Skocz do zawartości

Wspólny wyjazd w Tatry Zachodnie Słowackie


Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, J@n napisał:

Bardzo fajnie że pojawił się na forum tatrzański profesjonalista.

Czy możesz wyjaśnić jak  wygląda wchodzenie do rezerwatów ścisłych  TPN i TANAP od strony prawnej ?

Witaj samemu do ścisłego rezerwatu wolno iść tylko naukowcom mającym specjalne zezwolenie od TPN lub TANAPU. Na zezwoleniu jest też że można iść ze znajomym bo wędrowanie samotne zwłaszcza gdzie nikogo nie ma jest niebezpieczne. Tak że w Polsce żaden przewodnik nie pójdzie np na Grań Wołoszyna. Na Słowacji ratownicy ZHS pójdą wszędzie z wyjątkiem Gierlacha. Tam prowadzi tylko grupa przewodników specjalna chyba zrzeszona inni nie wchodzą im w drogę. Ale teraz prowadzą 3 klientów a cena była ok 400 eu za grupę. Ile teraz nie wiem. Pozdrawiam Leszek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Leszek Andrzej napisał:

Jestem już wiekowym dziadkiem 72 lata i teraz najstarszym wśród Was. 

Eee tam, przesadzasz. Mamy na forum @barbie609 moder, który służył w Żandarmerii Drogowej jeszcze za czasów panowania dynastii Habsburgów 😎

 

3 godziny temu, Leszek Andrzej napisał:

mam niesamowitą wiedzę o ścisłych rezerwatach bo wędrowanie np Doliną Niewcyrką Waksmundzką czy

Nefcerka to mój plan od wielu lat, tylko nie mam albo czasu, albo pogody 🥺

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Leszek Andrzej napisał:

Witaj samemu do ścisłego rezerwatu wolno iść tylko naukowcom mającym specjalne zezwolenie od TPN lub TANAPU. Na zezwoleniu jest też że można iść ze znajomym bo wędrowanie samotne zwłaszcza gdzie nikogo nie ma jest niebezpieczne. Tak że w Polsce żaden przewodnik nie pójdzie np na Grań Wołoszyna. Na Słowacji ratownicy ZHS pójdą wszędzie z wyjątkiem Gierlacha. Tam prowadzi tylko grupa przewodników specjalna chyba zrzeszona inni nie wchodzą im w drogę. Ale teraz prowadzą 3 klientów a cena była ok 400 eu za grupę. Ile teraz nie wiem. Pozdrawiam Leszek 

czy każdy ratownik ZHS ma uprawnienia przewodnickie ?

czy znasz to rozporządzenie Republiki Słowackiej ?

Zoznam lokalít, na ktorých je zakázané vykonávanie horolezectva a skialpinizmu
na území národného parku

https://www.tanap.sk/wp-content/uploads/horolezectvo.pdf

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, J@n napisał:

Bardzo fajnie że pojawił się na forum tatrzański profesjonalista.

Czy możesz wyjaśnić jak  wygląda wchodzenie do rezerwatów ścisłych  TPN i TANAP od strony prawnej ?

Odpowiedziałem ale nie widzę więc po południu napiszę jakby co ponownie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Niewycyrki - jest piękna, widziałem z góry gdy byłem na Ostrej i Krótkiej. 

Co do marzeń - zawsze chciałem zobaczyć Dolinę Ciężką i byłem 2 razy. Dzięki Twoim opisom byłem na Niznich Rysach od Ciężkiej, na Litworowym od Kaczej przez Spady i na wielu innych. Poza Twoimi przewodnikami korzystam zawsze z Paryskiego, Szczerby, czasem Marcisza. 

A jeśli chodzi o przepisy - to od tego roku się zmieniły. Nie muszę iść z przewodnikiem jeśli wpisze się do księgi wyjść w aplikacji HZS oraz mam legitymację klubu wysokogórskiego. 🙂

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, J@n napisał:

Bardzo fajnie że pojawił się na forum tatrzański profesjonalista.

Czy możesz wyjaśnić jak  wygląda wchodzenie do rezerwatów ścisłych  TPN i TANAP od strony prawnej ?

Witaj ścisłe rezerwaty są dostępne w celach naukowych. TPN i TANAP wydają imienne zezwolenia dla badacza i teraz dwie osoby towarzyszące mogą być dowolne bo wędrowanie samotne jest niebezpieczne. Na Słowacji wielu ratowników ZHS pójdzie wszędzie. Tylko Gierlach obsługuje grupa przewodników nieformalnie zrzeszonych a inni nie wchodzą im w drogę. Jak chcesz kogoś wynająć to gadaj osobiście z ratownikami w Starym Smokowcu.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, peter1 napisał:

Dolinę Ciężką i byłem 2 razy

Mam złe wspomnienia - zawsze gdy tam się postanowiłem wdrapać nastawała mgła/obniżał się poziom chmur... Więc właściwie wciąż nie wiem jak wygląda prócz wydeptanych ścieżek i kałuż... 

