalecał

Alkohol rozszerza położone pod skórą naczynia krwionośne, przez które zaczynamy tracić ciepło i może dojść do poważnego wychłodzenia organizmu. Już 50 gramów wypitego alkoholu może obniżyć temperaturę ciała nawet o pół stopnia! Ciepło jest chwilowe i w zasadzie pozorne. Są natomiast grzałki katalityczne do których paliwem jest alkohol.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, barbie609 napisał:

a tego to bym akurat nie zalecał

Alkohol rozszerza położone pod skórą naczynia krwionośne, przez które zaczynamy tracić ciepło i może dojść do poważnego wychłodzenia organizmu. Już 50 gramów wypitego alkoholu może obniżyć temperaturę ciała nawet o pół stopnia! Ciepło jest chwilowe i w zasadzie pozorne. Są natomiast grzałki katalityczne do których paliwem jest alkohol. 

Kto nigdy nie pił wódeczki "na rozgrzewkę", ręka do góry 😎🙃

 

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jędrek napisał:

Nigdy w życiu? Mieszkaniec Podhala, gdzie zimy długie? 

Nigdy w terenie .Nigdy na rozgrzewkę, bo nie rozgrzewa.Widziałem w życiu trochę zamarzniętych osobników. Alkohol jeśli już  to w funkcji rozrywkowej.W swoim czasie podczas wypełniania ankiet wszelakich zawsze pisałem ,,rzadko ale jak już to dużo,, z tym że muszą być spełnione pewne warunki.

  • Lubię to ! 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...