Skocz do zawartości

Zmiany, zmiany, zmiany ...


Jędrek

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, barbie609 napisał:

skrócą zamknięcia.

Zamiast 15 czerwca, będą "otwierać" 31 maja, a przypomnę że kiedyś było to dopiero 30 czerwca. 

Do tego część szlaków zamykają dla psów. No i mają  być  pewne ułatwienia dla "pozaszlakowców". 

W sumie ruchy w dobrą stronę. 

 

Edytowane przez Jędrek
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy znalazł ktoś info o konkretach bardziej szczegółowe? Będę wdzięczny.

Jak znajdę bardziej szczegółowe info to wrzucę na forum.

W między czasie znalazłem

https://www.tanap.org/download/navstevny-poriadok-tanapu-2023.pdf

szkoda że nie po angielsku

Edytowane przez Pablo P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Jędrek napisał:

Do tego część szlaków zamykają dla psów. No i mają  być  pewne ułatwienia dla "pozaszlakowców". 

Z tymi psami mają trochę racji.  Piszą o względach przyrodniczych ale sa tez ludzkie Chodzą często bez smyczy,  gryzą  się z innymi( to akurat widziałam tylko raz),  doskakują do siebie i to się robi niebezpieczne Lubię psy, tez mam  ale są osoby, które się boją. Ja sama pewnych ras się boję. Wlazły mi kiedyś na plecy dwa pitbulle. Co mi z tego, że wlasciciel mówi, że nic mi nie zrobią ale ja się boję 

 

 

 

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, wjesna napisał:

Z tymi psami mają trochę racji. 

ogólnie nie jestem fanem psów na szlaku. Do tego co napisała @wjesnadodam ,że widziałem jak na zejściu z Wysokiej w stronę Borsuczyn piesio szarpnął swoją pańcię , dobrze ,że miała na tyle refleksu ,że go zdążyła puścić i złapać się drzewa. Ponadto ludzie chyba nie zdają sobie sprawy,że nie każdy pies nadaje się do chodzenia po szlakach.

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, barbie609 napisał:

szarpnął swoją pańcię , dobrze ,że miała na tyle refleksu ,że go zdążyła puścić i złapać się drzewa.

Bo czasem to pies wyprowadza  właściciela na spacer 🙃

2 minuty temu, barbie609 napisał:

Ponadto ludzie chyba nie zdają sobie sprawy,że nie każdy pies nadaje się do chodzenia po szlakach.

Tu masz dużo racji. A jeśli coś się psu stanie, to co wtedy? Zwrocil mi kiedys  ktos na to uwagę, gdy pytałam, czemu nie ma większych psów. Odpowiedział opowiadając,  że jego psa ugryzła kiedyś żmija i musiał psa znieść ( to było gdzieś w Beskidach). I dlatego nie psa cięższego niżby potrafił go unieść. 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, barbie609 napisał:

 @wjesnadodam że nie każdy pies nadaje się do chodzenia po szlakach.

No właśnie. Ja od kilku lat widzę w różnych pasmach Beskidów i Sudetów panie (i o zgrozo panów też!) noszących jakieś yorki i inne takie pod pachą. I po co brać w góry psa który nie jest w stanie iść o własnych siłach ? Nie mówiąc już o tym że w razie upadku nie ma się jak podeprzeć bo ręce zajęte psem.

  • Lubię to ! 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś jak schodziliśmy Doliną Wielicką, ludziom na szlaku uciekł pies- prawdopodobnie wyczuł jakiegoś leśnego zwierza i włączył mu się instynkt myśliwego. Pobiegł w głąb lasu i za Chiny nie chciał wrócić. Jeszcze jakby te psy były trzymane na smyczy, to ok, ale często nie są.

Poza tym uważam, że Tatry są za trudne dla psa. A poza tym pies raczej nie marzy o górskich wycieczkach, tylko ludzie nie mając co zrobić z psami targają je w góry na siłę.

  • Lubię to ! 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

15 minut temu, Fibi napisał:

Kiedyś jak schodziliśmy Doliną Wielicką, ludziom na szlaku uciekł pies- prawdopodobnie wyczuł jakiegoś leśnego zwierza i włączył mu się instynkt myśliwego. Pobiegł w głąb lasu i za Chiny nie chciał wrócić. Jeszcze jakby te psy były trzymane na smyczy, to ok, ale często nie są.

To mnie zastanawiało, ze nie obawiają  sie, ze pies może poczuc np łanie, kozice  i pojsc w długą. Zapanować nad instynktem jest niezwykle trudno. 

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Zośka napisał:

obok Terrinki.

ładne zwierzę , można powiedzieć ,że pasował do tego miejsca. W ich przypadku zagrożeniem może być przegrzanie , o co w jego rasie nie trudno.

 

35 minut temu, wjesna napisał:

ze nie obawiają  sie, ze pies może poczuc np łanie, kozice  i pojsc w długą.

byłem świadkiem jak Straż Leśna użyła broni krótkiej , gdy piesio na spacerku zaatakował stado saren. Wystarczyło dwa razy w górę , sarny uciekły a kundel się posikał ze strachu. Podszedłem wtedy do strażników i zostawiłem swoje namiary , bo jaśnie państwo próbowało się awanturować zwłaszcza jak usłyszeli o mandacie.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos piesków w górach - na jednym forum jest gość który już prawie 10 lat ze swoim psem chodzi tu i ówdzie, również i w Wysokie Tatry:

Forum portalu turystyka-gorska.pl • Zobacz wątek - Nie ważne gdzie... ważne z kim :)

Jakiś czas temu byli nawet gośćmi w którejś tv.

