Skocz do zawartości

Bieżące informacje


tatromaniak

Rekomendowane odpowiedzi

Akademia Tatry to seria specjalistycznych szkoleń z botaniki, zoologii, ekologii, geologii, topografii i historii. Wycieczki dedykowane są dla osób dorosłych - przewodników, kandydatów na przewodników, nauczycieli i pasjonatów tatrzańskiej przyrody. W sobotę 13 kwietnia odbędzie się wycieczka poświęcona poszukiwaniu wiosny w Tatrach

  • temat wycieczki: oznaki wiosny w Tatrach
  • prowadzący: dr inż. Tomasz Skrzydłowski
  • trasa: Wielki Kopieniec - Nosal
  • start: godz. 8.00, przed Restauracją Siedem Kotów na Cyrhli, czas trwania ok. 4 godziny
  • maksymalna liczba osób: 20
  • mamy dla Was wiosenny prezent! ta wycieczka jest gratisowa, obowiązują zapisy mailowe pod adresem: warsztaty@tpn.pl (prosimy jedynie o przemyślane zapisy, a w razie zmiany planów o wiadomość) - obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Kwiecień to czas kiedy doświadczamy w Tatrach pierwszych oznak wiosny. Kwitną już lepiężniki, pojawiają się krokusy, pierwiosnki, knieć górska. Ze snu zimowego budzą się także owady. Na przykładzie roślin i zwierząt omówimy ich ekologię, czyli przystosowanie do wczesnej pory kwitnienia.

proxy?sig=c61a685a6a2247e6aa08aae72e1eb0f2b3edf61eeb97a5f65dc832f7758f5993&url=aHR0cHM6Ly90cG4ucGwvdXBsb2FkL2ZpbGVtYW5hZ2VyL0FrYWRlbWlhLVRhdHJ5LTEzMDQucG5n

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam wczoraj wielką przyjemność być na spotkaniu z Krzysztofem Wielickim organizowanym przez Poznański Klub Wysokogórski. Jestem pod wrażeniem osobowości pana Krzysztofa. Spotkanie oczywiście dotyczyło jego osiągnięć, ale w sumie były one tylko pretekstem do snucia opowieści o ludziach, z którymi wiązał się liną, dzielił obozową codzienność, doświadczał niepowodzeń, albo świętował sukcesy. Szczególnie dużo uwagi pan Krzysztof poświęcił Wandzie Rutkiewicz - można śmiało powiedzieć, że był to rodzaj złożonego Jej hołdu. Wierzcie mi, że narracja pana Krzysztofa, fantastyczne zdjęcia, oryginalne nagrania z wysokogórskich baz (te o łyżkach powodowały salwy śmiechu na widowni) sprawiały, że dwie godziny minęły nie wiedzieć kiedy.  

Bardzo Was zachęcam do pójścia na spotkanie z Krzysztofem Wielickim, jeśli takowe będzie organizowane w waszej miejscowości. 

    

20240411_214426.jpg

20240411_213211.jpg

20240411_202455.jpg

Edytowane przez jaaga76
  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, barbie609 moder napisał:

że jej nie wierzy? Czy mnie się coś myli

Annapurna.

I w sumie tak sobie myślę, że wczoraj te ciepłe opowieści były bardzo miłe, ale trochę zaskakujące. Rutkiewicz była instruktorką Wielickiego na pierwszych kursach skałkowych, a potem jakby nie patrzył ich relacja miała mocny rys rywalizacji. Wanda, choć w reportażach i filmach tworzyła wokół siebie aurę przyjazności, to w górach była wcieleniem indywidualizmu (żeby nie powiedzieć egoizmu) i nie było z nią łatwo wytrzymać. Dobrze to słychać było w wypowiedziach Anny Czerwińskiej, która jej wprost nie cierpiała. Konfiktów między Wandą a innymi himalaistami opisanych jest w literaturze cała masa... a tu tak... 

Edytowane przez jaaga76
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...