Skocz do zawartości

Ciekawe artykuły o tematyce górskiej


jaaga76

Rekomendowane odpowiedzi

  • 9 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...

https://tatromaniak.pl/aktualnosci/pomylka-ktora-moglem-przyplacic-zyciem-relacja-ku-przestrodze/

Bohater opowieści nie przeczytał nic na temat szlaku którym chce pójść, choćby u Nyki, więc nie wiedział o Rysie Zaruskiego. W sumie racja, po co komu takie informacje ?

Ale najbardziej zadziwiające jest że w ogóle nie zastanowił go brak znaków na "szlaku" którym śmiało poszedł w górę.  A zaszedł jednak dość wysoko. 

 

  • Lubię to ! 1
  • Wow 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Jędrek said:

Ale najbardziej zadziwiające jest że w ogóle nie zastanowił go brak znaków na "szlaku" którym śmiało poszedł w górę.  A zaszedł jednak dość wysoko. 

A mnie się kiedyś też przytrafiło wleźć na skałę, do której przyczepność malała z każdym krokiem, a w świetle czołówki nie byłem w stanie ocenić gdzie lezę... widziałem tylko po swojej lewej zbocza Wysokiej i gdzieniegdzie lekko wytarte ślady w granicie. Więc przetrwanie zależało od skuteczności podeszw w butach.

Edytowane przez Q'bot
  • Lubię to ! 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Q'bot napisał:

A mnie się kiedyś też przytrafiło wleźć na skałę, do której przyczepność malała z każdym krokiem, a w świetle czołówki nie byłem w stanie ocenić gdzie lezę... widziałem tylko po swojej lewej zbocza Wysokiej i gdzieniegdzie lekko wytarte ślady w granicie. Więc przetrwanie zależało od skuteczności podeszw w butach.

Ok, ale ty chyba dość często chodzisz swoimi ścieżkami, więc to jednak inny przypadek ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.08.2023 o 20:56, zinox napisał:

nie bardzo wiedziałem gdzie tego newsa umieścić

https://g.pl/news/7,187455,30100494,niedzwiedz-pogonil-turyste-na-szlaku-w-tatrach-stanal-na-dwoch.html

w razie czego proszę przenieść w odpowiednie miejsce

Parę lat temu na przedwieczornym spacerze w Olczyskiej mieliśmy takie spotkanie, z zarośli które sukcesywnie zastępują tam las powalony przez kornika i halnego, wyjrzał kudłaty łeb, jakieś 20 metrów od nas. Zatrzymaliśmy się, miś wstał na dwie nogi, spojrzał na nas przeciągle, po czym skoczył przez szlak w kierunku potoku i tyleśmy go widzieli. Gdzieś mam ze dwie fotki, jak znajdę to wrzucę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem osobą wierzącą. I bardzo często spotykam osoby duchowne na szlaku, zarówno księży, jak i siostry zakonne. Kiedy się mijamy, zawsze z moich ust pada: "Szczęść Boże". Ale to ja. Przechodząc do rzeczy; reakcja kapłana jest dla mnie niezrozumiała. Z grzeczności, ale też z mając na uwadze pewien utarty, górski zwyczaj witania się na szlaku ksiądz ów powinien - według mnie - odpowiedzieć "Dzień dobry". Znam wielu wspaniałych kapłanów, którzy nie mieliby najmniejszego problemu ze świeckim powitaniem. Ba, znam nawet takiego jednego biskupa z którym - notabene - jestem na Ty.

https://podroze.gazeta.pl/podroze/7,114158,30175959,podczas-wedrowki-po-tatrach-powiedzial-do-ksiedza-dzien-dobry.html#do_w=126&do_v=684&do_st=RS&do_sid=846&do_a=846&s=BoxLSMT&do_upid=684_ti&do_utid=30175959&do_uvid=1694424463901

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Mnich Moderator napisał:

nie mieliby najmniejszego problemu ze świeckim powitaniem.

tego lata odwiedziliśmy na Podlasiu pustelnię w Ordynkach , opiekował się nami jeden z trzech mieszkających tam mnichów. Mnie osobiście bardzo ujął kompletną neutralnością  światopoglądową zaczynającą się od powitania ,, Dzień Dobry ,Witajcie,, i podkreśleniem ,że to  miejsce otwarte dla wszystkich. Myślę,że to kwestia klasy człowieka.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem niewierząca ale to nie ma wpływu na to jak postrzegam tę sytuację. Myślę że życzenie komuś dobrego dnia jest przejawem kultury i powinno się spotkać z życzliwym odbiorem. Zauważyłam też że niektórym przedstawicielom kościoła chyba pomyliły się role. Zamiast zachowywać się jak sługa boży zachowują się jakby to im się należała boska cześć. Nie chcę urazić żadnego katolika, to po prostu efekt moich obserwacji.

