Skocz do zawartości

Rower w Tatrach Słowackich


Pablo P

Rekomendowane odpowiedzi

Poruszał się ktoś z forumowiczów kiedyś na rowerze w Tatrach Słowackich?  Z tego co doczytałem to w niektórych miejscach jest dozwolone , zwłaszcza w tych asfaltowych. Ze Smokowca na Hrebenok, z Tatrzańskiej Polanki do Sląskiego Domu, ze Szczyrbskiego do Popradzkiego Stawu. Może to być wariant na czasowe skrócenie trasy.  Znalazłem taką stronę z informacją

http://www.planetagor.pl/articles/entry/Gdzie-na-rower-w-Tatrach-S-owackich-

Widziałem też kiedyś filmik na youtubie jak para wybierała sie na Wysoką od strony Łysej Polany przez Białą Wodę, Dolinę Ciężką i Wagę, a dalej już standardowo przez Kogutka. Znaczną część Doliny przebyli na rowerach.  W dolinie Białej Wody wg artykułu nie jest to dozwolone, nawet nie za bardzo jest gdzie je zostawić.  Zastanawiam się jak to funkcjonuje w tych dozwolonych miejscach?  Są jakieś miejsca typu stojaki itp., może nawet wypożyczają sprzęt?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieściłeś dobrego linka i tam wszystkie trasy są opisane.

Pojedyncze osoby na rowerze widziałem w Białej Wodzie. Ale chyba jest to dozwolone tylko do leśniczówki. Tam można zostawić przy płocie. 

Nie widziałem specjalnych stojaków ani wypożyczalni(ale może stojaki są, po prostu nie zwracałem uwagi). Raczej każdy korzysta z własnego roweru. 

Najbardziej popularna trasa dla 'kolarzy' to Popradskie Pleso, Rohacka, Cicha i Koprowa. Wszędzie gdzie jest asfalt. 

21 godzin temu, Pablo P napisał:

Widziałem też kiedyś filmik na youtubie jak para wybierała sie na Wysoką od strony Łysej Polany przez Białą Wodę, Dolinę Ciężką i Wagę, a dalej już standardowo przez Kogutka. Znaczną część Doliny przebyli na rowerach.  

 I jak ta para niby wracała? Tą samą drogą? Ciężko to sobie wyobrazić. Wejście na Wagę od Zmarzłego Stawu jest mega wyczerpujące bo idziesz w stromym nachyleniu w osuwającym się piargu. Zejście to już katastrofa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, peter1 napisał:

 I jak ta para niby wracała? Tą samą drogą? Ciężko to sobie wyobrazić. Wejście na Wagę od Zmarzłego Stawu jest mega wyczerpujące bo idziesz w stromym nachyleniu w osuwającym się piargu. Zejście to już katastrofa. 

Tak wiem że tam jest stromo i w dodatku spadające kamienie.  Na filmie nie jest pokazane jak wracali. Chyba wrócili?  Chciałem wstawić linka ale nie mogę bo youtube nie zezwala na wklejanie linków na tatromaniaku.

Wpisz sobie vysoka tatry w wyszukiwarce youtube to pierwszy filmik powinien być ten o którym pisałem, przynajmniej mi tak się pokazuje

WYSOKA (Vysoká) 2547 m.n.p.m. to jego nazwa.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, peter1 napisał:

Spoko. Skoro nie pokazali zejścia to nie będę szukał. Po prostu ciekawy byłem. Ja wracałem przez Rysy. 

Wchodziłeś na Wagę z Ciężkiej i dalej na Wysoką a później powrót przez Rysy? Jeżeli tak to ile Ci to zajęło? Ja myślałem o trasie przez Białą Wodę, dolinę Ciężką, Wagę i Rysy a dalej do Morskiego. Taki wariant w mojej ocenie mógłby zając około 12 h. 

Co do rowerów w górach to nie jestem jakimś zwolennikiem ale w niektórych miejscach mogły by się przydać.  U nas oprócz Chochołowskiej nie wolno, ale gdyby można było np do Morskiego, zaoszczędziło by to sporo czasu i tak mało ciekawego marszu po tym asfalcie i patrzenia na te bryczki konne, które bym zlikwidował gdyby to ode mnie zależało ale to jest moje zdanie.

Nie wyobrażam sobie natomiast aby ktoś zasuwał na rowerze np. magistrala tatrzańską, ale już czarną drogą do Murowańca, tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem rowerem w Dolinie Cichej, Ziarskiej i Rohaczowej - generalnie są tam namiastki asfaltu, lecz jazdy na szosie bym nie polecał, jeśli już to z grubym laciem ze względu na dziury, koleiny i dość śliską nawierzchnię.

A rower zostawiałem najzwyczajniej w krzokach - kto i dlaczego miałby w nich czegoś szukać nocą?

MG-4940.jpg

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.02.2023 o 13:51, Pablo P napisał:

U nas oprócz Chochołowskiej nie wolno, (...) czarną drogą do Murowańca

Czarnym do Murowańca też wolno (a z góry nawet szybko) ?

W czasie niedawnego remontu przedwojenne kocie łby zostały przykryte tłuczniem (na ile skutecznie, to się z czasem okaże) i jedzie się podobno dużo lepiej.  

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jędrek napisał:

Czarnym do Murowańca też wolno (a z góry nawet szybko) ?

W czasie niedawnego remontu przedwojenne kocie łby zostały przykryte tłuczniem (na ile skutecznie, to się z czasem okaże) i jedzie się podobno dużo lepiej.  

Szedłem tą drogą w 2005, rzeczywiście było nieźle 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kilka razy jechałem rowerem Koprową, w teorii wolno podjechać do wodospadu, ale w praktyce da się kawałek dalej. Potem rower w krzaki kawałek od szlaku i z buta albo Hlińską , albo na Zawory , albo Ciemnosmreczyńską. Pod górę może zbyt wiele czasu nie zaoszczędziłem, ale za to powrót to bajka - wystarczyło raz nadepnąć na pedały i ponad 9 km w dół na luziku ?

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ktoś kojarzy mapę Słowacji z oznaczonymi trasami gdzie się komuś uwidział znak zakazu wjazdu rowerem?

Kiedyś się planuję ruszyć ze Zwardonia w okolice Żyliny, lecz pamiętam, że po drodze w losowych miejscach stały zakazy, choć trasa już była zwykłą europejską, a nie ekspresówką.

Edytowane przez Q'bot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
Dnia 19.02.2023 o 17:24, Jędrek napisał:

Czarnym do Murowańca też wolno (a z góry nawet szybko) ?

W czasie niedawnego remontu przedwojenne kocie łby zostały przykryte tłuczniem (na ile skutecznie, to się z czasem okaże) i jedzie się podobno dużo lepiej.  

Po tłuczniu zle sie podjeżdzą ,może dla tego to zrobili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...