Skocz do zawartości

Wytrzymałe buty. Nie Scarpa


WerkaMelka

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 17.09.2023 o 20:42, Zośka napisał:

Ostatnio czytałam gdzieś recenzje i opinie ludzi którzy biegają w terenie i po górach o Salomonach. Trochę mnie zaskoczyły bo były bardzo pozytywne, wręcz euforyczne. Kiedyś Salomony były raczej średnio dobre a z tego artykułu wynika że zrobili ogromny progres jeśli chodzi o buty trailowe i trekkingowe. Może ktoś ma i napisze coś o nich.

Ja używam Salomonów od jakichś 6-7 lat. Model x ultra z gore. Przechodziłem w nich kilkaset kilometrów, głównie chyba Tatry ale też sporo innych Polskich i zagranicznych szlaków.

Uważam, że z pewnością są wytrzymałe, po tych wszystkich przejściach wciąż są w bardzo dobrym stanie. Tylko podeszwa jest już dosyć mocno zużyta, co wydaje mi się zrozumiałe, dlatego też w przyszłym roku zamierzam kupić coś nowego.

Co do wygody, to wiadomo, każdy ma swoje gusta. Jak dla mnie są dosyć wygodne i przyjemnie mi się w nich chodzi. Chociaż tutaj muszę przyznać, że jak ostatnio przymierzałem kilka modeli m.in. Scarp i La Sportiv to te wydają się być zdecydowanie wygodniejsze (co idzie w parze ze zdecydowanie wyższą ceną).

Jeśli chodzi o przyczepność to moim zdaniem nie jest źle. Tam gdzie chodziłem były wystarczające. Najlepsze porównanie mam do Zamberlanów z Vibramem. Salomony im nie dorównują, ale różnica nie jest duża. Gdyby wziąć pod uwagę różnicę cen to wypadają naprawdę dobrze. Gdyby ktoś jednak szukał najlepszej możliwej jakości, to Salomonów oczywiście nie polecę.

Zawsze podobał mi się też ten dziwny system sznurowania (jeśli to można nazwać sznurowaniem), pozwalał na szybkie zdjęcie albo (mocne poluzowanie) butów na postojach żeby noga pooddychała.

  • Lubię to ! 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zośka Sznurowanie to taka jedna żyłka która idzie przez całego buta co sprawia, że jednym prostym ruchem można go "zasznurować" lub "rozsznurować". Dzięki temu bardzo szybko można go zdejmować i zakładać co jest szczególnie przydatne na postojach w gorące dni.
Na końcu jest taka blokadka która trzyma żyłkę żeby się nie luzowała - co sprawdza się zaskakująco dobrze. Jest też taka mała kieszonka w języku w którą można schować nadmiar żyłki żeby się nie plątała.
Kolejną zaletą jest to, że but nigdy się nie rozsznuruje - z oczywistego względu.

Z minusów to jest przede wszystkim obniżona wygoda.
Po pierwsze cały but jest zasznurowany z tą samą siłą, więc nie ma opcji żeby sobie zasznurować np. mocniej w palcach a luźniej przy kostce, albo w jakikolwiek inny sposób jaki ktoś może sobie preferować. Po prostu jak ściągasz tą żyłkę, to na całym bucie zaciska się tak samo.
Mi to nie przeszkadza w tym konkretnym bucie bo bardzo dobrze mi pasuje, ale jak przymierzałem inne buty to taka zmiana ułożenia sznurówek potrafiła znacznie poprawić wygodę - w moich Salomonach nie jest to możliwe.

Ja mam też coś takiego, że często jak zakładam te buty, to po około 5 minutach marszu muszę je sobie trochę poprawić i mocniej zacisnąć.
Wydaje mi się, że to jest kwestia tego, że w normalnych butach przy ich zdejmowaniu, sznurówki zachowują swój nacisk wzdłuż buta, a tutaj jednak rozluźniają się całkowicie i później noga musi od nowa się w nich ułożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.09.2023 o 16:52, J23 napisał:

Rozumiem, że można coś zachwalać ale nie można pytać za co to jest zachwalane?

Ok.

Moja propozycja jako alternatywa dla Salewy MTN Trainer.

https://eobuwie.com.pl/p/trekkingi-la-sportiva-trango-tech-leather-gtx-gore-tex-21s900208-carbon-hawaiian-sun

But używany w Alpach przez ratowników i przewodników. 

Dostępna wersja dla kobiet- to w odpowiedzi na głowny temat wątku 😉

 

Wracajac do tego bucika.

Wczoraj dotarła do.mnie co prawda wersja męska ale dla autorki wpisu jak pisałem- jest i wersja dla kobiet.

