Skocz do zawartości

Nie samymi górami żyje człowiek ?


Mnich Admin

Rekomendowane odpowiedzi

21 godzin temu, Fibi napisał:

Ostatnio koleżanka z pracy (lat 25) nie wiedziała kto to Tina Turner. Także tego....😉

Ok, koleżanka z pracy. 

 

Ale tutaj rozmawiamy (mam takie wrażenie) w gronie ludzi będących powyżej pewnej średniej i stąd moje zdziwienie 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.02.2024 o 23:00, Mnich Admin napisał:

Rok 1996, jestem wówczas studentem polonistyki. W mediach gruchnęła wieść, że Szymborska dostała literackiego Nobla. Jadę autobusem na zajęcia. I słyszę taki dialog dwóch starszych Pań.

- A słyszałaś, że Wisłocka Nobla dostała? 

- Tak, tak, nawet mam w biblioteczce tomik jej poezji...

Także wiesz, szanowny Panie @Jędrek, z tą wiedzą i świadomością, niby dojrzałych ludzi, to bywa różnie. 

No dobrze, ale swojej powyższej zagadki nie zadałeś w autobusie, lecz tutaj, czyli w miejscu w którym bywają ludzie prezentujący jednak pewien poziom, powyżej średniej. 

Gdybyś spytał na jakimś onecie, to spoko, zagadka mogłaby być dość trudna. Ale tutaj?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę,  że to normalne, że młodsze pokolenie nie zna  idoli starszego.  Mają swoje gwiazdy.  Moim dzieciom mówiłam, gdy się nam zainteresowania rozjeżdżały,  że gdyby podobało nam się to samo   to z którymś  z nas byloby coś nie tak.  

Clint Estewood ma już tyle lat, ze filmy o Brudnym Harym są dla młodych prehistorią. Natomiast te późniejsze np "Gran Torino" ,"Za wszelką cenę" pewnie  zachwycą kinomana  w każdym wieku, więc tylko pozazdrościć,  że jeszcze tego nie widzieli i to przed nimi.Oby nie zaczęli od ostatniego  filmu Estewooda ,, Cry macho " bo nie wiem czy będą chcieli  cos jeszcze zobaczyć. Nie zrozumiałe  jest dla mnie po co on to nakręcił.

Najbardziej  lubię,,Co się wydarzyło  w Madison County " . 

 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wjesna napisał:

 Moim dzieciom mówiłam, gdy się nam zainteresowania rozjeżdżały,  że gdyby podobało nam się to samo   to z którymś  z nas byloby coś nie tak.  

A mogę się tak trochę z Tobą nie zgodzić ? Nie tak po całości ale takie "mniejsze pół"😉.  Nie narzucałam nigdy córkom tego co mają czytać, oglądać i czego słuchać ale siłą rzeczy miały zawsze pod ręką moją kolekcję filmów, muzyki i książek i często sięgały po coś co moim zdaniem było trochę archaiczne. Chyba w jakiś sposób to ukształtowało ich gust bo często chodzimy razem do kina albo na koncerty. Oczywiście to tylko jakiś tam wycinek zainteresowań ale fajnie kiedy czasem robimy sobie babski wieczór i oglądamy np. Forresta Gumpa albo Jabłka Adama. Książkowo różnimy się bardzo ale wszystkie trzy kochamy Kubusia Puchatka i Muminki🙂

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Zośka napisał:

Jabłka Adama.

Jak ja kocham ten film 🧡 Nie tylko ze względu na genialnego Mikkelsena. Przewrotna, czarna komedia, z powracającą jak bumerang biblijną przypowieścią o Hiobie. Uwielbiam takie pozytywne kino z duchowym przesłaniem. 

