Skocz do zawartości

Co jest nie tak ?


Inka

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, 

Mam spory problem z doborem butów trekingowych. Wiem, że nie istnieją buty całoroczne, ale posiadam buty Mammut Ducan mit GTX i ostatnio bym się "zabiła" przed wejściem do domu bo są takie śliskie ( a spadło trochę śniegu). Nie czuję się w nich stabilnie chodząc po lesie czy chodniku a co dopiero iść w nich w góry.  Czy macie jakieś patenty, czy to wynika z różnicy temperatury, że podeszwa vibram się nie dostosowała do warunków? 

 

Edytowane przez Inka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Inka buty letnie i zimowe mają trochę inną podeszwę. Vibram wypuścił coś takiego jak Megagrip która teoretycznie działa latem i zimą ale na zlodowaciałej powierzchni i tak nic nie pomoże. Jest też Vibram Arctigrip , który ma nawet wskaźnik temperatury zmieniający kolor kiedy temperatura jest na tyle niska, że może wystąpić oblodzenie. Ale nie wiem które firmy stosują taką podeszwę, no i pewnie jest to drogi zakup. Ja mieszkam w miejscu które jest narazone na częste oblodzenia i mam nakładki antypoślizgowe na buty a w góry (Beskidy, Sudety) zabieram raczki.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wiadomość. Oczywiście zimą w góry zabieram raczki ;) tylko śmiesznie to wyglądało jak ja już na trasie do Morskiego Oka musiałam zakładać raczki a gościu obok mnie w adidasach bez problemu śmigał 😉

Strasznie jestem zawiedziona bo buty dobrej marki, też kosztowały sporo i nawet latem na skałach po deszczu bardzo słaba przyczepność. Nie wiem czy to jakaś wadliwa partia czy macie podobne odczucia?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Inka napisał:

Dzięki za wiadomość. Oczywiście zimą w góry zabieram raczki ;) tylko śmiesznie to wyglądało jak ja już na trasie do Morskiego Oka musiałam zakładać raczki a gościu obok mnie w adidasach bez problemu śmigał 😉

Strasznie jestem zawiedziona bo buty dobrej marki, też kosztowały sporo i nawet latem na skałach po deszczu bardzo słaba przyczepność. Nie wiem czy to jakaś wadliwa partia czy macie podobne odczucia?  

@Inka, Mammut to solidna marka, która produkuję niezłą odzież. Tego samego niestety - wynika to z moich osobistych doświadczeń - nie mogę napisać o butach sygnowanych logo Mammuta. Potwierdzam, że są bardzo słabo przyczepne. 

Zimą jedynym ratunkiem rzeczywiście są nakładki, o czym wyżej napisała @Zośka
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Mnich Moderator napisał:

rzeczywiście są nakładki, o czym wyżej napisała

oczywiście na płaskim. Widziałem jak taka nakładka pękła na lodzie w Wąwozie Homole. Nie wiem jakim cudem turystka uratowała si e przed uderzeniem twarzą w skały. Skończyło się urazem nadgarstka i dłoni.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mnich Moderator napisał:

No to teraz @Zośkada Ci popalić 😂

Dyskusje już były różne na ten temat. Ale fakty są jakie są. Model który posiadałem nie dawał żadnej pewności na skale, a do tego miał parę innych minusów, które już opisywałem.

Edytowane przez Jędrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Zośka napisał:

@Mnich Moderator jedyna rzecz jaką mogłabym Cię wystraszyć to śpiewanie😂. W tym temacie uświadomiły mnie moje córki, które przy każdej próbie prosiły "mamusia nie śpiewaj"😂

Poproszę zatem o próbkę w formacie mp3. Będę ją puszczał, w  ramach resocjalizacji, niesfornym forumowiczom 😉

  • Wow 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wszystkim za przesłane wiadomości. 

Czy macie zatem do polecenia jakieś buty, które dają przyczepność właśnie latem na śliskiej skale a zimą względnie na śniegu? 

Pamiętam moich znajomych, którzy po lodzie śmigali chyba w butach z Salewy bez problemu. 

*ale to nie mogły być buty z 2016 😉

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Inka napisał:

Dziękuję Wszystkim za przesłane wiadomości. 

Czy macie zatem do polecenia jakieś buty, które dają przyczepność właśnie latem na śliskiej skale a zimą względnie na śniegu? 

Pamiętam moich znajomych, którzy po lodzie śmigali chyba w butach z Salewy bez problemu. 

*ale to nie mogły być buty z 2016 😉

Najprzyczepniejsze będą latem buty krótkie, tzw. podejściówki, najlepiej z podeszwą vibram megagrip. Oczywiście to obuwie na sezon wiosna-lato. Zimowe obuwie obowiązkowo musi być za kostkę, z membraną i sztywniejszą podeszwą. 

Według mnie nie ma czegoś takiego, jak but uniwersalny, który będzie tak samo komfortowy latem, jak i zimą. Ale jeśli szukasz jakiegoś rozsądnego kompromisu, rozejrzyj się za butami marki Aku. Ewentualnie jakieś Salomony. 

  • Lubię to ! 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Mnich Moderator napisał:

Ale zgodzisz się ze mną, że będzie to trochę taki półśrodek.

Czy półśrodek ? Chyba nie do końca  , w poprzedniej parze tego samego modelu którego używam teraz przeszedłem tak orientacyjnie chyba nieco ponad 2 tys kilosów.Jedyne co się zużyło to podeszwa i pogorszyła się przyczepność, mogłem zmieniać podeszwę ale zmieniłem całe buty bo za chwilę poleciała by membrana itd.Tak więc półśrodkami bym tych butów nie nazwał.Podkreślam ,że dla mnie  jest ok , jestem przyzwyczajony od wielu lat do wysokich sznurowanych ,,pancernych,,butów czy ja komuś takie polecę? Na pewno trzeba brać pod uwagę jako alternatywę , a czy komuś będzie komfortowo to już niestety metoda prób i błędów i my możemy przedstawić tylko opcje i opisać własne doświadczenia , które często będą zupełni rozbieżne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...