 

18 godzin temu, Leszek Andrzej napisał:

czasem w Bielskich ścigają na koniach 

Tu mnie zaintrygowałeś - cisną konno graniówką Murań - Zadnie Jatki? Tam się trudno gdzieś skryć, ale ten koń to taka broń obusieczna, gdyby go petardą w razie 'W" potraktować 🤔

 

 

Edytowane przez Q'bot
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Leszek Andrzej napisał:

Tylko Gierlach obsługuje grupa przewodników nieformalnie zrzeszonych a inni nie wchodzą im w drogę.

nieformalnie zrzeszonych ???

do tej pory byłem przekonany że na Gerlach może prowadzić każdy przewodnik z uprawnieniami  IVBV

https://pspw.pl/znajdz-przewodnika/

ale może się coś zmieniło o czym nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, peter1 napisał:

Co do Niewycyrki - jest piękna, widziałem z góry gdy byłem na Ostrej i Krótkiej. 

Co do marzeń - zawsze chciałem zobaczyć Dolinę Ciężką i byłem 2 razy. Dzięki Twoim opisom byłem na Niznich Rysach od Ciężkiej, na Litworowym od Kaczej przez Spady i na wielu innych. Poza Twoimi przewodnikami korzystam zawsze z Paryskiego, Szczerby, czasem Marcisza. 

A jeśli chodzi o przepisy - to od tego roku się zmieniły. Nie muszę iść z przewodnikiem jeśli wpisze się do księgi wyjść w aplikacji HZS oraz mam legitymację klubu wysokogórskiego. 🙂

@peter1 niestety wygląda to trochę inaczej jest jeszcze jeden warunek, trzeba mieć ukończony kurs który :

" kurs ten musi przygotowywać do samodzielnego poruszania się w terenie górskim o trudności I i II
- musi być prowadzony przez uprawnioną do tego osobę (polskie uprawnienia odpowiednich przewodników i instruktorów będą respektowane)
- musi zakończyć się wydaniem certyfikatu czy też zaświadczenia, które okażemy w razie kontroli"

tutaj link

https://portaltatrzanski.pl/aktualnosci/jaki-kurs-uprawnia-do-wejscia-na-gerlach-bez-przewodnika,5322

Rozmowa z zastępcą dyrektora słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego, Peterem Spitzkopfem.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Pablo P napisał:

@peter1 niestety wygląda to trochę inaczej jest jeszcze jeden warunek, trzeba mieć ukończony kurs który :

" kurs ten musi przygotowywać do samodzielnego poruszania się w terenie górskim o trudności I i II
- musi być prowadzony przez uprawnioną do tego osobę (polskie uprawnienia odpowiednich przewodników i instruktorów będą respektowane)
- musi zakończyć się wydaniem certyfikatu czy też zaświadczenia, które okażemy w razie kontroli"

tutaj link

https://portaltatrzanski.pl/aktualnosci/jaki-kurs-uprawnia-do-wejscia-na-gerlach-bez-przewodnika,5322

Rozmowa z zastępcą dyrektora słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego, Peterem Spitzkopfem.

Wg członków mojego klubu, którzy już mieli kilka kontroli wystarczy legitymacja członkowska klubu i wpis do aplikacji.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, peter1 napisał:

Wg członków mojego klubu, którzy już mieli kilka kontroli wystarczy legitymacja członkowska klubu i wpis do aplikacji.

Tak wiem, wspominałeś o tym, Słowackie przepisy są zagmatwane, myślę że ich strażnicy tym bardziej krótko po zmianie przepisów sami nie do końca wiedzą. Skoro zastępca dyrektora TANAPu tak mówi to coś w tym musi być.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, J@n napisał:

Bardzo fajnie że pojawił się na forum tatrzański profesjonalista.

Czy możesz wyjaśnić jak  wygląda wchodzenie do rezerwatów ścisłych  TPN i TANAP od strony prawnej ?

Cześć jeśli gdzieś znikła moja odpowiedź to piszę. TANAP i TPN wydają zezwolenia na wejście tylko w celach naukowych. Są imienne ale plus dwie dowolne osoby towarzyszące. Ważne na ogół na rok. U nas nikt nie może iść na Kominiarski Wierch bo gniazdują tam chyba orły a na Słowacji ratownicy niektórzy idą wszędzie. Trzeba pytać indywidualnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, J@n napisał:

nieformalnie zrzeszonych ???

do tej pory byłem przekonany że na Gerlach może prowadzić każdy przewodnik z uprawnieniami  IVBV

https://pspw.pl/znajdz-przewodnika/

ale może się coś zmieniło o czym nie wiem

Z. Gierlachem jest trochę zagmatwane bo tradycyjną drogę czyli przez Wielicką i Batyżowiecką próbę obsługuje grupa przewodników ratowników Słowackich a inni nie wchodzą im w drogę. Nawet mój przyjaciel Marcel z ZHS odmówił wejścia na Ponad Staw Turnię i polecił kolegę z tej grupy. 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Leszek Andrzej napisał:

Wielicką i Batyżowiecką próbę obsługuje grupa przewodników ratowników Słowackich a inni nie wchodzą im w drogę. Nawet mój przyjaciel Marcel z ZHS odmówił wejścia na Ponad Staw Turnię i polecił kolegę z tej grupy. 

to jakoś pachnie strukturą mafijną 😁

co nie przeszkadza użytkownikom naszego forum w wycieczkach na ten wierzchołek

zobacz @peter1

 (pełny szacun dla Jego wypraw )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Leszek Andrzej napisał:

tylko w celach naukowych. Są imienne ale plus dwie dowolne osoby towarzyszące

Chyba czas poznać jakąś naukowczynię zainteresowaną badaniami w Tatrach. Mógłbym posłużyć np. jako "chłop pod torbę" i obie strony byłyby zadowolone. 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.05.2024 o 19:36, Pablo P napisał:

Rozumiem.  Fajnie się czyta Twoje wypowiedzi, fajnie że autor przewodnika po Tatrach pojawił się na tym forum.  Ja również jestem posiadaczem Twoich przewodników (3 tomy w wersji elektronicznej) zakupiłem ponad rok temu,  Jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy. Z przewodników WHP korzystałem już wcześniej.

Wracając do wejść z przewodnikami, czasem to oni wybierają drogi szczególnie wtedy kiedy celem klienta jest wejście na szczyt. Wynika to pewnie z braku świadomości którędy można iść.  Jeżeli klient nie ma określonych wymagań co do drogi to przewodnik wybiera z reguły najłatwiejszą no chyba że zna umiejętności klienta.  

Pozdrawiam

Paweł  

Cześć dzięki za miłą opinię i myślę że w pełni się zgadzamy. Ja uważam że  wyprawy na jakiś wymarzony szczyt oprócz celu jest ważne którędy się idzie. Przez jakie doliny jakie stawy się zobaczy itd. Ktoś może preferować trudność inny piękno i dzikość. I tu jest ważna wiedza i też to forum aby podzielić się nią. Jeśli np chcemy iść na Wysoką to przewodnik poprowadzi nas tradycyjnie od przełęczy Waga i tak sprowadzi. Ok zaliczymy szczyt. Ale jeśli poprosimy o wejście przez Dolinkę Smoczą to zobaczymy cudowny rejon i śliczne stawki. Ale to my musimy wiedzieć przewodnik sam tego nie zaproponuje na ogół chociaż są tacy którzy właśnie mają radość aby pokazać klientom nietypowe trasy. I wielki szacun dla nich . Leszek 

 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jędrek napisał:

np. jako "chłop pod torbę"

Dlaczego masz nosić komuś torbę ?

Zostań po prostu przewodnikiem, bo wiedzę i predyspozycje posiadasz

(tak wnioskuję z Twojej działalności na forum)

  • Wow 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.05.2024 o 10:03, J@n napisał:

czy każdy ratownik ZHS ma uprawnienia przewodnickie ?

czy znasz to rozporządzenie Republiki Słowackiej ?

Zoznam lokalít, na ktorých je zakázané vykonávanie horolezectva a skialpinizmu
na území národného parku

https://www.tanap.sk/wp-content/uploads/horolezectvo.pdf

 

Cześć wiesz na Słowacji jest inaczej niż u nas. O wiele mniej przewodników i każdy z ratowników jest przewodnikiem. Ratowników też jest mniej zwłaszcza tych na etacie. Bo Tatr mają większą część ale ludzi mniej. Ale są także ratownicy w rezerwie wzywani na większe akcje zwłaszcza poszukiwawcze . Ci rezerwowi to są super wspinacze z licencją IVBV którzy na ogół prowadzą grupy również w Alpach. Ok ale jak jest że ścisłymi rezerwatami. Formalnie nie wolno im chodzić ale niektórzy tam idą. Strażnicy parku ich znają a poza tym muszą też poznać rejony ewentualnych akcji poszukiwawczych. Więc to przewodnik decyduje czy gdzieś pójdzie i żadna pokuta czyli kara cię nie spotka.

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.05.2024 o 09:10, J@n napisał:

Dlaczego masz nosić komuś torbę ?

Zostań po prostu przewodnikiem, bo wiedzę i predyspozycje posiadasz

(tak wnioskuję z Twojej działalności na forum)

Hahaha, dobre. 😎

Choćbym nawet posiadał tę wiedzę, umiejętności itp. to w górach lubię swobodę, więc bycie odpowiedzialnym za grupę płacących mi ludzi to nie jest zajęcie dla mnie. 

Zawsze chętnie służę pomocą, radą itp, ale nie zawodowo. 

No i last, but not least - lata lecą, więc zanim zrobiłbym te wszystkie uprawnienia, to byłbym i tak za stary. 

Ale jako "chłop pod torbę" z jakąś sympatyczną naukowczynią, gdzieś poza utarte szlaki ... czemu nie  🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...