 

54 minuty temu, Zośka napisał:

Forresta Gumpa

Klasyk, nie tak znany, jak pierwszy film, ale dla kinomana pozycja obowiązkowa 👌

I mój ulubiony cytat: "Może i jestem idiotą, ale nie jestem głupi" :classic_cool:

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ZośkaZosiu  fajne takie babskie wieczory.  Jabłka Adama to dla mnie film współczesny, prehistoria to Czterej pancerni. 🙃

Jansen ma dobrą rękę do scenariuszy  potrafi zonglowac gatunkami. Jabłka Adama, Tuż po weselu, Bękart- w każdym gatunku pisze dobrze. Tylko Mężczyźni i kurczaki mi się nie podobają, poziom absurdu został przekroczony. 

A znacie film,,Mój sąsiad Adolf "?  

 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, barbie609 moderator napisał:

ciekawe

Uważam że Polacy mają jedną ogromną wadę. Nie potrafią być obiektywni jeśli chodzi o naszą historię. Polak = bohater bez skazy a wróg jest zawsze jednoznacznie negatywny. Tych którzy próbują wyciągać jakieś fakty stawiające nas w złym świetle nazywają kłamcami i wrogami narodu. 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Zośka napisał:

Uważam że Polacy mają jedną ogromną wadę. Nie potrafią być obiektywni jeśli chodzi o naszą historię. 

W końcu to ojczyzna. Gdy w grę wchodzi jakakolwiek  miłość obiektywności  na próżno szukać, tak mi się wydaje. 

56 minut temu, Zośka napisał:

. Polak = bohater bez skazy a wróg jest zawsze jednoznacznie negatywny. Tych którzy próbują wyciągać jakieś fakty stawiające nas w złym świetle nazywają kłamcami i wrogami narodu. 

Może nie potrafią  pokazac niewygodnych  faktów  tak, żeby nie umniejszyć  tych bohaterskich?  To sztuka.

Znacie film  ,,Pole minowe"? Opowiada o końcu wojny, gdy niemieckich żołnierzy zatrzymano na duńskim wybrzeżu, żeby rozbroili  miny, które tam zakopali.  Film jest tak zrobiony, ze pokazuje  fajnych,  zagubionych niemieckich  chłopców w mundurach, z planami, marzeniami i bezdusznych Duńczykowi  którzy nie pałają do nich miłością,  są wobec nich brutalni i nie chcą ich puścić do domu tylko wysyłają  na plażę, skąd nie każdy wraca, bo rozminowanie terenu pochłonęło trochę ich żyć 

 Biedni Niemcy. Mamy im współczuć  a aliantow mamy widzieć jako oprawców  i najlepiej jakby sami ginęli  od tych niemieckich  min. 

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Zośka napisał:

Nie potrafią być obiektywni jeśli chodzi o naszą historię. Polak = bohater bez skazy

To chyba wszystkie nacje mają takie zachowania,że wypierają pewne fakty , np Amerykanie nie chcą rozmawiać o eksterminacji Indian , Żydzi na każde słowo krytyki wyją o antysemityźmie. W naszym przypadku dochodzi przekonanie o naszej wyjątkowości , podlane sosem  nieco specyficznej  religijności  i poczuciu że cały świat  jest podły , nas biednych krzywdzi i chce nas zdominować. Tu to akurat jesteśmy trochę podobni do Rosjan którzy też uważają że świat chce im odebrać ich walące się rudery i syberyjskie komary.

Co do filmu to zobaczymy , jestem ciekaw jak to będzie u nas , w NT było sporo Kenkart G a kino w którym będzie wyświetlany film zrobili Niemcy w budynku dawnej synagogi.  Także jest taki smaczek.Ja osobiście mam spory dystans do tego i w ogóle nie jestem taki chętny do oceniania ludzkich postaw w tamtych czasach. Etnicznie jestem góralem w 1/4/jedna babcia góralka/ i o ile wiem to moi dziadkowie Kenkart G nie przyjęli. Góralska część rodziny był liczna i pewnie ktoś tam się trafił. ,,Kler,, wypełnił sale w kinie to może teraz też będzie ruch.

