Jump to content

Szlaki oraz schroniska

Recommended Posts

• Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

@Agent 01akurat w tym przypadku nie zgodzę się z Tobą , nie wszyscy urodzili się będąc znawcami gór. @Michał1987 nie zadał pytania typu:,,Hej wszystkim , właśnie zaczynam swoją przygodę z górami i w t

Cześć @Michał1987 ? Zacznę z odpowiedzią od końca - schroniska udostępniają noclegi, jednak nie liczcie, że znajdziecie nocleg - trzeba rezerwować na długo, długo przed. Polecam podzwonić/napisać

Co do innych to też trzeba ich zrozumieć. Czasami po prostu nie wiedzą, gdzie zacząć szukać potrzebnych informacji i potrzebują jakiegoś punktu zaczepienia. A na forum też inaczej niż czytanie suchych

Posted Images

6 hours ago, J@n said:

Najlepiej jechać w Tatry bez auta

Ja praktykuję, lecz dotrzeć np. do Prybyliny, to spore wyzwanie logityczne... Z bliżej nieokreślonych przyczyn -  bopo co komu stopięćdziesiąt marszrutek do Kościeliska czy Kuźnic, przy równoczesnym braku dojazdu na Słowację?

• Like ! 2
10 godzin temu, barbie609 napisał:

Przypominam tylko  nieśmiało ,że parkingi ,,parkowe,,są płatne a nie strzeżone ,obszary te podejrzewam nie są rutynowo patrolowane a włamania sie zdarzają.

Nie wiem jak jest teraz, ale jeszcze kilka lat temu na Palenicy ktoś dyżurował non stop, a samochody zostawiane na kilka dni stały w jednym miejscu, tuż za "budką parkingowych" ogrodzone nawet "elektrycznym pastuchem". 

9 godzin temu, J@n napisał:

Najlepiej jechać w Tatry bez auta

Oczywiście, przecież komunikacja "publiczno prywatna" jest wokół Tatr tak świetnie zorganizowana, punktualna, logiczna i tania, że po co nam w ogóle samochody.  ?

• Thanks 1
3 godziny temu, Q'bot napisał:

Ja praktykuję, lecz dotrzeć np. do Prybyliny, to spore wyzwanie logityczne... Z bliżej nieokreślonych przyczyn -  bopo co komu stopięćdziesiąt marszrutek do Kościeliska czy Kuźnic, przy równoczesnym braku dojazdu na Słowację?

Niestety, busiarze to prywatni przedsiębiorcy, więc musi im się ten interes opłacać. I jeżdżą głównie tam gdzie chcą dotrzeć masy, w odpowiednich dla tychże mas porach. A że nie są zorganizowani w sensowną całość to wciąż jest jak jest.

I dopóki lokalne władze się za to konkretnie nie wezmą, to nic się nie zmieni. 

Marzy mi się taki system połączeń dookoła Tatr, z logicznym i przejrzystym rozkładem, jednym biletem, rezerwacją przez neta itp itd. Tak żebym mógł z dowolnego miejsca rano/o świcie wyruszyć i wieczorem/w nocy wrócić nie stresując się myślą "czy będzie jeszcze jakiś bus". 

Marzy mi się ... od ponad 20 lat. I dlatego wciąż przyjeżdżam znad morza samochodem - dobrze że chociaż na tym etapie podróż jest coraz przyjemniejsza, zamiast 12-15 godzin niebezpiecznymi drogami, tak jak to było jeszcze w latach 90-tych, teraz jadę około 7 godzin, praktycznie non stop autostradami/ekspresówkami, nie licząc fragmentów Zakopianki i miejsc budowy ostatnich odcinków A1.

Edited by Jędrek
  • Like ! 4
  • Haha 1
8 minut temu, Jędrek napisał:

Marzy mi się taki system połączeń dookoła Tatr, z logicznym i przejrzystym rozkładem, jednym biletem, rezerwacją przez neta itp itd. Tak żebym mógł z dowolnego miejsca rano/o świcie wyruszyć i wieczorem/w nocy wrócić nie stresując się myślą "czy będzie jeszcze jakiś bus". 

