Skocz do zawartości

Dewastacja Tatrzańskiego Parku Narodowego


J@n

Rekomendowane odpowiedzi

tak przy okazji tej informacji

https://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/98937/Nosal_zamkniety_nie_tylko_dla_narciarzy_ale_tez_turystow_.html

ciekaw jestem jakie jest zdanie TATRO maniaków (użytkowników tego forum)

Popieracie działalność obecnej dyrekcji TPN czy raczej jesteście po stronie Pracowni na rzecz Wszystkich Istot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, J@n napisał:

Popieracie działalność obecnej dyrekcji TPN czy raczej jesteście po stronie Pracowni na rzecz Wszystkich Istot

hmm ja zasadniczo mam uczulenie na wszelkich ,,aktywistów,, ,  ,,miłośników,, itd. Jeżeli te Sokoły sobie tam żyją pomimo dużego ruchu pieszego to niech zostanie jak jest.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, barbie609 moder napisał:

hmm ja zasadniczo mam uczulenie na wszelkich ,,aktywistów,, ,  ,,miłośników,, itd. Jeżeli te Sokoły sobie tam żyją pomimo dużego ruchu pieszego to niech zostanie jak jest.

oczywiście ale tu nie chodzi o to aby zostało tak jak jest tylko na budowę stacji narciarskiej TPN planuje wyciąć kilka hektarów lasu, wybudować nowy wyciąg krzesełkowy, postawić oświetlenie i sztuczne naśnieżanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, J@n napisał:

oczywiście ale tu nie chodzi o to aby zostało tak jak jest 

Ja jestem przeciwna wszystkiemu co niszczy przyrodę, szczególnie jeżeli jedynym celem zmian są pieniądze. TPN przede wszystkim ma stać na straży przyrody a nie pilnować interesów inwestorów ( w tym swoich). Niestety obecny zarząd TPN jest nastawiony wyłącznie na zyski za wszelką cenę.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Zośka napisał:

Ja jestem przeciwna wszystkiemu co niszczy przyrodę, szczególnie jeżeli jedynym celem zmian są pieniądze. TPN przede wszystkim ma stać na straży przyrody a nie pilnować interesów inwestorów ( w tym swoich). Niestety obecny zarząd TPN jest nastawiony wyłącznie na zyski za wszelką cenę.

Myślę podobnie. Od dłuższego czasu mam bardzo krytyczną ocenę działalności władz TPN. Pomysł budowy stacji narciarskiej na Nosalu uważam za wybitnie szkodliwy. Mam nadzieję, że nigdy nie zostanie zrealizowany. 

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w temacie pozwoleń na inwestycję, nie tak dawno czytałam artykuł na temat inwestycji w Górach Izerskich . Niestety inwestor czyli deweloper chce na przełęczy między Świeradowem a Czerniawą zbudować apartamentowiec. Obszar jest bardzo cenny przyrodniczo i krajobrazowo, siedliska tam mają chronione gatunki ptaków, znajdują się tam również źródła wody mineralnej. Apartamentowce mają mieć podziemne parkingi więc trzeba wysadzać skałę i ziemię a sam budynek ma mieć 6 kondygnacji więc widoki będą mieli już tylko mieszkańcy apartamentów. Na szczęście ktoś zaskarżył tę decyzję.

  • Lubię to ! 1
  • Przykro mi 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Zośka napisał:

Niestety inwestor czyli deweloper chce na przełęczy między Świeradowem a Czerniawą zbudować apartamentowiec.

Pozostaje liczyć, że uratuje nas demografia i już niebawem nie będą potrzebne apartamentowce, gdyż zwolnią się obecne miejsca 😎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.05.2024 o 12:37, J@n napisał:

po stronie

Była na ten temat dyskusja jakiś czas  temu. Problemem jest to, że wielu krytyków zamiast widzieć działania TPN całościowo, koncentruje się na dwóch aspektach - Nosalu i koniach na trasie do Morskiego Oka.  I tyle... cała reszta nie istnieje...  Ciągle pokutuje pseudoromantyczna wizja i parku i turystyki. Takie jest moje zdanie. 

Edytowane przez jaaga76
  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.05.2024 o 21:18, Gosia WU napisał:

Oni już prawdopodobnie w 2022 wtopili w pomysł Nosala grube pieniądze. Już potem nie śledziłam za bardzo jak to wyglądało w kolejnym roku. Pewnie z tego nie tak łatwo im sie wycofać nawet jak nie jest to jakoś specjalnie po myśli obecnych rządów.

2022_BZP_00072779_12_P.pdf 61.59 kB · 4 pobrania

Bardzo ciekawa lektura. Zakup odzieży dla pracowników TPN 93 tys. zł. Zakup obuwia - 63 tys. zł. Mają rozmach, trzeba im przyznać 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.05.2024 o 12:37, J@n napisał:

tak przy okazji tej informacji

https://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/98937/Nosal_zamkniety_nie_tylko_dla_narciarzy_ale_tez_turystow_.html

ciekaw jestem jakie jest zdanie TATRO maniaków (użytkowników tego forum)

Popieracie działalność obecnej dyrekcji TPN czy raczej jesteście po stronie Pracowni na rzecz Wszystkich Istot

Była już o tym mowa. 

