Skocz do zawartości

Salewa Rapace GTX vs Crow GTX


LukandoPL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pytanie do wszystkich użytkowników wyżej wymienionych butów, czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć mi różnice tych modeli ? Czytając specyfikacje można zrozumieć że są z innego materiału, mają inną podeszwę itp. Ale który z nich jest bardziej "górski" ? Crow prawdopodobnie są sztywniejsze, ale mniej "ciepłe" jak Rapace, co się trochę wyklucza dlatego za wszelkie rady i objaśnienie wielkie dzięki.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, LukandoPL napisał:

Witam.

Pytanie do wszystkich użytkowników wyżej wymienionych butów, czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć mi różnice tych modeli ? Czytając specyfikacje można zrozumieć że są z innego materiału, mają inną podeszwę itp. Ale który z nich jest bardziej "górski" ? Crow prawdopodobnie są sztywniejsze, ale mniej "ciepłe" jak Rapace, co się trochę wyklucza dlatego za wszelkie rady i objaśnienie wielkie dzięki.

Pozdrawiam

Pytanie, gdzie zamierzasz chodzić, czy szukasz butów całorocznych, czy typowo zimowych pod raki. No i pytanie zasadnicze, czy muszą być to Salewy? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie, chodzi o sytuację w której mam już model Rapace (bardzo sobie chwalę, bo są naprawdę bardzo dobre) użytkuje często w Karkonoszach zimą, kilka razy w roku Tatry również zimą, pod raki półautomaty. Ale w okazjonalnej cenie mogę kupić Crow. I teraz interesuje mnie różnica w tych modelach czy opłaca się je zmieniać, bo może to nie jest krok na przód jeżeli chodzi o zimowe wędrówki. Dlatego chciałbym poznać opinie, czy do takich celów warto się za nimi oglądać. Pamiętam że jak kupowałem Rapace to model Crow był dużo droższy, w tym momencie jest na odwrót. :classic_huh:.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.01.2022 o 14:16, Daniel1997 napisał:

La sportiva trango tower extreme

Tak, to bardzo dobry model. Ewentualnie Scarpa Ribelle. Osobiście, jeśli chodzi o zakup obuwia, to wszystkim odradzam Salewy. Wg mnie są średnio wygodne i mało przyczepne. W tej cenie można kupić o wiele lepsze buciki. Choć, zaiste, ładne one są, nawet bardzo ładne ? 

Żeby była jasność, jest to tylko moja prywatna opinia, znam wielu zadowolonych użytkowników Salew, nawet na tym forum ? 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Kolega dosłownie tydzień temu kupił Salewy Crow, faktycznie, potwierdził, na zejściu z Giewontu ślizgał się choć pogoda na długi weekend była wymarzona, no nieco wilgotne skały i tu pojawił się problem. Osobiście zastanawiałem się nad modelem Rapace ale podobno ta sama sytuacja. Ktoś potwierdzi? Są opinie, że La Sportiva Mid Tx4 gtx radzi sobie bardzo dobrze na wilgotnych kamieniach ale ten model nie nadaje sie pod raki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Marek1977 napisał:

Kolega dosłownie tydzień temu kupił Salewy Crow, faktycznie, potwierdził, na zejściu z Giewontu ślizgał się choć pogoda na długi weekend była wymarzona, no nieco wilgotne skały i tu pojawił się problem. Osobiście zastanawiałem się nad modelem Rapace ale podobno ta sama sytuacja. Ktoś potwierdzi? Są opinie, że La Sportiva Mid Tx4 gtx radzi sobie bardzo dobrze na wilgotnych kamieniach ale ten model nie nadaje sie pod raki.

Nie nadaje, choć to bardzo zacny but. Tyle, że bardzo miękki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
Dnia 12.01.2023 o 23:00, Zezibi napisał:

... co proponujecie zamiast Salewa Rapace GTX, bo podobno bez raków są śliskie??

 

Ciężko będzie odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Niestety nie ma buta do wszystkiego tak aby miał twarda podeszwę na ostre skały a jednocześnie miękką aby na płaskich i wilgotnych kamieniach nie miał uślizgów a do tego miał dobre trzymanie na błotnistych, trawiastych lub sypkich czy żwirowych zboczach, był super nieprzemakalny i ciepły a jednocześnie miał dobrą wentylację na lato i do tego podeszwę miękką żeby nie męczyła stopy na płaskim ale była na tyle sztywna żeby dobrze współpracowała z rakami.

Na pierwszym zdjęciu podeszwa Salewa Rapace GTX, twarda pod raki pół automaty, solidny bieżnik który dobrze trzyma na sypkich zboczach, mokrej trawie, błocie, idealna na suche skały fajne wykończenie środkowej części pod drabinki czy ferraty ale na wilgotnych i płaskich kamieniach zwłaszcza podczas schodzenia się ślizga, chyba ze względu na twardość.

