Jump to content

Hala Stoły


Recommended Posts

Niepozorny, ślepy szlak odbijający od Doliny Kościeliskiej. Dotychczas nie wzbudzał mojego zainteresowania, aż  pewnego dnia w te wakacje nie trafiłem na brzydką i niepewną pogodę, która pokrzyżowała bardziej ambitne plany...
No ale nie żałowałem, wręcz byłem szczęśliwy, że udało się mi odkryć taki piękny i nieznany mi wcześniej fragment Tatr

Droga wiedzie na początku przez las, ścieżki są miejscami bardzo pozarastane (czuć taki "dziki" charakter szaku, przywołujący na myśl bardziej Bieszczady niż Tatry). W miarę nabierania wysokości obserwujemy połacie lasu zniszczone przez wiatr halny, w pewnym momencie dochodzimy do Niżnej Polany Stoły. No ale to nie koniec szlaku! Kończy się on troszkę wyżej, na tzw. Wyżniej Polanie Stoły, tam też stoją te 3 słynne, zabytkowe szałasy będące wdzięcznym obiektem do zdjęć.
Kiedyś ten szlak prowadził wyżej (do szczytu Suchego Wierchu), a nawet do szczytu Kominiarskiego Wierchu (jak udało mi się znaleźć)

Z ciekawostek: jest to pierwszy wyznakowany szlak w Tatrach Zachodnich (1892 M. Karłowicz)

Na pewno tam wrócę w lepszą pogodę!

 

DSCN6975.JPG

DSCN6994.JPG

DSCN7015.JPG

DSCN7019.JPG

DSCN7036.JPG

 

Edited by Jakub
  • Like ! 2
Link to post
Share on other sites

Chyba jak się stacjonuje blisko Kościeliskiej to standardowe miejsce do odwiedzenia w gorszą pogodę.  Byłam chyba z cztery lata z rzędu,  w tym roku mam za daleko:). Ogromny plus to to,  że jest tam na ogół mało ludzi.  Można usiąść,  pomyśleć,  pobyć samemu ze sobą.  Lubię to miejsce. 

  • Like ! 1
Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Stoły

miejsce tak szczególne i wyjątkowe... rzeka ludzi płynie do schroniska na browara a Ty skręcasz w prawo... dreptasz sobie spokojnie i słuchasz ciszy... czasami można usłyszeć jak bije własne serce... albo to najdroższe obok ... 99% kończy przy szałasach... ale wystarczy ze zrozumieniem przeczytać mapę żeby wiedzieć że szlak wiedzie wyżej... i wtedy to jest w ogole odlot... w zimie często powyżej szalasów idziesz jako pierwszy jeśli wiesz dokąd:)

a na zdjęciach Tylkowe Kominy... w listopadzie i wczoraj... z Suchego Wierchu

 

miejsce na powiedzenie Górom Dzień Dobry... albo do zobaczenia... albo i to i to

20210109_121250.jpg

20201111_111957.jpg

  • Like ! 6
Link to post
Share on other sites

Na Hali "zadebiutowałem" w lipcu ubiegłego roku. Po wycieczkach na Wrota Chałubińskiego i Zawrat, trzeciego dnia trzeba było odpocząć i padło właśnie na to urokliwe miejsce. Miśka, jelenia ani węża nie spotkałem a na samej Hali w ciągu 1,5 godziny pojawiło się około 10 osób. Rzeczywiście fajne miejsce, super widok, szczególnie na Ciemniak. Nie zdecydowałem się jednak, żeby iść wyżej - też słyszałem, że w "wersji ekstremalnej" można stamtąd dojść aż w okolice Kominiarskiego Wierchu. Może kiedyś ... 

20 - ponad Doliną Kościeliską, na Polanie Stoły. Widok na Ciemniak oraz Giewont.jpg

21 - widok z Polany Stoły na Czerwone Wierchy i Tomanowy Wierch Polski.jpg

Edited by Karol Kliński
  • Like ! 7
Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Ja właśnie z drugą połówką debiutowaliśmy na tym szlaku trzy dni temu. Fajna sprawa bo tłumy ludzi oczywiście doliną prosto a my spokojnie, praktycznie sami odbiliśmy w bok. Trochę zaskoczyło nas nachylenie i zalegający śnieg (brak raczków) ale mamy naukę na przyszłość. Dotarliśmy do wyżnej polany z charakterystycznymi szałasami. Następny raz może uderzymy jeszcze wyżej ?

  • Like ! 2
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...