 

Edytowane przez Jędrek
  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
On 11/23/2023 at 11:07 AM, Pablo P said:

Czy znalazł ktoś info o konkretach bardziej szczegółowe? Będę wdzięczny.

Jak znajdę bardziej szczegółowe info to wrzucę na forum.

W między czasie znalazłem

https://www.tanap.org/download/navstevny-poriadok-tanapu-2023.pdf

szkoda że nie po angielsku

Tak. Znalazlem. Tutaj https://portaltatrzanski.pl/aktualnosci/tanap-zmienia-przepisy-na-gerlach-wejdziemy-juz-bez-przewodnika,5319

W artkule jest tez link do https://portaltatrzanski.pl/aktualnosci/jaki-kurs-uprawnia-do-wejscia-na-gerlach-bez-przewodnika,5322

Ale wedlug mnie, dalej nie jest w zaden sposob okreslone jaki to ma byc kurs. Ja robie kurs skalkowy i z takim certyfikatem ide (oczywiscie nie na Gerlach :-)). Poszperalem troche w necie i juz niektorzy oferuja: Kurs (zaawansowanej letniej) turystyki wysokogorskiej, ktory da mozliwosc "legalnego wejscia np. na Gerlach" (po zmianie przepisow).  Sa tez inne kursy (z reguly 3-4 dniowe) po prostu turystyki wysokogorskiej, organizowane jednak byly juz zanim bylo wiadomo o zmianach na Slowacji, czyli bez zwiazku z tymi zmianami. Nie bede jechal specjalnie w Tatry, zeby lazic z instruktorem cztery dni, czesto po szlakach z lancuchami - przeciez do tego nie trzeba sie przygotowywac. A w ostatni dzien moze (zalezy od pogody) wejsc na Mnicha. A te wszystkie techniki asekuracji czy wspinania w Tatrach, kurs skalkowy obejmuje.

  • Lubię to ! 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 hours ago, Jędrek said:

Dla pewności najlepiej żeby był to kurs prowadzony wspólnie przez HZS i TANAP 🙃

Przeczytalem jeszcze raz ten slowacki regulamin ze strony TANAP. Tam jest wyraznie mowa o kursie podstawowym (basic training - zakladny vycvik), prowadzonym przez uprawniona osobe (jezeli chcemy isc drogami do II+ wlacznie). Zakladam, ze kursy skalkowe w Polsce prowadza tylko uprawnione osoby.

Trzeba tez posiadac sprzet i wyposazenie do wspinaczki, ktore jest zdefiniowane wczesniej w tym nowym regulaminie (paragraf 2) jako: "solidne buty, odzież na niesprzyjające warunki, lina, kask, uprząż, urządzenia asekuracyjne i karabinki do wspinaczki górskiej", a w zimie tez "sprzet lawinowy, czekan i raki". 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Tim napisał:

Przeczytalem jeszcze raz ten slowacki regulamin ze strony TANAP. Tam jest wyraznie mowa o kursie podstawowym (basic training - zakladny vycvik), prowadzonym przez uprawniona osobe (jezeli chcemy isc drogami do II+ wlacznie). Zakladam, ze kursy skalkowe w Polsce prowadza tylko uprawnione osoby.

Trzeba tez posiadac sprzet i wyposazenie do wspinaczki, ktore jest zdefiniowane wczesniej w tym nowym regulaminie (paragraf 2) jako: "solidne buty, odzież na niesprzyjające warunki, lina, kask, uprząż, urządzenia asekuracyjne i karabinki do wspinaczki górskiej", a w zimie tez "sprzet lawinowy, czekan i raki". 

Zakładać można, ale Słowacy w pewnych tematach mają "swój świat", więc osobiście wolałbym ich dyplom mieć w razie czego. A sam kurs najlepiej jakby był korespondencyjny  🙂

Zaś z ww warunków najlepsze są te "solidne buty" - rozumiem że filanc to będzie oceniał organoleptycznie 🙃

Może powinni po prostu podać listę marek i modeli  😁

Edytowane przez Jędrek
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Jędrek said:

Zakładać można, ale Słowacy w pewnych tematach mają "swój świat", więc osobiście wolałbym ich dyplom mieć w razie czego. A sam kurs najlepiej jakby był korespondencyjny  🙂

Zaś z ww warunków najlepsze są te "solidne buty" - rozumiem że filanc to będzie oceniał organoleptycznie 🙃

Może powinni po prostu podać listę marek i modeli  😁

Pewnie ich kurs moglby byc nawet korespondencyjny, tylko oplate zrobiliby odpowiednia i juz :-). Przewodnicy (slowaccy) przeistoczyliby sie w korespondencyjnych instruktorow z uprawnieniami. Z drugiej strony de facto, do tej pory legalnie nie mozna bylo isc na drogi wspinaczkowe I i II bez przewodnika. Chyba, ze samemu bylo sie przewodnikiem. A teraz jednak mozna. Po kursie (podstawowym), ale jednak. Zapewne przez jakis czas nie bedzie w zaden sposob ustalone jaki to ma byc kurs. A moze nigdy nie bedzie ustalone - oby. A z tymi butami to faktycznie moga powiedziec, ze masz zle, za malo solidne - tym samym, zlamales regulamin 😉.

Edytowane przez Tim
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...