Jump to content

Góra Przeznaczenia 2 - Maj 2021

Recommended Posts

Posted (edited)

Witajcie. 

W tym temacie chcę Wam przedstawić przewspaniałą wycieczkę z towarzyszami @karpasani @Medyk99 oraz R. Szerpą. 8 maja spotkaliśmy się standardowo o 5:30 na dworcu w Zakopanem. Cel wyprawy był ustalany wcześniej, każdy zawarty i gotowy - ruszamy na parking w Palenicy, skąd dalej do Doliny Pięciu Stawów. Śniegu jak na maj jest okropnie dużo! Śnieg jest mokry, przepadający, a nasze ciężkie plecaki nie pomagają. Powoli dochodzimy do schroniska. 

1.jpg

W Piątce chwila przerwy, przepakowanie plecaków i ruszamy dalej. Śniegu jest na prawdę bardzo dużo! 

2.jpg

Na mokry, ciężki śnieg spadła świeża warstwa puchu, idzie się bardzo ciężko. Zostawiamy ciężkie rzeczy i już na "lekko" idziemy w stronę Gładkiej Przełęczy. Nie przewidziałem tak trudnych warunków, stąd łapiemy opóźnienie. Po dłużej chwili docieramy na przełęcz. 

3 Gładka przełęcz.jpg

Kilka zdjęć, trochę wygłupów, szklanka piwa i ciśniemy dalej. Widząc nasz cel jednomyślnie stwierdzamy, że nie zrobimy całego planu. Cóż są priorytety, idziemy do celu. 

Widok z przełęczy Zawory: 

4 panorama Zawory.jpg

Gładki Wierch...

5 widok na Cichy.jpg

Patrzymy na Cichy... Szczyt wydaj się dość ciężki, leży dużo śniegu, śnieg przepada, skała z jednej strony sucha, z drugiej lód... Nie ma wyjścia, idziemy granią. Było trochę lufiasto, przydały się ręcę, trochę adrenaliny było. Wszystko poszło zgodnie z planem, stanęliśmy na szczycie cali :) 

ciśniemy :D 

7.jpg

Widok na Koprowy Wierch, Cubrynę i Mięgusza

6.jpg\

Krywań

8 widok na Krywań.jpg

Do celu jeszcze kawałek. Warunki są bardzo trudne, czasem zapadam się po pas, czasem jest beton, a czasem idzie się jak na wydmach na plaży. Męczy niemiłosiernie!!! Mamy sporą obsuwę w czasie, jesteśmy spóźnieni. Nici z zachodu z zaplanowanego miejsca. Widoki z trasy są coraz obszerniejsze, zdobywamy wysokość i "unikalność", skąd panorama powala. Dodam, że od kilku godzin nie ma żywej duszy oprócz nas :) 

Dolina Koprowa

9.jpg

Mur Hrubego i Krywań - ciekawa perspektywa

10.jpg

Łukaszenko fotografuje Tatry

11.jpg

Nasz dzisiejszy cel

12 Widok na Kope.jpg

Po bardzo ciężkiej i długiej wędrówce docieramy do celu. Otwieramy 40 % szampana i cieszymy się jak dzieci. Pogoda zrobiła się rewelacyjna, widoki KOSMOS!!! Staneliśmy na jednym z najpiękniejszych szczytów Tatrzańskich, serce Tatr! 

Znów Krywań, Krótka, Hruby 

15 Kryw i Mur H.jpg

Na Tatry, w tle z tyłu widać Kończystą

16.jpg

Pan Krywań

17.jpg

Grań Kop Liptowskich 

13 widok na KL.jpg

Świnica, Walentkowy i Kozi Wierch

14 świnia i Kozi.jpg

Na szczycie zabalowaliśmy zbyt długo. Trzeba cisnąć spowrotem. W trasie napotyka nas piękny zachód słońca z widokiem na czerwone wierchy i Giewont :) Siły się kończą, a jeszcze przed nami bardzo długa droga. 

Zachodzące słońce nad Wierchami. 

18 zachód.jpg

Małołączniak, Kopa Kondracka, Giewont i Kasprowy

19 po zachodzie.jpg

Ot słońce zaszło, zaraz będzie noc :D 

20.jpg

Różowe niebo nad Krywaniem i Murem Hrubego. 

21 zmierzch.jpg

W powrocie popełniliśmy bardzo duży błąd. Obawiając się nocnego przejścia grani Cichego Wierchy postanawiamy go trawesować. Natrafiamy na potężne zwały śniegu, 3-5 cm lodu, pod spodem mokry śnieg sięgający do pasa. Zmęczenie sięgło zenitu (przynajmniej dla mnie), noga za nogą dotrałem do Zaworów, dalej na Gładką, skąd jeszcze zejście do miejsca noclegowego :) 

Podsumowując wycieczka była przezajebista, męcząca, widoki zapierały dech w piersiach i spełniło się moje kolejne marzenie górskie :D Jeszcze zostały 2 "góry przeznaczenia". Dziękuję @karpasani, @Medyk99i Szerpa za wspaniałą wyprawę oraz wsparcie, kiedy miałem kryzys. BTW. pojechałem chory z kaszlem, katarem i na lekach :P Czekam panowie na Wasze wrażenia i zdjęcia, z pewnością macie ciekawe ujęcia niesamowitej wyprawy. Oczywiście na tym się nie skończyła nasze spotkanie, były jeszcze 2 dni pięknej pogody, ale to już na inny temat :) 

Edited by Mateusz Z
  • Like ! 12
  • Thanks 1
  • Wow 3
  • Mateusz Z changed the title to Góra Przeznaczenia 2 - Maj 2021

Super wyprawa widoki przepiękne. Jednak te ośnieżone szczyty są magiczne i mega urokliwe i jeszcze ten zachód słońca .... bajkowy 😋. Fotki już tradycyjnie najwyższa jakość !

Gratuluję kondycji i zacięcia w podejmowaniu tak trudnych zimowych wyzwań (mimo choroby) 👍😉

• Like ! 2

@Mateusz Zjak zwykle super relacja z pięknymi fotkami 😁 Szacun za zmobilizowanie się do wyjazdu podczas przeziębienia, chociaż nie wiem czy to akurat było w pełni rozsądne 😀

Poza tym każdy wie, że ból jakiego doświadcza facet podczas przeziębienia jest porównywalny tylko z bólem kobiety podczas porodu 😉 Także tym większe graty za tak hardcorowe wyzwanie 😀

• Like ! 1
  • Haha 3
14 godzin temu, Mateusz Z napisał:

Staneliśmy na jednym z najpiękniejszych szczytów Tatrzańskich, serce Tatr! 

Gratulacje i dzięki za wspaniałe foty.

Czy Kopy Liptowskie nie leżą już w granicych rezerwatu ścisłego ?

• Like ! 1
Posted (edited)
5 godzin temu, peter1 napisał:

Prawie himalajska wyprawa(nawet jakiegoś Szerpę mieliście😉)!

Dzięki :) 

Prawie robi wielką różnicę :) Mam jedną fotkę, gdzie na prawdę wygląda jak Himalaje, z Szerpą w roli głównej. :D I nie jakiegoś, tylko Szerpa z prawdziwego zdarzenia, król gór. zdobywca 15 z 14 ośmiotysięczników. 

Edited by Mateusz Z
  • Like ! 1