Skocz do zawartości

Buty na Tatry :)


Jamboladaa

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, przymierzam się do tych butów, dla siebie i dla niemęża ? Powiedzcie czy nadadzą się na zimowe Tatry ? Czy nie zamarzną nam w nic nogi ? 

https://8a.pl/damskie-buty-gorskie-salewa-crow-gtx-pr-navy-eth-blue dla mnie 

https://8a.pl/buty-salewa-crow-gtx-black-papavero dla mojego mena 

Jakie raki do nich od razu kupić, gdzieś doczytałam że półautomatyczne, podpowiedzcie proszę jakieś konkrety, ale też nie za miliony ?

Dzięki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mamy możliwości żeby przymierzyć, mieszkamy w Olsztynie, tutaj bieda jest jeśli chodzi o takie buty. Zamówię przez nata na 8a jest aktualnie promocja i na stronie Salewy, tylko jaki rozmiar wybrać ?  Długość mojej stopy to 22,8 cm ? Na co dzień noszę rozmiar 36. Tutaj producent podaje dwa wymiary długość wkładki i miejsce na stopę, którym wymiarem się sugerować?

Rozmiar / Rozmiar wkładki/ Miejsce na stopę

 r.37 - 24 /  23,5

r.38 -  24,5 / 24

Brać 38 czy 37 ?

Z męskimi tak samo, z tym że tam różnice są większe około 2 cm, przy rozmiarze 45/46 ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jamboladaa - ja wiem, że Salewy są ładne i dość popularne na szlakach, ale ja omijałbym te markę szerokim łukiem. Miałem dwie pary butów tego producenta i - ze szczęściem dla mnie - szybko je sprzedałem. Kiepska przyczepność, amortyzacja praktycznie żadna. Znam kilku TOPR-owców, którzy strasznie narzekają na ich buty, a wielu w nich chodzi, bo Salewa jest sponsorem TOPR. 

Zresztą nigdy nie byłem fanem marek, które robią wszystko - od spodni, bluz, kurtek, przez raki, czekany, plecaki, na obuwiu skończywszy. A taką firmą jest właśnie Salewa. 

Oczywiście jest to wyłącznie moja opinia, poparta jakimś tam doświadczeniem. Znam też wielu zadowolonych użytkowników - również na naszym forum. Sama musisz podjąć decyzję, ale ja na Twoim miejscu kupiłbym buty producentów specjalizujących się tylko i wyłącznie w produkcji obuwia, takich jak Scarpa, La Sportiva, Meindl, Aku, Asolo, Hang Wag, Lowa, czy Garmont. Cenowo Ci wyjdzie podobnie, a jakość, wykonanie i wygoda o niebo lepsze.

Wielu osobom na tym forum poleciłem La Sportivy i Scarpy i wszystkie te osoby są mega zadowolone. 

A w najważniejszej kwestii, czyli przyczepności Salew, to może @Mateusz Z dorzuci swoje trzy grosze.

Jakbyś miała jakieś pytania, wal jak w dym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No akurat Asolo, to ma podeszwy idealne do kręcenia piruetów i ćwiczenia szpagatów... 

La Sportiva robi wszystko, tak samo jak Salewa - jak ktoś łazi w ciuchach La Sportivy w Tatrach, na 90% jest to Słowak ?

 

W sumie, jak jest gwarancja, to producent obojętny - ważne by but spełniał wymagania. Załóż, że się w ciągu tych dwóch lat rozsypią i i tak będziesz mogła wybierać ponownie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem zdecydowane "nie" dla Salewy i jakoś nie wierzę, że toprowcy chodzą w nich, bo muszą. Kto, jak kto, ale Oni to raczej muszą mieć wygodne buty.  Nie przypominam sobie wielu firm, które koncentrują się tylko na jednym typie rzeczy (może Małachowski???). Jak w każdej firmie jedne rzeczy są lepsze, inne gorsze.  No i nie zawsze warto za markę przepłacać. Każdy powinien wybierać wedle własnych potrzeb i odczuć. Może lepiej pisać o konkretnych słabych stronach produktu, niż generalnie o marce?

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... czasami są kiepskie produkty dobrych marek, ale dobre produkty kiepskich producentów rzadko się zdarzają ?

