Skocz do zawartości

07.08.2021 - Rohacze


rapapacz

Rekomendowane odpowiedzi

Rohacze kusiły już od tak dawna, że to musiało się w końcu stać! ?

 

DSC04204.thumb.JPG.e1a79f2e6774ccb20fb0da0152072d52.JPG

 

Rano, około 8, zaczęliśmy od zaparkowania samochodu i wypożyczenia rowerów. Dojechaliśmy do schroniska na Polanie Chochołowskiej w 48 minut (Nobla temu, kto wymyślił wypożyczalnie rowerów w Dolinie Chochołowskiej). Stamtąd szlakiem zielonym pod Wołowiec, który ścieżką przetrawersowaliśmy, żeby znaleźć się pod pierwszym z Rohaczy - Ostrym (Jamnicka Przełęcz). 

 

DSC04206.thumb.JPG.1e1ff109ab90a4fd9ef97285ce6c68ff.JPG

 

Przejście przez Rohacze bardzo mi się spodobało. Duży pracy rąk i nóg, wiele ciekawych miejsc ? Kiedyś przeczytałam, że "jest gdzie spaść", ale że technicznie nie jest jakoś szczególnie ciężko i zgadzam się z tym, to jest dobry opis tego przejścia ? Uważam że niektóre z tych miejsc dla osób niskich mogą być bardzo, bardzo trudne do zrobienia. Trzeba też uważnie wyglądać oznaczeń, bo łatwo jest tam zgubić szlak i znaleźć się w niezbyt ciekawym miejscu - po prawej jest ogromna przepaść.

Z Rohacza Płaczliwego zeszliśmy do Smutnej Przełęczy, skąd rozpoczęliśmy zejście do Bufetu Rohackiego. Tam zjedliśmy naleśniki, które były przepyszne (polecam) i potuptaliśmy na Zabratową Przełęcz. Z tej przełęczy na Rakoń, pod Wołowiec i zielonym w dół, do schroniska na Polanie Chochołowskiej. Rowerami do parkingu w 25 minut, pustą Chochołowską. Powtórzę się - Nobla temu, kto wymyślił tam wypożyczalnie rowerów ?

 

DSC04267.thumb.JPG.b6760de024f14896493c73b774238d70.JPG

 

Ogółem była to piękna i wymagająca trasa (razem 34 km, w tym 1893 m podejścia), która zajęła nam łącznie trochę ponad 11 godzin. 7 km pod górę na rowerze, potem ok. 20 km pieszo i 7 km rowerem w dół. Schodziliśmy w czasie, kiedy słońce zaczęło się chować za górami - światło było po prostu niesamowite ?

 

DSC04275.thumb.JPG.bf0a6c19ad3e4b642558efb63c85f82f.JPG

  • Lubię to ! 14
  • Wow 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rapapacz super wycieczka ! ? Sam miałem podobną w planach ( powrót z Zabratowej na Grzesia i na Chocho ale bez rowera ) ale przed Wołowcem pogoda się popsuła ?.

A Rohackie Stawy to absolutna konieczność do zaliczenia ale możesz je połączyć z drugą częścią grani od Smutnej Przełęczy do Banikowskiej też jest bardzo ciekawie ? 

Edytowane przez Krzysiek Zd
  • Lubię to ! 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam w planach podobną trasę sobie zrobić bo niebawem zaczyna mi się  urlop.

Najlepiej pasuje mi  przy sprzyjającej aurze  i bezchmurnym niebie  połączyć wschód słońca na Wołowcu , a potem dreptać jak kondycja pozwoli w kierunku Salatynów  i Brestowej.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.08.2021 o 14:07, rapapacz napisał:

Powtórzę się - Nobla temu, kto wymyślił tam wypożyczalnie rowerów ?

Kiedyś, dawno temu, gdy była tylko jedna, ale za to mająca kilka filii po drodze, gdzie można było rower zdać lub wziąć, zdarzyło mi się korzystać. Wtedy jeszcze za rower nawet nie pobierali opłaty przy wejściu do doliny.  ? Teraz co i rusz widzę ludzi zdziwionych że muszą płacić nie tylko za wypożyczenie roweru ale i za wjazd nim na teren Wspólnoty 8 Wsi ( czy jak kto woli - na teren TPN) ?

Przy okazji pytanko - jak wygląda sprawa zwrotu rowerów? Jest jakaś godzina graniczna i potem "kary umowne"? Bo ja zwykle wracam gdy już się ściemnia, lub w ogóle w nocy. 

I co z rowerami, gdy kończysz jazdę idąc na szlak? Zostawiasz przy drodze, przypinasz do drzewa (o ile akurat nie ścięli i kornik nie zeżarł)? Rowery mają na wyposażeniu jakieś urządzenia do przypinania?  A co w sytuacji gdy pójdzie ktoś z Polski na Rohace planując powrót, ale np. zejdzie po stronie słowackiej na dół i nie będzie w stanie wrócić po rower zostawiony gdzieś w Chochołowskiej? 

 

Sorki za tyle pytań, ale kto pyta ten podobno mniej błądzi  ?

 

 

 

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Q'bot ulubiony pagór w całych Tatrach? ? 

@Krzysiek Zd dzięki, pewnie się odezwę jak przyjdzie znowu czas na tamtą okolicę! ?

@Karol Kliński ja na Wołowiec też swoje odczekałam...on chyba lubi taki być, tajemniczy, nie wszystko naraz odkrywać ? Również mam nadzieję, że uda się we wrześniu zobaczyć ?

@Jędrek my rowery wypożyczaliśmy u Holka i byłam bardzo miło zaskoczona, bo zapytałam, czy jest opcja na dłużej niż do 18 (wtedy wypożyczalnię zamykają) i okazało się, że tak ? Wtedy po prostu opłata wynosi 50 zł od sztuki (w tym parking dla samochodu, dane z przedwczoraj) ?. Co do zdania roweru przy powrocie - dostaje się szczegółowe instrukcje gdzie go przypiąć i gdzie zostawić kluczyk ? Jeśli chodzi o zejście na słowacką stronę, to nie mam pojęcia, czy powstały już jakieś "wypożyczalniowe mechanizmy" na ściąganie takich rowerów spod schroniska w Chochołowskiej, ale podejrzewam, że jeszcze nie...chociaż, kto wie ?

 

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 8.08.2021 o 14:07, rapapacz napisał:

Uważam że niektóre z tych miejsc dla osób niskich mogą być bardzo, bardzo trudne do zrobienia. Trzeba też uważnie wyglądać oznaczeń, bo łatwo jest tam zgubić szlak i znaleźć się w niezbyt ciekawym miejscu - po prawej jest ogromna przepaść.

Dokładnie tak! Dla osób niewielkiego wzrostu, jest kilka miejsc trudniejszych, a co do znaczeń - trzeba się dobrze rozglądać! Dla szukających inspiracji zamieszczam film z małej pętelki ?
 

 

  • Lubię to ! 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...