Jestem za ponownym uruchomieniem tego stoku. I chętnie obejrzałbym tam zawody PŚ w slalomie.  Piękna trasa, szkoda że się marnuje od wielu lat. 

I żeby nie było - nie jestem narciarzem. 

To jest praktycznie poza terenem TPN, stok schodzi przecież do ul. Balzera, a nie w drugą stronę.

A te parę ha drzew i tak niedługo szlag trafi, kornik + jakiś halny i po temacie. Wystarczy rozejrzeć się z Kopieńca dookoła i porównać ze zdjęciami sprzed powiedzmy 15 lat.  

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych, którzy uważają, że 150 tyś na ubranie kilkudziesięciu ludzi to dużo polecam lekturę zamówienia  na odzież z GPN... 

Niesamowite, że nie mają chłopaki i dziewczyny tylko po jednym polarku....

Dnia 13.05.2024 o 21:18, Gosia WU napisał:

w pomysł Nosala

Przygotowanie każdej dokumentacji kosztuje. 

663b356a15fb1411334240.pdf

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Jędrek napisał:

 Piękna trasa, szkoda że się marnuje od wielu lat. 

No to żeby się nie marnowała to latem udostępnić ją dla motocrossu, downhilu i ATV. Dlaczego narciarze mają być uprzywilejowani, inni też chcą poszaleć. 

 

  • Dziękuję 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Zośka napisał:

No to żeby się nie marnowała to latem udostępnić ją dla motocrossu, downhilu i ATV. Dlaczego narciarze mają być uprzywilejowani, inni też chcą poszaleć. 

 

Jest @Zośkatakie ludowe powiedzenie: kasa, misiu, kasa... I chyba to jest clou całej tej dyskusji. Poronione plany dewastacji Nosala, czy inercja w temacie ograniczenia transportu konnego do MOK-a są tego najlepszymi dowodami. 

Wiem, że kilku forumowiczów zna osobiście ratowników TOPR. Pogadajcie z nimi, jak wygląda współpraca z TPN, będziecie mieli info z pierwszej ręki 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, barbie609 moder napisał:

nie jest to jakoś bardzo dużo , tym bardziej,że z tego co widać w byle czym nie chodzą. Tego bym się akurat nie czepiał.

Spoko, ja to bardziej z przekąsem napisałem. A tak z ciekawości, wie ktoś może, ilu pracowników TPN pracuje w terenie, mam na myśli leśniczych, straż parku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mnich Admin napisał:

Jakie jest zdanie Twoich koleżanek i kolegów w tym temacie?

Ja też pytałam dziś kolegów z pracy, bardzo aktywnych narciarzy którzy w każdy weekend jeżdżą po Polsce tam gdzie są najlepsze warunki ( nawet w jakichś zawodach startowali) i o dziwo oni też stwierdzili że to glupi pomysł i chodzi wyłącznie o kasę.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mnich Admin napisał:

@J@n,  a tak z ciekawości, spośród wszystkich forumowiczów masz największe, narciarskie doświadczenie. Przez wiele lat prowadziłeś również opiniotwórcze, narciarskie forum. Jakie jest zdanie Twoich koleżanek i kolegów w tym temacie?

Narciarze forumowi raczej w większości są za inwestycjami, modernizacją, naśnieżaniem i oświetlaniem stoków.

Ja zresztą też ale pod warunkiem że nie robi się tego na terenie Parków Narodowych.

 

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, J@n napisał:

 pod warunkiem że nie robi się tego na terenie Parków Narodowych.

 

No właśnie. Park Narodowy a nie park miejski, plac zabaw czy spacerniak. Poza terenem parku może być 100 różnych stoków ale Parki Narodowe powstają nie ku uciesze gawiedzi tylko po to by chronić tereny cenne przyrodniczo. Nie zamieniajmy ich w wesołe miasteczka.

  • Lubię to ! 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Zośka napisał:

Nie zamieniajmy ich w wesołe miasteczka.

Kocham Cię Zosieńko.

W samych tylko Tatrzańskich Parkach (TPN+TANAP) jest więcej kolejek i wyciągów niż we wszystkich alpejskich Parkach Narodowych razem wziętych

  • Lubię to ! 1
  • Dziękuję 1
  • Przykro mi 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, J@n napisał:

Narciarze forumowi raczej w większości są za inwestycjami, modernizacją, naśnieżaniem i oświetlaniem stoków.

Nie jestem narciarzem, może dlatego nie rozumiem jaki jest cel tworzenia infrastruktury dla narciarzy - o ile naśnieżanie ma sens, to po co w ten śnieg świecić? Każdy może sobie z czołówką jechać i jakimś czerwonym światełkiem na plecaku... Co innego budować trasę w Sosnowsi usypując hołdę, ale tak góry już są wypiętrzone na miejscu, wystarczy się wdrapać, zapiąć buty i sunąć 🤷‍♂️Na K2 jakoś latarni nie ustawiono, a na nartach zjeżdżają... 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...