But wykonany niemal perfekcyjnie jak na buty górskie, żadnych śladów kleju czy niedokładnie przyklejonego otoka. Na pierwszy rzut oka, buty wyglądają perfekcyjnie jak buty Ecco do użytku codziennego. Kolorystyka tej wersji jak dla mnie świetna. 

Wrażenie po założeniu robi lekkość  tego buta w wadze i ...wyglądzie. Podeszwa jest twarda ale przednia część ugina się lekko w czasie normalnego spaceru.  W górnej części buta elastyczna skarpeta, która podczas wspinaczki czy podejścia pewnie zrobi dobrą robotę dla komfortu tylnej części nogi powyżej pięty i ścięgna. System 3D wydaje się tu pracować na samym starcie dużo lepiej niż w mojej poprzedniej Salewie Mid Trainerze. Buty nie zaliczyłbym raczej do wysokich a raczej ciut więcej niż wersja Mid Salewy, ale pewnie to przez elastyczną skarpetę w górnej części buta.  But bardzo wygodny, na samym starcie wygodniejszy od Mammuta Kento ale on był typowo wysokogórskim butem no i jak dla mnie bije na starcie wygodą nawet rozchodzoną Salewę 😉 i jest pozbawiony tej "pancernej sztywności" na każdym kroku co Salewa Mid Trainer.

Jedyne co martwi to brak otoka w pełnej wersji wokół buta., pewnie dla redukcji wagi. Chociaż brakuje go tylko w na niewielkim fragmencie to może to martwić. Z drugiej strony producent napisał, że to ulubiony but ratowników czy przewodników w Alpach! 🙂

 Bardzo wygodny system wiązania ze "stopem" po pierwszej części wiązania.

Tyle pierwszych wrażeń.

20230923_130430.jpg

20230923_130439.jpg

20230923_130445.jpg

Edytowane przez J23
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, J23 napisał:

Wracajac do tego bucika.

Wczoraj dotarła do.mnie co prawda wersja męska ale dla autorki wpisu jak pisałem- jest i wersja dla kobiet.

But wykonany niemal perfekcyjnie jak na buty górskie, żadnych śladów kleju czy niedokładnie przyklejonego otoka. Na pierwszy rzut oka, buty wyglądają perfekcyjnie jak buty Ecco do użytku codziennego. Kolorystyka tej wersji jak dla mnie świetna. 

Wrażenie po założeniu robi lekkość  tego buta w wadze i ...wyglądzie. Podeszwa jest twarda ale przednia część ugina się lekko w czasie normalnego spaceru.  W górnej części buta elastyczna skarpeta, która podczas wspinaczki czy podejścia pewnie zrobi dobrą robotę dla komfortu tylnej części nogi powyżej pięty i ścięgna. System 3D wydaje się tu pracować na samym starcie dużo lepiej niż w mojej poprzedniej Salewie Mid Trainerze. Buty nie zaliczyłbym raczej do wysokich a raczej ciut więcej niż wersja Mid Salewy, ale pewnie to przez elastyczną skarpetę w górnej części buta.  But bardzo wygodny, na samym starcie wygodniejszy od Mammuta Kento ale on był typowo wysokogórskim butem no i jak dla mnie bije na starcie wygodą nawet rozchodzoną Salewę 😉 i jest pozbawiony tej "pancernej sztywności" na każdym kroku co Salewa Mid Trainer.

Jedyne co martwi to brak otoka w pełnej wersji wokół buta., pewnie dla redukcji wagi. Chociaż brakuje go tylko w na niewielkim fragmencie to może to martwić. Z drugiej strony producent napisał, że to ulubiony but ratowników czy przewodników w Alpach! 🙂

 Bardzo wygodny system wiązania ze "stopem" po pierwszej części wiązania.

Tyle pierwszych wrażeń.

20230923_130430.jpg

20230923_130439.jpg

20230923_130445.jpg

Bardzo dobry wybór. Miałem je kiedyś na nodze, kiedy miałem dylemat, czy kupić LS Trango, czy Scarpa Ribelle. Bardzo wygodne, dopasowane, solidne. Będziesz Pan zadowolony. 

Do Salew ich nawet nie porównuj, bo to zupełnie inna liga buta. Z tego, co kojarzę @jaaga76chyba ma Trango i jest mega zadowolona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślałam że tylko ja mam ... na punkcie butów.

Z górskich mam obecnie stare nie do zdarcia - czekam kiedy odklei się podeszwa - Kaiteki, Meindle Borneo, Scarpy Zen i Mojito - i to wszystko na dolinki tatrzańskie i Karkonosze w porywach. No i w tym roku kupiłam biegówki trailowe w Decathlonie. Pomijając fakt, że krótko żyły, były przewygodne no i teraz chciałabym coś takiego tylko górskiego i nie mam pojęcia czy w ogóle coś takiego istnieje - wygodny but z zajefajną amortyzacją i podeszwą jak w tych trailach - zero poślizgu, super pracujące na żwirze. Chciałabym przy tym but za kostke, podejściówki odpadają. Najlepiej skórzane, ale się nie upieram ;).

