Skocz do zawartości

Jedzenie na szlaku


Cynamon

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 15.01.2024 o 14:19, Gość napisał:

Hej, pytania za milion punktów: Co jedzą weganie na biwaku, pod namiotem, bez dostępu do lodówki? Co jedzą weganie gdy idą w góry na kilkugodzinny szlak? Poproszę sprawdzone przepisy do zrobienia na kolanie

Ja podrzucę jeszcze coś takiego https://pl.huel.com/ (jest kilka firm które mają podobne produkty, to jest przykład z którego ja czasami korzystam - ten jest wegański, nie wiem jak inne). To jest taki proszek do zrobienia z wodą, mlekiem albo czymkolwiek chcesz. Wychodzi z tego taki shake. Smakowo nie najgorsze i nie najlepsze, można poprawić dodając np. zblendowane owoce. W kwestii smaku polecam też smaki w stylu czekolada/wanilia, niż jakieś owocowe - te miewają chemiczny posmak. Banalnie proste w przygotowaniu.
Składniki są dobrane tak, żeby odzwierciedlały zbilansowaną dietę - białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy, itp. Teoretycznie można zamienić całą swoją dietę na coś takiego. (co go odróżnia od np. odżywek, suplementów)
Dla mnie największe plusy to szybkość przygotowania (1 min.) i stosunek ciężar/objętość/pożywność. Z małego woreczka proszku (chyba 150g) wychodzi shake na jakieś 600kcal.
Raczej nie wyjdzie z tego posiłek na ciepło. Chociaż można to chyba obrabiać termicznie, kiedyś na przykład widziałem, że ludzie dodawali to do ciasteczek owsianych przed pieczeniem, żeby wyszły bardziej pożywne.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się ten producent kojarzy z nachalną reklamą, więc na pewno nie skorzystam ;]

Nie lepiej kupić słój białka o jakimś smaku i zapakować ile potrzebujemy? Pod kątem odżywczym wyjdzie podobnie czyli niesiemyproszek plus mleko bądź jakiś inny wywar niezamarzający, w którym to rozpuścimy.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica polega na tym, że odżywka białkowa ma ponad 20g białka na 100 kcal produktu, huel (albo inny produkt w tym stylu) ponad 7g białka na 100kcal. Jak zrobisz sobie "posiłek" na np. 1000 kcal z odżywki białkowej to dostarczasz prawie trzykrotne dzienne zapotrzebowanie organizmu na białko (no to już zależy m.in. od masy ciała, ale argument jest chyba zrozumiały). Ekspertem nie jestem ale to brzmi niezdrowo na dłuższą metę.
Oczywiście każdy może decydować za siebie. Ja czasami z huela korzystam i jestem zadowolony, więc pomyślałem, że dorzucę do wątku. Tym bardziej, że padło pytanie o jedzenie wegańskie, a tam może być szczególnie trudno o przemycenie dużych ilości kalorii.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Paweł256 napisał:

dostarczasz prawie trzykrotne dzienne zapotrzebowanie organizmu na białko (no to już zależy m.in. od masy ciała, ale argument jest chyba zrozumiały). Ekspertem nie jestem ale to brzmi niezdrowo na dłuższą metę.

Pełna zgoda - na dłuższą metę bez sensu. Ale pisząc o prowiancie w góry, gdzie białko potrzebne do regeneracji mięśni, a przez miesiąc non stop i tak tego typu diety nie utrzymamy... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
1 minutę temu, Mnich Admin napisał:

Jadłeś kiedykolwiek taki chleb pytlowy? Smaczny jest?

wiele lat temu w wojsku , czy jest smaczny? Może to dziwne ale nie wiem , wtedy kiedy był wydawany/ w polu/ byliśmy tak głodni,że smakowało nam wszystko. Sądzę ,że na szlak może być.Pewnie to lepsze niż te racje z plastikowych worków

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Mnich Admin napisał:

Jadłeś kiedykolwiek taki chleb pytlowy? Smaczny jest?

Nie jest. I to bardziej wina jego konsystencji/struktury, a nie samego smaku 🤷‍♂️

Jeśli komuś potrzebne pieczywo, to lepiej jakiś razowy foliowany kupić, albo samemu pogrzać na tosterze, tak by większość wilgoci wytracił.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Q'bot napisał:

Nie jest. I to bardziej wina jego konsystencji/struktury, a nie samego smaku 🤷‍♂️

Jeśli komuś potrzebne pieczywo, to lepiej jakiś razowy foliowany kupić, albo samemu pogrzać na tosterze, tak by większość wilgoci wytracił.

Ciekawy jestem, jak ta dołączona do zestawu kapusta z mięsem smakuje ❓

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...