1 godzinę temu, Zośka napisał:

azywają kłamcami i wrogami narodu. 

a to już taka typowa cecha ,,prawdziwych patriotów,,

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, wjesna napisał:

Biedni Niemcy. Mamy im współczuć  a aliantow mamy widzieć jako oprawców  i najlepiej jakby sami ginęli  od tych niemieckich  min. 

 

to tak próba relatywizowania historii , jest taka fajna książka o ,,,zwykłych Niemcach,,

zwykli-ludzie-101-rezerwowy-batalion-policji-i-ostateczne-rozwiazanie-w-polsce-browning-christopher-r-m9788383381411.webp.7755f2fde8319c9fe29eb55d3861d210.webp

a o haśle które mieli na pasach jest fajnie opowiedziane tu:

najbardziej przerażające jest to że to nie była na pół dzika azjatycka dzicz ,która pierwszy raz zobaczyła kran w ścianie na terenach Polski a normalni wykształceni ludzie ze środkowo europejskiego kraju.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wjesna napisał:

Biedni Niemcy. Mamy im współczuć  a aliantow mamy widzieć jako oprawców  i najlepiej jakby sami ginęli  od tych niemieckich  min.

Im dalej od II wojny tym zapewne więcej będzie takich prób. 

Wiadomo że ludzkie postawy bywały różne, również wśród Niemców - ale to przecież nie zmienia faktu że to oni jako naród i państwo tę wojnę zaczęli i to oni dokonali w jej trakcie największych zbrodni na skalę niewyobrażalną dla normalnych ludzi.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Zośka napisał:

Uważam że Polacy mają jedną ogromną wadę. Nie potrafią być obiektywni jeśli chodzi o naszą historię. Polak = bohater bez skazy a wróg jest zawsze jednoznacznie negatywny. Tych którzy próbują wyciągać jakieś fakty stawiające nas w złym świetle nazywają kłamcami i wrogami narodu. 

No wiadomo, "przedmurze" i takie tam. 🙃  Sienkiewicz (którego uwielbiam) też swoje dołożył, nauczanie historii za komuny również tworzyło obraz Polaka - bohatera. I niektórzy wierzą w to do dziś. Zaś inni wiedzą że czasem bywało różnie, bo przecież ludzie są różni.  A "tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono".

Temat - rzeka. 

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Jędrek napisał:

i to oni dokonali w jej trakcie największych zbrodni na skalę niewyobrażalną dla normalnych ludzi.

Najstraszliwsze zbrodnie w dziejach cywilizacji są dziełem ludzi, którzy nie pili, nie palili, nie zdradzali swoich żon i karmili wiewiórki z ręki.

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, barbie609 moderator napisał:

Najstraszliwsze zbrodnie w dziejach cywilizacji są dziełem ludzi, którzy nie pili, nie palili, nie zdradzali swoich żon i karmili wiewiórki z ręki.

 

Najwięcej zbrodni ludobójstwa ma na swoim sumieniu nie Hitler, Stalin, Mao, Imperium Brytyjskie czy Hussajn ale kościół katolicki a dla jego wyznawców nadal jest autorytetem w wielu aspektach życia.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Zośka napisał:

Najwięcej zbrodni ludobójstwa ma na swoim sumieniu nie Hitler, Stalin, Mao, Imperium Brytyjskie czy Hussajn ale kościół katolicki a dla jego wyznawców nadal jest autorytetem w wielu aspektach życia.

a od tych wszystkich razem wymienionych i do kupy wziętych to i tak lepsza jest aborcja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mnich Admin napisał:

@Zośka, @J@n- używając ulubionego zwrotu Kosiniaka-Kamysza: apeluję ! 🙂 

oczywiście szefie ale to nie ja zacząłem a koleżanka niech lepiej sobie sprawdzi liczby i poda źródła zanim kolejny raz wyleje pomyje na Kościół Katolicki (piszemy z dużej litery)

Właśnie moja ranga wzrosła do CONTRIBUTOR 🤣

Następna będzie zapewne INKWIZYTOR🛐

Edytowane przez J@n
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...