Jump to content
Sign in to follow this  
ŁukaszJ

Gdzie warto być podczas pierwszej wyprawy?

Recommended Posts

6 godzin temu, ŁukaszJ napisał:

@J@n myślałem o noclegach w schroniskach, ale raczej wolę większość rzeczy zostawić w jakiejś miejscówce niż chodzić po szlakach z całym wyposażeniem (pozostałości po kontuzji)

Z miejscami w schroniskach i tak byłby kłopot. Raz - sezon. Dwa - ograniczenia w związku z epidemią (dwie osoby na jeden pokój). 

Dnia 20.05.2020 o 14:10, Mnich Moderator napisał:

Z miejscami w schroniskach i tak byłby kłopot. Raz - sezon. Dwa - ograniczenia w związku z epidemią (dwie osoby na jeden pokój). 

Posted (edited)

Niekoniecznie. Jeśli wybierasz się w tygodniu to nie powinno być problemu. Jedno miejsce zawsze się znajdzie. Może trzeba będzie poczekać do wieczora, ale  coś będzie. 

Mam wrażenie, że schroniska już dość luźno podchodzą do epidemii (przynajmniej Chocho).

Edited by jaaga76

Dnia 18.05.2020 o 12:31, Mateusz Z napisał:

Kursują, kursują. Planowo jeździ 11 i 14. Prywatne busy Dworzec PKP - Chochołowska przez Kiry, oraz Dworzec - Cyrhla. Do Kuźnic i do Palenicy nic nie widziałem, w informacji dostałem info, że do odwołania. Kierowca poinformował mnie, że niebawem będą przywracać regularne linie, coś wspominał o nr 22 i 13? ale nie dam sobie ręki uciąć. W poprzednią niedziele widziałem też turystów czekających na stanowisku, gdzie jeżdżą busy do Palenicy. Może jakaś prywatna firma się zlitowała i coś puścili na weekend. 

Poza tym taksówki jeżdżą. Dworzec - Kuźnice 20 zł. Na 3-4 osoby rozbić to wyjdzie ciut więcej niż bus 🙂 Rozkład jazdy poniżej. 

https://www.zakopane.pl/komunikacjamiejska/rozklad-jazdy

Z busami niestety słabo w dalszym ciągu. Odsiedzialam w poprzednim tygodniu godzinę czekając na busa i jeszcze nie dojechałem do końca tak, jak chciałam.  

Posted (edited)

Trochę później niż planowałem, ale właśnie zakończyłem pierwsze w życiu 3 dni w Tatrach. Miały być 4, ale prognozy na te dni były fatalne i tuż przed ograniczałem wyjazd, myśląc nawet o jego odwołaniu. Żadne prognozy się nie sprawdziły (jedyny deszcz już przy zejściu do Morskiego Oka) i dopisało mi dużo szczęścia, pogoda top. Być może uda się jeszcze w sierpniu. Dzięki za wszelkie wskazówki. Macie jakieś propozycje na kolejne trasy? Teraz były takie:

1. Siwa Polana - Grześ - Rakoń - Wołowiec - Siwa Polana (ok. 26 km)

Godz. 7.00 - 13.00

2. Zakopane - Kuźnice - Giewont - Kopa Kondracka - Kasprowy - Kuźnice - Zakopane (ok. 24 km)

Godz. 5.00 - 13.00

3. Palenica - Doloina Roztoki - Dolina Pięciu Stawów - Szpiglasowy Wierch - Morskie Oko - Palenica (ok. 24 km)

Godz. 7.00-14.00

Podsumowanie: 3 dni, ok. 75 km, ok. 4500 m sumy podejść, ok. 21 godzin

Najlepsze: trasa Kopa - Kasprowy granią, 10/10, takie to mój faworyt, są jeszcze inne tego typu?

Najgorsza/najtrudniejsza: wbrew pozorom dzień 1 i zejścia z Wołowca, strasznie się dłużyło i dużo błota na dole, najgorsza to też Morskie - Palenica

Zawód: więcej spodziewałem się po Tatrach Zachodnich, rzeczywistość nie oddała tego, co na zdjęciach, choć to może przez pogodę. Większość zdjęć w internecie przy błękitnym niebie, a tu pochmurno

Ciekawostki: na Giewont miałem wejść przez Polanę Strążyska, nie ogarnąłem i zaszedłem na Halę Kondratową. I super. Co jak co, ale w ogóle nie spodziewałem się tam grupki wnoszącej krzyż na Giewont, w dodatku krzyż wnosił pan w normalnym miejskim ubiorze. No i ten widok, mega:

DSC_2509.jpg

DSC_2510.jpg

DSC_2505.jpg

DSC_2507.jpg

DSC_2517.jpg

DSC_2520.jpg

DSC_2521.jpg

DSC_2526.jpg

DSC_2531.jpg

DSC_2533.jpg

DSC_2538.jpg

DSC_2541.jpg

DSC_2542.jpg

DSC_2545.jpg

DSC_2547.jpg

109067939_285354572719593_4943901586925345970_n.jpg

Edited by ŁukaszJ
  • Like ! 5
  • Wow 1

@ŁukaszJ super że pogoda dopisała i wycieczki były udane. Jeżeli tak Ci się podobała trasa Kopa-Kasprowy to powinno Ci się też spodobać Kopa-Małołączniak-Krzesanica-Ciemniak. Kolejność może być odwrotna, ja np. wolę wchodzić od Ciemniaka🙂 Fotki też super👍🏻

• Like ! 1

Posted (edited)

@ŁukaszJ  gratuluje wyprawy!  Pogodę trafiłeś niczym w totka 🙂. Popieram @Zośka - na Czerownych Wierchach będzie się Tobie podobać. Ja nieco inaczej  niż @Zośka- na Ciemniaku kończę, a potem obowiązkowo Dolina Kościeliska przez Tomanową. MIODEK 🙂🙂🙂.

Do zobaczenia na szlaku!

Edited by jaaga76
  • Like ! 1

Dzięki za kolejne rady. Za mną drugi wyjazd, choć miał być jeden, a podejrzewam że nawet na tych dwóch się nie skończy w tym roku.

4) Zakopane - Kuźnice - Kopa - Małołęczniak - Krzesanica - Ciemniak - Hala Ornak - Kiry

Nie była to dla mnie tak fajna trasa, jak Kopa - Kasprowy, ciekawsze odbicie spod Ciemniaka na halę Ornak, ale dam Tatrom Zachodnim jeszcze kolejne szanse. 

5) Zakopane - Kuźnice - Karb - Kościelec - Kuźnice - Zakopane

Super. Na razie dostarczyło to najwięcej satysfakcji. Po tych pięciu dniach w dwóch ratach wygląda to tak:

2120003451_Tatrymapakopia.thumb.jpg.d9e856eea0564de978da111ce0d60da5.jpg

Z końcem sierpnia lub we wrześniu planuje kolejny wyjazd. Cd. Tatr Zachodnich. Ponadto Świnica wydaje mi się naturalną koleją rzeczy po najpierw Giewoncie, następie Szpiglasowym od Doliny 5 Stawów i teraz Kościelcu. Na Kościelcu miałem wprawdzie jeden moment zawahania, jak tu się chwycić i musiałem przez 30 sekund nabrać koncentraci, spokoju, ale poszło i zejście już na luzie, choć zejścia trochę początkowo się obawiałem. Próbować Świnicy?

• Like ! 5

@ŁukaszJ w tym tempie to za chwilę szlaków Tobie zabraknie 😉.

Jeśli dałeś radę na Kościelcu to Świnica powinna być dla Ciebie ok. Nie wiem, czy reszta Tatromaniaków się ze  mną zgodzi, ale zejście z Świnicy jest bardziej "świńskie" niż wejście. Przynajmniej dla mnie. 

• Like ! 1
  • Haha 1

@ŁukaszJ Gratki za Kościelec i jeżeli tam wszedłeś to ze Świnicą na pewno sobie poradzisz👍🙂 Powodzenia!

• Like ! 2

Taaak, Świnica będzie ok, dobrze stopniujesz skalę trudności 🙂

Nawiązując do Twojego wcześniejszego postu o zawodzie w Tatrach Zachodnich to koniecznie sprawdź Bystrą i Starorobociański Wierch albo spojrz przychylniejszym okiem na Słowację 😉 Grań Rohaczy, Banikov, Salatyn - z pewnością Ci się spodoba 🙂

• Like ! 4

Dziękuję za poparcie kierunku :) Pytam o to, a nie dodałem najważniejszego. Ja mam lęk wysokości, chociaż w górach sobie z tym radzę i jak na razie aż tak bardzo nie czuć obaw. Wydaje się, że co innego lęk wysokości gdzieś na wieżowcu czy jakiejś wieży ratuszowej, a co innego w górach. 

W takim razie szykuję się na Świnicę i Tatry Zachodnie, Trzydniowiański, Kończysty i wspomniany przez @Luk_ Starobociański.