Nie piję tu akurat do salewy, tylko do firm 'Wannabe', których trochę niższa cena wiąże się ze znacznie niższą jakością. Mamy niestety takie wybryki natury zarówno lokalnie, jak i z importu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na temat butów Salewy już pisałam ale powtórzę jeszcze raz. Miałam Trainery wysokie i niskie i nigdy nie miałam do nich żadnych zastrzeżeń. Były używane przez kilka sezonów w różnych warunkach i zawsze byłam bardzo zadowolona. Są twarde i po asfalcie nie jest w nich wygodnie chodzić ale np. na Orlej czy na MPpCh nie wyobrażam sobie przejścia w miękkich butach. Nigdy nie miałam w nich żadnej kontuzji ani nawet otarcia, nie miałam też problemów z przyczepnością a to że szybko się starły podeszwy to właśnie efekt miękkiej i dobrze klejącej mieszanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Zośka napisał:

Ja na temat butów Salewy już pisałam ale powtórzę jeszcze raz. Miałam Trainery wysokie i niskie i nigdy nie miałam do nich żadnych zastrzeżeń. Były używane przez kilka sezonów w różnych warunkach i zawsze byłam bardzo zadowolona. Są twarde i po asfalcie nie jest w nich wygodnie chodzić ale np. na Orlej czy na MPpCh nie wyobrażam sobie przejścia w miękkich butach. Nigdy nie miałam w nich żadnej kontuzji ani nawet otarcia, nie miałam też problemów z przyczepnością a to że szybko się starły podeszwy to właśnie efekt miękkiej i dobrze klejącej mieszanki.

 I tu są argumenty ?

Edytowane przez jaaga76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Q'bot napisał:

 dobre produkty kiepskich producentów rzadko się zdarzają ?

Tu można polemizować. Czasami można trafić perełki. Warto też zwracać uwagę na małe, często rodzinne firmy. Dobrym przykładem jest odkryta przez @Artur S firma Attiq. Zerknij na stronę ?

Cytat

Nie piję tu akurat do salewy, tylko do firm 'Wannabe', których trochę niższa cena wiąże się ze znacznie niższą jakością. Mamy niestety takie wybryki natury zarówno lokalnie, jak i z importu. 

 Myślę, że każdy z nas może wskazać coś, co było diabelskie drogie, ale zupełnie nie było warte swojej ceny... zwłaszcza jak patrzysz na to z perspektywy dłuższego czasu. Znajdź dziś kurtkę, która posłuży Tobie w górach 10 lat... pogratuluje! Moja pierwsza kurtka Milo  była ze mną 10 lat intensywnie używana i potem miała jeszcze "drugie życie" na działce sąsiada ? 

Edytowane przez jaaga76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jaaga76 Piszesz do stfora mieszkajacego w ojczyźnianej wiosce Milo i użytkownika bielizny attiq ? (choć ich sklep nie działa od roku)

I to są dobre, przyzwoite cenowo produkty!

 

Pewnie znasz torię coraz niższej jakości produktów obniżanej 'co kryzys'? Zgodnie z nią produkty z lat 2000-2008 są o klasę porządniejsze, aniżeli późniejsze. Ja miałem wolfskinowego softshella z 2005, kóry mi służył prawie dekadę ?

Nomen, omen, rok temu był kryzys, więc strach teraz do sklepu wchodzić, bo od patrzenia ciuchy z wieszaka spadną podziurawione...

 

No ale wracając do tematu - jest na rynku sporo firm, które postawiły na jakość i wypracowały zaufanie pośród świadomych klientów, oraz korporacje, które postawiły na marketing i liczą na konsumenta idiotę, który kupi to, w co się celebryta ubierze. Taka smutna prawda... 

B3aPUTsKj7C4pIanglCSi8GwIPNtJI3bj4V0xaYn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Q'bot napisał:

@jaaga76 Piszesz do stfora mieszkajacego w ojczyźnianej wiosce Milo i użytkownika bielizny attiq ? (choć ich sklep nie działa od roku)

I to są dobre, przyzwoite cenowo produkty!

A widzisz !??? 

Napisz kilka zdań, co masz i jak oceniasz. Mi się bardzo ich rzeczy wizualnie podobają, ale nie mam jeszcze doświadczeń organoleptycznych. 

7 minut temu, Q'bot napisał:

Nomen, omen, rok temu był kryzys, więc strach teraz do sklepu wchodzić, bo od patrzenia ciuchy z wieszaka spadną podziurawione...

Dlatego buszuje  na wyprzedażach i szukam rzeczy sprzed kryzys(ów). Tak 3 lata temu kupiłam kurtkę przeciwdeszczową .... Alpinusa! Dokładnie tak!!! Jest super ? 

7 minut temu, Q'bot napisał:

No ale wracając do tematu - jest na rynku sporo firm, które postawiły na jakość i wypracowały zaufanie pośród świadomych klientów, oraz korporacje, które postawiły na marketing i liczą na konsumenta idiotę, który kupi to, w co się celebryta ubierze. Taka smutna prawda... 

