Skocz do zawartości

Historia latającego mnicha spod Trzech Koron


sir_ementaler

Rekomendowane odpowiedzi

Przychodzę dziś do Was z moim własnym filmem, w którym opowiadam XVIII-wieczną legendę o latającym mnichu z Czerwonego Klasztoru w Pieninach. Podobno skonstruował on diabelską maszynę i przeleciał na niej ze szczytu Trzech Koron, aż do Morskiego Oka. Okazuje się jednak, że legenda ma w sobie ziarno prawdy. Prześledziłem różne, nieraz sprzeczne, poszlaki i wyniki tej małej "kwerendy" zawarłem w filmie.

LINK DO FILMU TUTAJ

 

spacer.png

Edytowane przez sir_ementaler
pomyłka
  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, jaaga76 napisał:

@sir_ementaler niezwykły film. GRATULACJE! Jestem ciekawa co było inspiracją i na jakich źródłach się oparłeś.

 

Ps. Pozostałe filmy równie udane. 

Dziękuję wszystkim za miłe słowa! Mam nadzieję, że zostaniecie na kanale na dłużej, bo szykuję już następne odcinki. Inspiracją był artykuł w przedwojennym "Ilustrowanym Kuryerze Codziennym" z 1931 roku. Później doszperałem w różnych artykułach i jednej książce wydanej lokalnie. Jak to w przypadku legend i ich poparcia w faktach, dużo było niedomówień i niesprawdzonych informacji powielanych dalej. Ale to również ciekawy motyw - prześledzić proces powstawania plotki 🙂 Pozdrowienia!

  • Lubię to ! 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, sir_ementaler napisał:

Dziękuję wszystkim za miłe słowa! Mam nadzieję, że zostaniecie na kanale na dłużej, bo szykuję już następne odcinki. Inspiracją był artykuł w przedwojennym "Ilustrowanym Kuryerze Codziennym" z 1931 roku. Później doszperałem w różnych artykułach i jednej książce wydanej lokalnie. Jak to w przypadku legend i ich poparcia w faktach, dużo było niedomówień i niesprawdzonych informacji powielanych dalej. Ale to również ciekawy motyw - prześledzić proces powstawania plotki 🙂 Pozdrowienia!

Zostaniemy 🙂 Ale pod jednym warunkiem - jeśli Ty zostaniesz z nami na forum na dłużej 😉

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, sir_ementaler napisał:

Ale to również ciekawy motyw - prześledzić proces powstawania plotki

Bardzo ciekawy, plotka to ważna rzecz 😉

Mogę podsunąć do rozważenia  pomysł na kolejny temat? Rozmawialiśmy tu kiedyś na forum o historii  zagadkowych  śmierci Kasznicow w okolicach Lodowej Przełęczy, może Cię zaciekawi 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wjesna napisał:

Bardzo ciekawy, plotka to ważna rzecz 😉

Mogę podsunąć do rozważenia  pomysł na kolejny temat? Rozmawialiśmy tu kiedyś na forum o historii  zagadkowych  śmierci Kasznicow w okolicach Lodowej Przełęczy, może Cię zaciekawi 

Właśnie sprawdziłem i jest już na ten temat przynajmniej z 10 filmów na YT :( Staram się eksplorować zupełnie nowe historie, więc już chyba nie będę robił 11-stego filmu. O przełęczy Diatłowa jeszcze więcej. Nawet ktoś zrobił playlistę i zgromadził tam 55 filmów na ten temat. Ale tak czy siak zaraz posłucham obydwóch historii, bo brzmią intrygująco. Może jakieś inne pomysły jeszcze macie? :)

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

11 godzin temu, sir_ementaler napisał:

Właśnie sprawdziłem i jest już na ten temat przynajmniej z 10 filmów na YT

To dużo?

Cóż, każde góry maja jakieś legendy ale czy jest w nich cokolwiek  prawdy? Niektóre brzmią  tak typowo basniowo-zbójcy, skarby,  kochankowie. 

Ale są też ścieżki historyczne np ta  pod Mogielicą. To już nie legenda o Zbójnickim Stole a dzieje partyzantki działającej ma tym terenie. 

Mnie najbardziej zdziwiła nazwa   "Rozstaje Anuli" w drodze na Potrójną.  Myślałam,  że to historia miłosna  jakiegoś dziewczęcia  a tymczasem chodziło o krowę 

 

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wjesna napisał:

Ale są też ścieżki historyczne np ta  pod Mogielicą. To już nie legenda o Zbójnickim Stole a dzieje partyzantki działającej ma tym terenie. 

A byłem tam w zeszłym roku na biegówkach i rzeczywiście stał tam jakiś krzyż i tablica, ale byłem zbyt pochłonięty szusowaniem, żeby się wgłębić w historię 😉 Zaraz doczytam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wjesna napisał:

Jaśniej proszę

Wiesz  to było tak, Zeus miał zazdrosną żonę niejaką Herę , aby ukryć jedną z kochanek zamienił ją w jałówkę .Była to Io utożsamiana z  Izydą , która była siostrą Ozyrysa. Co prawda nie natrafiłem na wzmianki o Potrójnej ,ale jeśli  Zeus się dogadał z słowiańskim kolegą od zabawy gromami Perunem to kto wie?

  • Lubię to ! 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej! Jest tu ktoś jeszcze? Chciałem się tylko pochwalić, że zrobiłem kolejny odcinek. Tym razem o skradzionej z grobu Josepha Haydna czaszce. Może to mało związane z Tatrami, ale byliście takimi miłymi widzami, że postanowiłem Was osobiście zaprosić 🙂  Pozdrawiam!

Film poniżej: 

 

  • Lubię to ! 1
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Zośka napisał:

@sir_ementaler bardzo ciekawy film. Chyba trzeba się trochę napracować żeby znaleźć odpowiednią ilość materiału na taką produkcję.

Oj tak. Zdecydowanie za dużo pracy jak na jeden odcinek 🙂 Muszę wypracować jakąś formułę, która jest mniej pracochłonna i dzięki temu powstanie więcej filmów. Może po prostu podcast audio... Pytanie czy wtedy będzie to miało taką samą siłę?

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, sir_ementaler napisał:

Hej! Jest tu ktoś jeszcze? Chciałem się tylko pochwalić, że zrobiłem kolejny odcinek. Tym razem o skradzionej z grobu Josepha Haydna czaszce. Może to mało związane z Tatrami, ale byliście takimi miłymi widzami, że postanowiłem Was osobiście zaprosić 🙂  Pozdrawiam!

Film poniżej: 

 

Gratuluję, bardzo fajny materiał 👌Czekamy na więcej, Twoje produkcje są bardzo inspirujące i ożywiają nasze forum 🎥👏

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...