Skocz do zawartości

Lonża a łańcuchy


Trolomek

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Jędrek napisał:

Bez urazy - ale łańcuchy na Orlej, Rysach itp to nie jest ferrata. To są po prostu sztuczne ułatwienia. 

A ludzie używający tam lonży,  blokują ruch. 

Nie lepiej pojechać na jakąś prawdziwą ferratę, choćby na Słowację? 

 

Długo przygotowywałem sie na orlą. Nie mam lęku wysokości, ale jak psychika podpowie ze na danym odcinku będę się pewniej czuł zapięty, to lepiej mieć lonże przy sobie.

Dziękuję za szczegółową odpowiedź. Rozwiałeś wszystkie moje wątpliwości.  Dzięki Tobie jestem pewien, że salewa ergo core to doskonały wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Trolomek napisał:

Długo przygotowywałem sie na orlą.

Tzn. co konkretnie robiłeś w czasie tych długich przygotowań? 

?

 

Wybór lonży zapewne doskonały, ale może potrenuj najpierw gdzieś niżej jej używanie, łańcuchy są nie tylko na OP, a po co się niepotrzebnie narażać na złośliwe komentarze ludzi idących za tobą ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jędrek napisał:

Tzn. co konkretnie robiłeś w czasie tych długich przygotowań? 

2 lata treningu siłowo, wytrzymalosciowego. Na kazdym treningu schodki ruchome i drabinka jacobs ladder. Wędrówki po niższych partiach tatr i pienin. Z wyższych zdobyty Giewont, czerone wierchy, świnica, kasprowy, szpiglasowy,  przełęcz krzyżne, kozi wierch i kościelec. 

Aktualnie chodze po pieninach, w planach tatry zachodnie, nauka asekuracji  na świnicy, bądź szpiglasowym i w końcu orla podzielona na 2 etapy.

Nigdy nie miałem problemu z wysokościami. Ale gdy będąc na kozim wierchu zobaczylem pionowe zejscie w okolicach koziej przełęczy i filmy na youtube ze szlaku, to już nie byłem w 100% pewny siebie. 

Może nie zapne się w łańcuch ani raz, a może gdzieś psychika mnie zblokuje. Dlatego wole dla pewności mieć na sobie asekuracje.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, J@n napisał:

Jeśli nie potrafisz obsługiwać sprzętu to idź z przewodnikiem albo zapisz się na kurs.

 

W pracy często używam uprzęży i lonży budowlanej. Wyślą mnie również na kurs alpinistyczny.  Jednak umiejętność obsługi, a zastosowanie w górach to dwie różne rzeczy. 

Jak napisał Jędrek, lepiej poćwiczyć niżej i na mniej obleganych szlakach niż w kolejce na orlej. 

Dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Trolomek napisał:

W pracy często używam uprzęży i lonży budowlanej. Wyślą mnie również na kurs alpinistyczny.  Jednak umiejętność obsługi, a zastosowanie w górach to dwie różne rzeczy. 

Jak napisał Jędrek, lepiej poćwiczyć niżej i na mniej obleganych szlakach niż w kolejce na orlej. 

Dziękuję za odpowiedzi.

To nic nie kupuj tylko weź lonże budowlaną albo strażacką , mają zasadniczo większy prześwit od klasycznych zestawów VIA Ferrata 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co ci taki sprzęt na Orlą? Były co prawda takie przypadki, nawet na Youtube jest filmik jak ktoś panience lonże pożyczał ale ona miała lęk wysokości. Jak się chcesz zabezpieczyć to weź lekkie buty podejściowe za kostkę, żebyś se kostek nie poobcierał, rękawice bez palców żebyś sobie odcisków nie narobił no i kask żeby ci jakiś odłamek na głowę nie spadł przypadkowo jak ktoś będzie nad tobą. I to tyle.

Lonża to duże spowolnienie, będziesz zawalidrogą bez potrzeby. Tam przy dobrej pogodzie już ludzie nawet trenują biegi terenowe bez żadnych zabezpieczeń, w biegówkach terenowych, krótkich spodenkach i bukłakiem izo w małym plecaku no i czapeczką z daszkiem ?

Ale bez skrajności, twój pomysł jest bez obrazy, ale do bani. Posłuchaj tego co ci piszą ludzie którzy tam już byli. Byli nie raz...

  • Lubię to ! 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...