B3aPUTsKj7C4pIanglCSi8GwIPNtJI3bj4V0xaYn

Tu się muszę zgodzić. Generalnie chyba tak jest, że im więcej celebrytów w reklamie, tym gorzej z jakością.... w końcu z czegoś trzeba płacić....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilu użytkowników, tyle opinii. Ja nie mam zamiaru zniechęcać nikogo do butów określonej marki, w tym przypadku Salewy, wyrażam tylko swoją opinię po krótkim (na szczęście!) użytkowaniu dwóch modeli: trainer i wildfire. Jak pisałem wyżej, w moim odczuciu przyczepność słaba, a amortyzacja żadna. Nie dalej jak dwa tygodnie temu byliśmy z Kasia w Beskidach. Kasia miała na nogach Scarpy, ja Meindle. Schodziliśmy po ubitym śniegu pewnie i stabilnie. Przed nami szedł  sympatyczny jegomość w rzeczonych Salewach właśnie. Co chwila się ślizgał, zaliczył nawet jedną, na szczęście niegroźną glebę. Ale mniejsza z tym. 
 
Kiedy ktokolwiek pyta mnie o pomoc w doborze butów, zawsze radzę mu, żeby poprzymierzał kilka modeli i wybrał te, w których jest mu najwygodniej. Ja też chodziłem przez jakiś czas w Salewach, dopóki nie przekonałem się, że są inne modele, które są dla mnie o wiele bardziej komfortowe. I wiem już, że do Salew już nigdy nie wrócę. Dla mnie osobiście najwygodniejsze obuwie ever robi Scarpa, La Sportiva i Hoka. 
 

Zgadzam się z opinią, ze Salewy są takie ładne, dizajnerskie. Absolutnie nie są jednak warte swojej ceny, za podobną kwotę można kupić bardziej uznane marki. 
 

@Zośka - ja właśnie zamówiłem Scarpy Ribelle HD. Sztywność C, więc teoretycznie są twardsze niż Trainery. Ale mają tak wspaniała amortyzację, że kompletnie nie czuje się tej sztywności ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jaaga76 napisał:

Nie do końca rozumiem zdecydowane "nie" dla Salewy i jakoś nie wierzę, że toprowcy chodzą w nich, bo muszą. Kto, jak kto, ale Oni to raczej muszą mieć wygodne buty.  

To prawda, dlatego na prowadzonym przez nich szkoleniu z zimowej turystyki, w którym uczestniczyłem w zeszłym roku, żaden z nich nie miał na nodze Salew ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się teraz rozpisaliście jak ja już na kuriera czekam ? 

Przymierzyć nie mam gdzie, bo mieszkam w Olsztynie tym na północy ?

 

No, ale już trudno, pójdę w nich za tydzień na Wołowiec czy inny na Kasprowy, zobaczę jak mi się w nich chodzi, jak będzie kiepsko, to po prostu je sprzedam za 700 zł jako nówki i tyle ? 

Co myślicie o tych ?

https://taternik-sklep.pl/buty-la-sportiva-karakorum-hc-gtx-19.html

@Mnich Moderator ?

Edytowane przez Jamboladaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Jamboladaa napisał:

No to się teraz rozpisaliście jak ja już na kuriera czekam ? 

No, ale nic straconego, zawsze mogę oddać i zamówić inne. 

 

Co do mierzenia nie mam możliwości w Olsztynie ... niestety. 

@Jamboladaa - być może Tobie podpasują i będziesz zadowolona. Każdy z nas ma inne poczucie komfortu. Zawsze jednak dobrze jest przymierzyć kilka par, żeby wybrać te jedyne ? 

Nasza koleżanka @vatra była już zdecydowana, by kupić Salewy. Poszła do sklepu, przymierzyła kilka par i wyszła z La Sportivami ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Jamboladaa napisał:

No to się teraz rozpisaliście jak ja już na kuriera czekam ? 

Przymierzyć nie mam gdzie, bo mieszkam w Olsztynie tym na północy ?

 

No, ale już trudno, pójdę w nich za tydzień na Wołowiec czy inny na Kasprowy, zobaczę jak mi się w nich chodzi, jak będzie kiepsko, to po prostu je sprzedam za 700 zł jako nówki i tyle ? 

Co myślicie o tych ?

https://taternik-sklep.pl/buty-la-sportiva-karakorum-hc-gtx-19.html

@Mnich Moderator ?

Karakorum to but do cięższych zadań, bardziej na warunki alpejskie niż tatrzańskie. Jeśli szukasz obuwia na cztery sezony, to spójrz na La Sportivę Trango TRK. Sam chciałem je kupić. Jestem przekonany, że w tym temacie i @jaaga76 mnie poprze ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Mnich Moderator napisał:

Karakorum to but do cięższych zadań, bardziej na warunki alpejskie niż tatrzańskie. Jeśli szukasz obuwia na cztery sezony, to spójrz na La Sportivę Trango TRK. Sam chciałem je kupić. Jestem przekonany, że w tym temacie i @jaaga76 mnie poprze ??

I tu się zgadzamy ???

@JamboladaaKarakorum na Tatry mogą być za sztywne. Zerknij  na Trango, które  z autopsji polecam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...