Kurczę, ja to myślę, że najlepszym rozwiązaniem to by była taka elektriczka polsko-słowacka dookoła Tatr ? Ale to lobby "busiarskie" na coś takiego na pewno się nie zgodzi, chociażby po polskiej stronie... Dutki, dutki ?

Edited by Luk_
  • Like ! 3
14 minut temu, Luk_ napisał:

Kurczę, ja to myślę, że najlepszym rozwiązaniem to by była taka elektriczka polsko-słowacka dookoła Tatr ? Ale to lobby "busiarskie" na coś takiego na pewno się nie zgodzi, chociażby po polskiej stronie... Dutki, dutki ?

Elektricka jeżdżąca dookoła Tatr i łącząca wyloty dolin i większe miejscowości podtatrzańskie - byłoby idealnie. Ale tego raczej nie dożyję, chyba że medycyna naprawdę mocno się rozwinie w najbliższych dziesięcioleciach. 

• Haha 1
37 minutes ago, Jędrek said:

Niestety, busiarze to prywatni przedsiębiorcy, więc musi im się ten interes opłacać.

No tak na chłopski rozum trzeba rozszerzać ofertę, tam gdzie obecna niedomaga, a nie tam, gdzie mnóstwo konkurencji? ?

Na Słowacji latem połowa rejestracji to PL, czyli zapotrzebowanie jest... Albo inaczej - skoro mało kto chce turystów wywieźć spod dworca PKP/PKS na południe Tatr, to należy tych turystów przekonać by sami chcieli tam ruszyć ? Coś na zasadzie "Musisz kupić co roku nowy telefon, przecież nie będziesz gorszy od somsiada!"

Władzom to jest raczej na rękę, by kapitał pozostawał w powiecie, więc inicjatywy z ich strony spodziewałbym się najmniej...

• Like ! 1
4 godziny temu, Q'bot napisał:

lecz dotrzeć np. do Prybyliny, to spore wyzwanie logityczne

jedziesz kolejką na Kasprowy, zbiegasz do Doliny Cichej.

Nie wiem skąd jedziesz ale np. z Warszawy do Szczyrbskiego Jeziora można dojechać pociągiem w 8 godzin

21 minutes ago, J@n said:

Nie wiem skąd jedziesz ale np. z Warszawy do Szczyrbskiego Jeziora można dojechać pociągiem w 8 godzin

Zaraz, zaraz... Tam dociera jakiś tor o standardowej szerokości? ?

Just now, J@n said:

a musisz mieć standardową ?

Noo.. by uniknąć przesiadek... Ale i tak będzie trudno, przecież koleją od nas dotrę do Žiliny, gdzie mógłbym się przesiąść na Liptovský Hrádok i co dalej? Jak tu się zmieścić w 8 godzinach?

10 minut temu, Q'bot napisał:

Noo.. by uniknąć przesiadek... Ale i tak będzie trudno, przecież koleją od nas dotrę do Žiliny, gdzie mógłbym się przesiąść na Liptovský Hrádok i co dalej? Jak tu się zmieścić w 8 godzinach?

Warszawa 05:35 pociąg do Pragi, przesiadka w Bohuminie i Czeskim Cieszynie, Pociąg do Koszyc i o 13:20 wsiadasz w Strba do zębatki i o 13:35 jesteś w Plesie

• Like ! 3
  • Thanks 1

W sumie jadąc od siebie mógłbym to zoptymalizować jadąc do Cieszyna i tam się przesiąść z KŚ na ČD... Choć godziny odjazdów nie zachwycają ?

BTW. Skoro już ogarnąłeś pociągi, to może masz jakiś sposób na dotarcie w Zachodnie? Niby jeździ SAD przez Zuberec i okolice, ale ostatnio i tak jechałem tam rowerem, który nieco komplikuje wyjścia piesze w Tatry...