Na drugim podeszwa La Sportiva TX4, trzyma na wilgotnych skałach, bardzo dobra do wspinania bo elastyczna, nie męczy stopy na płaskim ale za bardzo elastyczna na raki, słaba przyczepność na żwirku czy mokrej trawie lub błocie ze względu na płytki bieżnik co daje się we znaki przy zejściach po deszczu, stopa czuje ostre krawędzie na skałach. Max to raczki bo o ile dobrze zrozumiałem sprzedawcę nawet pod raki koszykowe jest za miękka. Przy czym ten model ma świetne opinie i jest mega wygodny do długiego chodzenia po płaskich szlakach ale coś za coś.

Niestety ja wybrałem najdroższe rozwiązanie tego problemu. Mam niskie Salewy MTN2 GTX na wyjścia typu Kościelec, Świnica czy Kozi, na płaskie, sypkie i mokre kupiłem ostatnio niskie Salomony Cross Over GTX, a teraz czekam na jakąś wyprzedaż i zastanawiam się właśnie nad Salewa Rapace GTX vs. Scarpa Zodiac TECH GTX. Wysoki but chce pod raki na wyjścia zimą i wczesną wiosną na szlaki typu Grześ, Rakoń, Wołowiec itp. Jak by nie patrzeć wszystko na ,,S" ?  No ale nie każdego stać lub może nie mieć ochoty wydawać na 3 pary butów ok 2 tysięcy więc pozostaje poszukiwanie i finalnie jakiś kompromis bo jak juz wspomniałem, zaden but nie będzie do wszystkiego...

 

1-6.jpg

buty_la_sportiva_tx4_gtx__w__cloud_jasmine_green_static_04.jpg

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.01.2023 o 11:59, Marek1977 napisał:

Niestety nie ma buta do wszystkiego

Ech, moje Asolo Quartz GTX sprzed nastu lat były właśnie do wszystkiego. I na lato, i pod raki. Upały, deszcz, śnieg, lód, błoto, wapień, granit, trawa ... I do tego wygodne jak żadne inne. Nigdy się na nich nie zawiodłem. Trzeba było kupić z 5 par i zakonserwować, miałbym buty do końca górskiego życia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jędrek napisał:

........... sprzed nastu lat były właśnie do wszystkiego. I na lato, i pod raki. Upały, deszcz, śnieg, lód, błoto, wapień, granit, trawa ... I do tego wygodne jak żadne inne. ..................

Tak "smakują" wspomnienia a nie buty... :)... zapewne każdy tak ma choćby boso chodził.. (Kto w ogóle PESEL wymyślił).

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Lexi napisał:

Tak "smakują" wspomnienia a nie buty

Zgodziłbym się, gdyby to były wspomnienia z młodości, sprzed 40 czy 50 lat. ?

A to były po prostu bardzo dobre (jak dla mnie) buty. Zresztą wciąż je mam, choć w góry to się już nie nadają, bo podeszwy są "slick". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.01.2023 o 23:00, Zezibi napisał:

Witam, co proponujecie zamiast Salewa Rapace GTX, bo podobno bez raków są śliskie??

 

Rapace Gtx zamieniłem na Vultur Evo Gtx, choć mają taką samą podeszwę (przynajmniej z wyglądu) ale to zupełnie inne byty. I na chwilę obecną nie zamieniłbym ich na inne, jeżeli chodzi o tylko zimowe użytkowanie. Nie potrafię wypowiedzieć się o parametrze "śliskie" bo jeżeli idę na szlak który jest wylodzony to zakładam raki i po problemie. Nie wiem czego niektórzy wymagają od butów, ale wydaje mi się jak już było opisane wyżej, nie ma butów do wszystkiego. Mają być wygodne, ciepłe i mają przynosić mi przyjemność z chodzenia po górach. Jeżeli ktoś chodzi po szlaku zimą i nie zakłada raków/raczków tylko całą pewność kroku pozostawia podeszwie a gdy się poślizgnie w miejscu w którym każda guma się ślizgnie uznaje że but jest śliski itd. to może wtedy coś jest nie tak z częścią naszego ciała ? niż z butem. 

Pozdrawiam.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 12.02.2023 o 10:23, Basia W napisał:

Ja sie niestety na Rapace bardzo zawiodłam. Są leciutkie i wygodne, ale ten system 3f popekal i rozsypał sie w drobny mak. Nie używałam tych butów bardzo intensywnie i mam je raptem od kilku lat ?

To że je masz "od kilku lat" nie mówi zbyt wiele. Jeden używa butów "górskich" przez tydzień czy dwa w roku, a ktoś inny - miesiącami. 

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałam w poście, ze nie używałam ich intensywnie, ale niech będzie, ze kazdy może różnie rozumieć słowo „intensywnie”. ? Generalnie nie używałam tych butów częściej niż kilkanaście razy w roku i na wyprawy raczej po lasach i drogach szutrowych niż skałach. Całe buty wyglądają na lekko używane, a skorupa cała odpadła. Dla mnie to porażka w butach za tyle pieniędzy. Inne tego typu buty wytrzymują 20 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Jędrek napisał:

No chyba że głównie stoją w szafie. ???

I to nawet nie (przynajmniej nie zawsze)... tam gdzie pomiędzy butem a podeszwą jest amortyzacja nie z mikrogumy a pianki mogą stać nowe w szafie a i tak za pare lat diabli je wezmą....ta pianka utlenia się stosunkowo szybko.

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...