Jump to content
Lavinka

Pytania o aktualne warunki na szlaku na/do...

Recommended Posts

Pomyślałam, żeby stworzyć taki zbiorczy temat, w którym moglibyśmy pytać o aktualne warunki na szlakach, bez zakładania osobnych tematów. Zbliża się jesień (a właściwie to już ją mamy) i pogoda w górach będzie się zmieniać jak w kalejdoskopie, więc proponuję wrzucać właśnie tutaj wszelkie pytania i wątpliwości odnośnie panujących warunków.

Jakie mamy teraz warunki na szlaku na/do...

I od razu wrzucam swoje pytanie- jakie mamy teraz warunki na szlaku na Zawrat od strony Piątki? Czy są jakieś oblodzenia/ śnieg, czy jest ślisko? I również takie samo pytanie odnośnie Świstówki Roztockiej.

Na Zawracie nie byłem, ale byłem na Kozim we wtorek i wypytywałem o Zawrat. Od D5SP podobno luksus, więc nie sądzę by się coś pogorszyło 🙂 Ze swojej strony dodam, że czarnym na Kozi Wierch i dalej na Zadni super i bez śniegu.

Na Krywaniu byłem wczoraj od Trzech Źródeł i warunki 10/10 - brak śniegu, oblodzeń, itp.

Dzisiaj na Rysach od MOKa również super, jedynie dwie plamki śniegu (może o wymiarach 1x1m i to w bezpiecznych miejscach, o ile nie są już rozdeptane sądząc po tłokach na szczycie 😂). Ogólnie miejscami mokra skała, ale nie sprawia to większych trudności.

• Like ! 1

Aktualnie w Tatrach śniegi i mrozy, ale na weekend prognozowana jest dość wysoka temperatura. Na stronie TPN napisano, że w sobotę ma być nawet parenaście stopni. Wiem, że to trochę takie wróżenie z kart, ale czy myślicie, że śnieg i lód stopnieją na wysokości dolin? Chodzi mi w szczególności o 5 Stawów i Gąsienicową. Chciałabym się wybrać w ten weekend, ale jeśli szlaki będą nadal w śniegu lub lodzie to zrezygnuję z tamtych rejonów i wybiorę się gdzieś niżej.

• Like ! 1

Śniegi stopnieją, za to z oblodzeniami o poranku może być różnie... Ja też się planuję wybrać, lecz na południowe zbocza, więc spodziewam się suchego terenu 😉

• Like ! 1

Wiem, że prognozy długoterminowe rzadko się sprawdzają, ale przewidują piękne, dłuuugie okno pogodowe od tego weekendu aż do praktycznie końca przyszłego tygodnia... temperatura ponad +10 stopni, stąd moje pytanie: gdzie będzie warto się wybrać w taką pogodę bez doświadczenia w chodzeniu po śniegu i bez raków/raczków? Zostają jedynie doliny czy da radę gdzieś wyżej się wdrapać? 😃

31 minutes ago, dominisiaa_k said:

Wiem, że prognozy długoterminowe rzadko się sprawdzają, ale przewidują piękne, dłuuugie okno pogodowe od tego weekendu aż do praktycznie końca przyszłego tygodnia... temperatura ponad +10 stopni, stąd moje pytanie: gdzie będzie warto się wybrać w taką pogodę bez doświadczenia w chodzeniu po śniegu i bez raków/raczków? Zostają jedynie doliny czy da radę gdzieś wyżej się wdrapać? 😃

Na Słowację się rusz - https://www.vt.sk/en/mountains/summer-2018/webcameras/

Dzień przed spawdzisz jak się miewa nawierzchnia, (która przez większość dnia jest w słońcu, nie to co po naszej stronie) i w drogę ;]

Edited by Q'bot
  • Like ! 2

Z racji, że minęły dwa dni od mojego pytania to ponawiam- widzę, że na kamerach TOPR w Gąsienicowej i Pięciu Stawach śniegu nie ma, ale jakby ktoś był dziś/ jutro to bardzo prosiłabym o napisanie jak tam warunki i czy są oblodzenia 🙂

@Lavinka Hej! pewnie już niewiele pomogę, ale dzisiaj wróciłam z gór, warunki na wczoraj (09.10)- w drodze do Murowańca

IMG_20191009_120927.thumb.jpg.2dba228dfcf2e27786eee36599d55e91.jpg

generalnie w przeciągu 3-4 dni śnieg baaardzo szybko topniał, przez co zrobił się miks błota/pluchy/oblodzeń (w dolinach śniegu raczej brak, ogólnie było ok, gdzieniegdzie błoto). Więc bywało tak (fajnie się chodzi na koturnach! 08.10):

IMG_20191008_153806.thumb.jpg.2f21e7b5de1d6f738356bd35a4078237.jpg

Kościeliska - piękna polska złota jesień (08.10):

IMG_20191008_085301.thumb.jpg.add39a46e401deb25c27fbb44a55a2ce.jpg

Także podejrzewam, że ten weekend to już prawie nic się z tego śniegu nie zostanie, a przez wytopy wyżej może być ślisko, chyba że ładnie słonko przygrzeje. W każdym razie pogoda ma być super! Oczywiście jak ja wróciłam do domu, także Ty korzystaj! 😄 

• Thanks 1
  • Wow 1

Witam, zamierzam wybrać się w niedzielę tj. 20.10.2019r na Rysy od Polskiej strony i chciałbym się dowiedzieć jakie warunki panują na szlaku, czy leży na trasie jeszcze śnieg ??