1 godzinę temu, J@n napisał:

Warszawa 05:35 pociąg do Pragi, przesiadka w Bohuminie i Czeskim Cieszynie, Pociąg do Koszyc i o 13:20 wsiadasz w Strba do zębatki i o 13:35 jesteś w Plesie

"– Ja to, proszę pana, mam bardzo dobre połączenie. Wstaję rano za piętnaście trzecia. Latem to już widno. Za piętnaście trzecia jestem ogolony, bo golę się wieczorem. Śniadanie jadam na kolację. Tylko wstaję i wychodzę.
– No, ubierasz się pan.
– W płaszcz – jak pada. Opłaca mi się rozbierać po śniadaniu?
– Fakt!
– Do PKS mam pięć kilometry. O czwartej za piętnaście jest PKS.
– I zdanżasz pan?
– Nie, ale i tak mam dobrze, bo jest przepełniony i nie zatrzymuje się. Przystanek idę do mleczarni. To jest godzinka. Potem szybko wiozą mnie do Szymanowa. Mleko, widź pan, ma najszybszy transport, inaczej się zsiada. W Szymanowie zsiadam, znoszę bańki i łapię EKD. Na Ochocie w elektryczny do stadionu, a potem to już mam z górki, bo tak… w 119, przesiadka w 13, przesiadka w 345 i jestem w domu, to znaczy w robocie. I jest za piętnaście siódma! To jeszcze mam kwadrans. To sobie obiad jem w bufecie, to po fajrancie już nie muszę zostawać, żeby jeść, tylko prosto do domu. I góra 22.50 jestem z powrotem. Golę się. Jem śniadanie i idę spać."

? ?
  • Thanks 1
  • Haha 1
Dnia 26.06.2021 o 23:47, Jędrek napisał:

mam bardzo dobre połączenie

Trochę skomplikowane, ja też środkami komunikacji ogólnodostęone potrzebował bym około 2 godzin a rowerem 55 minut.

Koniecznie spróbuj rowerem.

Dojazd do pracy a wyjazd na urlop to dla mnie całkowicie różne sprawy.

Kiedy wychodzę z domu albo prosto z pracy ze spakowanym plecakiem w kierunku dworca kolejowego, autobusowego albo lotniska to już jestem na urlopie i czas zaczyna mieć zupełnie inny wymiar. Muszę jedynie zdążyć na pierwszy pociąg, autobus albo samolot a dalej to już jest przygoda.

Dnia 26.06.2021 o 23:02, Q'bot napisał:

to może masz jakiś sposób na dotarcie w Zachodnie?

w Zachodnie to zazwyczaj chodzę przez Grzesia i dolinę Łataną z noclegiem na Zeverówce

5 minut temu, Mateusz Z napisał:

Jestem za. Piszemy petycje?

Czytałem trochę wczoraj o tym, że było jakiś referat na jakimś forum gospodarczym w 2016 r. Możemy pomyśleć, ale to by musiał ktoś wysoko u góry się w to zaangażować mocno ?

• Like ! 1
1 minutę temu, Luk_ napisał:

Czytałem trochę wczoraj o tym, że było jakiś referat na jakimś forum gospodarczym w 2016 r. Możemy pomyśleć, ale to by musiał ktoś wysoko u góry się w to zaangażować mocno ?

@tatromaniak?? Do 2023 da radę 

Edited by Mateusz Z
  • Like ! 1

Miałem na myśli raczej jakiegoś wojewodę albo posłów ? Ale jakby powstała taka oddolna inicjatywa - jestem na tak ? Tylko fajnie by było jakby to zgrać ze Słowakami i opleść całe Tatry, łącznie ze słowackimi zachodnimi

Przed chwilą, Luk_ napisał:

czemu 2023?

Rok na logistykę i rok na położenie torów. ? Fajnie by było jakby były regularne busy z Zakopca czy innych miejscowosci kursujące dookoła Tatr. W zeszłym roku flixbus jeździł na Budapeszt, w Smokowcu o 00:50 był. Idealnie, żeby wejść gdzieś wyżej na wschód słońca