Jump to content

Mały Kozi i Gładki Wierch


Recommended Posts

Cześć. 

10-10-2020 Wybrałem się na wycieczkę w Tatry. Cel padł na Dolinę Pięciu Stawów, dalej na Zawrat i fragment Orlej, chociaż do Małego Koziego ze względu na zalegający śnieg i nie pewną pogodę. Od rana jednak lampa jakich mało w górach :) Idziemy w stronę przełęczy Zawrat. Na trasie trochę śniegu, ale idzie się fajnie. 

1.jpg

2.jpg

Będąc na Zawracie decydujemy się zaatakować Orlą. Jest lekkie oblodzenie, trochę śniegu, ale do Małego Koziego jakoś się idzie. Wchodząc do żlebu Honoratka decyduję się na wycof ze względu na oblodzenie i mokry śnieg. Nie ma co ryzykować w takich warunkach przechodzić Orlej, jeden błąd i zjazd na sam dół bez możliwości wyhamowania :) Za to widoczki są przepiękne. Od Gąsienicowej zbierają się gęste chmury.  Przy zejściu z Małego Koziego dostrzegamy widmo. Dłuuuższa przerwa, trochę przemyśleń, sprawdzenie sił i decyzja, że idziemy na Gładki. 

3 a.jpg

4a.jpg

5a.jpg

6a.jpg

Na Gładką przełęcz idziemy na przełaj spod Zawratu omijając Zadni Staw, a przechodząc przez Wole Oko. Droga nie sprawia trudności, jest nawet lekko wydeptana ścieżka. Dochodząc trochę ponad rozstaj niebieskiego szlaku, a drogi na Gładką przełęcz ścieżka jest wyraźna. Kamienie i piach lekko wyjeżdżają spod butów, ale przynajmniej nie ma oblodzenia. Po kilku minutach lądujemy na Gładkiej i dalej na Gładkim Wierchu. 

8b.jpg

6b.jpg

Widok ze szczytu, widoczna Świnica po lewo lekko w chmurach, poniżej Zadni Staw. Po prawo od Świnicy obryw Niebieskiej Turni, Przełęcz Zawrat, Mały Kozi, Zamarła Turnia. Po lewo Kozie Czuby i Szpic Koziego Wierchu. Z tej perspektywy ten fragment prezentuje się kapitalnie!

7b - szczyt Gładkiego.jpg

Szczyt Gładkiego Wierchu - drugi wierzchołek. 

9b Wierzchołek.jpg

Bez większego pośpiechu schodzimy do schroniska w Piątce. Czakają na nas o dziwo łóżka, dobre piwo i kolacja. Wieczorem chmury spowijają dolinę Roztoki, aż docierają czasem nad Stawy. Bardzo miło się siedziało przy piwku obserwując spektakl zachodzącego słońca oraz przewalające się mgły nad stawem. Wycieczka zakończyła się następnego dnia w Palenicy - zejście przez Siklawice w dość mocnym deszczu :) 

 

10 c.jpg

11 c.jpg

Edited by Mateusz Z
  • Like ! 12
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
Dnia 1.12.2020 o 20:55, Q'bot napisał:

Powiadasz? Ale to światło księżyca? czy jakaś latarka/reflektor?

Przy pełni Księżyca. Efekt ciekawy. Jak wpiszesz w google nocne widmo brockenu powinno się wyświetlić. Muszę się na takie widowisko załapać, będę próbował ?

@karpasani, @jaaga76 Dzięki. Tatry odwzajemniają uczucia ?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...