  • Lubię to ! 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Zośka napisał:

Jestem niewierząca ale to nie ma wpływu na to jak postrzegam tę sytuację. Myślę że życzenie komuś dobrego dnia jest przejawem kultury i powinno się spotkać z życzliwym odbiorem. Zauważyłam też że niektórym przedstawicielom kościoła chyba pomyliły się role. Zamiast zachowywać się jak sługa boży zachowują się jakby to im się należała boska cześć. Nie chcę urazić żadnego katolika, to po prostu efekt moich obserwacji.

Jasne, rozumiem - ja się dotknięty nie czuję. Nie chciałbym jednak, żeby moja zachęta do dyskusji zamieniła się w publiczną krytykę kleru, tudzież dysputę na tematy religijne. Odnośmy się, proszę, do tego konkretnego przypadku. Ja swoją dezaprobatę - mimo że jestem katolikiem - wyraziłem.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Zośka napisał:

Jestem niewierząca ale to nie ma wpływu na to jak postrzegam tę sytuację. Myślę że życzenie komuś dobrego dnia jest przejawem kultury i powinno się spotkać z życzliwym odbiorem. Zauważyłam też że niektórym przedstawicielom kościoła chyba pomyliły się role. Zamiast zachowywać się jak sługa boży zachowują się jakby to im się należała boska cześć. Nie chcę urazić żadnego katolika, to po prostu efekt moich obserwacji.

Nadmienię jeszcze, czcigodna Zosiu, że znam wielu fantastycznych duchownych, kochających góry. I jestem przekonany, że - mimo że jesteś ateistką, złapałabyś z nimi flow. Albo jak teraz mówi młodzież: vibe 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Mnich Moderator napisał:

Nie chciałbym jednak, żeby moja zachęta do dyskusji zamieniła się w publiczną krytykę kleru, tudzież dysputę na tematy religijne. 

Nie miałam takiego zamiaru. To spostrzeżenie nasunęło mi się w związku z opisaną sytuacją. Po prostu uważam że na kulturalne "Dzień dobry " powinno się również kulturalnie odpowiedzieć.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Zośka napisał:

Nie miałam takiego zamiaru. To spostrzeżenie nasunęło mi się w związku z opisaną sytuacją. Po prostu uważam że na kulturalne "Dzień dobry " powinno się również kulturalnie odpowiedzieć.

I to nie podlega dyskusji. Ja nawet diabłu odpowiedziałbym "Dzień dobry", gdybym minął go na szlaku 😛 Zwłaszcza, gdybyśmy się minęli na tzw. piekiełku (dla niewtajemniczonych szlak na Giewont od Kondratowej). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mnich Moderator napisał:

księży, jak i siostry zakonne.

Sorki, zakonnice ok, chodzą po górach w swoich mundurach, czarnych, szarych, granatowych itp - ale po czym poznajesz księży? Oni śmigają przecież po cywilnemu, a nie w sutannach. 

 

Przy okazji - ładnych parę lat temu, czerwiec, szlak na Rysy, okolice Buli. Siedzę sobie na kamieniu, pogoda średnia, środek tygodnia, nie ma jakiegoś strasznego tłoku. Widzę w dole podchodząca grupkę zakonnic. Jakiś facet stojący niedaleko mnie zaczyna rzucać w siostrzyczki śnieżkami. Mówię mu coś w stylu "lepiej uważaj, bo Pan Bucek się wkurzy i cię piorunem trafi". A on na to ze śmiechem "ja mogę, jestem księdzem".

Po stroju nijak nie było tego widać. 

 

A co do pozdrawiania to używam różnych form - cześć, hej, dzień dobry, dobry deń, ahoj itp itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
41 minut temu, Mnich Moderator napisał:

"Widok z Morskiego Oka należy do najpiękniejszych w całych Tatrach"

Onecie, na litość boską, nie idźcie tą drogą...

https://przegladsportowy.onet.pl/alpinizm/cierpiace-konie-toaleta-wiszaca-nad-przepascia-uwazajcie-tu-mozna-zginac/elnnsbe

 

O ile pamiętam to "wycieńczony koń" padł z zupełnie innego powodu, miał jakąś wadę. I był to jeden jedyny koń przez tyle lat, który padł na tej trasie. No ale "sensacja" być musi. 

 

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, barbie609 napisał:

https://www.youtube.com/watch?v=T-UAwY-IXsI

takie sobie szukanie dziury w całym przez jakiegoś pismaka. Jeśli o mnie chodzi postrzeganie tych naprawdę wielkich wspinaczy nie zmienia się ani o jotę.

Dziury albo popularnosci. 

Ale chyba muszę zweryfikować swoje górskie osiągnięcia. Nie zawsze wchodzę na ten najwyższy kamień na szczycie, szczególnie gdy jest to drugie, piąte albo i trzydziestce siódme wejście. I co teraz? 🤔🙃

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...