Jump to content
Marta

Meteorologia.

Recommended Posts

@beatek77 na górnym zdjeciu po lewej znajdują się cirrostratusy, widać takie "zmarszczki" na powierzchni, w środkowej części jest to bodajże altocumulus ?

Na dolnym zdjęcie właśnie te "malowane pędzlem" to będą cirrusy, ale po lewej widoczna jest budująca się chmura termiczna ?

Burza w górach dnia następnego mogła być również spowodowana termiką ?

• Like ! 1
  • Thanks 1

Może też naskrobię coś trochę o frontach atmosferycznych - a nuż komuś się przyda ?

Wyróżniamy 3 rodzaje frontów atmosferycznych: ciepły, chłodny I rodzaju oraz chłodny II rodzaju, zajmę się tym pierwszym ?

Nadchodzący front ciepły łatwo rozpoznać patrząc w niebo - jego pierwszym objawem są chmury pierzaste - cirrusy. Tylko dlaczego widzimy je jako pierwsze? Ciepłe powietrze  jest lżejsze od zimnego, dlatego nadchodząca masa powietrza nasuwa się (pod skosem) na chłodniejsze powietrze. Para wodna znajdująca się w powietrzu ulega resublimacji i powstają cirrusy.

Jeśli obserwujemy cirrusy (o ile nie są one wynikiem pozostałości, np. chmur Cb) oznacza to, że do linii frontu zostało 900-1000km, który przesuwa się bardzo powoli - 20-40km/h, także do nadejścia cieplejszego powietrza mamy jeszcze trochę czasu ? Z racji swojego nachylenia im bliżej czoła frontu, tym zachmurzenie będzie gęstsze - po chmurach cirrus będziemy mogli zaobserwować chmury altostratus, następnie nimbostratus, stratus, a przy ziemi nawet mgłę. W odległości ok. 300km od czoła frontu zaczynają się opady. Z powodu prędkości przemieszczania się frontu opady mogą trwać nawet 3 dni. Po przejściu frontu pogoda nam się poprawia i możemy cieszyć się cieplejszym powietrzem ? Bardzo fajnie widać również przechodzenie frontu ciepłego na wykresach temperatur (chociaż dużo bardziej spektakularnie wygląda to przy frontach chłodnych).

Na zdjęciu obraz poglądowy, jak wygląda przekrój frontu ciepłego.

Źródło zdjęcia: https://www.pmfias.com/fronts-frontogenesis-stationary-front-cold-front-warm-front-occluded-front/

Warm-Front.jpg

• Like ! 3
  • Thanks 1

A masz może zdjęcie zjawiska halo? 

Halo, czyli krąg wokół księżyca, lub słońca, tworzony przez Cirrusy. Zwiastuje zmianę pogody, włącznie z deszczem. I frontem. 

Źródło zdjecia :tvn24

d6bac908-46e8-11e4-a3bb-0025b511226e.jpg

Edited by Marta
  • Like ! 1

Nie, halo nie mam ? Ze zjawisk, które najbardziej chciałbym zobaczyć to cavum i słońce pozorne, może kiedyś się uda ? I jeszcze raz wał szkwalowy, widziałem w tym roku, ale niestety zdjęcia wyszły słabo ?

Wał fenowy widziałam raz zimą, w górach, zdjęcie widziałeś w 1 z postów. 

No robi wrażenie. ?

Wał szkwałowy, a fenowy to dwie różne rzeczy ? Fenowy powstaje przy przemieszczaniu się przez barierę ortograficzną, np. Tatry, natomiast szkwałowy powstaje przy superkomórkach burzowych ?

Fenowego też jeszcze nie widziałem, ale jakoś mnie zbytnio nie interesuje ?

Zdjęcie z wiosny tego roku wału szkwałowego. Niestety, wykonane podczas jazdy, więc niestety nie oddaje skali tego zjawiska - a było na co patrzeć ?

IMG_20190827_144211.jpg

• Like ! 1
  • Wow 1

Guest Kacha
Dnia 27.08.2019 o 10:07, Marta napisał:

A masz może zdjęcie zjawiska halo? 

Halo, czyli krąg wokół księżyca, lub słońca, tworzony przez Cirrusy. Zwiastuje zmianę pogody, włącznie z deszczem. I frontem. 

Wydaje mi się, że mi udało się złapać halo. Nie w górach, a z mojego podwórka pod Warszawą ?

Zdjęcie robione telefonem, więc krąg wokół słońca nie jest aż tak widoczny jak na zdjęciu dodanym przez @Marta

received_2476689385896971.jpeg

Tak sobie myślę, że oprócz tematu frontów atmosferycznych, który zamierzam tutaj dokończyć (myślę że za 2tyg, bo obecnie nie mam czasu), mogę też w przyszłości opisać inne, ciekawe (dla niektórych zagadnienia), takie jak korzystanie z niektórych map radarowych, rozpoznawanie wypiętrzania się chmur Cb na sat24, powstawanie mgieł i wiele innych informacji teoretycznych i praktycznych ? Dajcie znać, czy byście byli czymś takim zainteresowani ?

• Like ! 7

Guest
10 godzin temu, Luk_ napisał:

Dajcie znać, czy byście byli czymś takim zainteresowani ?

Jak najbardziej? Bardzo ciekawy temat i przydatne informacje !

11 godzin temu, Luk_ napisał:

Tak sobie myślę, że oprócz tematu frontów atmosferycznych, który zamierzam tutaj dokończyć (myślę że za 2tyg, bo obecnie nie mam czasu), mogę też w przyszłości opisać inne, ciekawe (dla niektórych zagadnienia), takie jak korzystanie z niektórych map radarowych, rozpoznawanie wypiętrzania się chmur Cb na sat24, powstawanie mgieł i wiele innych informacji teoretycznych i praktycznych ? Dajcie znać, czy byście byli czymś takim zainteresowani ?

Oczywiście, na razie to czarna magia dla mnie ale dzięki Waszym wyjaśnieniom trochę jaśnieje w głowie ;) 

• Like ! 1

Guest

U mnie dzisiaj takie chmury! Ładne ale powiedzcie jak się nazywają i co zwiastują?

20190903_192206.jpg

Raczej nie. Jeżeli już to jakiś niewielki deszcz. Ale może powiać, jak są chmury płaskie od dołu, to może powiać. Więc kurtkę zabierz ?

• Thanks 1