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Mnich Moderator napisał:

Bardzo dobry wybór. Miałem je kiedyś na nodze, kiedy miałem dylemat, czy kupić LS Trango, czy Scarpa Ribelle. Bardzo wygodne, dopasowane, solidne. Będziesz Pan zadowolony. 

Do Salew ich nawet nie porównuj, bo to zupełnie inna liga buta. Z tego, co kojarzę @jaaga76chyba ma Trango i jest mega zadowolona.

But LS Trango TRK Lether jest wyższy, twardszy i raczej tylko na zimową porę. Nie wiem czy z powodu braku flexa 3D czy z powodu samej konstrukcji producent kwalifikuje go jako buta wyłącznie do trekingu ale na pierwszy rzut oka to Trango TRK wygląda na konstrukcję bardziej "solidną" 🙂

Chyba powiedziałeś już wszystko o porównaniu do Salewy Mid Trainera ale moim celem było nie tyle pokazanie, że są "lepsze" buty od tej Salewy ale to, że za takie same pieniądze można kupić buta zdecydowanie w innej  klasie i lidze jeśli chodzi o buty w góry.

Edytowane przez J23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Gosia WU napisał:

A myślałam że tylko ja mam ... na punkcie butów.

Z górskich mam obecnie stare nie do zdarcia - czekam kiedy odklei się podeszwa - Kaiteki, Meindle Borneo, Scarpy Zen i Mojito - i to wszystko na dolinki tatrzańskie i Karkonosze w porywach. No i w tym roku kupiłam biegówki trailowe w Decathlonie. Pomijając fakt, że krótko żyły, były przewygodne no i teraz chciałabym coś takiego tylko górskiego i nie mam pojęcia czy w ogóle coś takiego istnieje - wygodny but z zajefajną amortyzacją i podeszwą jak w tych trailach - zero poślizgu, super pracujące na żwirze. Chciałabym przy tym but za kostke, podejściówki odpadają. Najlepiej skórzane, ale się nie upieram ;).

 

Śmiało mogę polecić moje LS Tempesta GTX. Wiązanie, amortyzacja, podeszwa itd. na najwyższym poziomie. Nie są skoŕzane niestety.

Może nie mam świra, ale chcę dobrze wydać tym razem pieniądze (po poprzedniej SalewieTrainer) i jak widzę, wtedy i teraz każdy kto płaci za Salewę Trainer takie pieniadze- najzwyczajniej w świecie przepłaca. Wszystko inne już pomijam! 🙂

Z wysokogórskich chcę sprawdzić jeszcze Zamberlana Salathe- piękne buty, odstrasza mnie tylko zamsz. 🙂

 https://8a.pl/buty-w-gory-zamberlan-salathe-trek-gtx-rr-black-yellow?gclid=Cj0KCQjwvL-oBhCxARIsAHkOiu2Nz3KMKj2RO3tgxDE69RSgLWi8pfktG6oDoB-GmIXPExfhLpa-FikaAnhVEALw_wcB

oraz  bardzo uniwersalny bucik Crispi Attiva

https://eobuwie.com.pl/p/trekkingi-crispi-attiva-bp-gtx-gore-tex-th14609967-black-orange

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Gosia WU napisał:

A myślałam że tylko ja mam ... na punkcie butów.

Z górskich mam obecnie stare nie do zdarcia - czekam kiedy odklei się podeszwa - Kaiteki, Meindle Borneo, Scarpy Zen i Mojito - i to wszystko na dolinki tatrzańskie i Karkonosze w porywach. No i w tym roku kupiłam biegówki trailowe w Decathlonie. Pomijając fakt, że krótko żyły, były przewygodne no i teraz chciałabym coś takiego tylko górskiego i nie mam pojęcia czy w ogóle coś takiego istnieje - wygodny but z zajefajną amortyzacją i podeszwą jak w tych trailach - zero poślizgu, super pracujące na żwirze. Chciałabym przy tym but za kostke, podejściówki odpadają. Najlepiej skórzane, ale się nie upieram ;).

 

Mojito - od kilku lat mój ulubiony but na mniej wymagające szlaki 👌

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Dnia 24.09.2023 o 15:22, Mnich Moderator napisał:

Mojito - od kilku lat mój ulubiony but na mniej wymagające szlaki 👌

A znasz (a może inni forumowicze) te buty:

Salomon Outpulse GTX?

https://www.salomon.com/pl-pl/shop-emea/product/outpulse-gore-tex-lg8141.html#color=66279

Szukam czegoś z duża amortyzacją na wiosnę/lato na tatry/karkonosze na szlak i poza szlakiem.

Edytowane przez J23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...