• Like ! 3

Każda zdrowa osoba, w jakimś stopniu czuje co najmniej respekt przed przepaścią lub urwiskiem 😉 Jeśli jest ktoś kto całkowicie nie ma strachu to podobno to nie jest normalne 🙂 Wazne by Twój lęk Cię nie paraliżował, delikatny niepokój jest ok 😉

Koniecznie daj tutaj znać, co wyjdzie z następnego tripa 🙂

• Like ! 3

Świetnie @ŁukaszJ 👍 Ciekawie planujesz i super ogarniasz te plany👌 Powodzenia w kolejnych wyprawach!

• Like ! 3

Jeszcze kilka zdjęć, ale średnio się do tego przykładałem. Raczej za rzadko jakiś postój. 

DSC_2561.jpg

DSC_2565.jpg

DSC_2568.jpg

DSC_2572.jpg

DSC_2575.jpg

DSC_2580.jpg

DSC_2590.jpg

• Like ! 13

@ŁukaszJPiękne fotki 😍 Fajne wycieczki, czy wiesz ze występują u Ciebie już właśnie pierwsze symptomy pewnej trudnej do wyleczenia choroby? 😁 a i czy wiesz, że później będzie jeszcze gorzej.... na wyleczenie marne szanse 🤣

Witaj w klubie 😉💪

• Like ! 4
  • Haha 1

@Anuś tak, domyślam się 🙂 delikatne objawy występowały przez lata, a teraz to już poszło... W górach jest coś trudnego do opisania.

• Like ! 1
  • Haha 3

Posted (edited)

@ŁukaszJ ale się martw, bo to w sumie bardzo przyjemna "choroba" 🙂😉 ( nawet w zaawansowanym stadium)

Edited by jaaga76
  • Like ! 5

Super te fotki👍 widać już bardziej zaawansowane stadium "choroby"👍😉

• Like ! 3
  • Haha 3

Posted (edited)

Witajcie ponownie. Kurczę, zamknęli dojście na Świnicę, a akurat jadę. Trochę późno taka informacja...

Jednego dnia j/w część Tatr Zachodnich, ale nie mam na teraz pomysłu na drugi dzień na trasę z trochę większymi emocjami i może coś doradzicie? Gdzieś tam przewijają się Rohacze z miejscowości Zuberec do Siwej Polany. W teorii 7.30 - 20.00 byłaby realna, ale i trudna do przyjęcia za pewnik.... 

Edited by ŁukaszJ

36 minut temu, ŁukaszJ napisał:

trasę z trochę większymi emocjami i może coś doradzicie?

Kościelec

Kozi Wierch

• Like ! 3

@ŁukaszJ jak chcesz trochę emocji to może czas skubnąć trochę Orlej Perci? Np. odcinek Kozi - Zadni Granat. Możesz też spróbować Rysów od strony polskiej (wg mnie wersja trudniejsza i nudniejsza) albo od słowackiej (łatwiejsza i ciekawsza). Grań od Rohacza po Banikov też Ci powinna trochę emocji dostarczyć 😉

• Like ! 3

Posted (edited)

Rysy jako najwyższy punkt w kraju zostawiam na koniec, czyli przyszły rok wraz z całą Orlą i Przełęczą Pod Chłopkiem. Te Rohacze niepokoją mnie czasowo, układam to jakoś logistycznie, ale podczas trasy myślałbym pewnie, że nie zdążę na 20.00 czy 21.00 na Siwą Polanę, a jak się o tym myśli i spieszy to może być łatwo o błąd. Ale ten kawałek Orlej, kto wie, w ogóle o tym nie myślałem. Byłoby to zupełnie nie po drodze z planami, ale biorą to pod uwagę, dzięki. 

Edited by ŁukaszJ
  • Like ! 2

Jeśli jechałbyś autkiem to nie ma potrzeby startować z Siwej Polany 🙂 Przy chacie Zverovka jest parking (z tego co mi wiadomo) a i do grani dużo bliżej. W ten sposób odpadłaby Ci ta presja czasu 🙂 a jeśli obawiasz się chodzenia po ciemku to wystarczy czołówka z zapasowymi bateriami i wtedy na spokojnie i bez stresu doszedłbyś do parkingu 🙂

• Like ! 1

Posted (edited)

Nie jadę autem, start nie Siwa Polana tylko Zuberec, dokąd dzień wcześniej dostarłbym z Zakopanego (i wtedy wyjście po 4.00), ale bardziej pasuje dojazd dopiero tego samego dnia (wtedy wyjście na szlak ok. 7.30). Meta na Siwej Polanie. 

Edited by ŁukaszJ